polari master - en to fi translation catalogue (193 entries)

en: Talk to people on IRC
fi: Keskustele muiden kanssa IRC:ssä

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
fi: Yksinkertainen IRC-asiakassovellus Gnome-työpöydälle. Pelkistetty ja kaunis käyttöliittymä ei vie huomiota tärkeimmästä, eli keskusteluista.

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message.
fi: Voit käyttää Polaria julkiseen keskusteluun IRC-kanavilla tai kahdenkeskeiseen keskusteluun toisen käyttäjän kanssa. Ilmoitukset varmistavat, että tärkeät viestit eivät jää huomaamatta.

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
fi: IRC-asiakassovellus Gnomelle

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
fi: IRC;Internet;Relay;Chat;irkki;

en: Saved channel list
fi: Tallennettujen kanavien luettelo

en: List of channels to restore on startup
fi: Luettelo kanavista, jotka palautetaan käynnistyksen yhteydessä

en: Run in Background
fi: Suorita taustalla

en: Keep running in background when closed.
fi: Jatka suorittamista taustalla suljettaessa.

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximized state
fi: Suurennetun ikkunan tila

en: Last active channel
fi: Viimeinen aktiivinen kanava

en: Last active (selected) channel
fi: Viimeinen aktiivinen (valittu) kanava

en: Identify botname
fi: Tunnistaudu bottinimelle

en: Nickname of the bot to identify with
fi: Botin nimimerkki, jolle tunnistaudutaan

en: Identify command
fi: Tunnistautumiskomento

en: Command used to identify with bot
fi: Botin kanssa tunnistautumiseen käytettävä komento

en: Identify username
fi: Tunnistautumisen käyttäjänimi

en: Username to use in identify command
fi: Käyttäjänimi, jota käytetään tunnistautumiskomennossa

en: Identify username supported
fi: Tunnistautumisen käyttäjänimi tuettu

en: Whether the identify command is known to support the username parameter
fi: Tukeeko identify-komento username-parametriä

en: List of muted usernames
fi: Luettelo mykistetyistä käyttäjänimistä

en: A list of usernames for whose private messages not to show notifications
fi: Luettelo käyttäjänimistä, joiden yksityisviesteistä ei näytetä ilmoitusta

en: _Server Address
fi: _Palvelimen osoite

en: Net_work Name
fi: _Verkon nimi

en: Use secure c_onnection
fi: K_äytä salattua yhteyttä

en: _Nickname
fi: Ni_mimerkki

en: _Real Name
fi: O_ikea nimi

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Change nickname
fi: Muuta nimimerkki

en: _Paste
fi: _Liitä

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
fi: Liity kanavalle

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
fi: Poistu kanavalta

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
fi: Näytä käyttäjäluettelo

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
fi: Näytä hymiövalitsin

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
fi: Seuraava kanava

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
fi: Edellinen kanava

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
fi: Seuraava kanava, jossa on lukemattomia viestejä

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
fi: Edellinen kanava, jossa on lukemattomia viestejä

[ctx: shortcut window]
en: First Room
fi: Ensimmäinen kanava

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
fi: Viimeinen kanava

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
fi: Ensimmäinen — yhdeksäs kanava

en: Polari Setup
fi: Polarin määritykset

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Please connect to the internet to continue the setup.
fi: Yhdistä internetiin jatkaaksesi määrityksen tekoa.

en: Welcome to Polari
fi: Tervetuloa Polarin pariin

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
fi: Polari tarjoaa helpon tavan keskustella IRC-verkoissa. Valitse verkko aloittaaksesi.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
fi: Valitse yksi tai useampi kanava, joihin liitytään. Voit lisätä verkkoja ja kanavia myöhemmin napsauttamalla +.

en: Join Chat Room
fi: Liity kanavalle

en: _Join
fi: _Liity

en: C_onnection
fi: _Yhteys

en: _Add Network
fi: _Lisää verkko

en: Add Network
fi: Lisää verkko

en: _Custom Network
fi: _Omavalintainen verkko

en: Custom Network
fi: Omavalintainen verkko

en: _Add
fi: _Lisää

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About
fi: Tietoja

en: Quit
fi: Lopeta

en: Add Rooms and Networks
fi: Lisää kanavia ja verkkoja

en: Add rooms and networks
fi: Lisää kanavia ja verkkoja

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Show Connected Users
fi: Näytä yhdistetyt käyttäjät

en: Go online to chat and receive messages.
fi: Yhdistä verkkoon keskustellaksesi ja vastaanottaaksesi viestejä.

