polari master - en to ja translation catalogue (184 entries)

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
ja: GNOME 用インターネットリレーチャットクライアント

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
ja: シンプルなインターネットリレーチャット (IRC) クライアントです。GNOME とシームレスに統合するように設計されています。会話に集中しやすいシンプルできれいなインターフェースを特長としています。

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message — for private conversations, they even allow you to reply instantly without switching back to the application!
ja: Polari を使うとチャネル内の人々との公開チャットやプライベートな1対1の会話を行えます。重要なメッセージ (プライベートな会話など) を見逃さないように通知機能をサポートしており、しかもアプリケーションに画面を切り替えることなく、通知メッセージからすぐ返事することもできます。

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
ja: IRC;Internet;Relay;Chat;インターネット;リレー;チャット;インターネットリレーチャット;

en: Saved channel list
ja: 保存したチャネルリスト

en: List of channels to restore on startup
ja: 開始時に復元するチャネルの一覧

en: Run in Background
ja: バックグラウンドで実行

en: Keep running in background when closed.
ja: 閉じてもバックグラウンドでの実行を維持します。

en: Window size
ja: ウィンドウサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウサイズ (幅と高さ) です。

en: Window maximized
ja: ウィンドウの最大化

en: Window maximized state
ja: ウィンドウの最大化状態

en: Last active channel
ja: 最後に選択したチャネル

en: Last active (selected) channel
ja: 最後に選択したチャネル

en: _Server Address
ja: サーバーのアドレス(_S)

en: Net_work Name
ja: ネットワーク名(_W)

en: optional
ja: オプション

en: Use secure c_onnection
ja: 安全な接続を使用する(_O)

en: _Nickname
ja: ニックネーム(_N)

en: _Real Name
ja: 本名(_R)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Change nickname
ja: ニックネームの変更

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
ja: ルームに参加する

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
ja: チャットルームを離れる

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
ja: ユーザーリストを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
ja: 絵文字ピッカーを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: 移動

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
ja: 次のルームへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
ja: 前のルームへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
ja: 次のルームへ移動して未読メッセージを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
ja: 前のルームへ移動して未読メッセージを表示する

[ctx: shortcut window]
en: First Room
ja: 先頭のルームへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
ja: 末尾のルームへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
ja: 指定位置のルームへ移動する (1 – 9)

en: Polari Setup
ja: Polari のセットアップ

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Please connect to the internet to continue the setup.
ja: セットアップ続行のために、インターネットに接続してください。

en: Welcome to Polari
ja: Polari へようこそ

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
ja: Polari は使いやすい IRC クライアントです。利用したいネットワークを選択してください。

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
ja: 接続したいルームを選択してください。ネットワークやルームは後から + ボタンをクリックして追加できます。

en: Join Chat Room
ja: チャットルームに参加

en: _Join
ja: 参加(_J)

en: C_onnection
ja: 接続(_O)

en: _Add Network
ja: ネットワークを追加(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Custom Network
ja: 他のネットワーク(_C)

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Quit
ja: 終了

en: Add rooms and networks
ja: ルームおよびネットワークを追加する

en: Show connected users
ja: 接続しているユーザーを表示する

en: Offline
ja: オフライン

en: Go online to chat and receive messages.
ja: チャットやメッセージ受信のためにオンライン接続してください。

en: Change nickname:
ja: ニックネームの変更:

en: _Change
ja: 変更(_C)

en: Connect
ja: 接続

en: Reconnect
ja: 再接続

en: Disconnect
ja: 切断

en: Remove
ja: 削除

en: Properties
ja: プロパティ

en: Enter room name to add
ja: 追加するルーム名を入力してください

en: Loading details
ja: 詳細を読み込み中

en: Last Activity:
ja: 最後のアクティビティ:

en: Will notify if user appears online.
ja: ユーザーがオンラインになったら通知します。

en: Start Conversation
ja: 会話の開始

en: Start Telepathy client
ja: Telepathy クライアントを起動する

en: Start in debug mode
ja: デバッグモードで起動する

en: Allow running alongside another instance
ja: 別のインスタンスと同時に実行できるようにする

en: Print version and exit
ja: バージョンを表示して終了する

en: Failed to open link
ja: リンクを開けませんでした

en: %s removed.
ja: %s を削除しました。

en: Learn more about Polari
ja: Polari の詳細について

en: Undo
ja: 元に戻す

en: New Messages
ja: 新しいメッセージ

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: %s is now known as %s
ja: %s は %s となりました

en: %s has disconnected
ja: %s は切断しました

en: %s has been kicked by %s
ja: %s は %s にキックされました

en: %s has been kicked
ja: %s はキックされました

en: %s has been banned by %s
ja: %s は %s に BAN されました

en: %s has been banned
ja: %s は BAN されました

en: %s joined
ja: %s が参加しました

en: %s left
ja: %s は離れました

en: %d user joined | %d users joined
ja[0]: %d ユーザーが新規参加

en: %d user left | %d users left
ja[0]: %d ユーザーが退室

note: today Translators: Time in 24h format
en: %H∶%M
ja: %H:%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ja: 昨日 %H:%M

note: this week Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
ja: %A %H:%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
ja: %-m月%-d日 %H:%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
ja: %Y年%-m月%-d日 %H:%M

note: eslint-disable-next-line no-lonely-if today Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
ja: %p %I:%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ja: 昨日 %p %I:%M

note: this week Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
ja: %A %p %I:%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
ja: %-m月%-d日 %p %I:%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
ja: %Y年%-m月%-d日 %p %I:%M

en: Already added
ja: 追加済み

en: No results.
ja: 結果はありません。

en: “%s” Properties
ja: “%s”のプロパティ

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
ja: ネットワークエラーにより切断しました。アドレスが正しいことを確認してください。

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
ja[0]: %s 行のテキストをペーストサービスに貼り付けますか?

