poedit - en to is_IS translation catalogue (717 entries)

en: Hide this notification message
is_IS: Fela þessi skilaboð

en: Don’t Show Again
is_IS: Ekki birta aftur

en: Don’t show again
is_IS: Ekki birta aftur

en: Update Summary
is_IS: Samantekt uppfærslu

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
is_IS: Samantekt uppfærslu

en: Close
is_IS: Loka

en: Issues
is_IS: Vandamál

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
is_IS: Skrá

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
is_IS: Lína

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
is_IS: Vandamál

en: New Strings
is_IS: Nýir strengir

en: New strings
is_IS: Nýir strengir

en: Removed Strings
is_IS: Fjarlægðir strengir

en: Removed strings
is_IS: Fjarlægðir strengir

en: Collecting source files…
is_IS: Safna upprunaskrám…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
is_IS[0]: Næ í þýðanlega strengi úr %s skrá…
is_IS[1]: Næ í þýðanlega strengi úr %s skrám…

en: Failed to load file with extracted translations.
is_IS: Mistókst að hlaða inn skrá með innlesnum þýðingum.

en: In: %s
is_IS: Í: %s

en: Source code not available.
is_IS: Upprunakóði ekki tiltækur.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
is_IS: Ekki var hægt að uppfæra þýðingar úr frumkóða, vegna þess að enginn kóði fannst á þeim stað sem tilgreindur er í eiginleikum þýðingaskrárinnar.

en: Permission denied.
is_IS: Aðgangi hafnað.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
is_IS: Þú hefur ekki réttindi til að lesagrunnkóðaskrár frá stað sem tilgreindur er í eiginleikum þýðingaskrárinnar.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
is_IS: Ef þú áður neitaðir aðgangi að skránum þínum, geturðu heimilað það í 'Kjörstillingar kerfis > Gagnaleynd og öryggi > Skrár og möppur'.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
is_IS: Ef þú hefur áður bannað aðgang að skránum þínu, geturðu heimilað hann í 'Kjörstillingar kerfis > Öryggi og gagnaleynd > Gagnaleynd > Skrár og möppur'.

en: Failed to extract strings from source code.
is_IS: Mistókst að ná í strengi  úr grunnkóðanum.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
is_IS: Skrána “%s” var ekki hægt að opna.

en: Updating translations
is_IS: Uppfæri þýðingar

en: Determining differences…
is_IS: Ákvarða mismun…

en: Merging differences…
is_IS: Samþætti mismun…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
is_IS: Þýðingaskrá er þegar  af nýjustu útgáfu, engar breytingar voru gerðar á strengjum.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
is_IS[0]: Þýðingaskrá var uppfærð með %s breytingu.
is_IS[1]: Þýðingaskrá var uppfærð með %s breytingum.

en: New strings to translate:
is_IS: Nýir strengir til að þýða:

en: Removed strings (no longer used):
is_IS: Fjarlægðir strengir (ekki lengur í notkun):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
is_IS[0]: Greindi %d vandamál í upprunastrengjum.
is_IS[1]: Greindi %d vandamál í upprunastrengjum.

en: View Details…
is_IS: Skoða nánar…

en: View details…
is_IS: Skoða nánar…

en: Malformed header: “%s”
is_IS: Rangt formaður haus: “%s”

en: PO Translation Files
is_IS: PO þýðingaskrár

en: POT Translation Templates
is_IS: POT þýðingasniðmát

en: XLIFF Translation Files
is_IS: XLIFF-þýðingaskrár

en: Xcode Localization Catalog
is_IS: Xcode efnisskrá staðfærslu

en: JSON Translation Files
is_IS: JSON-þýðingaskrár

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
is_IS: Flutter-þýðingaskrár

en: RESX Resource Files
is_IS: RESX-tilfangaskrár

en: Qt Translation Files
is_IS: Qt-þýðingaskrár

en: All Translation Files
is_IS: Allar þýðingaskrár

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
is_IS: Skráin er ekki á sniði sem Poedit þekkir.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
is_IS: Þessi JSON-skrá er ekki þýðingaskrár og er því ekki hægt að breyta í Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
is_IS: Mistókst að lesa efni skrárinnar með eftirfarandi villumeldingu: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
is_IS: Skráin '%s' er einungis lesanleg og er ekki hægt að vista hana.
    Vistaðu hana með öðru heiti.

en: Couldn’t save file %s.
is_IS: Gat ekki vistað skrána %s.

en: Screenshots:
is_IS: Skjámyndir:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
is_IS[0]: %i lína úr skránni '%s' var ekki lesin rétt inn.
is_IS[1]: %i línur úr skránni '%s' voru ekki lesnar rétt inn.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
is_IS: Lína “%d í skránni '%s' er skemmd (ekki gild %s gögn).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
is_IS: Skemmd PO-þýðingaskrá: eintöluform msgstr notað með msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
is_IS: Skemmd PO-þýðingaskrá: fleirtöluform msgstr notað án msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
is_IS: Get ekki hlaðið inn skránni, líklega er hún skemmd.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
is_IS: Það komu upp villur við að hlaða inn skránni. Einhver gögn gæti vantað eða hafa skemmst við þetta.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
is_IS: Það kom upp vandamál við að forma skrána rétt (en hún var samt vistuð rétt).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
is_IS: Ekki tókst að vista þýðingaskrá með '“%s' stafatöflu eins og tiltekið er í kjörstillingum.
    
    Skráin var þess vegna vistuð í UTF-8 og stillingum breytt í samræmi við það.

en: Error saving file
is_IS: Villa við að vista skrá

en: “%s” is not a valid POT file.
is_IS: “%s" er ógild POT skrá.

en: Error while loading Qt translation file: %s
is_IS: Villa við að hlaða inn Qt-þýðingaskrá: %s

en: The file is malformed.
is_IS: Skráin er ekki rétt sniðin.

en: Error while loading RESX file: %s
is_IS: Villa við að hlaða inn RESX-skrá: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
is_IS: Óvænt vantar efni í XCLOC-skránni.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
is_IS: Að vista á aðra staði er ekki leyfilegt fyrir XCLOC-skrár.

en: Error while loading XLIFF file: %s
is_IS: Villa við að hlaða inn XLIFF-skrá: %s

en: unsupported version (%s)
is_IS: óstudd útgáfa (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
is_IS: Skemmd skilgreining í þýðingarstreng.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
is_IS: Tengdu Poedit við studd þýðingakerfi á netinu til að samstilla þýðingar hnökralaust við þær sem unnið er með á þessum kerfum.

en: How does cloud sync work?
is_IS: Hvernig virkar samstilling við tölvuský?