en: Importing old conversations — Will be back after conversion
fi: Tuodaan vanhoja keskusteluja — Palataan muuntamisen jälkeen

en: Change nickname:
fi: Muuta nimimerkki:

en: _Change
fi: _Muuta

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Remove
fi: Poista

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Enter room name to add
fi: Anna lisättävän kanavan nimi

en: Loading details
fi: Ladataan tietoja

en: Last Activity:
fi: Viimeisin toiminta:

en: Will notify if user appears online.
fi: Ilmoitetaan jos käyttäjä ilmestyy linjoille.

en: Start Conversation
fi: Aloita keskustelu

en: Start Telepathy client
fi: Käynnistä Telepathy-asiakas

en: Start in debug mode
fi: Käynnistä vianjäljitystilassa

en: Allow running alongside another instance
fi: Salli käynnissä oleminen toisen instanssin rinnalla

en: Print version and exit
fi: Tulosta versio ja poistu

en: Failed to open link
fi: Linkin avaaminen epäonnistui

en: %s removed.
fi: %s poistettiin.

en: Undo
fi: Kumoa

en: New Messages
fi: Uudet viestit

en: Open Link
fi: Avaa linkki

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: %s is now known as %s
fi: %s vaihtoi nimekseen %s

en: %s has disconnected
fi: %s katkaisi yhteyden

en: %s has been kicked by %s
fi: %s potkaistiin käyttäjän %s toimesta

en: %s has been kicked
fi: %s potkaistiin

en: %s has been banned by %s
fi: %s sai bannit käyttäjän %s toimesta

en: %s has been banned
fi: %s bannattiin

en: %s joined
fi: %s liittyi

en: %s left
fi: %s poistui

en: %d user joined | %d users joined
fi[0]: %d käyttäjä liittyi
fi[1]: %d käyttäjää liittyi

en: %d user left | %d users left
fi[0]: %d käyttäjä lähti
fi[1]: %d käyttäjää lähti

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
fi: Eilen, %H:%M

note: this week Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
fi: %A, %H:%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
fi: %e. %Bta, %H:%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
fi: %e. %Bta %Y, %H:%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
fi: Eilen, %l∶%M %p

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
fi: %e. %Bta, %H:%M

en: Already added
fi: Lisätty jo

en: No results.
fi: Ei tuloksia.

en: “%s” Properties
fi: “%s” - ominaisuudet

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
fi: Polari katkaisi yhteyden yhteysvirheen vuoksi. Tarkista, että osoitekentän sisältö on oikein.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
fi[0]: Liitetäänkö %s rivi tekstiä julkiseen liittämispalveluun?
fi[1]: Liitetäänkö %s riviä tekstiä julkiseen liittämispalveluun?

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
fi[0]: Lähetetään %s rivi tekstiä julkiseen liittämispalveluun…
fi[1]: Lähetetään %s riviä tekstiä julkiseen liittämispalveluun…

en: Upload image to public paste service?
fi: Lähetetäänkö kuva julkiseen liittämispalveluun?

en: Uploading image to public paste service…
fi: Lähetetään kuvaa julkiseen liittämispalveluun…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
fi: Lähetetäänkö “%s” julkiseen liittämispalveluun?

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
fi: Lähetetään “%s” julkiseen liittämispalveluun…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
fi: %s kanavalla #%s

en: Paste from %s
fi: Liitetty teksti lähteestä %s

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Done
fi: _Valmis

en: _Next
fi: _Seuraava

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
fi: /CLOSE [<kanava>] <syy>] — sulkee kanavan <kanava>, oletuksena nykyisen

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
fi: /HELP [<komento>] — näyttää ohjeen komennolle <komento>, tai listaa kaikki käytettävissä olevat komennot

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
fi: /INVITE <nimimerkki> [<kanava>] — kutsuu käyttäjän nimeltä <nimimerkki> kanavalle <kanava>, tai nykyiselle kanavalle

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
fi: /JOIN <kanava> — liittyy kanavalle <kanava>

