poedit - en to oc_FR translation catalogue (562 entries)

en: Hide this notification message
oc_FR: Amagar aqueste messatge de notificacion

en: Don’t Show Again
oc_FR: Afichar pas mai

en: Don’t show again
oc_FR: Afichar pas mai

en: Update Summary
oc_FR: Resumit de la mesa a jorn

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
oc_FR: Resumit de la mesa a jorn

en: Close
oc_FR: Tampar

en: Issues
oc_FR: Problèmas

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
oc_FR: Fichièr

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
oc_FR: Linha

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
oc_FR: Problèma

en: New Strings
oc_FR: Cadenas novèlas

en: New strings
oc_FR: Cadenas novèlas

en: Removed Strings
oc_FR: Cadenas suprimidas

en: Removed strings
oc_FR: Cadenas suprimidas

en: Collecting source files…
oc_FR: Collècta dels fichièrs font…

en: In: %s
oc_FR: Dins : %s

en: Source code not available.
oc_FR: Còdi font indisponible.

en: Permission denied.
oc_FR: Permission refusada.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
oc_FR: Se podiá pas dobrir lo fichièr « %s ».

en: Updating translations
oc_FR: Actualizacion de las traduccions

en: Merging differences…
oc_FR: Integracion dels cambiaments...

en: New strings to translate:
oc_FR: Cadenas novèlas de traduire :

en: View Details…
oc_FR: Veire los detalhs…

en: View details…
oc_FR: Veire los detalhs…

en: Malformed header: “%s”
oc_FR: Entèsta mal formada : « %s »

en: PO Translation Files
oc_FR: Fichièrs de traduccion PO

en: POT Translation Templates
oc_FR: Modèls de traduccion POT

en: XLIFF Translation Files
oc_FR: Fichièrs de traduccion XLIFF

en: JSON Translation Files
oc_FR: Fichièrs de traduccion JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
oc_FR: Fichièrs de traduccion Flutter

en: All Translation Files
oc_FR: Totes los fichièrs de traduccion

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
oc_FR: Lo fichièr « %s » es en lectura sola e pòt pas èsser enregistrat.
    Enregistratz-lo jos un nom diferent.

en: Couldn’t save file %s.
oc_FR: Impossible d'enregistrar lo fichièr %s.

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
oc_FR[0]: %i linha del fichièr « %s » es pas estada cargada corrèctament.
oc_FR[1]: %i linhas del fichièr « %s » son pas estadas cargadas corrèctament.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
oc_FR: La linha %d del fichièr '%s'  es corrompuda (donadas %s invalidas).

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
oc_FR: I a agut un problèma al moment del formatatge del fichièr (mas es estat enregistrat corrèctament).

en: Error saving file
oc_FR: Error en enregistrant lo fichièr

en: “%s” is not a valid POT file.
oc_FR: « %s » es pas un fichièr POT valid.

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
oc_FR: Balisatge copat dins la cadena de traduccion.

en: Account
oc_FR: Compte

en: (not signed in)
oc_FR: (non connectat)

en: Manage accounts
oc_FR: Gerir los comptes

en: Project:
oc_FR: Projècte :

en: Language:
oc_FR: Lenga :

en: Downloading latest translations…
oc_FR: Telecargament de las darrièras traduccions...

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
oc_FR: Se connectar a %s

en: Syncing
oc_FR: Sincronizacion

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
oc_FR: Mandadís de las traduccions a %s…

en: Syncing error
oc_FR: Error de sincronizacion

en: Edit comment
oc_FR: Modificar lo comentari

en: Comment:
oc_FR: Comentari :

en: Update
oc_FR: Actualizar

en: Delete the comment
oc_FR: Suprimir lo comentari

en: Add
oc_FR: Apondre

en: Not authorized, please sign in again.
oc_FR: Pas autorizat, connectatz-vos tornamai.

en: Downloading translations is disabled in this project.
oc_FR: Lo telecargament de las traduccions es desactivat dins aqueste projècte.

en: Sign In
oc_FR: S'identificar

en: Sign in
oc_FR: S'identificar

en: Sign Out
oc_FR: Se desconnectar

en: Sign out
oc_FR: Se desconnectar

en: Learn more about Crowdin
oc_FR: Ne saber mai sus Crowdin

en: Waiting for authentication…
oc_FR: En espèra d'autentificacion...

en: Updating user information…
oc_FR: Mesa a jorn de las informacions de l'utilizaire...

en: Sign in to Crowdin
oc_FR: Connectatz-vos sus Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
oc_FR: La sincronizacion amb Crowdin a fracassat.

en: Crowdin error
oc_FR: Error Crowdin

en: &Copy
oc_FR: &Copiar

en: Learn more
oc_FR: Ne saber mai

en: Help
oc_FR: Ajuda

en: &Help
oc_FR: &Ajuda

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
oc_FR: Los fichièrs MO pòdon pas èsser modificats dirèctament dins Poedit.