en: Account
is_IS: Aðgangur

en: (not signed in)
is_IS: (Ekki skráð/ur inn)

en: Open cloud translation
is_IS: Opna þýðingu á tölvuskýi

en: Manage accounts
is_IS: Sýsla með aðganga

en: Project:
is_IS: Verkefni:

en: Language:
is_IS: Tungumál:

en: Sign in to Cloud Account
is_IS: Skrá inn á tölvuskýsaðgang

en: Sign in to cloud account
is_IS: Skrá inn á tölvuskýsaðgang

en: No translation projects listed in your account.
is_IS: Engin þýðingarverkefni eru skráð á aðgangnum þínum.

en: Downloading latest translations…
is_IS: Sæki nýjustu þýðingar…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
is_IS: Skrá inn í %s

en: Syncing
is_IS: Samstilling

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
is_IS: Sendi þýðingar inn á %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
is_IS: Innsending þýðinga á %s mistókst.

en: Syncing error
is_IS: Villa í samstillingu

en: Edit comment
is_IS: Breyta athugasemd

en: Comment:
is_IS: Athugasemd:

en: Update
is_IS: Uppfæra

en: Delete the comment
is_IS: Eyða athugasemdinni

en: Add
is_IS: Bæta við

en: Unknown Crowdin error.
is_IS: Óþekkt Crowdin-villa.

en: Not authorized, please sign in again.
is_IS: Ekki leyfilegt, skráðu þig aftur inn.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
is_IS: Strengja-háð Crowdin-verkefni eru ekki studd.

en: Downloading translations is disabled in this project.
is_IS: Ekki er hægt að sækja þýðingar í þessu verki.

en: Recommended
is_IS: Mælt með

en: Sign In
is_IS: Skrá inn

en: Sign in
is_IS: Skrá inn

en: Sign Out
is_IS: Skrá út

en: Sign out
is_IS: Skrá út

en: Learn more about Crowdin
is_IS: Fræðast meira um Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
is_IS: Crowdin er þýðingakerfi á netinu, sem hjálpar til við samstarf þýðenda og umsýslu. Við notum sjálf Crowdin til að þýða Poedit yfir á mörg tungumál og kunnum við mjög vel við þetta kerfi.

en: Waiting for authentication…
is_IS: Bíð eftir auðkenningu…

en: Updating user information…
is_IS: Uppfæri upplýsingar um notanda…

en: Sign in to Crowdin
is_IS: Skrá inn í Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
is_IS: Samstilling við Crowdin mistókst.

en: Crowdin error
is_IS: Villa í Crowdin

en: &Copy
is_IS: &Afrita

en: Learn more
is_IS: Vita meira

en: Help
is_IS: Hjálp

en: &Help
is_IS: &Hjálp

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
is_IS: Ekki er hægt að vinna beint með MO-skrár í Poedit.

en: Error opening file
is_IS: Villa við að opna skrá

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
is_IS: Opnaðu frekar og breyttu samsvarandi PO-skrá. Þegar þú vistar hana, verður MO-skráin líka uppfærð.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
is_IS: ekki eyða bráðabirgðaskrám (fyrir aflúsun)

en: handle a poedit:// URI
is_IS: meðhöndla poedit:// URI

en: go to item at given line number
is_IS: fara á atriði á tilteknu línunúmeri

en: Failed to communicate with Poedit process.
is_IS: Gat ekki átt samskipti við Poedit-ferli.

en: Unhandled exception occurred: %s
is_IS: Ómeðhöndlað frávik kom upp: %s

en: Select translation template
is_IS: Veldu sniðmát þýðingar

en: Invalid file
is_IS: Ógild skrá

en: Select translation file
is_IS: Veldu þýðingaskrá

en: Poedit is an easy to use translation editor.
is_IS: Poedit er auðveldur þýðingaritill.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
is_IS: Þú getur ekki sleppt fleiri en einni skrá í Poedit glugga.

en: File “%s” is not a translation file.
is_IS: Skráin “%s” er ekki þýðingaskrá.

en: File “%s” doesn’t exist.
is_IS: Skráin '%s' finnst ekki.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
is_IS: Stafsetningaryfirferð er óvirk, því ekki er búið að setja upp orðasafn fyrir tungumálið %s.

en: Install
is_IS: Setja upp

en: The file “%s” has been changed by another application.
is_IS: Skránni “%s” hefur verið breytt af öðru forriti.

en: Reload file
is_IS: Endurlesa skrá

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
is_IS: Viltu endurlesa skrána af diski? Ef þú ert með óvistaðar breytingar í Poedit þá tapast þær.

en: Ignore
is_IS: Hunsa

en: Reload File
is_IS: Endurlesa skrá

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
is_IS: Skránni hefur verið breytt. Viltu vista breytingarnar?

en: Save changes
is_IS: Vista breytingar

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
is_IS: Breytingar tapast ef þú vistar þær ekki.

en: Save
is_IS: Vista

en: Do&n’t save
is_IS: Ekki vista

en: Don’t Save
is_IS: Ekki vista

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
is_IS: Breytingar sem gerðar hafa verið af hinu forritinu tapast ef þú vistar.

en: Cancel
is_IS: Hætta við

en: Save Anyway
is_IS: Vista samt

en: Save anyway
is_IS: Vista samt

en: Save as…
is_IS: Vista sem…

en: Compile to…
is_IS: Vistþýða í…

en: Compiled Translation Files
is_IS: Vistþýddar þýðingaskrár

en: Export to HTML…
is_IS: Flytja út í HTML…

en: HTML Files
is_IS: HTML skrár

en: Exporting to HTML
is_IS: Útflutningur í HTML

en: Updating failed
is_IS: Uppfærsla mistókst

en: Open reference file
is_IS: Opna viðmiðunarskrá

en: Update from &POT File…
is_IS: Uppfæra frá &POT skrá…

en: Update from &POT file…
is_IS: Uppfæra frá &POT skrá…

en: Sync with Crowdin
is_IS: Samstilla við Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
is_IS: Senda inn á %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
is_IS[0]: %d galli fannst á þýðingunni.
is_IS[1]: %d gallar fundust á þýðingunni.

en: Validation results
is_IS: Niðurstöður prófunar

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
is_IS: Færslur með villum eru auðkenndar með rauðum lit í listanum. Nánari upplýsingar um villurnar birtast þegar slík færsla er valin.

en: The file was saved safely.
is_IS: Skráin var sannlega vistuð.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
is_IS: Skráin var sannlega vistuð og vistþýdd yfir á MO-form , en mun líklega ekki virka rétt.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
is_IS: Skráin var sannlega vistuð, en ekki er hægt að vistþýða hana yfir á MO-form til notkunar

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
is_IS: Skráin var sannlega vistþýdd yfir á MO-form , en mun líklega ekki virka rétt.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
is_IS: Ekki er hægt að vistþýða skrána yfir á MO-form til notkunar.

en: No problems with the translation found.
is_IS: Engin vandamál fundust í þýðingunni.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
is_IS[0]: Þýðingin er tilbúin til notkunar, en %d færsla er samt óþýdd.
is_IS[1]: Þýðingin er tilbúin til notkunar, en %d færslur er samt óþýddar.

