polari master - en to ar translation catalogue (156 entries)

en: Polari
ar: پولاري

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
ar: عميل المحادثة المنقولة بالإنترنت (IRC) لجنوم

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
ar: عميل بسيط للمحادثة المنقولة بالإنترنت (IRC) والمُصمم للتكامل بسلاسة مع جنوم.
    يتميز التطبيق بالواجهة البسيطة والجذابة والتي تتيح لك التركيز على محادثاتك.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
ar: عميل محادثة منقولة;آي آر سي;اي ار سي;محادثة;منقولة;إنترنت;انترنت;

en: Saved channel list
ar: قائمة القنوات المحفوظة

en: List of channels to restore on startup
ar: قائمة بالقنوات التي ترغب باستعادتها عند بدء البرنامج

en: Run in Background
ar: شغّل في الخلفية

en: Keep running in background when closed.
ar: أبقع يعمل في الخلفية عند غلقه.

en: Window size
ar: حجم النافذة

en: Window size (width and height).
ar: حجم النافذة (العرض والارتفاع).

en: Window maximized
ar: كُبّرت النافذة

en: Window maximized state
ar: حالة تكبير النافذة

en: Last active channel
ar: آخر قناة نشطة

en: Last active (selected) channel
ar: آخر قناة نشطة (مختارة)

en: _Server Address
ar: عنوان ال_خادوم

en: Net_work Name
ar: اسم ال_شبكة

en: optional
ar: اختياري

en: Use secure c_onnection
ar: استخدم اتصال آ_من

en: _Nickname
ar: ال_كُنية

en: _Real Name
ar: الاسم ال_حقيقي

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Apply
ar: _طبّق

en: Change nickname
ar: غيّر الكنية

en: _Paste
ar: أل_صق

[ctx: shortcut window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
ar: انضم لغرفة

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
ar: غادر الغرفة

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
ar: اعرض قائمة المستخدمين

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
ar: اعرض مختار الإموجي

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ar: أنهِ

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ar: التصفح

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
ar: الغرفة التالية

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
ar: الغرفة السابقة

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
ar: الغرفة التالية التي بها رسائل غير مقروءة

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
ar: الغرفة السابقة التي بها رسائل غير مقروءة

[ctx: shortcut window]
en: First Room
ar: أول غرفة

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
ar: آخر غرفة

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
ar: أول – غرفة رقم كذا

en: Polari Setup
ar: إعداد پولاري

en: Not connected
ar: غير مُتصل

en: Please connect to the internet to continue the setup.
ar: رجاء اتصل بالإنترنت لمواصلة إعداد پولاري.

en: Welcome to Polari
ar: أهلا بك في پولاري

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
ar: پولاري عميل دردشة IRC سهل الاستخدام. اختر شبكة لنبدأ.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
ar: اختر الغرف التي تريد دخولها. يمكنك إضافة غرف و شبكات أخرى لاحقًا بالضغط على زر +.

en: Join Chat Room
ar: انضم لغرفة دردشة

en: _Join
ar: ان_ضم

en: C_onnection
ar: الات_صال

en: _Add Network
ar: أ_ضف شبكة

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Custom Network
ar: شبكة مخ_صصة

en: Run Polari in the Background?
ar: أتريد تشغيل پولاري في الخلفية؟

en: Polari will continue to run when closed and will be automatically started on login.
ar: سيواصل پولاري العكل بعد إغلاقه و سيبدأ التشغيل تلقائيًا عند الولوج.

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: _Run in background
ar: _شغّل في الخلفية

en: Add rooms and networks
ar: أضف غرف و شبكات

en: Show connected users
ar: اعرض المستخدمين المتصلين

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: عن

en: Quit
ar: أنهِ

en: Change nickname:
ar: غيّر الكنية:

en: _Change
ar: غيّ_ر

en: Connect
ar: اتصل

en: Reconnect
ar: أعد الاتصال

en: Disconnect
ar: اقطع الاتصال

en: Remove
ar: أزِل

en: Properties
ar: الخصائص

en: Enter room name to add
ar: أدخل اسم غرفة لإضافته

en: Loading details
ar: تفاصيل التّحميل

en: Last Activity:
ar: النشاط الأخير:

en: Will notify if user appears online.
ar: ستنبّه عندما يصبح المستخدم متصلًا.

en: Start Conversation
ar: ابدأ محادثة

en: Start Telepathy client
ar: ابدأ عميل تليپاثي

en: Allow running alongside another instance
ar: اسمح بالتشغيل بجانب صيرورة أخرى

en: Print version and exit
ar: اطبع الإصدارة ثم اخرج

en: Failed to open link
ar: تعذّر فتح الرابط

en: %s removed.
ar: أزيل %s.

en: Learn more about Polari
ar: اعرف المزيد عن پولاري

en: Undo
ar: تراجع

en: New Messages
ar: رسائل جديدة

en: Open Link
ar: افتح الرابط

en: Copy Link Address
ar: انسخ عنوان الرابط

en: %s is now known as %s
ar: تغيّر اسم %s إلى %s

en: %s has disconnected
ar: انقطع اتصال %s

en: %s has been kicked by %s
ar: ‏%s طردهُ %s

en: %s has been kicked
ar: طُرِد %s

en: %s has been banned by %s
ar: ‏%s حظرهُ %s

en: %s has been banned
ar: حُظِر %s

en: %s joined
ar: انضم %s

en: %s left
ar: غادر %s

en: %d user joined | %d users joined
ar[0]: لم ينضم مستخدمون
ar[1]: انضم مستخدم
ar[2]: انضم مستخدمان
ar[3]: انضم %d مستخدمين
ar[4]: انضم %d مستخدمًا
ar[5]: انضم %d مستخدم

en: %d user left | %d users left
ar[0]: لم يغادر أي مستخدمين
ar[1]: غادر مستخدم
ar[2]: غادر مستخدمان
ar[3]: غادر %d مستخدمين
ar[4]: غادر %d مستخدمًا
ar[5]: غادر %d مستخدم

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ar: أمس، %H∶%M

note: this week Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
ar: %A، %H∶%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
ar: %d %B، %H∶%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
ar: %d %B %Y، %H∶%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ar: أمس، %l∶%M %p

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
ar: %d %B، %l∶%M %p

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
ar: %d %B %Y، %l∶%M %p

en: Already added
ar: أضيف من قبل

en: No results.
ar: لا نتائج.

note: Translators: %s is a connection name
en: “%s” Properties
ar: خصائص ”%s“

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
ar: انقطع اتصال پولاري لعطل في الشبكة. رجاء تحقق من صحة حقل العنوان.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
ar[0]: أتريد لصق سطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟
ar[1]: أتريد لصق سطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟
ar[2]: أتريد لصق سطرين من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟
ar[3]: أتريد لصق %s أسطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟
ar[4]: أتريد لصق %s سطرًا من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟
ar[5]: أتريد لصق %s سطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة؟

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
ar[0]: يرفع سطرًا من النصوص إلى خدمة لصق عامة…
ar[1]: يرفع سطرًا من النصوص إلى خدمة لصق عامة…
ar[2]: يرفع سطرين من النصوص إلى خدمة لصق عامة…
ar[3]: يرفع %s أسطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة…
ar[4]: يرفع %s سطرًا من النصوص إلى خدمة لصق عامة…
ar[5]: يرفع %s سطر من النصوص إلى خدمة لصق عامة…

en: Upload image to public paste service?
ar: أتريد رفع الصورة إلى خدمة لصق عامة؟

en: Uploading image to public paste service…
ar: يرفع الصورة إلى خدمة لصق عامة…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
ar: أتريد رفع ”%s“ إلى خدمة لصق عامة؟