en: Error opening file
oc_FR: Error a la dobertura del fichièr

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
oc_FR: Dobrissètz e editar lo fichièr PO correspondent. Quand l'enregistraretz, lo fichièr MO serà mes a jorn tanben.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
oc_FR: suprimir pas los fichièrs temporaris (per fins de desbugar)

en: handle a poedit:// URI
oc_FR: gerís una URI de poedit://

en: Failed to communicate with Poedit process.
oc_FR: Impossible de comunicar amb los processus de Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
oc_FR: Una excepcion pas gerida s'es produita : %s

en: Select translation template
oc_FR: Causir modèl de traduccion

en: Invalid file
oc_FR: Fichièr invalid

en: Select translation file
oc_FR: Causir fichièr de traduccion

en: Poedit is an easy to use translation editor.
oc_FR: Poedit es un logicial de traduccion de bon utilizar.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
oc_FR: Es impossible de depausar mai d'un fichièr a l'encòp dins la fenèstra de Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
oc_FR: Lo fichièr « %s » es pas un fichièr de traduccion.

en: File “%s” doesn’t exist.
oc_FR: Lo fichièr « %s » existís pas.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
oc_FR: La verificacion ortografica es desactivada, perque lo diccionari pel %s es pas installat.

en: Install
oc_FR: Installar

en: The file “%s” has been changed by another application.
oc_FR: Una autra aplicacion a modificat lo fichièr « %s ».

en: Reload file
oc_FR: Recargar lo fichièr

en: Ignore
oc_FR: Ignorar

en: Reload File
oc_FR: Recargar fichièr

en: Save changes
oc_FR: Enregistrar las modificacions

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
oc_FR: Vòstras modificacions seràn perdudas se las enregistratz pas.

en: Save
oc_FR: Enregistrar

en: Do&n’t save
oc_FR: E&nregistrar pas

en: Don’t Save
oc_FR: Enregistrar pas

en: Cancel
oc_FR: Anullar

en: Save Anyway
oc_FR: Enregistrar malgrat tot

en: Save anyway
oc_FR: Enregistrar malgrat tot

en: Save as…
oc_FR: Enregistrar jos...

en: Compile to…
oc_FR: Compilacion...

en: Compiled Translation Files
oc_FR: Fichièrs de traduccion compilats

en: Export to HTML…
oc_FR: Exportar en HTML…

en: HTML Files
oc_FR: Fichièrs HTML

en: Exporting to HTML
oc_FR: Exportacion en HTML

en: Updating failed
oc_FR: Fracàs de la mesa a jorn

en: Update from &POT File…
oc_FR: Actualizar a partir d’un fichièr &POT…

en: Update from &POT file…
oc_FR: Actualizar a partir d’un fichièr &POT…

en: Sync with Crowdin
oc_FR: Sincronizar amb Crowdin

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
oc_FR[0]: %d problèma dins la traduccion.
oc_FR[1]: %d problèmas dins la traduccion.

en: Validation results
oc_FR: Resultats de la validacion

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
oc_FR: Las entradas amb d'errors son estadas marcadas en roge dins la lista. Los detalhs de l'error s'aficharàn quand seleccionaretz aqueste tipe d'entrada.

en: The file was saved safely.
oc_FR: Lo fichièr es estat enregistrat en tota seguretat.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
oc_FR: Lo fichièr es estat enregistrat en tota seguretat e compilat al format MO, mas foncionarà probablament pas corrèctament.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
oc_FR: Lo fichièr es estat enregistrat en tota seguretat, mas pòt pas èsser compilat al format MO ni èsser utilizat.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
oc_FR: Lo fichièr es estat compilat al format MO, mas foncionarà probablament pas corrèctament.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
oc_FR: Lo fichièr pòt pas èsser compilat al format MO e èsser utilizat.

en: No problems with the translation found.
oc_FR: Cap de problèma pas trobat dins la traduccion.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
oc_FR[0]: La traduccion es prèsta a èsser utilizada, mas %d entrada es pas encara traduita.
oc_FR[1]: La traduccion es prèsta a èsser utilizada, mas %d entrada es pas encara traduita.

en: The translation is ready for use.
oc_FR: La traduccion es prèsta a èsser utilizada.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
oc_FR: Poedit a corregit automaticament lo contengut invalid del fichièr "%s".