en: The translation is ready for use.
is_IS: Þýðingaminnið er tilbúið til notkunar.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
is_IS: Poedit lagaði sjálfkrafa ógilt efni í '%s' skránni.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
is_IS: Skráin inniheldur tvítekin atriði sem er ekki leyfilegt í PO-skrám og sem myndi koma í veg fyrir að hægt sé að nota skrána. Poedit lagaði þetta, en þú ættir að yfirfara þau atriði sem merkt eru til athugunar og leiðrétta þau ef þörf krefur.

en: Language of the translation isn’t set.
is_IS: Tungumál þýðingar er ekki stillt.

en: Set Language
is_IS: Settu inn tungumál

en: Set language
is_IS: Veldu tungumál

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
is_IS: Tillögur eru ekki í boði ef tungumál þýðinga er ekki rétt skilgreint. Aðrir eiginleikar eins og fleirtöluform, gætu einnig valdið vandræðum.

en: Language of the translation is the same as source language.
is_IS: Tungumál þýðingar er það sama og upprunatungumálið.

en: Fix Language
is_IS: Laga tungumál

en: Fix language
is_IS: Laga tungumál

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
is_IS: Þessi þýðingaskrá er með færslum sem hafa fleirtöluform, en hún er ekki með skilgreiningu á Plural-Forms línu skráarhaussins.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
is_IS: Færslur í þessari þýðingaskrá eru með annan fleirtölufjölda en þann sem titekinn er í Plural-Forms línu skráarhaussins

en: Required header Plural-Forms is missing.
is_IS: Höfuðstrenginn Plural-Forms vantar.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
is_IS: Formvilla í Plural-Forms hauslínu ("%s").

en: Fix the Header
is_IS: Laga skráarhausinn

en: Fix the header
is_IS: Laga hausinn

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
is_IS: Fleirtöluformssniðið sem notað er í þýðingaskránni er óvenjulegt í %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
is_IS: Yfirfara

en: Would you like to use English for source text?
is_IS: Myndir þú vilja nota ensku fyrir frumtexta?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
is_IS: Þessi skrá notar auðkenni strengja í stað frumtexta. Poedit getur hlaðið inn fyrir þig enskum textum úr “%s” skránni.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
is_IS: Hlaða inn ensku

en: Translated: %d of %d (%d %%)
is_IS: Þýtt: %d af %d (%d %%)

en: Remaining: %d
is_IS: Eftir: %d

en: %d error | %d errors
is_IS[0]: %d villa
is_IS[1]: %d villur

en: %d entry | %d entries
is_IS[0]: %d færsla
is_IS[1]: %d færslur

en:  (unsaved)
is_IS:  (óvistað)

en:  (modified)
is_IS:  (breytt)

en: Failed to update translation memory: %s
is_IS: Mistókst að uppfæra þýðingaminni: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
is_IS: Ekki var hægt að vista skrána “%s”.

en: Remove same-as-source translations
is_IS: Fjarlægja þýðingar sem eru eins og í uppruna

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
is_IS: Viltu fjarlægja allar þýðingar sem eru eins og í upprunatextanum?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
is_IS: Þessi aðgerð mun fjarlægja allar þær þýðingar sem eru nákvæmlega eins og upprunatextinn. Þetta er ekki hægt að afturkalla.

en: Keep
is_IS: Halda

en: Remove
is_IS: Fjarlægja

en: Purge deleted translations
is_IS: Henda eyddum þýðingum

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
is_IS: Viltu fjarlægja allar þýðingar sem ekki eru lengur notaðar?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
is_IS: Ef þú heldur áfram að henda, verður öllum þýðingum sem merktar eru til að eyða endanlega eytt. Þú munt þurfa að þýða þær alveg aftur ef þeim verður bætt inn aftur síðar.

en: Purge
is_IS: Henda

en: Copy from Source Text
is_IS: Afrita úr frumtexta

en: Copy from source text
is_IS: Afrita úr frumtexta

en: Clear Translation
is_IS: Hreinsa þýðingu

en: Clear translation
is_IS: Hreinsa þýðingu

en: Edit Comment
is_IS: Breyta athugasemd

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
is_IS: Tilvik kóða

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
is_IS: Tilvik kóða

en: Hide Sidebar
is_IS: Fela hliðarspjald

en: Show Sidebar
is_IS: Birta hliðarspjald

en: Hide Status Bar
is_IS: Fela stöðustiku

en: Show Status Bar
is_IS: Birta stöðustiku

en: String length in characters: translation | source
is_IS: Lengd strengs í stöfum: þýðing | frumtexti

en: String length in characters
is_IS: Lengd strengs í stöfum

en: Source text
is_IS: Frumtexti

en: Singular
is_IS: Eintala

en: Plural
is_IS: Fleirtala

en: Translation
is_IS: Þýðing

en: Pre-translated
is_IS: Forþýtt

en: Needs Work
is_IS: Þarfnast lagfæringa

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
is_IS: Þarfnast lagfæringa

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
is_IS: POT skrár eru aðeins þýðingasniðmát og innihalda engar þýðingar.
    Til að þýða verður að búa til nýja PO skrá byggða á sniðmátinu.

en: Create new translation
is_IS: Búa til nýja þýðingu

en: Make a new translation from this POT file.
is_IS: Útbúa nýja þýðingaskrá úr þessari POT-skrá.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
is_IS: Notaðu breytingavalmyndina til að framkvæma magnaðgerðir á valda strengi.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
is_IS: Auðkenni frumtexta

en: Everything
is_IS: Allt

en: Form %i (unused)
is_IS: Form %i (ónotað)

en: Zero
is_IS: Núll

en: One
is_IS: Einn

en: Two
is_IS: Tveir

en: Other
is_IS: Annað

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
is_IS: Samhengi strengs: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
is_IS: Auðkenni strengs: %s

en: %s Format
is_IS: %s snið

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
is_IS: %s snið

en: Translation — %s
is_IS: Þýðing — %s

en: ID
is_IS: Auðkenni (ID)

en: Source text — %s
is_IS: Frumtexti — %s

en: unknown language
is_IS: óþekkt tungumál

en: Network error: %s (%d)
is_IS: Villa í netkerfi: %s (%d)

en: Unknown error
is_IS: Óþekkt villa

en: Failed to merge gettext catalogs.
is_IS: Mistókst að sameina gettext þýðingaskrár.

en: Open in Editor
is_IS: Opna í ritli

en: Open in editor
is_IS: Opna í ritli

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
is_IS: Engar upplýsingar eru í skránni um hvar þessi strengur kemur fyrir í grunnkóða eða hve oft.