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
ja[0]: %s 行のテキストをペーストサービスにアップロードしています…

en: Upload image to public paste service?
ja: 画像をペーストサービスにアップロードしますか?

en: Uploading image to public paste service…
ja: 画像をペーストサービスにアップロードしています…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
ja: “%s”をペーストサービスにアップロードしますか?

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
ja: “%s”をペーストサービスにアップロードしています…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
ja: %s (#%s)

en: Paste from %s
ja: %s から貼り付け

en: _Back
ja: 前へ(_B)

en: _Done
ja: 完了(_D)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
ja: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — <channel> を閉じる (デフォルトは現在のチャネル)

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
ja: /HELP [<command>] — <command> のヘルプ、もしくは利用可能なコマンドの一覧を表示する

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
ja: /INVITE <nick> [<channel>] — <nick> を <channel>、もしくは現在のチャネルに招待する

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
ja: /JOIN <channel> — <channel> に参加する

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
ja: /KICK <nick> — <nick> を現在のチャネルから排除する

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
ja: /ME <action> — 現在のチャネルに <action> を送信する

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
ja: /MSG <nick> [<message>] — <nick> にプライベートメッセージを送信する

en: /NAMES — lists users on the current channel
ja: /NAMES — 現在のチャネル上のユーザーを一覧表示する

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
ja: /NICK <nickname> — あなたのニックネームを <nickname> に設定する

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
ja: /PART [<channel>] [<reason>] — <channel> を離れる (デフォルトは現在のチャネル)

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
ja: /QUERY <nick> — <nick> とのプライベートな会話を開く

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
ja: /QUIT [<reason>] — 現在のサーバーから切断する

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
ja: /SAY <text> — 現在のチャットルーム/コンタクトに <text> を送る

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
ja: /TOPIC <topic> — <topic> をトピックに設定、もしくは現在のチャネルに表示する

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
ja: /WHOIS <nick> — <nick> の情報を要求する

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
ja: 不明なコマンド — /HELP を実行して使用可能なコマンド一覧を確認してください

en: Usage: %s
ja: 使用方法: %s

en: Known commands:
ja: 使用可能なコマンド:

en: Users on %s:
ja: %s 上のユーザー:

en: No topic set
ja: トピックが設定されていません

en: User: %s - Last activity: %s
ja: ユーザー: %s - 最後のアクティビティ: %s

en: Add Network
ja: ネットワークの追加

en: %d user | %d users
ja[0]: %d ユーザー

en: Leave chatroom
ja: チャットルームを離れる

en: End conversation
ja: 会話の終了

en: Unmute
ja: ミュート解除

en: Mute
ja: ミュート

en: Network %s has an error
ja: ネットワーク %s でエラーが発生しました

en: Connection Problem
ja: 接続の問題

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connecting…
ja: 接続処理中…

en: Unknown
ja: 状態不明

en: Could not connect to %s in a safe way.
ja: %s への安全な接続を確立できませんでした。

en: %s requires a password.
ja: %s に接続するにはパスワードが必要です。

en: Could not connect to %s. The server is busy.
ja: %s へ接続できませんでした。サーバーがビジー状態です。

en: Could not connect to %s.
ja: %s へ接続できませんでした。

en: Should the password be saved?
ja: パスワードを保存しますか?

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
ja: 次に %s へ接続したときに自動で認証を行います

en: _Save Password
ja: パスワードを保存(_S)

en: Failed to join the room
ja: ルームに参加できませんでした

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: The room is full.
ja: ルームが満杯です。

en: You have been banned from the room.
ja: ルームから BAN されました。

en: The room is invite-only.
ja: ルームは招待者限定です。

en: You have been kicked from the room.
ja: ルームからキックされました。

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
ja: 現時点ではルームに参加できないため、後ほど再試行してください。

en: Join a room using the + button.
ja: + ボタンを押してチャットルームに参加してください。

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for GNOME"
en: Save %s password for %s?
ja: %s のパスワード (%s 用) を保存しますか?

en: Save
ja: 保存

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
ja: %s (%s)

en: Available in another room.
ja: 別のルームで利用可能です。

en: Online
ja: オンライン

en: No Results
ja: 結果なし

en: User is online
ja: ユーザーがオンラインです

en: User %s is now online.
ja: ユーザー %s は現在オンラインです。

en: Polari server password for %s
ja: %s のサーバーパスワード

en: Polari NickServ password for %s
ja: %s の NickServ パスワード

en: Now
ja: 今

en: Unavailable
ja: 利用できません

en: %d second ago | %d seconds ago
ja[0]: %d 秒前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d 週前

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前
