poedit - en to cs_CZ translation catalogue (712 entries)

en: Hide this notification message
cs_CZ: Schovat toto oznámení

en: Don’t Show Again
cs_CZ: Příště nezobrazovat

en: Don’t show again
cs_CZ: Příště nezobrazovat

en: Update Summary
cs_CZ: Výsledek aktualizace

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
cs_CZ: Výsledek aktualizace

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Issues
cs_CZ: Problémy

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
cs_CZ: Soubor

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
cs_CZ: Řádek

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
cs_CZ: Problém

en: New Strings
cs_CZ: Nové řetězce

en: New strings
cs_CZ: Nové řetězce

en: Removed Strings
cs_CZ: Odstraněné řetězce

en: Removed strings
cs_CZ: Odstraněné řetězce

en: Collecting source files…
cs_CZ: Probíhá shromažďování zdrojových souborů…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
cs_CZ[0]: Probíhá extrakce přeložitelných řetězců z %s souboru…
cs_CZ[1]: Probíhá extrakce přeložitelných řetězců ze %s souborů…
cs_CZ[2]: Probíhá extrakce přeložitelných řetězců z %s souborů…
cs_CZ[3]: Probíhá extrakce přeložitelných řetězců z %s souborů…

en: Failed to load file with extracted translations.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst soubor s rozbalenými překlady.

en: In: %s
cs_CZ: V %s

en: Source code not available.
cs_CZ: Zdrojový kód není k dispozici.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
cs_CZ: Překlady nebylo možné aktualizovat ze zdrojového kódu, protože v umístění uvedeném ve Vlastnostech souboru nebyl nalezen žádný kód.

en: Permission denied.
cs_CZ: Přístup odepřen.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
cs_CZ: Nemáte oprávnění číst soubory zdrojového kódu z umístění uvedeného ve vlastnostech souboru.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
cs_CZ: Pokud jste dříve odepřeli přístup k souborům, můžete jej povolit v Nastavení systému > Soukromí a zabezpečení > Soubory a složky.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
cs_CZ: Pokud jste dříve odepřeli přístup k souborům, můžete jej povolit v Předvolby systému > Zabezpečení a soukromí > Soukromí > Soubory a složky.

en: Failed to extract strings from source code.
cs_CZ: Nepodařilo se extrahovat řetězce ze zdrojového kódu.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
cs_CZ: Soubor „%s“ nelze otevřít.

en: Updating translations
cs_CZ: Aktualizace překladů

en: Determining differences…
cs_CZ: Zjišťování rozdílů…

en: Merging differences…
cs_CZ: Slučování rozdílů…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
cs_CZ: Překladový soubor je již aktuální, žádné řetězce se nezměnily.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
cs_CZ[0]: Překladový soubor byl aktualizován s %s změnou.
cs_CZ[1]: Překladový soubor byl aktualizován s %s změnami.
cs_CZ[2]: Překladový soubor byl aktualizován s %s změnami.
cs_CZ[3]: Překladový soubor byl aktualizován s %s změnami.

en: New strings to translate:
cs_CZ: Nové řetězce k překladu:

en: Removed strings (no longer used):
cs_CZ: Odstraněné řetězce (již se nepoužívají):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
cs_CZ[0]: Byl zjištěn %d problém se zdrojovými řetězci.
cs_CZ[1]: Byly zjištěny %d problémy se zdrojovými řetězci.
cs_CZ[2]: Byly zjištěno %d problémů se zdrojovými řetězci.
cs_CZ[3]: Byly zjištěno %d problémů se zdrojovými řetězci.

en: View Details…
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti…

en: View details…
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti…

en: Malformed header: “%s”
cs_CZ: Poškozená hlavička: „%s“

en: PO Translation Files
cs_CZ: Soubory překladů PO

en: POT Translation Templates
cs_CZ: Šablony překladů POT

en: XLIFF Translation Files
cs_CZ: Soubory překladů XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
cs_CZ: Katalog překladů Xcode

en: JSON Translation Files
cs_CZ: Soubory překladů JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
cs_CZ: Soubory překladů Flutter

en: RESX Resource Files
cs_CZ: Soubory RESX zdrojů

en: Qt Translation Files
cs_CZ: Soubory překladů pro Qt

en: All Translation Files
cs_CZ: Všechny překladové soubory

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
cs_CZ: Poedit nerozpoznal formát souboru.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
cs_CZ: Tento JSON soubor neobsahuje překlady a nelze jej v Poeditu editovat.

en: Reading file content failed with the following error: %s
cs_CZ: Čtení obsahu souboru selhalo s následující chybou: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
cs_CZ: Soubor „%s“ je jen pro čtení a není možné jej přepsat.
    
    Uložte katalog pod jiným názvem.

en: Couldn’t save file %s.
cs_CZ: Soubor %s nelze uložit.

en: Screenshots:
cs_CZ: Snímky obrazovky:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
cs_CZ[0]: %i řádek souboru „%s“ nebyl načten správně.
cs_CZ[1]: %i řádky souboru „%s“ nebyly načteny správně.
cs_CZ[2]: %i řádků souboru „%s“ nebylo načteno správně.
cs_CZ[3]: %i řádků souboru „%s“ nebylo načteno správně.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
cs_CZ: Řádek %d souboru „%s“ je poškozený (neplatná data v %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
cs_CZ: Špatný katalog: verze msgstr pro singulár použita spolu s msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
cs_CZ: Špatný katalog: verze msgstr pro plurál použita bez msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
cs_CZ: Nelze načíst soubor, pravděpodobně je poškozený.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
cs_CZ: Při načítání katalogu došlo k chybě. Některé překlady mohou chybět nebo být poškozené.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
cs_CZ: Při formátování souboru došlo k chybě (ale byl úspěšně uložen).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
cs_CZ: Katalog nemohl být uložen ve znakové sadě „%s“ zadané ve vlastnostech katalogu.
    