en: No usage information
is_IS: Engar upplýsingar um notkun

en: %d code occurrence | %d code occurrences
is_IS[0]: %d tilvik kóða
is_IS[1]: %d tilvik kóða

en: Source code not found
is_IS: Grunnkóði fannst ekki

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
is_IS: Poedit getur ekki sýnt grunnkóðann þar sem strengurinn er notaður, annað hvort þar sem skráin finnst ekki á þeim stað sem vísað var til eða að um er að ræða táknræna tilvísun sem ekki vísar á raunverulega skrá.

en: File cannot be opened
is_IS: Ekki hægt að opna skrá

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
is_IS: Poedit gat ekki  “%s” skrána.

en: Find
is_IS: Finna

en: Replace
is_IS: Skipta út

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
is_IS: Valkostir

en: Ignore case
is_IS: Hunsa há/lágstafi

en: Wrap around
is_IS: Umbrjóta texta

en: Whole words only
is_IS: Aðeins stök orð

en: Find in source texts
is_IS: Finna í frumtextum

en: Find in translations
is_IS: Finna í þýðingum

en: Find in comments
is_IS: Finna í athugasemdum

en: Replace &All
is_IS: Skipt&a út öllu

en: Replace &all
is_IS: Skipt&a út öllu

en: &Replace
is_IS: Ski&pta út

en: < &Previous
is_IS: < &Fyrra

en: &Next >
is_IS: &Næsta >

en: String to find
is_IS: Finna streng

en: Replacement string
is_IS: Útskiptistrengur

en: warning:
is_IS: aðvörun:

en: error:
is_IS: villa:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
is_IS: Heiti tungumáls eða kóði

en: Translation Language
is_IS: Tungumál þýðingar

en: Language of the translation:
is_IS: Tungumál þýðingar:

en: All strings
is_IS: Allir strengir

en: Couldn’t download Localazy project details.
is_IS: Gat ekki sótt nánari upplýsingar um Localazy-verkefni.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
is_IS: Það kom upp villa við að senda þýðingar til Localazy.

en: Projects
is_IS: Verkefni

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
is_IS: Læra meira um %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
is_IS: Localazy er sérlega sjálfvirknivætt þýðingakerfi sem gerir hverjum sem er kleift að láta þýða hugbúnað og efni yfir á fjölmörg tungumál.

en: Add Project
is_IS: Bæta við verkefni

en: Add project
is_IS: Bæta við verkefni

en: Poedit - Catalogs manager
is_IS: Poedit - Þýðingaskráastjórn

en: Edit…
is_IS: Breyta…

en: Create new translations project
is_IS: Búa til nýtt þýðingarverkefni

en: Delete the project
is_IS: Eyða þýðingaverkefninu

en: Edit the project
is_IS: Breyta þýðingarverkefni

en: Update all
is_IS: Uppfæra allt

en: Update all catalogs in the project
is_IS: Uppfæra allar þýðingaskrár í verkefninu

en: Total
is_IS: Alls

en: Untrans
is_IS: Óþýtt

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
is_IS: Þarfnast lagfæringa

en: Errors
is_IS: Villur

en: Last modified
is_IS: Síðast breytt

en: Edit project
is_IS: Breyta þýðingaverkefni

en: Select directory
is_IS: Veldu möppu

en: Directories:
is_IS: Möppur:

en: <unnamed>
is_IS: <ónefnt>

en: Do you want to delete project “%s”?
is_IS: Viltu eyða “%s” verkefninu?

en: Delete project
is_IS: Eyða verkefni

en: Deleting the project will not delete any translation files.
is_IS: Sé verkefninu eytt, eyðast engar þýðingaskrár.

en: Confirmation
is_IS: Staðfesting

en: Update all catalogs in this project?
is_IS: Uppfæra allar þýðingaskrár í verkefninu?

en: Performs update from source code on all files in the project.
is_IS: Uppfærir úr grunnkóða í allar skrár verkefnisins.

en: Updating project catalogs
is_IS: Uppfæri verkefnaskrár

en: Check for Updates…
is_IS: Athuga með uppfærslur…

en: Catalogs Manager
is_IS: Þýðingaskráastjórn

en: &Preferences…
is_IS: &Kjörstillingar…

en: &Edit
is_IS: Br&eyta

en: Undo
is_IS: Afturkalla

en: Redo
is_IS: Endurtaka

en: Paste and Match Style
is_IS: Líma og samsvara stíl

en: Delete
is_IS: Eyða

en: Spelling and Grammar
is_IS: Stafsetning og málfræði

en: Show Spelling and Grammar
is_IS: Birta stafsetningu og málfræði

en: Check Document Now
is_IS: Athuga skjal núna

en: Check Spelling While Typing
is_IS: Yfirfara stafsetningu á meðan skrifað er

en: Check Grammar With Spelling
is_IS: Yfirfara málfræði ásamt stafsetningu

en: Correct Spelling Automatically
is_IS: Leiðrétta stafsetningu sjálfvirkt

en: Substitutions
is_IS: Útskiptingar

en: Show Substitutions
is_IS: Birta útskiptingar

en: Smart Copy/Paste
is_IS: Snjöll afritun/líming

en: Smart Quotes
is_IS: Snjallar gæsalappir

en: Smart Dashes
is_IS: Snjöll strik

en: Smart Links
is_IS: Snjallir tenglar

en: Text Replacement
is_IS: Útskipting texta

en: Transformations
is_IS: Umbreytingar

en: Make Upper Case
is_IS: Gera allt að hástöfum

en: Make Lower Case
is_IS: Gera allt að lágstöfum

en: Capitalize
is_IS: Byrja öll orð á hástaf

en: Speech
is_IS: Tala

en: Start Speaking
is_IS: Hefja lestur

en: Stop Speaking
is_IS: Stöðva lestur

en: &View
is_IS: S&koða

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
is_IS: Birta verkfærastiku

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
is_IS: Sérsníða verkfærastiku…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
is_IS: Fylla skjáinn

en: Window
is_IS: Gluggi

en: Minimize
is_IS: Lágmarka

en: Zoom
is_IS: Aðdráttur

en: Welcome to Poedit
is_IS: Velkomin í Poedit

en: Bring All to Front
is_IS: Færa allt fremst

en: Information about the translator
is_IS: Upplýsingar um þýðandann

en: Name:
is_IS: Nafn:

en: Your Name
is_IS: Nafnið þitt

en: Email:
is_IS: Netfang:

en: you@example.com
is_IS: þú@dæmi.is

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
is_IS: Nafn þitt og netfang hér að neðan eru einungis til að fylla út höfuðstrenginn Last-Translator í skráarhaus GNU-gettext-skráa.

en: Editing
is_IS: Vinnsla

en: Automatically compile MO file when saving
is_IS: Vistþýða sjálfkrafa MO-skrár við vistun

en: Check spelling
is_IS: Athuga stafsetningu

en: Always change focus to text input field
is_IS: Ávallt setja virkni á innsláttarreit