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
oc_FR: Lo fichièr conteniá d'elements en doble, aquò es pas permés dins los fichièrs PO e empachariá son utilizacion. Poedit a reglat aqueste problèma, mas vos caldriá repassar las traduccions de totes los elements marcats coma aproximatius e las corregir se necessari.

en: Language of the translation isn’t set.
oc_FR: La lenga de traduccion es pas definida.

en: Set Language
oc_FR: Definir la lenga

en: Set language
oc_FR: Definir la lenga

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
oc_FR: Las suggestions son pas disponiblas se la lenga de traduccion es pas definida. Las autras foncionalitats, coma los plurals, pòdon èsser afectadas tanben.

en: Language of the translation is the same as source language.
oc_FR: La lenga de traduccion es identica a la lenga font.

en: Fix Language
oc_FR: Corregir la lenga

en: Fix language
oc_FR: Corregir la lenga

en: Required header Plural-Forms is missing.
oc_FR: L'entèsta Plural requesida es absenta.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
oc_FR: Error de sintaxi dins l'entèsta Plural ("%s").

en: Fix the Header
oc_FR: Corregir l'entèsta

en: Fix the header
oc_FR: Corregir l'entèsta

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
oc_FR: Repassar

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
oc_FR: Cargar l’anglés

en: Translated: %d of %d (%d %%)
oc_FR: Traduit : %d de %d (%d %%)

en: Remaining: %d
oc_FR: Que demòra : %d

en: %d entry | %d entries
oc_FR[0]: %d entrada
oc_FR[1]: %d entradas

en:  (unsaved)
oc_FR:  (pas salvat)

en:  (modified)
oc_FR:  (modificat)

en: Failed to update translation memory: %s
oc_FR: Fracàs de la mesa a jorn de la memòria de traduccion : %s

en: Keep
oc_FR: Conservar

en: Remove
oc_FR: Suprimir

en: Purge deleted translations
oc_FR: Escafar las traduccions suprimidas

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
oc_FR: Volètz suprimir totas las traduccions que son pas mai utilizadas ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
oc_FR: En contunhant lo netejatge, totas las traduccions marcadas coma suprimidas seràn escafadas definitivament. Caldrà recomençar la traduccion se son apondudas tornamai.

en: Purge
oc_FR: Escafar

en: Copy from Source Text
oc_FR: Copiar dempuèi lo tèxte font

en: Copy from source text
oc_FR: Copiar dempuèi lo tèxte font

en: Clear Translation
oc_FR: Escafar la traduccion

en: Clear translation
oc_FR: Escafar la traduccion

en: Edit Comment
oc_FR: Modificar lo comentari

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
oc_FR: Ocurréncias al còdi

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
oc_FR: Ocurréncias al còdi

en: Hide Sidebar
oc_FR: Amagar lo panèl lateral

en: Show Sidebar
oc_FR: Afichar lo panèl lateral

en: Hide Status Bar
oc_FR: Amagar la barra d'estat

en: Show Status Bar
oc_FR: Afichar la barra d'estat

en: String length in characters
oc_FR: Longor de la cadena en caractèrs

en: Source text
oc_FR: Tèxte font

en: Translation
oc_FR: Traduccion

en: Pre-translated
oc_FR: Pretraduit

en: Needs Work
oc_FR: Trabalh necessari

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
oc_FR: De repassar

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
oc_FR: Los fichièrs POT son pas que de modèls e contenon pas de traduccions. 
    Per far una traduccion, creatz un novèl fichièr PO a partir del modèl.

en: Create new translation
oc_FR: Crear una novèla traduccion

en: Make a new translation from this POT file.
oc_FR: Far una nòva traduccion a partir d’aqueste fichièr POT.

en: Everything
oc_FR: Tot

en: Form %i
oc_FR: Forma %i

en: Form %i (unused)
oc_FR: Formulari %i (non utilizat)

en: Zero
oc_FR: Zèro

en: One
oc_FR: Un

en: Two
oc_FR: Dos

en: Other
oc_FR: Autre

en: %s Format
oc_FR: Format %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
oc_FR: format %s

en: Translation — %s
oc_FR: Traduccion — %s

en: Source text — %s
oc_FR: Tèxte font — %s

en: unknown language
oc_FR: lenga desconeguda

en: Unknown error
oc_FR: Error desconeguda

en: Failed to merge gettext catalogs.
oc_FR: Fracàs de la fusion dels catalògs gettext.

en: Open in Editor
oc_FR: Dobrir dins l’Editor

en: Open in editor
oc_FR: Dobrir dins l’Editor

en: No usage information
oc_FR: Cap d’informacion d’utilizacion

en: %d code occurrence | %d code occurrences
oc_FR[1]: %d ocurréncias del còdi

en: Source code not found
oc_FR: Còdi font pas trobat

en: File cannot be opened
oc_FR: Lo fichièr pòt pas èsser dobèrt

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
oc_FR: Poedit a pas pogut dobrir lo fichièr « %s ».

en: Find
oc_FR: Trobar

en: Replace
oc_FR: Remplaçar

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
oc_FR: Opcions

en: Ignore case
oc_FR: Ignorar la cassa

en: Wrap around
oc_FR: Boclar

en: Whole words only
oc_FR: Mots entièrs unicament

en: Find in source texts
oc_FR: Trobar dins los tèxtes fonts

en: Find in translations
oc_FR: Trobar dins las traduccions

en: Find in comments
oc_FR: Trobar dins los comentaris

en: Replace &All
oc_FR: Remplaçar &tot

en: Replace &all
oc_FR: Remplaçar &tot

en: &Replace
oc_FR: &Remplaçar

en: < &Previous
oc_FR: < &Precedenta

en: &Next >
oc_FR: &Seguenta >

en: String to find
oc_FR: Cadena de recercar

en: Replacement string
oc_FR: Cadena de remplaçament

en: warning:
oc_FR: avertiment :

en: error:
oc_FR: error :