    Místo toho byl uložen v UTF-8 a nastavení bylo příslušně změněno.

en: Error saving file
cs_CZ: Chyba při ukládání souboru

en: “%s” is not a valid POT file.
cs_CZ: POT soubor „%s“ je poškozený.

en: Error while loading Qt translation file: %s
cs_CZ: Chyba při načítání souboru Qt překladu: %s

en: The file is malformed.
cs_CZ: Soubor je poškozený.

en: Error while loading RESX file: %s
cs_CZ: Chyba při načítání souboru RESX: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
cs_CZ: V souboru XCLOC neočekávaně chybí obsah.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
cs_CZ: Ukládání do jiného umístění není u souborů XCLOC podporováno.

en: Error while loading XLIFF file: %s
cs_CZ: Chyba při načítání souboru XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
cs_CZ: nepodporovaná verze (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
cs_CZ: Neplatné značky v textu překladu.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
cs_CZ: Propojte Poedit s podporovanými cloudovými lokalizačními platformami a bezproblémově synchronizujte překlady, které jsou na nich spravovány.

en: How does cloud sync work?
cs_CZ: Jak funguje synchronizace do cloudu?

en: Account
cs_CZ: Účet

en: (not signed in)
cs_CZ: (napřihlášený)

en: Open cloud translation
cs_CZ: Otevřít překlad z cloudu

en: Manage accounts
cs_CZ: Spravovat účty

en: Project:
cs_CZ: Projekt:

en: Language:
cs_CZ: Jazyk:

en: Sign in to Cloud Account
cs_CZ: Přihlásit se do cloudového účtu

en: Sign in to cloud account
cs_CZ: Přihlásit se do cloudového účtu

en: No translation projects listed in your account.
cs_CZ: Ve vašem účtu nemáte nastaveny žádné překladové projekty.

en: Downloading latest translations…
cs_CZ: Stahování nejnovějších překladů…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
cs_CZ: Přihlásit se do %s

en: Syncing
cs_CZ: Probíhá synchronizace

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
cs_CZ: Odesílání překladů do %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
cs_CZ: Odesílání překladů do %s se nezdařilo.

en: Syncing error
cs_CZ: Chyba synchronizace

en: Edit comment
cs_CZ: Upravit komentář

en: Comment:
cs_CZ: Komentář:

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Delete the comment
cs_CZ: Odstranit komentář

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Unknown Crowdin error.
cs_CZ: Neznámá chyba Crowdinu.

en: Not authorized, please sign in again.
cs_CZ: Nedostatečná oprávnění, zkuste se znovu přihlásit.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
cs_CZ: Projekty Crowdin založené na řetězcích nejsou podporovány.

en: Downloading translations is disabled in this project.
cs_CZ: Stahování překladů je pro tento projekt zakázáno.

en: Recommended
cs_CZ: Doporučené

en: Sign In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Sign in
cs_CZ: Přihlásit se

en: Sign Out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Sign out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Learn more about Crowdin
cs_CZ: Další informace o Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
cs_CZ: Crowdin je online platforma pro správu překladů a nástroj pro kolaborativní překlad. Sami používáme Crowdin k překladu Poeditu do mnoha jazyků a máme jej rádi.

en: Waiting for authentication…
cs_CZ: Čekání na ověření…

en: Updating user information…
cs_CZ: Aktualizace informací o uživateli…

en: Sign in to Crowdin
cs_CZ: Přihlásit se do Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
cs_CZ: Synchronizace s Crowdin se nezdařila.

en: Crowdin error
cs_CZ: Crowdin chyba

en: &Copy
cs_CZ: &Kopírovat

en: Learn more
cs_CZ: Další informace

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: &Help
cs_CZ: &Nápověda

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
cs_CZ: Poedit nepodporuje přímou úpravu MO souborů.

en: Error opening file
cs_CZ: Při otevírání souboru došlo k chybě

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
cs_CZ: Místo toho otevřete a upravte odpovídající soubor PO. Poté co ho uložíte, bude automaticky aktualizován i soubor MO.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
cs_CZ: nemazat dočasné soubory (kvůli ladění)

en: handle a poedit:// URI
cs_CZ: zpracovat poedit:// URI

en: go to item at given line number
cs_CZ: přejít na položku na daném řádku

en: Failed to communicate with Poedit process.
cs_CZ: Nelze komunikovat s procesem Poeditu.

en: Unhandled exception occurred: %s
cs_CZ: Došlo k neošetřené výjimce: %s

en: Select translation template
cs_CZ: Vybrat šablonu překladu

en: Invalid file
cs_CZ: Neplatný soubor

en: Select translation file
cs_CZ: Vybrat soubor s překladem

en: Poedit is an easy to use translation editor.
cs_CZ: Poedit je jednoduchý editor překladů.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
cs_CZ: Na okno Poeditu nelze přetáhnou více než jeden soubor.

en: File “%s” is not a translation file.
cs_CZ: Soubor „%s“ není soubor překladů.

en: File “%s” doesn’t exist.
cs_CZ: Soubor „%s“ neexistuje.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
cs_CZ: Kontrola pravopisu je zakázána, protože slovník pro jazyk %s není nainstalován.

en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

en: The file “%s” has been changed by another application.
cs_CZ: Soubor „%s“ byl změněn jinou aplikací.

en: Reload file
cs_CZ: Znovu načíst soubor

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
cs_CZ: Chcete soubor znovu načíst z disku? Pokud tak učiníte, vaše neuložené úpravy v Poedit budou ztraceny.

en: Ignore
cs_CZ: Ignorovat

en: Reload File
cs_CZ: Znovu načíst soubor

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
cs_CZ: Soubor byl změněn. Chcete uložit změny?

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
cs_CZ: Pokud je neuložíte, přijdete o všechny změny.

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Do&n’t save
cs_CZ: &Neukládat

en: Don’t Save
cs_CZ: Neukládat

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
cs_CZ: Změny provedené jinou aplikací budou po uložení ztraceny.

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Save Anyway
cs_CZ: Přesto uložit

en: Save anyway
cs_CZ: Přesto uložit

en: Save as…
cs_CZ: Uložit jako…

en: Compile to…
cs_CZ: Zkompilovat do…

en: Compiled Translation Files
cs_CZ: Zkompilované překladové soubory

en: Export to HTML…
cs_CZ: E&xportovat do HTML…

en: HTML Files
cs_CZ: Soubory HTML

en: Exporting to HTML
cs_CZ: Exportování do HTML

en: Updating failed
cs_CZ: Aktualizace selhala

en: Open reference file
cs_CZ: Otevřít referenční soubor

en: Update from &POT File…
cs_CZ: Aktualizovat z &POT souboru…

en: Update from &POT file…
cs_CZ: Aktualizovat z &POT souboru…

en: Sync with Crowdin
cs_CZ: Synchronizovat s Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
cs_CZ: Nahrát do %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
cs_CZ[0]: Nalezen %d problém s překladem.
cs_CZ[1]: Nalezeny %d problémy s překladem.
cs_CZ[2]: Nalezeno %d problémů s překladem.
cs_CZ[3]: Nalezeno %d problémů s překladem.

en: Validation results
cs_CZ: Výsledky kontroly

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
cs_CZ: Položky obsahující chyby byly v seznamu zvýrazněny červenou barvou. Podrobnosti o chybě se zobrazí po vybrání chybné položky.

en: The file was saved safely.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně uložen.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně uložen a zkompilován do formátu MO, ale pravděpodobně nebude fungovat správně.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně uložen, ale nepůjde jej zkompilovat do formátu MO a používat.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
cs_CZ: Soubor byl zkompilován do formátu MO, ale pravděpodobně nebude pracovat správně.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
cs_CZ: Soubor se nepodařilo zkompilovat do formátu MO a není tak možné ho použít.

