polari master - en to pa translation catalogue (71 entries)

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
pa: ਇੱਕ ਸਧਾਰਨ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਰਿਲੇਅ ਚੈਟ (IRC) ਕਲਾਂਇਟ ਹੈ, ਗਨੋਮ ਨਾਲ ਡੂੰਘੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਜੁੜਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦੇ ਫੀਚਰਾਂ ਵਿੱਚ ਸੌਖਾ ਅਤੇ ਖੂਬਸੂਰਤ ਇੰਟਰਫੇਸ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਕੇਂਦਰਿਤ ਰਹਿਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Saved channel list
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਚੈਨਲ ਸੂਚੀ

en: List of channels to restore on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਅਤੇ ਉਚਾਈ)

en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

en: Window position (x and y).
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ (x ਅਤੇ y)

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Window maximized state
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਕਾਰ ਸਥਿਤੀ

en: Polari
pa: ਪੋਲਾਰੀ

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਰਿਲੇਅ ਚੈਟ ਕਲਾਇਟ

en: IRC;Internet;Relay;Chat;
pa: IRC;Internet;Relay;Chat;ਆਈਆਰਸੀ;ਇੰਟਰਨੈੱਟ;ਚੈਟ;

en: Show connections
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Connections
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: New Connection
pa: ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: _Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ(_A)

en: _Description
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: _Nickname
pa: ਨਾਂ(_N)

en: _Real Name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ(_R)

en: optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: Cr_eate
pa: ਬਣਾਓ(_e)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Join Chat Room
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: _Add Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)

en: C_onnection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ(_n)

en: Room _Name
pa: ਰੂਮ ਨਾਂ(_N)

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: _Join
pa: ਦਾਖਲ(_J)

en: Join a Room
pa: ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Message a User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ

en: _Leave
pa: ਛੱਡੋ(_L)

en: Message User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ

en: _Recent
pa: ਤਾਜ਼ਾ(_R)

en: _Name
pa: ਨਾਂ(_N)

en: _Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ(_M)

en: Good Bye
pa: ਅਲਵਿਦਾ

en: %s is now known as %s
pa: %s ਨੂੰ ਹੁਣ %s ਵਜੋਂ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: %s has disconnected
pa: %s ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: %s has been kicked by %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ

en: %s has been kicked
pa: %s ਨੂੰ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ ਗਿਆ

en: %s has been banned by %s
pa: %s ਉੱਤੇ %s ਨੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ

en: %s has been banned
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ

en: %s joined
pa: %s ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ/ਹੋਈ

en: %s left
pa: %s ਨੇ ਛੱਡਿਆ

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30" */
en: Yesterday, %H∶%M
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30" */
en: %B %d, %H∶%M
pa: %d %B %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30" */
en: %B %d %Y, %H∶%M
pa: %d %B %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm" */
en: Yesterday, %l∶%M %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm" */
en: %B %d, %l∶%M %p
pa: %d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"*/
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
pa: %d %B  %Y, %l∶%M %p

en: Edit Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੋਧ

en: A_pply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_p)

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Add Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: No recent users
pa: ਕੋਈ ਤਾਜ਼ਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ

en: Loading details
pa: ਵੇਰਵਾ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: %d second ago | %d seconds ago
pa[0]: %d ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d minute ago | %d minutes ago
pa[0]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d hour ago | %d hours ago
pa[0]: %d ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d day ago | %d days ago
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d week ago | %d weeks ago
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d month ago | %d months ago
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last Activity:
pa: ਆਖਰੀ ਸਰਗਰਮੀ:

en: All
pa: ਸਭ