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
ar: يرفع ”%s“ إلى خدمة لصق عامة…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
ar: ‏%s على #%s

en: Paste from %s
ar: ألصق من %s

en: _Back
ar: ال_سابق

en: _Done
ar: _تم

en: _Next
ar: ا_لتالي

en: Usage: %s
ar: الاستخدام: %s

en: Known commands:
ar: الأوامر المعروفة:

en: Users on %s:
ar: المستخدمون على %s:

en: No topic set
ar: لم يُحدد أي موضوع

en: Add Network
ar: أضف شبكة

en: %d user | %d users
ar[0]: لا مستخدمين
ar[1]: مستخدم
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: %d مستخدمين
ar[4]: %d مستخدمًا
ar[5]: %d مستخدم

en: Leave chatroom
ar: غادر غرفة الدردشة

en: End conversation
ar: أنهِ المحادثة

en: Network %s has an error
ar: هناك عطل في شبكة %s

note: Translators: This is an account name followed by a server address, e.g. "GNOME (irc.gnome.org)"
en: %s (%s)
ar: ‏%s ‏(%s)

en: Connection Problem
ar: مشكلة في الاتصال

en: Connected
ar: مُتصل

en: Connecting…
ar: يتصل…

en: Offline
ar: غير متّصلل

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Could not connect to %s in a safe way.
ar: تعذّر الاتصال مع %s بصورة آمنة.

en: %s requires a password.
ar: تتطلب %s كلمة سر.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
ar: تعذّر الاتصال مع %s. الخادوم مشغول.

en: Could not connect to %s.
ar: تعذّر الاتّصال مع %s.

en: _Save Password
ar: ا_حفظ كلمة السر

en: Should the password be saved?
ar: هل تريد حفظ كلمة السر؟

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
ar: سيجري التعرف تلقائيًا في المرة القادمة التي تتصل فيها مع %s

en: Join a room using the + button.
ar: انضم إلى غرفة باستخدام زر +.

en: Good Bye
ar: إلى اللقاء

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for GNOME"
en: Save %s password for %s?
ar: أتريد حفظ كلمة سر %s على %s؟

en: Save
ar: احفظ

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
ar: ‏%s على %s

en: %d second ago | %d seconds ago
ar[0]: منذ أقل من ثانية
ar[1]: منذ ثانية
ar[2]: منذ ثانيتين
ar[3]: منذ %d ثوان
ar[4]: منذ %d ثانية
ar[5]: منذ %d ثانية

en: %d minute ago | %d minutes ago
ar[0]: منذ أقل من دقيقة
ar[1]: منذ دقيقة
ar[2]: منذ دقيقتين
ar[3]: منذ %d دقائق
ar[4]: منذ %d دقيقة
ar[5]: منذ %d دقيقة

en: %d hour ago | %d hours ago
ar[0]: منذ أقل من ساعة
ar[1]: منذ ساعة
ar[2]: منذ ساعتين
ar[3]: منذ %d ساعات
ar[4]: منذ %d ساعة
ar[5]: منذ %d ساعة

en: %d day ago | %d days ago
ar[0]: منذ أقل من يوم
ar[1]: منذ يوم
ar[2]: منذ يومين
ar[3]: منذ %d أيام
ar[4]: منذ %d يومًا
ar[5]: منذ %d يوم

en: %d week ago | %d weeks ago
ar[0]: منذ أقل من أسبوع
ar[1]: منذ أسبوع
ar[2]: منذ أسبوعين
ar[3]: منذ %d أسابيع
ar[4]: منذ %d أسبوعًا
ar[5]: منذ %d أسبوع

en: %d month ago | %d months ago
ar[0]: منذ أقل من شهر
ar[1]: منذ شهر
ar[2]: منذ شهرين
ar[3]: منذ %d شهور
ar[4]: منذ %d شهرًا
ar[5]: منذ %d شهر

en: Available in another room.
ar: متاح في غرفة أخرى

en: Online
ar: متّصل

en: No results
ar: لا نتائج

en: All
ar: الكل

en: User is online
ar: المستخدم متصل

en: User %s is now online.
ar: المستخدم %s متصل الآن.

en: Polari server password for %s
ar: كلمة سر %s على خادوم پولاري

en: Polari NickServ password for %s
ar: كلمة سر %s على NickServ پولاري