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
is_IS: Aldrei að leyfa lista yfir strengi að yfirtaka virkni. Ef þetta er virkjað, verður þú að nota CTRL-örvar til að flakka með lyklaborði, en þú getur líka slegið inn texta samstundis án þess að þurfa að þrýsta á TAB til að breyta hvar virknin er.

en: Appearance
is_IS: Útlit

en: Use custom list font:
is_IS: Nota sérsniðið letur í listum:

en: Use custom text fields font:
is_IS: Nota sérsniðið letur í textareitum:

en: Change UI language
is_IS: Veldu tungumál fyrir notendaviðmót

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
is_IS: (krefst Windows 8 eða nýrra)

en: General
is_IS: Almennt

en: Use translation memory
is_IS: Nota þýðingaminni

en: Manage…
is_IS: Sýsla…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
is_IS: Þegar frumtextar eru uppfærðir

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
is_IS: nota loðna þýðingu í skrá

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
is_IS: forþýða úr þýðingaminni

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
is_IS: Poedit getur reynt að fylla inn í nýjar þýðingar með eingöngu fyrri þýðingum í skránni, eða með færslum úr þýðingaminninu þínu. Að nota þýðingaminnið er ekkert sérstaklega öflugt ef það er hálftómt, en þessi aðgerð verður smátt og smátt betri eftir því sem þýðingar bætast við.

en: Stored translations:
is_IS: Geymdar þýðingar:

en: Database size on disk:
is_IS: Stærð gagnagrunns á diski:

en: Import Translation Files…
is_IS: Flytja inn þýðingaskrár…

en: Import translation files…
is_IS: Flytja inn þýðingaskrár…

en: Import From TMX…
is_IS: Flytja inn úr TMX…

en: Import from TMX…
is_IS: Flytja inn úr TMX…

en: Export To TMX…
is_IS: Flytja út í TMX…

en: Export to TMX…
is_IS: Flytja út í TMX…

en: Erase Database…
is_IS: Þurrka út gagnagrunn…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Erase database…
is_IS: Þurrka út gagnagrunn…

en: Select translation files to import
is_IS: Veldu þær þýðingaskrár sem á að flytja inn

en: Select TMX files to import
is_IS: Veldu TMX-skrár til að flytja inn

en: TMX Files
is_IS: TMX-skrár

en: Importing translations…
is_IS: Flyt inn þýðingar…

en: Importing translation memory failed.
is_IS: Innflutningur þýðingaminnis mistókst.

en: Importing from “%s”…
is_IS: Flyt inn frá "%s"…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
is_IS[0]: %s þýðing var flutt inn.
is_IS[1]: %s þýðingar voru fluttar inn.

en: Export as…
is_IS: Flytja út sem…

en: Exporting translations…
is_IS: Flyt út þýðingar…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
is_IS: Útflutningur þýðingaminnis í “%s” mistókst.

en: Reset translation memory
is_IS: Núllstilla þýðingaminni

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
is_IS: Ertu viss um að þú viljir núllstilla þýðingaminnið?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
is_IS: Núllstilling þýðingaminnis mun endanlega eyða öllum geymdum þýðingum úr því. Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Reset
is_IS: Endurstilla

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
is_IS: Þýð.minni

en: Translation Memory
is_IS: Þýðingaminni

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
is_IS: Frumkóðaþáttarar (source code extractors) eru notaðir til að finna þýðanlega strengi inni í frumkóðaskrám og setja í nýjar skrár svo hægt sé að þýða strengina.

en: Custom Extractors:
is_IS: Sérsniðnir þáttarar:

en: Custom extractors:
is_IS: Sérsniðnir þáttarar:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
is_IS: Styður öll forritunarmál sem GNU-gettext verkfærin þekkja (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript og fleiri).

en: Extractor setup
is_IS: Uppsetning þáttara

en: Delete extractor
is_IS: Eyða þáttara

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
is_IS: Ertu viss um að þú viljir eyða “%s” þáttaranum?

en: Extractors
is_IS: Þáttarar

en: Accounts
is_IS: Aðgangar

en: Automatically check for updates
is_IS: Athuga sjálfvirkt með uppfærslur

en: Include beta versions
is_IS: Beta-útgáfur meðtaldar

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
is_IS: Beta-útgáfur innihalda nýjustu eiginleika og bætingu á þeim sem fyrir voru, en gætu verið óstöðugri.

en: Updates
is_IS: Uppfærslur

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
is_IS: Þessar stillingar hafa áhrif á innra snið PO-skráa. Breyttu þeim ef þú hefur sértækar þarfir eins og t.d. vegna útgáfustýringar.

en: Line endings:
is_IS: Línuendingar:

en: Unix (recommended)
is_IS: Unix (mælt er með þessu)

en: Windows
is_IS: Gluggar

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
is_IS: Umbrjóta við:

en: Preserve formatting of existing files
is_IS: Vernda snið fyrirliggjandi skráa

en: Advanced
is_IS: Ítarlegt

en: Settings
is_IS: Stillingar

en: Preparing strings…
is_IS: Undirbý strengi…

en: Pre-translating…
is_IS: Forþýðing…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
is_IS[0]: Forþýddi %u streng
is_IS[1]: Forþýddi %u strengi

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
is_IS[0]: %d færsla var forþýdd.
is_IS[1]: %d færslur voru forþýddar.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
is_IS: Þýðingarnar voru merktar eins og þær þarfnist lagfæringa vegna þess að þær gætu verið ónákvæmar. Þú ættir að yfirfara þær og leiðrétta ef þörf krefur.

en: Exact matches from TM
is_IS: Nákvæmar samsvaranir úr þýðingaminni

en: Approximate matches from TM
is_IS: Nálgaðar samsvaranir úr þýðingaminni

en: No entries could be pre-translated.
is_IS: Ekki var hægt að forþýða neinar færslur.

en: All strings were already translated.
is_IS: Allir strengir hafa þegar verið þýddir.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
is_IS: Þýðingaminnið inniheldur ekki neina strengi sem líkjast innihaldi þessarar skráar. Þýðingaminnið er aðeins nothæft til hálf-sjálfvirkra þýðinga þegar Poedit er búið að læra nógu mikið af þýðingum sem þú ert búinn að framkvæma handvirkt.

en: Cannot pre-translate without source text.
is_IS: Get ekki forþýtt án frumtexta.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
is_IS: Forþýða

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
is_IS: Forþýðingar krefjast þess að frumtexti sé til staðar. Þær virka ekki ef einungis auðkenni eru notuð án raunverulegs texta.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
is_IS: Get ekki for-þýtt úr óþekktu tungumáli.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
is_IS: For-þýðing krefst þess að tungumál frumtextans sé þekkt. Poedit gat ekki greint það í þessari skrá.