en: No problems with the translation found.
cs_CZ: V překladu nebyly nalezeny žádné problémy.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
cs_CZ[0]: Překlad je připraven k použití, ale %d položka ještě není přeložená.
cs_CZ[1]: Překlad je připraven k použití, ale %d položky ještě nejsou přeloženy.
cs_CZ[2]: Překlad je připraven k použití, ale %d položek ještě není přeloženo.
cs_CZ[3]: Překlad je připraven k použití, ale %d položek ještě není přeloženo.

en: The translation is ready for use.
cs_CZ: Překlad je připraven k použití.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
cs_CZ: Poedit automaticky opravil chybný obsah souboru „%s“.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
cs_CZ: Soubor obsahoval duplicitní položky, což není v PO souborech povoleno a zabránilo by to jejich použití. Poedit tento problém opravil, ale měli byste zkontrolovat všechny překlady označené jako vyžadující pozornost a v případě potřeby je opravit.

en: Language of the translation isn’t set.
cs_CZ: Jazyk překladu není nastaven.

en: Set Language
cs_CZ: Nastavit jazyk

en: Set language
cs_CZ: Nastavit jazyk

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
cs_CZ: Pokud není správně nastaven jazyk překladu, nejsou k dispozici návrhy. Ovlivněny mohou být i další funkce, jako například formy plurálu.

en: Language of the translation is the same as source language.
cs_CZ: Jazyk překladu je shodný s jazykem zdroje.

en: Fix Language
cs_CZ: Opravit jazyk

en: Fix language
cs_CZ: Opravit jazyk

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
cs_CZ: V katalogu jsou položky s plurály, ale není nastavená hlavička Plural-Forms.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
cs_CZ: U položek v souboru je použit jiný počet forem plurálu, než jaký je nastaven v hlavičce Plural-Forms

en: Required header Plural-Forms is missing.
cs_CZ: V hlavičce chybí povinná položka Plural-Forms.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
cs_CZ: Syntaktická chyba v hlavičce Plural-Forms („%s“).

en: Fix the Header
cs_CZ: Opravit hlavičku

en: Fix the header
cs_CZ: Opravit hlavičku

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
cs_CZ: Výraz pro formy plurálu používá pro jazyk %s nezvyklý formát.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
cs_CZ: Zkontrolovat

en: Would you like to use English for source text?
cs_CZ: Chcete použít angličtinu pro zdrojový text?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
cs_CZ: Tento soubor používá ID řetězců místo zdrojového textu. Poedit může načíst anglické texty ze souboru „%s“.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
cs_CZ: Načíst angličtinu

en: Translated: %d of %d (%d %%)
cs_CZ: Přeloženo: %d z %d (%d %%)

en: Remaining: %d
cs_CZ: Zbývá: %d

en: %d error | %d errors
cs_CZ[0]: %d chyba
cs_CZ[1]: %d chyby
cs_CZ[2]: %d chyb
cs_CZ[3]: %d chyb

en: %d entry | %d entries
cs_CZ[0]: %d položka
cs_CZ[1]: %d položky
cs_CZ[2]: %d položek
cs_CZ[3]: %d položek

en:  (unsaved)
cs_CZ:  (neuloženo)

en:  (modified)
cs_CZ:  (změněno)

en: Failed to update translation memory: %s
cs_CZ: Aktualizace překladové paměti se nezdařila: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
cs_CZ: Soubor „%s“ se nepodařilo uložit.

en: Remove same-as-source translations
cs_CZ: Odstranit překlady identické se zdrojovým textem

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
cs_CZ: Chcete odstranit všechny překlady, které jsou identické se zdrojovým textem?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
cs_CZ: Tato akce odstraní všechny překlady, které jsou přesně stejné jako zdrojový text. Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Keep
cs_CZ: Ponechat

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Purge deleted translations
cs_CZ: &Smazat staré překlady

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
cs_CZ: Chcete odstranit všechny již nepoužívané překlady?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
cs_CZ: Pokud budete pokračovat, všechny překlady označené jako smazané budou natrvalo odstraněny. Pokud budou příslušné řetězce později přidány zpět, tak je budete muset znovu přeložit.

en: Purge
cs_CZ: Smazat

en: Copy from Source Text
cs_CZ: Zkopírovat ze zdrojového textu

en: Copy from source text
cs_CZ: Zkopírovat ze zdrojového textu

en: Clear Translation
cs_CZ: Smazat překlad

en: Clear translation
cs_CZ: Smazat překlad

en: Edit Comment
cs_CZ: Upravit komentář

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
cs_CZ: Výskyty v kódu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
cs_CZ: Výskyty v kódu

en: Hide Sidebar
cs_CZ: Skrýt postranní panel

en: Show Sidebar
cs_CZ: Zobrazit postranní panel

en: Hide Status Bar
cs_CZ: Skrýt stavový řádek

en: Show Status Bar
cs_CZ: Zobrazit stavový řádek

en: String length in characters: translation | source
cs_CZ: Délka řetězce ve znacích: překlad | zdroj

en: String length in characters
cs_CZ: Délka řetězce ve znacích

en: Source text
cs_CZ: Zdrojový text

en: Singular
cs_CZ: Singulár

en: Plural
cs_CZ: Plurál

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: Pre-translated
cs_CZ: Před-přeloženo

en: Needs Work
cs_CZ: Vyžaduje úpravy

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
cs_CZ: Vyžaduje úpravy

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
cs_CZ: Soubory POT jsou jen šablony a samy o sobě neobsahují žádné překlady.
    Pro vytvoření překladu vytvořte na základě šablony nový PO soubor.

en: Create new translation
cs_CZ: Vytvořit nový překlad

en: Make a new translation from this POT file.
cs_CZ: Vytvořit nový překlad z tohoto POT souboru.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
cs_CZ: K provedení hromadných akcí na vybraných řetězcích použijte nabídku Upravit.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
cs_CZ: ID zdrojového textu

en: Everything
cs_CZ: Vše

en: Form %i
cs_CZ: Forma %i

en: Form %i (unused)
cs_CZ: Forma %i (nepoužitá)

en: Zero
cs_CZ: Nula

en: One
cs_CZ: Jeden

en: Two
cs_CZ: Dva

en: Other
cs_CZ: Ostatní

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
cs_CZ: Kontext řetězce: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
cs_CZ: Identifikátor řetězce: %s

en: %s Format
cs_CZ: %s formát

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
cs_CZ: %s formát

en: Translation — %s
cs_CZ: Překlad — %s

en: Source text — %s
cs_CZ: Zdrojový text — %s

en: unknown language
cs_CZ: neznámý jazyk

en: Network error: %s (%d)
cs_CZ: Chyba sítě: %s (%d)

en: Unknown error
cs_CZ: Neznámá chyba

en: Failed to merge gettext catalogs.
cs_CZ: Slučování gettext katalogů se nezdařilo.

en: Open in Editor
cs_CZ: Otevřít v editoru

en: Open in editor
cs_CZ: Otevřít v editoru

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
cs_CZ: V souboru nejsou uvedeny žádné informace o výskytu tohoto řetězce ve zdrojovém kódu.

en: No usage information
cs_CZ: Žádné informace o použití

en: %d code occurrence | %d code occurrences
cs_CZ[0]: %d výskyt v kódu
cs_CZ[1]: %d výskyty v kódu
cs_CZ[2]: %d výskytů v kódu
cs_CZ[3]: %d výskytů v kódu

en: Source code not found
cs_CZ: Zdrojový kód nebyl nalezen

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
cs_CZ: Poedit nemůže zobrazit zdrojový kód, kde se používá řetězec, protože soubor není k dispozici v odkazovaném umístění, nebo je to symbolický odkaz, který neukazuje na skutečný soubor.

en: File cannot be opened
cs_CZ: Soubor nelze otevřít

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
cs_CZ: Poedit nemohl otevřít soubor "%s".

en: Find
cs_CZ: Najít

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Ignore case
cs_CZ: Ignorovat velikost písmen

en: Wrap around
cs_CZ: Po dosažení konce hledat od začátku

en: Whole words only
cs_CZ: Jen celá slova

en: Find in source texts
cs_CZ: Hledat ve zdrojových textech

en: Find in translations
cs_CZ: Hledat v překladech

en: Find in comments
cs_CZ: Hledat v komentářích

en: Replace &All
cs_CZ: N&ahradit vše

en: Replace &all
cs_CZ: N&ahradit vše

en: &Replace
cs_CZ: Nah&radit

en: < &Previous
cs_CZ: < &Předchozí

en: &Next >
cs_CZ: &Další >

en: String to find
cs_CZ: Hledaný řetězec

en: Replacement string
cs_CZ: Nahradit za

en: warning:
cs_CZ: varování:

en: error:
cs_CZ: chyba:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
cs_CZ: Název nebo kód jazyka

en: Translation Language
cs_CZ: Jazyk překladu

en: Language of the translation:
cs_CZ: Jazyk překladu:

en: All strings
cs_CZ: Všechny řetězce

en: Couldn’t download Localazy project details.
cs_CZ: Nepodařilo se stáhnout detaily projektu Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
cs_CZ: Při nahrávání překladů do Localazy došlo k chybě.

en: Projects
cs_CZ: Projekty

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
cs_CZ: Další informace o %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
cs_CZ: Localazy je vysoce automatizovaná lokalizační platforma, která umožňuje komukoli snadno překládat své produkty a obsah do více jazyků.

en: Add Project
cs_CZ: Přidat projekt

en: Add project
cs_CZ: Přidat projekt

en: Poedit - Catalogs manager
cs_CZ: Poedit - správce katalogů

en: Edit…
cs_CZ: Upravit…

en: Create new translations project
cs_CZ: Vytvořit nový překladový projekt

en: Delete the project
cs_CZ: Odstranit projekt

en: Edit the project
cs_CZ: Upravit projekt

en: Update all
cs_CZ: Aktualizovat všechny katalogy

en: Update all catalogs in the project
cs_CZ: Aktualizovat všechny katalogy v projektu

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Untrans
cs_CZ: Nepřelož

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
cs_CZ: Vyžaduje úpravy

en: Errors
cs_CZ: Chyby

en: Last modified
cs_CZ: Poslední změna

en: Edit project
cs_CZ: Upravit projekt

en: Select directory
cs_CZ: Vyberte adresář

en: Directories:
cs_CZ: Adresáře:

en: <unnamed>
cs_CZ: <bez názvu>

en: Do you want to delete project “%s”?
cs_CZ: Chcete odstranit projekt „%s“?

en: Delete project
cs_CZ: Odstranit projekt

en: Deleting the project will not delete any translation files.
cs_CZ: Odstranění projektu nesmaže žádné překladové soubory.

en: Confirmation
cs_CZ: Potvrzení

en: Update all catalogs in this project?
cs_CZ: Aktualizovat všechny katalogy v projektu?

en: Performs update from source code on all files in the project.
cs_CZ: Provede aktualizaci ze zdrojového kódu na všech souborech v projektu.

en: Updating project catalogs
cs_CZ: Aktualizace katalogů v projektu

en: Check for Updates…
cs_CZ: Vyhledat aktualizace…

en: Catalogs Manager
cs_CZ: Správce katalogů

en: &Preferences…
cs_CZ: Nasta&vení…

en: &Edit
cs_CZ: Úpra&vy

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Redo
cs_CZ: Znovu

en: Paste and Match Style
cs_CZ: Vložit a přizpůsobit styl

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Spelling and Grammar
cs_CZ: Pravopis a gramatika

en: Show Spelling and Grammar
cs_CZ: Zobrazit pravopis a gramatiku

en: Check Document Now
cs_CZ: Zkontrolovat dokument

en: Check Spelling While Typing
cs_CZ: Kontrolovat pravopis během psaní

en: Check Grammar With Spelling
cs_CZ: Kontrolovat i gramatiku

en: Correct Spelling Automatically
cs_CZ: Automaticky opravovat pravopis

en: Substitutions
cs_CZ: Náhrady

en: Show Substitutions
cs_CZ: Zobrazit náhrady

en: Smart Copy/Paste
cs_CZ: Chytré kopírování/vkládání

en: Smart Quotes
cs_CZ: Chytré uvozovky

en: Smart Dashes
cs_CZ: Chytré pomlčky

en: Smart Links
cs_CZ: Chytré odkazy

en: Text Replacement
cs_CZ: Náhrady textu

en: Transformations
cs_CZ: Transformace

en: Make Upper Case
cs_CZ: Všechna písmena velká

en: Make Lower Case
cs_CZ: Všechna písmena malá

en: Capitalize
cs_CZ: První písmena velká

en: Speech
cs_CZ: Předčítání

en: Start Speaking
cs_CZ: Spustit předčítání

en: Stop Speaking
cs_CZ: Ukončit předčítání

en: &View
cs_CZ: &Zobrazení

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
cs_CZ: Zobrazit panel nástrojů

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
cs_CZ: Upravit panel nástrojů…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
cs_CZ: Zobrazit na celou obrazovku

en: Window
cs_CZ: Okno

en: Minimize
cs_CZ: Minimalizovat

en: Zoom
cs_CZ: Přepnout velikost

en: Welcome to Poedit
cs_CZ: Vítá vás Poedit

en: Bring All to Front
cs_CZ: Přenést vše do popředí

en: Information about the translator
cs_CZ: Informace o překladateli

en: Name:
cs_CZ: Jméno:

en: Your Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Email:
cs_CZ: E-mail:

en: you@example.com
cs_CZ: vy@example.cz

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
cs_CZ: Vaše jméno a e-mail budou použity pouze k nastavení položky Last-Translator v hlavičce souborů GNU gettext.

en: Editing
cs_CZ: Editace

en: Automatically compile MO file when saving
cs_CZ: Při uložení automaticky zkompilovat MO soubor

en: Check spelling
cs_CZ: Kontrolovat pravopis

en: Always change focus to text input field
cs_CZ: Vždy zaměřovat vstupní pole pro překlad

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
cs_CZ: Nikdy nezaměří seznam s řetězci. Pokud je tato volba aktivní, je k pohybu v seznamu řetězců pomocí klávesnice nutné použít Ctrl+šipky. Na druhou stranu ale umožňuje rovnou začít psát text, bez nutnosti mačkat Tab.