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
oc_FR: Nom o còdi de la lenga

en: Translation Language
oc_FR: Lenga de traduccion

en: Language of the translation:
oc_FR: Lenga de la traduccion :

en: All strings
oc_FR: Totas las cadenas

en: Projects
oc_FR: Projèctes

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
oc_FR: Ne saber mai sus %s

en: Poedit - Catalogs manager
oc_FR: Poedit - Gestionari dels catalògs

en: Edit…
oc_FR: Edicion…

en: Create new translations project
oc_FR: Crear un novèl projècte de traduccion

en: Delete the project
oc_FR: Suprimir aqueste projècte

en: Edit the project
oc_FR: Modificar lo projècte

en: Update all
oc_FR: Tot metre a jorn

en: Update all catalogs in the project
oc_FR: Metre a jorn totes los catalògs del projècte

en: Untrans
oc_FR: Pas traduit

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
oc_FR: Trabalh necessari

en: Last modified
oc_FR: Darrièr cambiament

en: Edit project
oc_FR: Modificar lo projècte

en: Select directory
oc_FR: Causir un repertòri

en: Directories:
oc_FR: Repertòris :

en: <unnamed>
oc_FR: <sens_nom>

en: Do you want to delete project “%s”?
oc_FR: Volètz suprimir lo projècte « %s » ?

en: Delete project
oc_FR: Suprimir lo projècte

en: Confirmation
oc_FR: Confirmacion

en: Check for Updates…
oc_FR: Recèrca de las mesas a jorn...

en: Catalogs Manager
oc_FR: Gestionari de catalògs

en: &Preferences…
oc_FR: &Preferéncias…

en: &Edit
oc_FR: &Editar

en: Undo
oc_FR: Anullar

en: Redo
oc_FR: Refar

en: Paste and Match Style
oc_FR: Pegar en conservant la mesa en forma

en: Delete
oc_FR: Suprimir

en: Spelling and Grammar
oc_FR: Ortografia e Gramatica

en: Show Spelling and Grammar
oc_FR: Afichar l'ortografia e la gramatica

en: Check Document Now
oc_FR: Verificar lo document ara

en: Check Spelling While Typing
oc_FR: Verificar l'ortografia al moment de la picada

en: Check Grammar With Spelling
oc_FR: Verificar la gramatica amb l’ortografia

en: Correct Spelling Automatically
oc_FR: Corregir l’ortografia automaticament

en: Substitutions
oc_FR: Substitucions

en: Show Substitutions
oc_FR: Afichar las substitucions

en: Smart Copy/Paste
oc_FR: Copiar/pegar intelligent

en: Smart Quotes
oc_FR: Verguetas intelligentas

en: Smart Dashes
oc_FR: Jonhents intelligents

en: Smart Links
oc_FR: Ligams intelligents

en: Text Replacement
oc_FR: Tèxte de remplaçament

en: Transformations
oc_FR: Transformacions

en: Make Upper Case
oc_FR: Metre en majusculas

en: Make Lower Case
oc_FR: Metre en minusculas

en: Capitalize
oc_FR: Metre en majuscula

en: Speech
oc_FR: Dictar

en: Start Speaking
oc_FR: Començar de parlar

en: Stop Speaking
oc_FR: Començar de parlar

en: &View
oc_FR: &Afichatge

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
oc_FR: Afichar la barra d'aisinas

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
oc_FR: Personalizar la barra d'aisinas...

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
oc_FR: Passar en mòde ecran complèt

en: Window
oc_FR: Fenèstra

en: Minimize
oc_FR: Reduire

en: Zoom
oc_FR: Agrandir

en: Welcome to Poedit
oc_FR: Benvenguda dins Poedit

en: Bring All to Front
oc_FR: Tot passar al primièr plan

en: Information about the translator
oc_FR: Informacions sul traductor

en: Name:
oc_FR: Nom :

en: Your Name
oc_FR: Vòstre nom

en: Email:
oc_FR: Email :

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
oc_FR: Vòstre nom e vòstra adreça e-mail son utilizats unicament per definir l'entèsta Last-Translator dels fichièrs de GNU gettext.

en: Editing
oc_FR: Cambiaments

en: Automatically compile MO file when saving
oc_FR: Compilar automaticament lo fichier MO al moment de l'enregistrament

en: Check spelling
oc_FR: Verificar l’ortografia

en: Always change focus to text input field
oc_FR: Activar totjorn la zòna de picada del tèxte