en: Only fill in exact matches
is_IS: Einungis fylla inn nákvæmar samsvaranir

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
is_IS: Sjálfgefið eru ónákvæmar niðurstöður einnig settar inn og merktar eins og þær þarfnist lagfæringa. Merktu við þennan valkost til að einungis nákvæmar samsvaranir séu settar inn.

en: Don’t mark exact matches as needing work
is_IS: Ekki merkja nákvæmar samsvaranir sem ófullgerðar

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
is_IS: Einungis virkja þetta ef þú treystir þýðingaminninu þínu. Sjálfgefið eru allar samsvaranir úr þýðingaminninu merktar eins og þær þarfnist lagfæringa, því ætti að yfirfara þær og leiðrétta áður en þær eru notaðar.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
is_IS: Forþýðing finnur sjálfvirkt í þýðingaminni nákvæmar eða loðnar samsvaranir fyrir óþýdda strengi og setur þær inn sem þýðingar.

en: Error:
is_IS: Villa:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
is_IS[0]: %d villa kom upp:
is_IS[1]: %d villur komu upp:

en: An error occurred.
is_IS: Villa kom upp.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
is_IS[0]: %d villa kom upp.
is_IS[1]: %d villur komu upp.

en: Cancelling…
is_IS: Hætti við…

en: Drag Folders or Files Here
is_IS: Dragðu möppur eða skrár hingað

en: Drag folders or files here
is_IS: Dragðu möppur eða skrár hingað

en: Add Folders…
is_IS: Bæta við möppum…

en: Add folders…
is_IS: Bæta við möppum…

en: Add Files…
is_IS: Bæta við skrám…

en: Add files…
is_IS: Bæta við skrám…

en: Add Wildcard…
is_IS: Bæta við algildistákni…

en: Add wildcard…
is_IS: Bæta við algildistákni…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
is_IS: Birta í Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
is_IS: Birta í skráavafra

en: Show in Folder
is_IS: Birta í möppu

en: Paths
is_IS: Slóðir

en: Excluded paths
is_IS: Slóðir sem á að sleppa

en: Advanced extraction settings
is_IS: Ítarlegar þáttunarstillingar

en: Extract notes for translators from:
is_IS: Ná í minnispunkta fyrir þýðendur úr:

en: Comments prefixed with:
is_IS: Athugasemdir eru með forskeytinu:

en: All comments
is_IS: Allar athugasemdir

en: Additional xgettext flags:
is_IS: Viðbótar xgettext flögg:

en: Translation Properties
is_IS: Eiginleikar þýðingar

en: Translation properties
is_IS: Eiginleikar þýðingar

en: Sources Paths
is_IS: Slóðir upprunaskráa

en: Sources paths
is_IS: Slóðir upprunaskráa

en: Sources Keywords
is_IS: Stikkorð upprunaskráa

en: Sources keywords
is_IS: Stikkorð upprunaskráa

en: Additional keywords
is_IS: Aukaleg stikkorð:

en: Name of the project the translation is for
is_IS: Heiti þýðingaverkefnis sem þýðingin er ætluð

en: Team name and email address or URL
is_IS: Heiti á teymi og tölvupóstfang eða vefslóð

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
is_IS: t.d. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
is_IS: UTF-8 (mælt er með þessu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
is_IS: Endilega vistaðu skrána fyrst. Ekki er hægt að sýsla með þennan hluta fyrr en það hefur verið gert.

en: Placeholders correctness
is_IS: Áreiðanleiki frátökutákna

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
is_IS: Frátökutáknið “%s” vantar í þýðinguna.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
is_IS: Frátökutákninu “%s” er ofaukið og er ekki í upprunatexta.

en: Plural form translations
is_IS: Fleirtöluform þýðinga

en: Not all plural forms are translated.
is_IS: Ekki eru öll fleirtöluform þýdd.

en: Inconsistent upper/lower case
is_IS: Ósamræmi í stafstöðu (hástafir/lágstafir)

en: The translation should start as a sentence.
is_IS: Þýðingin ætti að byrja sem setning.

en: The translation should start with a lowercase character.
is_IS: Þýðingin ætti að byrja á lágstaf.

en: Inconsistent whitespace
is_IS: Ósamræmi í bilstöfum

en: The translation doesn’t start with a space.
is_IS: Þýðingin byrjar ekki á bili.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
is_IS: Þýðingin byrjar með bili, en frumtextinn gerir það ekki.

en: The translation is missing a newline at the end.
is_IS: Þýðinguna vantar línuskiptitákn við endann.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
is_IS: Þýðingin endar með línuskiptitákni, en frumtextinn gerir það ekki.

en: The translation is missing a space at the end.
is_IS: Þýðinguna vantar bil við endann.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
is_IS: Þýðingin endar með bili, en frumtextinn gerir það ekki.

en: Punctuation checks
is_IS: Athuganir á greinarmerkjum

en: The translation should end with “%s”.
is_IS: Þýðingin ætti að enda með “%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
is_IS: Þýðingin ætti ekki að enda með “%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
is_IS: Þýðingin byrjar með “%s”, en frumtextinn endar með “%s”.

en: Length difference
is_IS: Mismunur á lengd

en: The translation exceeds maximum length (%d characters).
is_IS: Þýðingin fer yfir hámarkslengd (%d stafir).

en: The translation is below minimum length (%d characters).
is_IS: Þýðingin er undir lágmarkslengd (%d stafir).

en: The translation is much shorter than the source text.
is_IS: Þýðingin er mun styttri en frumtextinn.

en: The translation is much longer than the source text.
is_IS: Þýðingin er mun lengri en frumtextinn.

en: Cloud
is_IS: Tölvuský

en: Clear Menu
is_IS: Hreinsa valmynd

en: Clear menu
is_IS: Hreinsa valmynd

en: Project name:
is_IS: Heiti verkefnis:

en: Browse
is_IS: Velja

en: Add directory to the list
is_IS: Bæta möppu við á lista

en: &File
is_IS: &Skrá

en: &New…
is_IS: &Nýtt…

en: New from &POT/PO file…
is_IS: Nýtt úr &POT/PO skrá…

en: New From &POT/PO File…
is_IS: Nýtt úr &POT/PO skrá…

en: &Open…
is_IS: &Opna…

en: Open Recent
is_IS: Opna nýlegt

en: Open recent
is_IS: Opna nýlegt

en: Open cloud translation…
is_IS: Opna þýðingu á tölvuskýi…

en: Open Cloud Translation…
is_IS: Opna þýðingu á tölvuskýi…

en: &Start window
is_IS: Upphaf&sgluggi

en: &Start Window
is_IS: Upphaf&sgluggi

en: Catalogs &manager
is_IS: Þýðingas&kráastjórn

en: Catalogs &Manager
is_IS: Þýðingas&kráastjórn

en: &Close
is_IS: &Loka

en: &Save
is_IS: Vi&sta

en: Save &as…
is_IS: Vist&a sem...

