polari master - en to ro translation catalogue (192 entries)

en: Talk to people on IRC
ro: Conversați cu oameni pe IRC

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
ro: Un client simplu IRC (Internet Relay Chat) care oferă integrare perfectă cu mediul GNOME; beneficiază de o interfață simpatică ce vă permite să vă concentrați asupra conversațiilor.

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message.
ro: Puteți utiliza Polari atât pentru a conversa public cu persoane într-un canal de discuții cât și pentru conversații private unu-la-unu. Notificările asigură că nu ratați niciodată un mesaj important.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
ro: Un client IRC pentru GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
ro: IRC;Internet;Relay;Chat;Discuție;

en: Saved channel list
ro: Lista canalelor salvate

en: List of channels to restore on startup
ro: Lista canalelor ce vor fi restaurate la pornire

en: Run in Background
ro: Rulează în fundal

en: Keep running in background when closed.
ro: Continuă să ruleze în fundal când este închisă.

en: Window size
ro: Dimensiunile ferestrei

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiunile ferestrei (lățime și înălțime).

en: Window maximized
ro: Fereastra maximizată

en: Window maximized state
ro: Starea ferestrei maximizate

en: Last active channel
ro: Ultimul canal activ

en: Last active (selected) channel
ro: Ultimul canal activ (selectat)

en: Identify botname
ro: Identifică numele botului

en: Nickname of the bot to identify with
ro: Numele botului cu care se identifică

en: Identify command
ro: Comanda de identificare

en: Command used to identify with bot
ro: Comandă folosită la identificarea cu un bot

en: Identify username
ro: Identifică numele utilizatorului

en: Username to use in identify command
ro: Numele utilizatorului folosit în comanda de identificare

en: Identify username supported
ro: Identificarea numelui utilizatorului este suportată

en: Whether the identify command is known to support the username parameter
ro: Când comanda de identificare suportă parmetrul numele utilizatorului

en: List of muted usernames
ro: Lista de nume de utilizator dezactivate

en: A list of usernames for whose private messages not to show notifications
ro: O listă de nume de utilizator pentru care mesajele private nu arată înștiințări

en: _Server Address
ro: _Adresă server

en: Net_work Name
ro: Nu_me rețea

en: optional
ro: opțional

en: Use secure c_onnection
ro: Utilizează c_onexiune sigură

en: _Nickname
ro: Pseudo_nim

en: _Real Name
ro: Numele _real

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Change nickname
ro: Schimbă pseudonimul

en: _Paste
ro: Li_pește

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
ro: Alătură-te unei camere

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
ro: Părăsește camera

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
ro: Arată lista utilizatorilor

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
ro: Arată selectorul de emoji

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
ro: Camera următoare

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
ro: Camera precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
ro: Următoarea cameră cu mesaje necitite

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
ro: Precedenta cameră cu mesaje necitite

[ctx: shortcut window]
en: First Room
ro: Prima cameră

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
ro: Ultima cameră

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
ro: Prima – A noua camera

en: Polari Setup
ro: Configurare inițială Polari

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Please connect to the internet to continue the setup.
ro: Conectați-vă la internet pentru a continua configurarea inițială.

en: Welcome to Polari
ro: Bun venit la Polari

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
ro: Polari este un mod ușor de a discuta folosind IRC. Alegeți rețeaua pentru a iniția aplicația.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
ro: Alegeți camerele la care doriți să vă conectați. Puteți adăuga mai multe rețele și camere mai târziu, apăsând pe butonul +.

en: Join Chat Room
ro: Alătură-te camerei de discuții

en: _Join
ro: _Alătură-te

en: C_onnection
ro: C_onexiune

en: _Add Network
ro: _Adaugă rețea

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Custom Network
ro: Rețea _personalizată

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About
ro: Despre

en: Quit
ro: Ieșire

en: Add rooms and networks
ro: Adăugare canale și rețele

en: Show connected users
ro: Arată utilizatorii conectați

en: Offline
ro: Deconectat

en: Go online to chat and receive messages.
ro: Conectați-vă online pentru a discuta și primi mesaje.