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
oc_FR: Daissar pas jamai la man a la lista de las cadenas. Quand es activada, cal utilizar las tòcas Ctrl + Naut/Bas de navigacion, mas podètz tanben picar lo tèxte dirèctament sens que vos calga utilizar la tòca de tabulacion per activar la zòna de traduccion.

en: Appearance
oc_FR: Aparéncia

en: Use custom list font:
oc_FR: Utilizar una polissa personalizada :

en: Use custom text fields font:
oc_FR: Utilizar una polissa personalizada pels camps de tèxte :

en: Change UI language
oc_FR: Cambiar la lenga de l'interfàcia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
oc_FR: (necessita Windows 8 o mai recent)

en: Use translation memory
oc_FR: Utilizar la memòria de traduccion

en: Manage…
oc_FR: Gerir…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
oc_FR: Al moment de l’actualizacion dempuèi las fonts

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
oc_FR: emplenatge aprox. amb lo fichièr

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
oc_FR: pretraduire amb la MT

en: Stored translations:
oc_FR: Traduccions emmagazinadas :

en: Database size on disk:
oc_FR: Talha de la basa de donadas sul disc :

en: Import Translation Files…
oc_FR: Importar de fichièrs de traduccion…

en: Import translation files…
oc_FR: Importar de fichièrs de traduccion…

en: Import From TMX…
oc_FR: Import de TMX…

en: Import from TMX…
oc_FR: Import de TMX…

en: Export To TMX…
oc_FR: Exportar en TMX…

en: Export to TMX…
oc_FR: Export en TMX…

en: Select translation files to import
oc_FR: Seleccionar los fichièrs de traduccion d'importar

en: Select TMX files to import
oc_FR: Seleccionatz los fichièrs TMX d’importar

en: TMX Files
oc_FR: Fichièrs TMX

en: Importing translations…
oc_FR: Importacion de las traduccions…

en: Export as…
oc_FR: Exportar...

en: Exporting translations…
oc_FR: Export de las traduccions…

en: Reset translation memory
oc_FR: Reïnicializar la memòria de traduccion

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
oc_FR: Sètz segur que volètz reïnicializar la memòria de traduccion ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
oc_FR: La reïnicializacion de la memòria de traduccion suprimirà definitivament totas las traductions que i son emmagazinadas. Aquesta operacion es irreversibla.

en: Reset
oc_FR: Reïnicializar

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
oc_FR: MT

en: Translation Memory
oc_FR: Memòria de traduccion

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
oc_FR: Los extractors de còdi font son utilizats per recercar e extraire las cadenas tradusiblas dels fichièrs del còdi font per fin de las traduire.

en: Extractor setup
oc_FR: Installacion de l'extractor

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
oc_FR: Lista de las extensions separadas per de punts-virgulas (ex. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
oc_FR: Apèl :

en: Command to extract translations:
oc_FR: Comanda per extraire de traduccions :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
oc_FR: Aquí las comandas qu'avian l'extractor.
    %o : espandir al nom del fichièr de sortida,
    %K : far la lista dels mots claus,
    %F : far la lista dels fichièrs d'entrada,
    %C : jòc de caractèrs (veire çaijós).

en: An item in keywords list:
oc_FR: Un element de la lista dels mots claus :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
oc_FR: Inserit dins la linha de comanda per cada
    mot clau. %k : lo mot clau.

en: An item in input files list:
oc_FR: Un element de la lista dels fichièrs d'entrada :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
oc_FR: Inserit dins la linha de comanda per cada
    fichièr d'entrada. %f : nom del fichièr.

en: Source code charset:
oc_FR: Jòc de caractèrs del còdi font :

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
oc_FR: Inserit dins la linha de comanda quand lo còdi de jòc de
    caractèrs de la font es provesit. %c s'espandís a la valor del jòc de caractèrs.

en: Delete extractor
oc_FR: Suprimir l'extractor

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir l'extractor «%s » ?

en: Accounts
oc_FR: Comptes

en: Automatically check for updates
oc_FR: Recercar automaticament las mesas a jorn

en: Include beta versions
oc_FR: Inclure las versions bèta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
oc_FR: Las versions bèta contenon las darrièras novetats e melhoraments, mas pòdon èsser un pauc mens establas.

en: Updates
oc_FR: Mesas a jorn

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
oc_FR: Aqueles paramètres modifican la mesa en forma intèrna dels fichièrs PO. Ajustatz-las se avètz d'exigéncias especificas, per exemple en rason del contraròtle de version.

en: Line endings:
oc_FR: Fins de linha :

en: Unix (recommended)
oc_FR: Unix (recomandat)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
oc_FR: Passar a la linha a :

en: Preserve formatting of existing files
oc_FR: Preservar lo formatatge dels fichièrs existents

en: Advanced
oc_FR: Avançats

en: Settings
oc_FR: Paramètres

en: Preparing strings…
oc_FR: Preparacion de las cadenas…

en: Pre-translating…
oc_FR: Pretraduccion…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
oc_FR[0]: %u cadena de tèxte pre-traducha
oc_FR[1]: %u cadenas de tèxte pretraduchas