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Use custom list font:
cs_CZ: Použít vlastní písmo pro seznam:

en: Use custom text fields font:
cs_CZ: Použít vlastní písmo pro textová pole:

en: Change UI language
cs_CZ: Změnit jazyk

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
cs_CZ: (vyžaduje Windows 8 nebo novější)

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Use translation memory
cs_CZ: Použít překladovou paměť

en: Manage…
cs_CZ: Spravovat…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
cs_CZ: Při aktualizaci ze zdrojových souborů

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
cs_CZ: použít podobné položky v souboru

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
cs_CZ: před-přeložit z překladové paměti

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
cs_CZ: Poedit se může pokusit předvyplnit nové položky s pomocí předchozích překladů v souboru, nebo s pomocí celé vaší překladové paměti. Použití překladové paměti nebude ze začátku příliš efektivní, ale jak jí postupně naplníte překlady, bude se její efektivita zlepšovat.

en: Stored translations:
cs_CZ: Uložené překlady:

en: Database size on disk:
cs_CZ: Velikost databáze:

en: Import Translation Files…
cs_CZ: Importovat soubory překladů…

en: Import translation files…
cs_CZ: Importovat soubory překladů…

en: Import From TMX…
cs_CZ: Importovat z TMX…

en: Import from TMX…
cs_CZ: Importovat z TMX…

en: Export To TMX…
cs_CZ: Exportovat do TMX…

en: Export to TMX…
cs_CZ: Exportovat do TMX…

en: Erase Database…
cs_CZ: Vymazat databázi…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Erase database…
cs_CZ: Vymazat databázi…

en: Select translation files to import
cs_CZ: Vyberte překladové soubory, které chcete importovat

en: Select TMX files to import
cs_CZ: Vybrat soubory TMX k importu

en: TMX Files
cs_CZ: Soubory TMX

en: Importing translations…
cs_CZ: Probíhá import překladů…

en: Importing translation memory failed.
cs_CZ: Import překladové paměti se nezdařil.

en: Importing from “%s”…
cs_CZ: Probíhá import z „%s“…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
cs_CZ[0]: Byl importován %s překlad.
cs_CZ[1]: Byly importovány %s překlady.
cs_CZ[2]: Byly importováno %s překladů.
cs_CZ[3]: Byly importováno %s překladů.

en: Export as…
cs_CZ: Exportovat jako…

en: Exporting translations…
cs_CZ: Probíhá export překladů…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
cs_CZ: Export překladové paměti do „%s“ selhal.

en: Reset translation memory
cs_CZ: Vymazat překladovou paměť

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
cs_CZ: Opravdu chcete překladovou paměť vymazat?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
cs_CZ: Vymazáním překladové paměti nenávratně smažete všechny v ní uložené překlady. Po provedení této akce už neexistuje žádná možnost obnovy.

en: Reset
cs_CZ: Vymazat

en: Translation Memory
cs_CZ: Překladová paměť

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
cs_CZ: Extraktory zdrojového kódu slouží k vyhledání přeložitelných řetězců v souborech zdrojového kódu a jejich extrakci pro účely překladu.

en: Custom Extractors:
cs_CZ: Uživatelské extraktory:

en: Custom extractors:
cs_CZ: Uživatelské extraktory:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
cs_CZ: Podporuje všechny jazyky podporované nástroji GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript a další).

en: Extractor setup
cs_CZ: Nastavení extraktoru

en: Delete extractor
cs_CZ: Smazat extraktor

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
cs_CZ: Opravdu chcete „%s“ extraktor smazat?

en: Extractors
cs_CZ: Extraktory

en: Accounts
cs_CZ: Účty

en: Automatically check for updates
cs_CZ: Automaticky kontrolovat dostupnost aktualizací

en: Include beta versions
cs_CZ: Upozorňovat na beta verze

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
cs_CZ: Beta verze obsahují nejnovější funkce a vylepšení, ale mohou mít problémy se spolehlivostí.

en: Updates
cs_CZ: Aktualizace

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
cs_CZ: Tato nastavení ovlivňují formátování PO souborů. Upravte je pokud máte specifické požadavky například kvůli správě verzí.

en: Line endings:
cs_CZ: Konce řádků:

en: Unix (recommended)
cs_CZ: Unix (doporučeno)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
cs_CZ: Zalomit po:

en: Preserve formatting of existing files
cs_CZ: Zachovat stávající formátování souboru

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Preparing strings…
cs_CZ: Příprava řetězců…

en: Pre-translating…
cs_CZ: Probíhá předběžný překlad…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
cs_CZ[0]: Před-přeložen %u řetězec
cs_CZ[1]: Před-přeloženy %u řetězce
cs_CZ[2]: Před-přeloženo %u řetězců
cs_CZ[3]: Před-přeloženo %u řetězců

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
cs_CZ[0]: Byla před-přeložena %d položka.
cs_CZ[1]: Byly před-přeloženy %d položky.
cs_CZ[2]: Bylo před-přeloženo %d položek.
cs_CZ[3]: Bylo před-přeloženo %d položek.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
cs_CZ: Překlady byly označeny jako vyžadující pozornost, protože mohou být nepřesné. Měli byste je zkontrolovat.

en: Exact matches from TM
cs_CZ: Přesné shody z překladové paměti

en: Approximate matches from TM
cs_CZ: Přibližné shody z překladové paměti

en: No entries could be pre-translated.
cs_CZ: Nebyly před-přeloženy žádné položky.

en: All strings were already translated.
cs_CZ: Všechny řetězce již jsou přeloženy.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
cs_CZ: Překladová paměť neobsahuje žádné texty podobné obsahu tohoto souboru. Poloautomaticky je schopna efektivně překládat teprve poté, co se Poedit naučí dostatek dat z ručně přeložených souborů.

en: Cannot pre-translate without source text.
cs_CZ: Bez zdrojového textu není možné před-překládat.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
cs_CZ: Před-přeložit

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
cs_CZ: Před-překlad vyžaduje, aby byl k dispozici zdrojový text. Nefunguje, pokud jsou použity pouze ID bez skutečného textu.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
cs_CZ: Není možné před-překládat z neznámého jazyka.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
cs_CZ: Před-přeložení vyžaduje znalost zdrojového jazyka. Poedit jej v tomto souboru nedokázal zjistit.