en: Change nickname:
ro: Schimbă pseudonimul:

en: _Change
ro: S_chimbă

en: Connect
ro: Conectează

en: Reconnect
ro: Reconectează

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Remove
ro: Elimină

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Enter room name to add
ro: Introduceți numele camerei de adăugat

en: Loading details
ro: Se încarcă detaliile

en: Last Activity:
ro: Ultima activitate:

en: Will notify if user appears online.
ro: Va notifica dacă utilizatorul apare online.

en: Start Conversation
ro: Începe conversația

en: Start Telepathy client
ro: Pornește clientul Telepathy

en: Start in debug mode
ro: Pornește în modul de depanare

en: Allow running alongside another instance
ro: Permite rularea alături de altă instanță

en: Print version and exit
ro: Afișează versiunea și ieși

en: Failed to open link
ro: Nu s-a putut deschide legătura

en: %s removed.
ro: S-a eliminat %s.

en: Learn more about Polari
ro: Învață mai multe despre Polari

en: Undo
ro: Anulează

en: New Messages
ro: Mesaj nou

en: Open Link
ro: Deschide o legătură

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: %s is now known as %s
ro: %s și-a schimbat pseudonimul în %s

en: %s has disconnected
ro: %s s-a deconectat

en: %s has been kicked by %s
ro: %s a fost dat afară de %s

en: %s has been kicked
ro: %s a fost dat afară

en: %s has been banned by %s
ro: %s a primit interdicție din partea lui %s

en: %s has been banned
ro: %s a primit interdicție

en: %s joined
ro: %s a intrat

en: %s left
ro: %s a ieșit

en: %d user joined | %d users joined
ro[0]: %d utilizator a intrat
ro[1]: %d utilizatori au intrat
ro[2]: %d de utilizatori au intrat

en: %d user left | %d users left
ro[0]: %d utilizator a ieșit
ro[1]: %d utilizatori au ieșit
ro[2]: %d de utilizatori au ieșit

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ro: Ieri, %H∶%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
ro: %d %B %Y, %H∶%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ro: Ieri, %l∶%M %p

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
ro: %d %B, %l∶%M %p

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
ro: %d %B %Y, %l∶%M %p

en: Already added
ro: Adăugat deja

en: No results.
ro: Nu sunt rezultate.

en: “%s” Properties
ro: Proprietăți pentru „%s”

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
ro: Polari s-a deconectat datorită unei probleme de rețea. Verificați dacă câmpul adresei este corect.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
ro[0]: Lipesc %s linie de text pe serviciul public de note?
ro[1]: Lipesc %s linii de text pe serviciul public de note?
ro[2]: Lipesc %s de linii de text pe serviciul public de note?

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
ro[0]: Se încarcă %s linie de text la serviciul public de note…
ro[1]: Se încarcă %s linii de text la serviciul public de note…
ro[2]: Se încarcă %s de linii de text la serviciul public de note…

en: Upload image to public paste service?
ro: Doriți încărcarea imaginii pe serviciul public de note?

en: Uploading image to public paste service…
ro: Se încarcă imaginea pe serviciul public de note…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
ro: Încarc „%s” pe serviciul public de note?

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
ro: Se încarcă „%s” la serviciul public de note…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
ro: %s în #%s

en: Paste from %s
ro: Lipește de la %s

en: _Back
ro: Îna_poi

en: _Done
ro: _Gata

en: _Next
ro: _Următorul

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
ro: /CLOSE [<canal>] [<motiv>] — părăsește <canalul>, implicit cel curent

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
ro: /HELP [<comandă>] — afișează ajutorul pentru <comandă>, sau o listă de comenzi disponibile

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
ro: /INVITE <pseudonim> [<canal>] — invită pe <pseudonim> pe <canal>, sau pe cel actual

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
ro: /JOIN <canal> — se alătură <canal>

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
ro: /KICK <pseudonim> — îl dă afară pe <pseudonim> din canal

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
ro: /ME <acțiune> — trimite <acțiune> pe canalul curent