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
oc_FR: La MT conten pas cap de cadena identica al contengut d'aqueste fichièr. Es efectiu unicament per de traduccions semi-automaticas aprèp que Poedit aja aprés pro de fichièrs traduits manualament.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
oc_FR: Pretraduction

en: Only fill in exact matches
oc_FR: Completar unicament las correspondéncias exactas

en: Cancelling…
oc_FR: Anullacion…

en: Add Folders…
oc_FR: Apondre dossièrs…

en: Add folders…
oc_FR: Apondre dossièrs…

en: Add Files…
oc_FR: Apondre fichièrs…

en: Add files…
oc_FR: Apondre fichièrs…

en: Paths
oc_FR: Camins

en: Excluded paths
oc_FR: Camins excluses

en: All comments
oc_FR: Totes los comentaris

en: Translation Properties
oc_FR: Proprietats de traduccion

en: Translation properties
oc_FR: Proprietats de traduccion

en: Sources paths
oc_FR: Camins de las fonts

en: Sources keywords
oc_FR: Mots claus fonts

en: Additional keywords
oc_FR: Mots claus suplementaris

en: Name of the project the translation is for
oc_FR: Nom del projècte de traduccion

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
oc_FR: p. ex. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
oc_FR: UTF-8 (recomandat)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
oc_FR: D'en primièr, enregistratz lo fichièr. Aquesta seccion pòt pas èsser modificada abans.

en: Placeholders correctness
oc_FR: Correccion dels marcadors de contengut

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
oc_FR: Lo marcador « %s » es absent de la traduccion.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
oc_FR: Marcador de sobra « %s » qu’es pas dins lo tèxt font.

en: Plural form translations
oc_FR: Formula del plural

en: Not all plural forms are translated.
oc_FR: Totes los plurals son pas traduches.

en: Inconsistent upper/lower case
oc_FR: Inconsisténcia majusculas/minisculas

en: The translation should start with a lowercase character.
oc_FR: La traduccion deu començar amb una minuscula.

en: Inconsistent whitespace
oc_FR: Inconsisténcia dels espacis

en: The translation doesn’t start with a space.
oc_FR: La traduccion comença pas per un espaci.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
oc_FR: La traduccion començar per un espaci alara que lo tèxte font non.

en: The translation is missing a space at the end.
oc_FR: Manca un espaci a la fin de la traduccion.

en: Punctuation checks
oc_FR: Verificacions de pontuacion

en: The translation should end with “%s”.
oc_FR: La traduccion deu acabar amb « %s ».

en: The translation should not end with “%s”.
oc_FR: La traduccion deu pas acabar amb « %s ».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
oc_FR: La traduccion se termina amb « %s » mentre que lo tèxt font s’acabar amb « %s ».

en: Clear Menu
oc_FR: Escafar lo menú

en: Clear menu
oc_FR: Escafar lo menú

en: Project name:
oc_FR: Nom del projècte :

en: Browse
oc_FR: Percórrer

en: Add directory to the list
oc_FR: Apondre un repertòri a la lista

en: &File
oc_FR: &Fichièr

en: &New…
oc_FR: &Novèl…

en: New from &POT/PO file…
oc_FR: Novèl a partir d'un fichièr &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
oc_FR: Novèl a partir d'un fichièr &POT/PO…