en: Save &As…
is_IS: Vist&a sem...

en: Compile to MO…
is_IS: Vistþýða sem MO…

en: E&xport to HTML…
is_IS: &Flytja út í HTML…

en: Check for updates…
is_IS: Athuga með uppfærslur…

en: Settings…
is_IS: Stillingar…

en: &Preferences
is_IS: S&tillingar

en: E&xit
is_IS: &Hætta

en: Quit
is_IS: Hætta

en: Copy from singular
is_IS: Afrita úr eintölu

en: Copy From Singular
is_IS: Afrita úr eintölu

en: Translation needs &work
is_IS: Þýðin&g þarfnast lagfæringa

en: Translation Needs &Work
is_IS: Þýðin&g þarfnast lagfæringa

en: Edit &comment
is_IS: Breyta &athugasemd

en: Edit &Comment
is_IS: Breyta &athugasemd

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
is_IS: Tillögur

en: &Find…
is_IS: &Finna…

en: Replace…
is_IS: Skipta út…

en: Find next
is_IS: Finna næsta

en: Find previous
is_IS: Finna fyrra

en: Find and Replace…
is_IS: Finna og skipta út…

en: Find Next
is_IS: Finna næsta

en: Find Previous
is_IS: Finna fyrra

en: Show string &ID
is_IS: Sýna &ID-auðkenni strengs

en: Show String &ID
is_IS: Sýna &ID-auðkenni strengs

en: Show warnings
is_IS: Birta aðvaranir

en: Show Warnings
is_IS: Birta aðvaranir

en: Sort by &file order
is_IS: Raða eftir s&kráaröð

en: Sort by &File Order
is_IS: Raða eftir s&kráaröð

en: Sort by &source
is_IS: Raða eftir &frumtexta

en: Sort by &Source
is_IS: Raða eftir &frumtexta

en: Sort by &translation
is_IS: &Raða eftir þýðingu

en: Sort by &Translation
is_IS: &Raða eftir þýðingu

en: &Group by context
is_IS: &Hópa eftir samhengi

en: &Group By Context
is_IS: &Hópa eftir samhengi

en: Entries with errors first
is_IS: Færslur með villum fyrst

en: Entries with Errors First
is_IS: Færslur með villum fyrst

en: &Untranslated entries first
is_IS: Óþýddar &færslur fyrst

en: &Untranslated Entries First
is_IS: Óþýddar &færslur fyrst

en: &Show code occurrences
is_IS: &Sýna tilvik kóða

en: &Show Code Occurrences
is_IS: &Sýna tilvik kóða

en: Show sidebar
is_IS: Birta hliðarspjald

en: Show status bar
is_IS: Birta stöðustiku

en: &Translation
is_IS: Þýðin&g

en: &Update from source code
is_IS: &Uppfæra úr grunnkóða

en: &Update from Source Code
is_IS: &Uppfæra úr grunnkóða

en: Pre-&translate…
is_IS: F&or-þýða…

en: &Validate translations
is_IS: &Sannreyna þýðingar

en: &Validate Translations
is_IS: &Sannreyna þýðingar

en: Remove Same-as-Source Translations
is_IS: Fjarlægja þýðingar sem eru eins og í uppruna

en: &Purge deleted translations
is_IS: &Henda eyddum þýðingum

en: &Purge Deleted Translations
is_IS: &Henda eyddum þýðingum

en: &Properties…
is_IS: &Eiginleikar…

en: &Go
is_IS: &Fara

en: &Done and next
is_IS: &Lokið og næsta

en: &Done and Next
is_IS: &Lokið og næsta

en: Previously edited
is_IS: Áður breytt

en: Previously Edited
is_IS: Áður breytt

en: &Previous translation
is_IS: &Fyrri þýðing

en: &Previous Translation
is_IS: &Fyrri þýðing

en: &Next translation
is_IS: &Næsta þýðing

en: &Next Translation
is_IS: &Næsta þýðing

en: P&revious unfinished
is_IS: &Fyrri ókláruð

en: P&revious Unfinished
is_IS: &Fyrri ókláruð

en: Ne&xt unfinished
is_IS: &Næsta óklárað

en: Ne&xt Unfinished
is_IS: &Næsta óklárað

en: Previous plural form
is_IS: Fyrri fleirtala

en: Previous Plural Form
is_IS: Fyrri fleirtala

en: Next plural form
is_IS: Næsta fleirtala

en: Next Plural Form
is_IS: Næsta fleirtala

en: &Online help
is_IS: &Hjálp á netinu

en: &Online Help
is_IS: &Hjálp á netinu

en: &GNU gettext manual
is_IS: &GNU gettext handbók

en: &GNU gettext Manual
is_IS: &GNU gettext handbók

en: &About Poedit
is_IS: &Um Poedit

en: &About
is_IS: &Um forritið

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
is_IS: Listi yfir skráaendingar aðskilið með semikommu (dæmi. *.cpp, *.h):

en: Invocation:
is_IS: Ræsing:

en: Command to extract translations:
is_IS: Skipun til að ná í þýðingar:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
is_IS: Þetta er skipunin sem notuð er til að ræsa þáttarann.
    %o stendur fyrir úttaksheiti skráar, %K fyrir lista
    af stikkorðum, %F fyrir lista af inntaksskrám,
    %C fyrir flagg stafatöflu (sjá hér að neðan).

en: An item in keywords list:
is_IS: Atriði í lista yfir stikkorð:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
is_IS: Þetta mun verða viðhengt á skipanalínu, einu sinni
    fyrir hvert stikkorð. %k kemur í stað stikkorðsins.

en: An item in input files list:
is_IS: Atriði í lista yfir inntaksskrár:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
is_IS: Þetta mun verða viðhengt á skipanalínu, einu sinni
    fyrir hverja inntaksskrá. %f kemur í stað skráarheitisins.

en: Source code charset:
is_IS: Stafatafla frumkóða:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
is_IS: Þetta mun verða viðhengt á skipanalínu, einungis
    ef upprunaleg stafatafla hefur verið gefið upp. %c kemur í stað gildis stafatöflunnar.

en: Project name and version:
is_IS: Nafn þýðingaverkefnis og útgáfunúmer:

en: Language team:
is_IS: Tungumálateymi:

en: Plural forms:
is_IS: Fleirtöluform:

en: Use default rules for this language
is_IS: Nota sjálfgefnar reglur fyrir þetta tungumál

en: Use custom expression
is_IS: Nota sérsniðna segð

en: Learn about plural forms
is_IS: Læra meira um fleirtöluform

en: Charset:
is_IS: Stafatafla:

en: Advanced Extraction Settings…
is_IS: Ítarlegar þáttunarstillingar…

en: Advanced extraction settings…
is_IS: Ítarlegar þáttunarstillingar…

en: Extract text from source files in the following directories:
is_IS: Ná í texta úr upprunaskrám í eftirfarandi möppum:

en: Base path:
is_IS: Grunnslóð:

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
is_IS: Nota þessi stikkorð (aðgerðaheiti) til að auðkenna þýðanlega strengi
    í upprunaskrám:

en: Also use default keywords for supported languages
is_IS: Einnig nota sjálfgefin stikkorð fyrir studd tungumál

en: Learn about gettext keywords
is_IS: Læra meira um gettext lykilorð

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
is_IS: Fyrri frumtexti

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
is_IS: Eldri frumtextinn (áður en hann breyttist við uppfærslu) sem þýðingin (núna ónákvæm) á við.

en: Notes for translators
is_IS: Minnispunktar fyrir þýðendur

en: Comment
is_IS: Athugasemd

en: Add comment
is_IS: Bæta við athugasemd

en: Add Comment
is_IS: Bæta við athugasemd

en: Delete From Translation Memory
is_IS: Eyða úr þýðingaminni

en: Delete from translation memory
is_IS: Eyða úr þýðingaminni

en: Translation suggestions
is_IS: Þýðingatillögur

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
is_IS: Engar samsvaranir fundust

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
is_IS: Engar samsvaranir fundust

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
is_IS: Þessi strengur fannst í þýðingaminni Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
is_IS: Tillögur að þýðingum krefjast þess að frumtexti sé til staðar. Þær virka ekki ef einungis auðkenni eru notuð án raunverulegs texta.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
is_IS: Tillögur að þýðingum krefjast þess að tungumál frumtextans sé þekkt. Poedit gat ekki greint það í þessari skrá.

en: Cannot execute program: %s
is_IS: Ekki tókst að ræsa forrit: %s

en: The TMX file is malformed.
is_IS: TMX-skráin er gölluð.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
is_IS: Gagnagrunnur þýðingaminnis er skemmdur: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
is_IS: Villa í þýðingaminni: %s (%d).

en: (Use default language)
is_IS: (Nota sjálfgefið tungumál)

en: Language selection
is_IS: Velja tungumál

en: Select your preferred language
is_IS: Veldu aðaltungumálið þitt

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
is_IS: Þú þarft að endurræsa Poedit til að þessi breyting taki gildi.

en: Cannot create temporary directory.
is_IS: Ekki tókst að búa til bráðabirgðamöppu.

en: There are no translations. That’s unusual.
is_IS: Það eru engar þýðingar. Mjög óvenjulegt.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
is_IS: Þýðanlegum færslum er ekki bætt handvirkt inn í Gettext kerfinu, heldur er náð í þær sjálfvirkt úr grunnkóða. Þannig eykst nákvæmni og þær eru alltaf uppfærðar. Þýðendur nota venjulega PO-sniðmát (POT) sem forritarar hafa útbúið fyrir þá.

en: Learn more about GNU gettext
is_IS: Læra meira um GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
is_IS: Einfaldasta leiðin til að fylla þessa skrá með þýðingum er að uppfæra hana frá POT-skrá:

en: Update from POT
is_IS: Uppfæra frá POT skrá

en: Take translatable strings from an existing POT template.
is_IS: Taka þýðanlega strengi úr POT sniðmáti sem til er fyrir.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
is_IS: Þú getur líka náð í þýðanlega strengi beint úr grunnkóðanum:

en: Extract from sources
is_IS: Ná í úr frumkóða

en: Configure source code extraction in Properties.
is_IS: Stilla útdrátt/þáttun upprunakóða í kjörstillingum.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
is_IS: Útgáfa %s

en: Create new
is_IS: Búa til nýtt

en: Create new translation from POT template.
is_IS: Búa til nýja þýðingu út frá POT-sniðmáti.

en: Browse files
is_IS: Fletta skrám

en: Open and edit translation files.
is_IS: Opna og breyta þýðingaskrám.

en: Translate cloud project
is_IS: Þýða verkefni á tölvuskýi

en: Collaborate with other people online.
is_IS: Eigðu í samstarfi við aðra á netinu.

en: Recent files
is_IS: Nýlegar skrár

en: Sync
is_IS: Samstilla

en: Synchronize translations with Crowdin
is_IS: Samstilla þýðingar við Crowdin

en: Upload
is_IS: Senda inn

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
is_IS: Senda þýðingar inn á %s

en: Open file
is_IS: Opna skrá

en: Save file
is_IS: Vista skrá

en: Check for errors in the translation
is_IS: Athuga með villur í þýðingum

en: Validate
is_IS: Sannreyna

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
is_IS: Forþýða strengi sem ekki er búið að þýða

en: Update from Code
is_IS: Uppfæra úr kóða

en: Update from code
is_IS: Uppfæra úr kóða

en: Update from source code
is_IS: Uppfæra úr grunnkóða

en: Show or hide the sidebar
is_IS: Birta eða fela hliðarspjald

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
is_IS: Um %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
is_IS: Kjörstillingar %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
is_IS: Um %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
is_IS: Þjónustur

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
is_IS: Fela %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
is_IS: Fela annað

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
is_IS: Birta allt

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
is_IS: Hætta í %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
is_IS: Kjörstillingar…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
is_IS: Stillingar...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
is_IS: Stillingar...

en: &Apply
is_IS: Virkj&a

en: Apply
is_IS: Virkja

en: &Back
is_IS: Til &baka

en: Back
is_IS: Til baka

en: &Cancel
is_IS: &Hætta við

en: &Clear
is_IS: Hre&insa

en: Clear
is_IS: Hreinsa

en: Copy
is_IS: Afrita

en: Cu&t
is_IS: &Klippa

en: Cut
is_IS: Klippa

en: &Delete
is_IS: &Eyða

en: Edit
is_IS: Breyta

en: &Quit
is_IS: &Hætta

en: &New
is_IS: &Nýtt

en: New
is_IS: Nýtt

en: &No
is_IS: &Nei

en: No
is_IS: Nei

en: &OK
is_IS: Í &lagi

en: OK
is_IS: Í lagi

en: Open…
is_IS: Opna…

en: &Open...
is_IS: &Opna...

en: Open...
is_IS: Opna...

en: &Paste
is_IS: &Líma

en: Paste
is_IS: Líma

en: Preferences
is_IS: Kjörstillingar

en: &Redo
is_IS: Endu&rtaka

en: Refresh
is_IS: Endurlesa

en: &Save as
is_IS: Vi&sta sem

en: Save as
is_IS: Vista sem

en: Select &All
is_IS: Velja &allt

en: Select All
is_IS: Velja allt

en: &Undo
is_IS: &Afturkalla

en: &Yes
is_IS: &Já

en: Yes
is_IS: Já

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
is_IS: Upp

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
is_IS: Niður

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
is_IS: Vinstri

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
is_IS: Hægri

en: Warning:
is_IS: Aðvörun:
