polari master - en to el translation catalogue (193 entries)

en: Talk to people on IRC
el: Συνομιλία με άτομα στο IRC

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
el: Ένας απλός πελάτης μεταγωγής συνομιλίας διαδικτύου (IRC) που σχεδιάστηκε για αδιάλειπτη ενσωμάτωση με το GNOME· χαρακτηρίζεται από μια απλή και όμορφη διεπαφή που σας επιτρέπει να εστιάσετε στις συζητήσεις σας.

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Polari για να συνομιλήσετε δημόσια με ανθρώπους σε ένα κανάλι, και να έχετε ιδιωτικές συνομιλίες ένας προς έναν. Οι ειδοποιήσεις φροντίζουν ώστε να μην χάσετε ποτέ ένα σημαντικό μήνυμα.

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
el: Ένας πελάτης συνομιλίας μεταγωγής διαδικτύου για το GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
el: IRC;διαδίκτυο;μεταγωγή;συνομιλία;Internet;Relay;Chat;

en: Saved channel list
el: Αποθηκευμένος κατάλογος καναλιών

en: List of channels to restore on startup
el: Κατάλογος καναλιών για επαναφορά κατά την έναρξη

en: Run in Background
el: Εκτέλεση στο παρασκήνιο

en: Keep running in background when closed.
el: Να εκτελείται στο παρασκήνιο όταν κλείσει.

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Window size (width and height).
el: Μέγεθος παραθύρου (πλάτος και ύψος).

en: Window maximized
el: Μεγιστοποιημένο παράθυρο

en: Window maximized state
el: Κατάσταση μεγιστοποίησης παραθύρου

en: Last active channel
el: Τελευταίο ενεργό κανάλι

en: Last active (selected) channel
el: Τελευταίο ενεργό (επιλεγμένο) κανάλι

en: Identify botname
el: Ταυτοποίηση ονόματος bot

en: Nickname of the bot to identify with
el: Το ψευδώνυμο του bot που θα ταυτοποιηθεί

en: Identify command
el: Εντολή ταυτοποίησης

en: Command used to identify with bot
el: Η εντολή που θα χρησιμοποιηθεί για την ταυτοποίηση με το bot

en: Identify username
el: Ταυτοποίηση ονόματος χρήστη

en: Username to use in identify command
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί στην εντολή ταυτοποίησης

en: Identify username supported
el: Υποστηρίζεται η ταυτοποίηση ονόματος χρήστη

en: Whether the identify command is known to support the username parameter
el: Εάν η εντολή ταυτοποίησης είναι γνωστό ότι υποστηρίζει την παράμετρο ονόματος χρήστη

en: List of muted usernames
el: Λίστα ονομάτων χρήστη σε σίγαση

en: A list of usernames for whose private messages not to show notifications
el: Μια λίστα με ονόματα χρηστών για τα οποία τα ιδιωτικά μηνύματα να μην εμφανίζουν ειδοποιήσεις

en: _Server Address
el: Διεύθυνση διακομι_στή

en: Net_work Name
el: Όνομα δι_κτύου

en: optional
el: προαιρετικό

en: Use secure c_onnection
el: Χρήση ασφαλούς _σύνδεσης

en: _Nickname
el: _Ψευδώνυμο

en: _Real Name
el: Π_ραγματικό όνομα

en: _Cancel
el: Ά_κυρο

en: _Apply
el: Ε_φαρμογή

en: Change nickname
el: Αλλαγή ψευδωνύμου

en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
el: Είσοδος στο δωμάτιο

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
el: Εγκατάλειψη δωματίου

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
el: Εμφάνιση λίστας χρηστών

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
el: Εμφάνιση επιλογέα εικονιδίου διάθεσης

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
el: Εμφάνιση βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
el: Άνοιγμα μενού

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
el: Περιήγηση

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
el: Επόμενο δωμάτιο

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
el: Προηγούμενο δωμάτιο

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
el: Επόμενο δωμάτιο με μη αναγνωσμένα μηνύματα

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
el: Προηγούμενο δωμάτιο με μη αναγνωσμένα μηνύματα

[ctx: shortcut window]
en: First Room
el: Πρώτο δωμάτιο

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
el: Τελευταίο δωμάτιο

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
el: Πρώτο – ένατο δωμάτιο

en: Polari Setup
el: Ρύθμιση Polari

en: Not connected
el: Δεν είστε συνδεδεμένοι

en: Please connect to the internet to continue the setup.
el: Παρακαλούμε συνδεθείτε στο διαδίκτυο για να συνεχίσετε την ρύθμιση.

en: Welcome to Polari
el: Καλώς ήλθατε στο Polari

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
el: Το Polari είναι ένας εύκολος πρόγραμμα για να συνομιλείτε στο IRC. Επιλέξτε δίκτυο για να ξεκινήσετε.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
el: Επιλέξτε δωμάτια που θέλετε να συνδεθείτε. Μπορείτε να προσθέσετε περισσότερα δίκτυα και δωμάτια αργότερα κάνοντας κλικ στο πλήκτρο +.

en: Join Chat Room
el: Συμμετοχή σε δωμάτιο συνομιλιών

en: _Join
el: _Συμμετοχή

en: C_onnection
el: Σύν_δεση

en: _Add Network
el: _Προσθήκη δικτύου

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _Custom Network
el: Π_ροσαρμοσμένα δίκτυα

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Help
el: Βοήθεια

en: About
el: Περί

en: Quit
el: Έξοδος

en: Add rooms and networks
el: Προσθήκη δωματίων και δικτύων

en: Show connected users
el: Εμφάνιση συνδεδεμένων χρηστών

en: Offline
el: Χωρίς σύνδεση

en: Go online to chat and receive messages.
el: Συνδεθείτε για να συζητήσετε και να λάβετε μηνύματα.

en: Change nickname:
el: Αλλαγή ψευδωνύμου:

en: _Change
el: Α_λλαγή

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Reconnect
el: Επανασύνδεση

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Enter room name to add
el: Πληκτρολογήστε όνομα του δωματίου για προσθήκη

en: Loading details
el: Φόρτωση λεπτομερειών

en: Last Activity:
el: Τελευταία δραστηριότητα:

en: Will notify if user appears online.
el: Θα ειδοποιήσει εάν ο χρήστης βρεθεί σε σύνδεση.

en: Start Conversation
el: Έναρξη συνομιλίας

en: Start Telepathy client
el: Έναρξη πελάτη Telepathy

en: Start in debug mode
el: Εκκίνηση σε λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: Allow running alongside another instance
el: Να επιτρέπεται η εκτέλεση μαζί με μια άλλη διεργασία

en: Print version and exit
el: Εμφάνιση έκδοσης και έξοδος

en: Failed to open link
el: Αδυναμία ανοίγματος συνδέσμου

en: %s removed.
el: Αφαιρέθηκε το %s.

en: Learn more about Polari
el: Μάθετε περισσότερα για το Polari

en: Undo
el: Αναίρεση

en: New Messages
el: Νέα μηνύματα

en: Open Link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: %s is now known as %s
el: Ο %s τώρα είναι γνωστός ως %s

en: %s has disconnected
el: Ο %s αποσυνδέθηκε

en: %s has been kicked by %s
el: Ο %s έχει εκδιωχθεί από τον %s

en: %s has been kicked
el: Ο %s έχει εκδιωχθεί

en: %s has been banned by %s
el: Ο %s έχει αποκλειστεί από τον %s

en: %s has been banned
el: Ο %s έχει αποκλειστεί

en: %s joined
el: Ο %s συμμετέχει

en: %s left
el: Ο %s αποχώρησε

en: %d user joined | %d users joined
el[0]: %d χρήστης συμμετάσχει
el[1]: %d χρήστες συμμετάσχουν

en: %d user left | %d users left
el[0]: %d χρήστης αποχώρησε
el[1]: %d χρήστες αποχώρησαν

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
el: Χθες, %H∶%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
el: %d %B, %H∶%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
el: %d %B %Y, %H∶%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
el: Χθες, %l∶%M %p

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
el: %d %B, %l∶%M %p

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
el: %d %B %Y, %l∶%M %p

en: Already added
el: Έχει ήδη προστεθεί

en: No results.
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: “%s” Properties
el: Ιδιότητες “%s”

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
el: Το Polari αποσυνδέθηκε λόγω σφάλματος δικτύου. Παρακαλούμε, ελέγξτε αν είναι σωστό το πεδίο της διεύθυνσης.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
el[0]: Επικόλληση %s γραμμής κειμένου στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων;
el[1]: Επικόλληση %s γραμμών κειμένου στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων;

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
el[0]: Γίνεται αποστολή %s γραμμής κειμένου στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων…
el[1]: Γίνεται αποστολή %s γραμμών κειμένου στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων…

en: Upload image to public paste service?
el: Αποστολή εικόνας στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων;

en: Uploading image to public paste service…
el: Γίνεται αποστολή της εικόνας στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
el: Αποστολή του “%s” στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων;

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
el: Γίνεται αποστολή του “%s” στη δημόσια υπηρεσία επικόλλησης δεδομένων…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
el: %s στο #%s

en: Paste from %s
el: Επικόλληση από %s

en: _Back
el: _Πίσω

en: _Done
el: _Ολοκληρώθηκε

en: _Next
el: _Επόμενο

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
el: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — κλείνει το κανάλι <channel>, από προεπιλογή το τρέχον

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
el: /HELP [<command>] — εμφανίζει βοήθεια για την εντολή <command>, ή μια λίστα από διαθέσιμες εντολές

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
el: /INVITE <nick> [<channel>] — προσκαλεί το ψευδώνυμο <nick> σε κανάλι <channel>, ή στο τρέχον

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
el: /JOIN <channel> — συμμετέχει στο κανάλι <channel>

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
el: /KICK <nick> - διώχνει το ψευδώνυμο <nick> από το τρέχον κανάλι