en: &Open…
oc_FR: &Dobrir…

en: Open Recent
oc_FR: Dobèrts recentament

en: Open recent
oc_FR: Dobèrts recentament

en: &Start window
oc_FR: &Fenèstra d’aviada

en: &Start Window
oc_FR: &Fenèstra d’aviada

en: Catalogs &manager
oc_FR: Gestion dels &catalògs

en: Catalogs &Manager
oc_FR: Gestion dels &catalògs

en: &Close
oc_FR: &Tampar

en: &Save
oc_FR: &Enregistrar

en: Save &as…
oc_FR: Enregistrar jos…

en: Save &As…
oc_FR: Enregistrar jos…

en: Compile to MO…
oc_FR: Compilar en MO…

en: Check for updates…
oc_FR: Recèrca de las mesas a jorn…

en: Settings…
oc_FR: Paramètres…

en: &Preferences
oc_FR: &Preferéncias

en: E&xit
oc_FR: &Quitar

en: Quit
oc_FR: Quitar

en: Copy from singular
oc_FR: Copiar del singular

en: Copy From Singular
oc_FR: Copiar del singular

en: Translation needs &work
oc_FR: Traduccion necessitant una &revision

en: Translation Needs &Work
oc_FR: Traduccion necessitant una &revision

en: Edit &comment
oc_FR: Modificar lo &comentari

en: Edit &Comment
oc_FR: Modificar lo &comentari

en: &Find…
oc_FR: &Recercar…

en: Replace…
oc_FR: Remplaçar…

en: Find next
oc_FR: Cercar lo seguent

en: Find previous
oc_FR: Trobar lo precedent

en: Find and Replace…
oc_FR: Recercar e remplaçar…

en: Find Next
oc_FR: Cercar lo seguent

en: Find Previous
oc_FR: Cercar lo precedent

en: Show string &ID
oc_FR: Afichar l’&ID de la cadena

en: Show String &ID
oc_FR: Afichar l’&ID de la cadena

en: Show warnings
oc_FR: Afichar los avertiments

en: Show Warnings
oc_FR: Afichar los avertiments

en: Sort by &file order
oc_FR: Triar per &fichièr

en: Sort by &File Order
oc_FR: Triar per &Fichièr

en: Sort by &source
oc_FR: Triar per &font

en: Sort by &Source
oc_FR: Triar per &Font

en: Sort by &translation
oc_FR: Triar per &traduccion

en: Sort by &Translation
oc_FR: Triar per &Traduccion

en: &Group by context
oc_FR: &Gropar per contèxte

en: &Group By Context
oc_FR: &Gropar per Contèxte

en: Entries with errors first
oc_FR: Entradas amb errors d'en primièr

en: Entries with Errors First
oc_FR: Entradas amb Errors d'en primièr

en: &Untranslated entries first
oc_FR: Entradas &pas traduitas d'en primièr

en: &Untranslated Entries First
oc_FR: Entradas &pas Traduitas d'en Primièr

en: &Show code occurrences
oc_FR: &Mostrar las occurréncias del còdi

en: &Show Code Occurrences
oc_FR: &Mostrar las occurréncias del còdi

en: Show sidebar
oc_FR: Afichar lo panèl lateral

en: Show status bar
oc_FR: Afichar la barra d'estat

en: &Translation
oc_FR: &Traduccion

en: &Update from source code
oc_FR: &Actualizar a partir del còdi font

en: &Update from Source Code
oc_FR: &Actualizar a partir del còdi font

en: Pre-&translate…
oc_FR: Pre-&traduccion…

en: &Validate translations
oc_FR: &Validar las traduccions

en: &Validate Translations
oc_FR: &Validar las traduccions

en: &Purge deleted translations
oc_FR: &Escafar las traduccions suprimidas

en: &Purge Deleted Translations
oc_FR: &Escafar las traduccions suprimidas

en: &Properties…
oc_FR: &Proprietats…

en: &Go
oc_FR: A&viar

en: &Done and next
oc_FR: &Aplicar e contunhar

en: &Done and Next
oc_FR: &Aplicar e contunhar

en: Previously edited
oc_FR: Modificat anteriorament

en: Previously Edited
oc_FR: Modificat anteriorament

en: &Previous translation
oc_FR: Traduccion &precedenta

en: &Previous Translation
oc_FR: Traduccion &precedenta

en: &Next translation
oc_FR: Traduccion segue&nta

en: &Next Translation
oc_FR: Traduccion segue&nta

en: P&revious unfinished
oc_FR: Incomplèt p&recedent

en: P&revious Unfinished
oc_FR: Incomplèt p&recedent

en: Ne&xt unfinished
oc_FR: Incomplèt seguen&t

en: Ne&xt Unfinished
oc_FR: Incomplèt seguen&t

en: Previous plural form
oc_FR: Forma plural precedenta

en: Previous Plural Form
oc_FR: Forma plural precedenta

en: Next plural form
oc_FR: Forma plurala seguenta

en: Next Plural Form
oc_FR: Forma plurala seguenta

en: &Online help
oc_FR: &Ajuda en linha

en: &Online Help
oc_FR: &Ajuda en linha

en: &GNU gettext manual
oc_FR: Manual de &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
oc_FR: Manual de &GNU gettext

en: &About Poedit
oc_FR: &A prepaus de Poedit

en: &About
oc_FR: &A prepaus

en: Email &support…
oc_FR: Assisténcia via email…

en: Email &Support…
oc_FR: Assisténcia via email…

en: Project name and version:
oc_FR: Nom e version del projècte :

en: Language team:
oc_FR: Equipa de lenga :

en: Plural forms:
oc_FR: Formas pluralas :

en: Use default rules for this language
oc_FR: Utilizar las règlas per defaut d'aquesta lenga

en: Use custom expression
oc_FR: Utilizar una expression personalizada

en: Learn about plural forms
oc_FR: Ne saber mai sus las formas pluralas

en: Charset:
oc_FR: Jòc de caractèrs :

en: Extract text from source files in the following directories:
oc_FR: Extraire lo tèxte dels fichièrs fonts dins los repertòris seguents :

en: Base path:
oc_FR: Camin de basa :