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
ro: /MSG <pseudonim> [<mesaj>] — trimite un mesaj privat către <pseudonim>

en: /NAMES — lists users on the current channel
ro: /NAMES — listează utilizatorii aflați pe canalul curent

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
ro: /NICK <pseudonim> — modifică pseudonimul în <pseudonim>

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
ro: /PART [<canal>] [<motiv>] — părăsește <canal>, implicit cel curent

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
ro: /QUERY <pseudonim> — deschide o fereastră de discuție privată cu <pseudonim>

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
ro: /QUIT [<motiv>] — se deconectează de la serverul curent

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
ro: /SAY <text> — trimite <text> către camera/contactul curent

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
ro: /TOPIC <subiect> — modifică tema de discuții în <subiect>, sau afișează tema de discuții existentă

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
ro: /WHOIS <nick> — cere informații despre <nick>

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
ro: Comandă necunoscută — încercați /HELP pentru lista de comenzi disponibile

en: Usage: %s
ro: Sintaxă: %s

en: Known commands:
ro: Comenzi cunoscute:

en: Users on %s:
ro: Utilizatori în %s:

en: No topic set
ro: Nicio temă de discuție aleasă

en: User: %s - Last activity: %s
ro: Utilizator: %s - Ultima activitate: %s

en: Add Network
ro: Adaugă o rețea

en: %d user | %d users
ro[0]: %d utilizator
ro[1]: %d utilizatori
ro[2]: %d de utilizatori

en: Leave chatroom
ro: Părăsește camera de discuții

en: End conversation
ro: Încheie conversația

en: Unmute
ro: Activează

en: Mute
ro: Dezactivează

en: Network %s has an error
ro: Rețeaua %s are o eroare

en: Connection Problem
ro: Problemă de conexiune

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting…
ro: Se conectează…

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Could not connect to %s in a safe way.
ro: Nu s-a putut realiza o conexiune sigură cu %s.

en: %s requires a password.
ro: %s necesită o parolă.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s. Serverul este ocupat.

en: Could not connect to %s.
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s.

en: Should the password be saved?
ro: Doriți salvarea parolei?

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
ro: Identificarea se va realiza automat la următoarea conectare la %s

en: _Save Password
ro: _Salvează parola

en: Failed to join the room
ro: Nu s-a putut alătura camerei

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: The room is full.
ro: Camera este plină.

en: You have been banned from the room.
ro: Ați primit interdicție pentru cameră.

en: The room is invite-only.
ro: Camera este doar cu invitație.

en: You have been kicked from the room.
ro: Ați fost dat afară din cameră.

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
ro: Nu este posibil să vă alăturați camerei acum, dar puteți reîncerca mai târziu.

en: Join a room using the + button.
ro: Alăturați-vă unei camere de discuții utilizând butonul +.

en: Good Bye
ro: La revedere

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for GNOME"
en: Save %s password for %s?
ro: Doriți salvarea parolei %s pentru %s?

en: Save
ro: Salvează

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
ro: %s în %s

en: Available in another room.
ro: Disponibil în altă cameră.

en: Online
ro: Conectat

en: No Results
ro: Niciun rezultat

en: User is online
ro: Utilizatorul s-a conectat

en: User %s is now online.
ro: Utilizatorul %s s-a conectat.

en: Polari server password for %s
ro: Parola de server Polari pentru %s

en: Polari NickServ password for %s
ro: Parola NickServ pentru %s

en: Now
ro: Acum

en: Unavailable
ro: Nedisponibil

en: %d second ago | %d seconds ago
ro[0]: acum %d secundă
ro[1]: acum %d secunde
ro[2]: acum %d de secunde

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: acum %d minut
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: acum %d oră
ro[1]: acum %d ore
ro[2]: acum %d de ore

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: acum %d zi
ro[1]: acum %d zile
ro[2]: acum %d de zile

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: acum %d săptămână
ro[1]: acum %d săptămâni
ro[2]: acum %d de săptămâni

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: acum %d lună
ro[1]: acum %d luni
ro[2]: acum %d de luni