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
fi: /KICK <nimimerkki> — potkii käyttäjän nimeltä <nimimerkki> nykyiseltä kanavalta

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
fi: /ME <toiminto> — lähettää tekstin <toiminto> nykyiselle kanavalle

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
fi: /MSG <nimimerkki> [<viesti>] — lähettää yksityisviestin käyttäjälle <nimimerkki>

en: /NAMES — lists users on the current channel
fi: /NAMES — listaa nykyisen kanavan käyttäjät

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
fi: /NICK <nimimerkki> — asettaa nimimerkiksesi <nimimerkki>

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
fi: /PART [<kanava>] [<syy>] — poistuu kanavalta <kanava>, oletuksena nykyinen kanava

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
fi: /QUERY <nimimerkki> — avaa yksityisen keskustelun käyttäjän nimeltä <nimimerkki> kanssa

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
fi: /QUIT [<syy>] — katkaisee yhteyden nykyiseen palvelimeen

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
fi: /SAY <teksti> — lähettää tekstin <teksti> nykyiselle kanavalle tai käyttäjälle

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
fi: /TOPIC <otsikko> — asettaa otsikoksi <otsikko>, tai näyttää nykyisen otsikon

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
fi: /WHOIS <nimimerkki> — pyytää tietoja käyttäjästä <nimimerkki>

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
fi: Tuntematon komento — anna komento /HELP listataksesi kaikki käytettävissä olevat komennot

en: Known commands:
fi: Tunnetut komennot:

en: No topic set
fi: Kanavan otsikkoa ei ole asetettu

en: User: %s - Last activity: %s
fi: Käyttäjä: %s - Viimeisin toiminta: %s

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: %d user | %d users
fi[0]: %d käyttäjä
fi[1]: %d käyttäjää

en: Leave chatroom
fi: Poistu kanavalta

en: End conversation
fi: Lopeta keskustelu

en: Unmute
fi: Poista mykistys

en: Mute
fi: Mykistä

en: Network %s has an error
fi: Verkossa %s on virhe

en: Connection Problem
fi: Yhteysongelma

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connecting…
fi: Yhdistetään…

en: Offline
fi: Ei verkossa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Could not connect to %s in a safe way.
fi: Yhteydeyn muodostaminen kohteeseen %s ei onnistunut turvallisesti.

en: %s requires a password.
fi: %s vaatii salasanan.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
fi: Yhteys kohteeseen %s epäonnistui. Palvelin on varattu.

en: Could not connect to %s.
fi: Yhteys kohteeseen %s epäonnistui.

en: Should the password be saved?
fi: Tallennetaanko salasana?

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
fi: Tunnistautuminen tapahtuu automaattisesti seuraavalla kerralla, kun muodostat yhteyden verkkoon %s

en: _Save Password
fi: _Tallenna salasana

en: Failed to join the room
fi: Kanavalle liittyminen epäonnistui

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: The room is full.
fi: Kanava on täynnä.

en: You have been banned from the room.
fi: Sinut on bannattu kanavalta.

en: The room is invite-only.
fi: Liittyminen kanavalle onnistuu vain kutsulla.

en: You have been kicked from the room.
fi: Sinut on potkittu kanavalta.

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
fi: Kanavalle ei ole juuri nyt mahdollista liittyä, mutta voit yrittää uudelleen myöhemmin.

en: Join a room using the + button.
fi: Liity kanavalle painamalla +.

en: Good Bye
fi: Näkemiin

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for Libera"
en: Save %s password for %s?
fi: Tallennetaanko "%s"-salasana tilille %s?

en: Save
fi: Tallenna

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
fi: %s kanavalla %s

en: Available in another room.
fi: Saatavilla toisella kanavalla.

en: Online
fi: Linjoilla

en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: User is online
fi: Käyttäjä on linjoilla

en: User %s is now online.
fi: Käyttäjä %s on nyt linjoilla.

en: Polari server password for %s
fi: Polari-palvelimen salasana kohteelle %s

en: Polari NickServ password for %s
fi: Polarin NickServ-salasana kohteelle %s

en: Now
fi: Nyt

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: %d second ago | %d seconds ago
fi[0]: %d sekunti sitten
fi[1]: %d sekuntia sitten

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten