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
oc_FR: Utilizar aquestes mots claus (noms de foncions) per reconéisser las cadenas
    tradusiblas dins los fichièrs fonts :

en: Learn about gettext keywords
oc_FR: Ne saber mai suls mots claus gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
oc_FR: Tèxte font precedent

en: Notes for translators
oc_FR: Nòtas pels traductors

en: Comment
oc_FR: Comentari

en: Add comment
oc_FR: Apondre un comentari

en: Add Comment
oc_FR: Apondre un comentari

en: Delete From Translation Memory
oc_FR: Escafar de la memòria de traduccion

en: Delete from translation memory
oc_FR: Escafar de la memòria de traduccion

en: Translation suggestions
oc_FR: Suggestions de traduccion

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
oc_FR: Cap de correspondéncia pas trobada

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
oc_FR: Cap de Correspondéncia pas trobada

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
oc_FR: Aquesta cadena es estada trobada dins la memòria de traduccion de Poedit.

en: Cannot execute program: %s
oc_FR: Impossible d'executar lo programa : %s

en: The TMX file is malformed.
oc_FR: Lo fichièr de TMX es mal formatat.

en: (Use default language)
oc_FR: (Utilizar la lenga per defaut)

en: Language selection
oc_FR: Seleccion de lenga

en: Select your preferred language
oc_FR: Seleccionatz vòstra lenga de preferéncia

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
oc_FR: Vos cal reaviar Poedit per qu'aqueste cambiament prenga efièit.

en: Cannot create temporary directory.
oc_FR: Impossible de crear lo repertòri temporari.

en: There are no translations. That’s unusual.
oc_FR: I a pas cap de traduccions. Es pas corrent.

en: Update from POT
oc_FR: Metre a jorn dempuèi un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
oc_FR: Utilizar las cadenas tradusiblas d'un modèl POT existent.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
oc_FR: Tanben podètz extraire las cadenas tradusiblas dirèctament a partir del còdi font :

en: Extract from sources
oc_FR: Extraire dempuèi las fonts

en: Configure source code extraction in Properties.
oc_FR: Configurar l’extraccion de còdi font dins las Proprietats.

en: Create new
oc_FR: Crear novèl

en: Create new translation from POT template.
oc_FR: Crear una traduccion novèla a partir d’un modèl POT.

en: Browse files
oc_FR: Percórrer los fichièrs

en: Recent files
oc_FR: Fichièrs recents

en: Sync
oc_FR: Sincronizar

en: Open file
oc_FR: Dobrir fichièr

en: Save file
oc_FR: Enregistrar fichièr

en: Check for errors in the translation
oc_FR: Verificar las errors dins la traduccion

en: Validate
oc_FR: Validar

en: Update from Code
oc_FR: Metre a jorn a partir del còdi

en: Update from code
oc_FR: Metre a jorn a partir del còdi

en: Update from source code
oc_FR: Metre a jorn a partir del còdi font

en: Show or hide the sidebar
oc_FR: Afichar o amagar lo panèl lateral

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
oc_FR: A prepaus de %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
oc_FR: Preferéncias de %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
oc_FR: A prepaus de %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
oc_FR: Servicis

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
oc_FR: Amagar %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
oc_FR: Amagar los autres

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
oc_FR: Afichar tot

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
oc_FR: Quitar %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
oc_FR: Preferéncias...

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
oc_FR: Preferéncias...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
oc_FR: Preferéncias...

en: &Apply
oc_FR: &Aplicar

en: Apply
oc_FR: Aplicar

en: &Back
oc_FR: &Tornar

en: Back
oc_FR: Tornar

en: &Cancel
oc_FR: &Anullar

en: &Clear
oc_FR: &Escafar

en: Clear
oc_FR: Escafar

en: Copy
oc_FR: Copiar

en: Cu&t
oc_FR: &Talhar

en: Cut
oc_FR: Talhar

en: &Delete
oc_FR: &Suprimir

en: Edit
oc_FR: Modificar

en: &Quit
oc_FR: &Quitar

en: &New
oc_FR: &Novèl

en: New
oc_FR: Novèl

en: &No
oc_FR: &Non

en: No
oc_FR: Non

en: &OK
oc_FR: &D'acòrdi

en: OK
oc_FR: D'acòrdi

en: Open…
oc_FR: Dobrir…

en: &Open...
oc_FR: D&obrir...

en: Open...
oc_FR: Dobrir...

en: &Paste
oc_FR: &Pegar

en: Paste
oc_FR: Pegar

en: Preferences
oc_FR: Preferéncias

en: &Redo
oc_FR: &Restablir

en: Refresh
oc_FR: Actualizar

en: &Save as
oc_FR: &Enregistrar jos

en: Save as
oc_FR: Enregistrar jos

en: Select &All
oc_FR: Seleccionar &tot

en: Select All
oc_FR: Seleccionar tot

en: &Undo
oc_FR: An&ullar

en: &Yes
oc_FR: Ò&c

en: Yes
oc_FR: Òc

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
oc_FR: Maj+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
oc_FR: Entrada

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
oc_FR: Naut

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
oc_FR: Bas

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
oc_FR: Esquèrra

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
oc_FR: Drech

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
oc_FR: maj