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
el: /ME <action> — στέλνει μια ενέργεια <action> στο τρέχον κανάλι

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
el: /MSG <nick> [<message>] — στέλνει ένα προσωπικό μήνυμα στο ψευδώνυμο <nick>

en: /NAMES — lists users on the current channel
el: /NAMES - απαριθμεί τους χρήστες στο τρέχον κανάλι

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
el: /NICK <nickname> - ορίζει το ψευδώνυμό σας σε <nickname>

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
el: /PART [<channel>] [<reason>] — αφήνει το κανάλι <channel>, από προεπιλογή το τρέχον

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
el: /QUERY <nick> - ανοίγει μια ιδιωτική συνομιλία με τον χρήστη με ψευδώνυμο <nick>

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
el: /QUIT [<reason>] - αποσυνδέεται από τον τρέχοντα διακομιστή

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
el: /SAY <text> - στέλνει κείμενο <text> στο τρέχον δωμάτιο/επαφή

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
el: /TOPIC <topic> - ορίζει το θέμα σε <topic>, ή εμφανίζει το τρέχον

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
el: /WHOIS <nick> - ζητά πληροφορίες σχετικά με τον χρήστη <nick>

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
el: Άγνωστη εντολή - δοκιμάστε /HELP για μια λίστα με διαθέσιμες εντολές

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: Known commands:
el: Γνωστές εντολές:

en: Users on %s:
el: Χρήστες στο %s:

en: No topic set
el: Δεν έχει οριστεί θέμα

en: User: %s - Last activity: %s
el: Χρήστης: %s -Τελευταία δραστηριότητα: %s

en: Add Network
el: Προσθήκη δικτύου

en: %d user | %d users
el[0]: %d χρήστης
el[1]: %d χρήστες

en: Leave chatroom
el: Αποχώρηση από το δωμάτιο συνομιλιών

en: End conversation
el: Τερματισμός συνομιλίας

en: Unmute
el: Αναίρεση σίγασης

en: Mute
el: Σίγαση

en: Network %s has an error
el: Το δίκτυο %s έχει σφάλμα

en: Connection Problem
el: Πρόβλημα σύνδεσης

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Connecting…
el: Γίνεται σύνδεση…

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Could not connect to %s in a safe way.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %s με ασφαλή τρόπο.

en: %s requires a password.
el: Το %s απαιτεί κωδικό πρόσβασης.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %s. Ο διακομιστής είναι απασχολημένος.

en: Could not connect to %s.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %s.

en: Should the password be saved?
el: Να αποθηκευτεί ο κωδικός πρόσβασης;

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
el: Η ταυτοποίηση θα εκτελεστεί αυτόματα την επόμενη φορά που θα συνδεθείτε στο %s

en: _Save Password
el: _Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Failed to join the room
el: Αποτυχία σύνδεσης στο δωμάτιο

en: _Retry
el: Προσπάθεια _ξανά

en: The room is full.
el: Το δωμάτιο είναι πλήρες.

en: You have been banned from the room.
el: Έχετε αποκλειστεί από το δωμάτιο.

en: The room is invite-only.
el: Το δωμάτιο είναι μόνο με πρόσκληση.

en: You have been kicked from the room.
el: Έχετε εκδιωχθεί από το δωμάτιο.

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
el: Δεν είναι δυνατό να συνδεθείτε τώρα στο δωμάτιο, αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε αργότερα.

en: Join a room using the + button.
el: Συνδεθείτε σε ένα δωμάτιο χρησιμοποιώντας το κουμπί +.

en: Good Bye
el: Αποχαιρετισμός

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for GNOME"
en: Save %s password for %s?
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης του %s για το %s;

en: Save
el: Αποθήκευση

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
el: %s στο %s

en: Available in another room.
el: Διαθέσιμος σε άλλο δωμάτιο.

en: Online
el: Σε σύνδεση

en: No Results
el: Κανένα αποτέλεσμα

en: User is online
el: Ο χρήστης είναι συνδεδεμένος

en: User %s is now online.
el: Ο χρήστης %s είναι τώρα σε σύνδεση.

en: Polari server password for %s
el: Κωδικός πρόσβασης διακομιστή Polari για το %s

en: Polari NickServ password for %s
el: Κωδικός πρόσβασης διακομιστή NickServ για το %s

en: Now
el: Τώρα

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: %d second ago | %d seconds ago
el[0]: %d δευτερόλεπτο πριν
el[1]: %d δευτερόλεπτα πριν

en: %d minute ago | %d minutes ago
el[0]: %d λεπτό πριν
el[1]: %d λεπτά πριν

en: %d hour ago | %d hours ago
el[0]: %d ώρα πριν
el[1]: %d ώρες πριν

en: %d day ago | %d days ago
el[0]: %d ημέρα πριν
el[1]: %d ημέρες πριν

en: %d week ago | %d weeks ago
el[0]: %d εβδομάδα πριν
el[1]: %d εβδομάδες πριν

en: %d month ago | %d months ago
el[0]: %d μήνα πριν
el[1]: %d μήνες πριν