en: Only fill in exact matches
cs_CZ: Doplnit pouze při přesné shodě

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení jsou zahrnuty i nepřesné výsledky, ale jsou označeny jako vyžadující pozornost. Zaškrtněte tuto volbu, pokud chcete zahrnout pouze přesné shody.

en: Don’t mark exact matches as needing work
cs_CZ: Přesné shody neoznačovat jako vyžadující pozornost

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
cs_CZ: Povolte pouze pokud důvěřujete kvalitě použité překladové paměti. Ve výchozím nastavení jsou všechny překlady doplněné z překladové paměti označeny jako vyžadující pozornost a měly by být před použitím zkontrolovány.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
cs_CZ: Před-překlad automaticky vyhledá přesné a přibližné shody pro nepřeložené řetězce v překladové paměti a vyplní jejich překlady.

en: Error:
cs_CZ: Chyba:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
cs_CZ[0]: Došlo k %d chybě:
cs_CZ[1]: Došlo k %d chybám:
cs_CZ[2]: Došlo k %d chybám:
cs_CZ[3]: Došlo k %d chybám:

en: An error occurred.
cs_CZ: Došlo k chybě.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
cs_CZ[0]: Došlo k %d chybě.
cs_CZ[1]: Došlo k %d chybám.
cs_CZ[2]: Došlo k %d chybám.
cs_CZ[3]: Došlo k %d chybám.

en: Cancelling…
cs_CZ: Ukončuji…

en: Drag Folders or Files Here
cs_CZ: Sem přetáhněte složky nebo soubory

en: Drag folders or files here
cs_CZ: Sem přetáhněte složky nebo soubory

en: Add Folders…
cs_CZ: Přidat složky…

en: Add folders…
cs_CZ: Přidat složky…

en: Add Files…
cs_CZ: Přidat soubory…

en: Add files…
cs_CZ: Přidat soubory…

en: Add Wildcard…
cs_CZ: Přidat zástupný řetězec…

en: Add wildcard…
cs_CZ: Přidat zástupný řetězec…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
cs_CZ: Ukázat ve Finderu

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
cs_CZ: Ukázat v Průzkumníkovi

en: Show in Folder
cs_CZ: Ukázat ve složce

en: Paths
cs_CZ: Cesty

en: Excluded paths
cs_CZ: Ignorovat cesty

en: Advanced extraction settings
cs_CZ: Pokročilá nastavení extrakce

en: Extract notes for translators from:
cs_CZ: Extrahovat poznámky pro překladatele z:

en: Comments prefixed with:
cs_CZ: Komentáře začínající řetězcem:

en: All comments
cs_CZ: Všechny komentáře

en: Additional xgettext flags:
cs_CZ: Další parametry pro xgettext:

en: Translation Properties
cs_CZ: Vlastnosti překladu

en: Translation properties
cs_CZ: Vlastnosti překladu

en: Sources Paths
cs_CZ: Prohledávané cesty

en: Sources paths
cs_CZ: Prohledávané cesty

en: Sources Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: Sources keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: Additional keywords
cs_CZ: Další klíčová slova

en: Name of the project the translation is for
cs_CZ: Název projektu, pro který je překlad určen

en: Team name and email address or URL
cs_CZ: Název týmu a e-mailová adresa nebo URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
cs_CZ: například nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
cs_CZ: UTF-8 (doporučeno)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
cs_CZ: Nejdříve soubor uložte, jinak nebude možné tuto sekci editovat.

en: Placeholders correctness
cs_CZ: Správnost zástupných znaků

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
cs_CZ: V překladu chybí zástupný znak „%s“.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
cs_CZ: Nadbytečný zástupný znak „%s“, který není ve zdrojovém textu.

en: Plural form translations
cs_CZ: Překlady forem plurálu

en: Not all plural forms are translated.
cs_CZ: Nejsou přeloženy všechny formy plurálu.

en: Inconsistent upper/lower case
cs_CZ: Nekonzistentní malá/velká písmena

en: The translation should start as a sentence.
cs_CZ: Překlad by měl začínat jako věta.

en: The translation should start with a lowercase character.
cs_CZ: Překlad by měl začínat malým písmenem.

en: Inconsistent whitespace
cs_CZ: Nekonzistentní mezery a bílé znaky

en: The translation doesn’t start with a space.
cs_CZ: Na začátku překladu chybí mezera.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
cs_CZ: Na začátku překladu je mezera, která není ve zdrojovém textu.

en: The translation is missing a newline at the end.
cs_CZ: Na konci překladu chybí odřádkování.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
cs_CZ: Na konci překladu je odřádkování, které není ve zdrojovém textu.

en: The translation is missing a space at the end.
cs_CZ: Na konci překladu chybí mezera.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
cs_CZ: Na konci překladu je mezera, která není ve zdrojovém textu.

en: Punctuation checks
cs_CZ: Kontroly interpunkce

en: The translation should end with “%s”.
cs_CZ: Překlad by měl být ukončen „%s“.

en: The translation should not end with “%s”.
cs_CZ: Překlad by neměl být ukončen „%s“.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
cs_CZ: Překlad je ukončen „%s“, ale zdrojový text je ukončen „%s“.

en: Length difference
cs_CZ: Rozdíl v délce

en: The translation exceeds maximum length (%d characters).
cs_CZ: Překlad překračuje maximální délku (%d znaků).

en: The translation is below minimum length (%d characters).
cs_CZ: Překlad je kratší než minimální délka (%d znaků).

en: The translation is much shorter than the source text.
cs_CZ: Překlad je mnohem kratší než zdrojový text.

en: The translation is much longer than the source text.
cs_CZ: Překlad je mnohem delší než zdrojový text.

en: Clear Menu
cs_CZ: Vyprázdnit menu

en: Clear menu
cs_CZ: Vyprázdnit menu

en: Project name:
cs_CZ: Název projektu:

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Add directory to the list
cs_CZ: Přidat adresář do seznamu

en: &File
cs_CZ: &Soubor

en: &New…
cs_CZ: &Nový…

en: New from &POT/PO file…
cs_CZ: Nový z &POT/PO souboru…

en: New From &POT/PO File…
cs_CZ: Nový z &POT/PO souboru…

en: &Open…
cs_CZ: &Otevřít…

en: Open Recent
cs_CZ: Otevřít poslední položku

en: Open recent
cs_CZ: Otevřít nedávné

en: Open cloud translation…
cs_CZ: Otevřít překlad z cloudu…

en: Open Cloud Translation…
cs_CZ: Otevřít překlad z cloudu…

en: &Start window
cs_CZ: Úvodní okno

en: &Start Window
cs_CZ: Úvodní okno

en: Catalogs &manager
cs_CZ: Správce &katalogů

en: Catalogs &Manager
cs_CZ: Správce &katalogů

en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

en: &Save
cs_CZ: &Uložit

en: Save &as…
cs_CZ: Uložit j&ako…

en: Save &As…
cs_CZ: Uložit j&ako…

en: Compile to MO…
cs_CZ: Zkompilovat do MO…

en: E&xport to HTML…
cs_CZ: E&xportovat do HTML…

en: Check for updates…
cs_CZ: Vyhledat aktualizace…

en: Settings…
cs_CZ: Nastavení…

en: &Preferences
cs_CZ: Nasta&vení

en: E&xit
cs_CZ: &Konec

en: Quit
cs_CZ: Ukončit

en: Copy from singular
cs_CZ: Zkopírovat ze singuláru

en: Copy From Singular
cs_CZ: Zkopírovat ze singuláru

en: Translation needs &work
cs_CZ: &Překlad vyžaduje úpravy

en: Translation Needs &Work
cs_CZ: &Překlad vyžaduje úpravy

en: Edit &comment
cs_CZ: Upravit &komentář

en: Edit &Comment
cs_CZ: Upravit &komentář

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
cs_CZ: Návrhy

en: &Find…
cs_CZ: &Najít…

en: Replace…
cs_CZ: Na&hradit…

en: Find next
cs_CZ: Najít další

en: Find previous
cs_CZ: Najít předchozí

en: Find and Replace…
cs_CZ: Najít a nahradit…

en: Find Next
cs_CZ: Najít další

en: Find Previous
cs_CZ: Najít předchozí

en: Show string &ID
cs_CZ: Zobrazit &ID řetězců

en: Show String &ID
cs_CZ: Zobrazit &ID řetězců

en: Show warnings
cs_CZ: Zobrazit varování

en: Show Warnings
cs_CZ: Zobrazit varování

en: Sort by &file order
cs_CZ: Seřadit podle pořadí v &souboru

en: Sort by &File Order
cs_CZ: Seřadit podle pořadí v &souboru

en: Sort by &source
cs_CZ: Seřadit podle &zdrojového textu

en: Sort by &Source
cs_CZ: Seřadit podle &zdrojového textu

en: Sort by &translation
cs_CZ: Seřadit podle &překladu

en: Sort by &Translation
cs_CZ: Seřadit podle &překladu

en: &Group by context
cs_CZ: S&eskupit podle kontextu

en: &Group By Context
cs_CZ: S&eskupit podle kontextu

en: Entries with errors first
cs_CZ: Položky s chybami jako první

en: Entries with Errors First
cs_CZ: Položky s chybami jako první

en: &Untranslated entries first
cs_CZ: &Nepřeložené položky jako první

en: &Untranslated Entries First
cs_CZ: &Nepřeložené položky jako první

en: &Show code occurrences
cs_CZ: &Zobrazit výskyty v kódu

en: &Show Code Occurrences
cs_CZ: &Zobrazit výskyty v kódu

en: Show sidebar
cs_CZ: Zobrazit postranní panel

en: Show status bar
cs_CZ: Zobrazit stavový řádek

en: &Translation
cs_CZ: &Překlad

en: &Update from source code
cs_CZ: &Aktualizovat ze zdrojového kódu

en: &Update from Source Code
cs_CZ: &Aktualizovat ze zdrojového kódu

en: Pre-&translate…
cs_CZ: Před-přeloži&t…

en: &Validate translations
cs_CZ: &Zkontrolovat překlad

en: &Validate Translations
cs_CZ: &Zkontrolovat překlad

en: Remove Same-as-Source Translations
cs_CZ: Odstranit překlady identické se zdrojovým textem

en: &Purge deleted translations
cs_CZ: &Smazat staré překlady

en: &Purge Deleted Translations
cs_CZ: &Smazat staré překlady

en: &Properties…
cs_CZ: &Vlastnosti…

en: &Go
cs_CZ: Pře&jít

en: &Done and next
cs_CZ: &Hotovo a další

en: &Done and Next
cs_CZ: &Hotovo a další

en: Previously edited
cs_CZ: Předchozí editovaný překlad

en: Previously Edited
cs_CZ: Předchozí editovaný překlad

en: &Previous translation
cs_CZ: &Předchozí překlad

en: &Previous Translation
cs_CZ: &Předchozí překlad

en: &Next translation
cs_CZ: &Další překlad

en: &Next Translation
cs_CZ: &Další překlad

en: P&revious unfinished
cs_CZ: Předchozí ne&dokončená

en: P&revious Unfinished
cs_CZ: Předchozí ne&dokončená

en: Ne&xt unfinished
cs_CZ: Další &nedokončená

en: Ne&xt Unfinished
cs_CZ: Další &nedokončená

en: Previous plural form
cs_CZ: Předchozí forma plurálu

en: Previous Plural Form
cs_CZ: Předchozí forma plurálu

en: Next plural form
cs_CZ: Další forma plurálu

en: Next Plural Form
cs_CZ: Další forma plurálu

en: &Online help
cs_CZ: &Nápověda online

en: &Online Help
cs_CZ: &Nápověda online

en: &GNU gettext manual
cs_CZ: Dokumentace GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
cs_CZ: Dokumentace GNU gettext

en: &About Poedit
cs_CZ: &O aplikaci Poedit

en: &About
cs_CZ: &O aplikaci

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
cs_CZ: Seznam přípon oddělených středníky (např. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
cs_CZ: Spuštění:

en: Command to extract translations:
cs_CZ: Příkaz pro extrakci překladů:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
cs_CZ: Tento příkaz bude použit ke spuštění extraktoru.
    %o bude nahrazeno názvem výstupního souboru,
    %K seznamem klíčových slov, %F seznamem
    vstupních souborů a %C parametrem znakové sady (viz níže).

en: An item in keywords list:
cs_CZ: Položka seznamu klíčových slov:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
cs_CZ: Tento parametr bude do příkazové řádky vložen jednou pro každé
    klíčové slovo. %k bude nahrazeno klíčovým slovem.

en: An item in input files list:
cs_CZ: Položka seznamu vstupních souborů:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
cs_CZ: Tento parametr bude do příkazové řádky vložen jednou pro každý
    vstupní soubor. %f bude nahrazeno názvem souboru.

en: Source code charset:
cs_CZ: Znaková sada zdrojáků:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
cs_CZ: Tento parametr bude do příkazové řádky vložen jen pokud byla zadána
    znaková sada zdrojových souborů. %c bude nahrazeno znakovou sadou.

en: Project name and version:
cs_CZ: Název a verze projektu:

en: Language team:
cs_CZ: Překladatelský tým:

en: Plural forms:
cs_CZ: Formy plurálu:

en: Use default rules for this language
cs_CZ: Použít výchozí pravidla pro tento jazyk

en: Use custom expression
cs_CZ: Použít vlastní výraz

en: Learn about plural forms
cs_CZ: Podrobnosti o formách plurálu

en: Charset:
cs_CZ: Znaková sada:

en: Advanced Extraction Settings…
cs_CZ: Pokročilá nastavení extrakce…

en: Advanced extraction settings…
cs_CZ: Pokročilá nastavení extrakce…

en: Extract text from source files in the following directories:
cs_CZ: Extrahovat text ze zdrojových souborů v těchto adresářích:

en: Base path:
cs_CZ: Základní cesta:

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
cs_CZ: Uvedená klíčová slova (názvy funkcí) se použijí k rozeznání přeložitelných
    řetězců ve zdrojovém kódu:

en: Also use default keywords for supported languages
cs_CZ: Použít také výchozí klíčová slova pro podporované jazyky

en: Learn about gettext keywords
cs_CZ: Podrobnosti o klíčových slovech gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
cs_CZ: Původní zdrojový text

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
cs_CZ: Původní zdrojový text (než byl při aktualizaci změněn), kterému odpovídá použitý a nyní nepřesný překlad.

en: Notes for translators
cs_CZ: Poznámky pro překladatele

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Add comment
cs_CZ: Přidat komentář

en: Add Comment
cs_CZ: Přidat komentář

en: Delete From Translation Memory
cs_CZ: Vymazat z překladové paměti

en: Delete from translation memory
cs_CZ: Vymazat z překladové paměti

en: Translation suggestions
cs_CZ: Návrhy překladu

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
cs_CZ: Nenalezena žádná shoda

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
cs_CZ: Nenalezena žádná shoda

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
cs_CZ: Tento řetězec byl nalezen v překladové paměti Poeditu.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
cs_CZ: Návrhy překladů vyžadují, aby byl k dispozici zdrojový text. Nefungují, pokud jsou použity pouze ID bez skutečného textu.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
cs_CZ: Návrhy překladů vyžadují znalost zdrojového jazyka. Poedit jej v tomto souboru nedokázal zjistit.

en: Cannot execute program: %s
cs_CZ: Není možné spustit program: %s

en: The TMX file is malformed.
cs_CZ: TMX soubor je poškozený.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
cs_CZ: Databáze překladové paměti je poškozená: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
cs_CZ: Chyba překladové paměti: %s (%d).

en: (Use default language)
cs_CZ: (výchozí jazyk)

en: Language selection
cs_CZ: Výběr jazyka

en: Select your preferred language
cs_CZ: Vyberte preferovaný jazyk

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
cs_CZ: Tato změna se projeví až po opětovném spuštění Poeditu.

en: Cannot create temporary directory.
cs_CZ: Nelze vytvořit adresář na dočasné soubory.

en: There are no translations. That’s unusual.
cs_CZ: V souboru nejsou žádné překlady. To je neobvyklé.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
cs_CZ: Při použití systému gettext nejsou položky překladu přidávány ručně, ale jsou automaticky extrahovány ze zdrojového kódu. Tak zůstávají aktuální a přesné. Překladatelé většinou používají PO šablony (soubory POT) připravené vývojáři.

en: Learn more about GNU gettext
cs_CZ: Další informace o GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
cs_CZ: Nejjednodušším způsobem naplnění tohoto souboru je jeho aktualizace z POT souboru:

en: Update from POT
cs_CZ: Aktualizovat z POT souboru

en: Take translatable strings from an existing POT template.
cs_CZ: Načte přeložitelné řetězce z existující POT šablony.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
cs_CZ: Přeložitelné řetězce můžete také extrahovat přímo ze zdrojového kódu:

en: Extract from sources
cs_CZ: Extrahovat ze zdrojových souborů

en: Configure source code extraction in Properties.
cs_CZ: Parametry pro extrakci ze zdrojového kódu nastavte ve Vlastnostech katalogu.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
cs_CZ: Verze %s

en: Create new
cs_CZ: Vytvořit nový

en: Create new translation from POT template.
cs_CZ: Vytvořte nový překlad z šablony POT.

en: Browse files
cs_CZ: Procházet soubory

en: Open and edit translation files.
cs_CZ: Otevřete a editujte překladové soubory.

en: Translate cloud project
cs_CZ: Přeložit cloudový projekt

en: Collaborate with other people online.
cs_CZ: Spolupracujte s dalšími lidmi online.

en: Recent files
cs_CZ: Nedávné soubory

en: Sync
cs_CZ: Synchronizovat

en: Synchronize translations with Crowdin
cs_CZ: Synchronizovat překlady s Crowdin

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
cs_CZ: Nahrát překlady do %s

en: Open file
cs_CZ: Otevřít soubor

en: Save file
cs_CZ: Uložit soubor

en: Check for errors in the translation
cs_CZ: Zkontrolovat, zda překlad neobsahuje chyby

en: Validate
cs_CZ: Zkontrolovat

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
cs_CZ: Před-přeložit řetězce, které ještě nejsou přeloženy

en: Update from Code
cs_CZ: Aktualizovat z kódu

en: Update from code
cs_CZ: Aktualizovat z kódu

en: Update from source code
cs_CZ: Aktualizovat ze zdrojového kódu

en: Show or hide the sidebar
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt postranní panel

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
cs_CZ: O aplikaci %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
cs_CZ: Nastavení %su

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
cs_CZ: O aplikaci %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
cs_CZ: Služby

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
cs_CZ: Skrýt %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
cs_CZ: Skrýt ostatní

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
cs_CZ: Ukončit %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
cs_CZ: Nasta&vení…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
cs_CZ: Předvolby...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
cs_CZ: Předvolby...

en: &Apply
cs_CZ: &Použít

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: &Back
cs_CZ: &Zpět

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: &Cancel
cs_CZ: &Storno

en: &Clear
cs_CZ: &Vymazat

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Cu&t
cs_CZ: Vyjmou&t

en: Cut
cs_CZ: Vyjmout

en: &Delete
cs_CZ: &Smazat

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: &Quit
cs_CZ: &Konec

en: &New
cs_CZ: &Nový

en: New
cs_CZ: Nový

en: &No
cs_CZ: N&e

en: No
cs_CZ: Ne

en: Open…
cs_CZ: Otevřít…

en: &Open...
cs_CZ: &Otevřít...

en: Open...
cs_CZ: Otevřít...

en: &Paste
cs_CZ: &Vložit

en: Paste
cs_CZ: Vložit

en: Preferences
cs_CZ: Předvolby

en: &Redo
cs_CZ: P&rovést znovu

en: Refresh
cs_CZ: Aktualizovat

en: &Save as
cs_CZ: Uložit &jako

en: Save as
cs_CZ: Uložit jako

en: Select &All
cs_CZ: Vybr&at vše

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: &Undo
cs_CZ: &Zpět

en: &Yes
cs_CZ: &Ano

en: Yes
cs_CZ: Ano

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
cs_CZ: Nahoru

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
cs_CZ: Dolů

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
cs_CZ: Doleva

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
cs_CZ: Doprava

en: Warning:
cs_CZ: Varování:
