polari master - en to tg translation catalogue (45 entries)

en: Show connections
tg: Намоиш додани пайвастҳо

en: Window size
tg: Андозаи равзана

en: Window size (width and height).
tg: Андозаи равзана (бар ва баландӣ).

en: _Address
tg: _Суроға

en: _Description
tg: _Тафсилот

en: _Nickname
tg: _Тахаллус

en: _Real Name
tg: _Номи ҳақиқӣ

en: optional
tg: интихобӣ

en: Connections
tg: Пайвастҳо

en: Add
tg: Илова кардан

en: Remove
tg: Тоза кардан

en: _Cancel
tg: _Бекор кардан

en: _Join
tg: _Пайвастан

en: _Add Connection
tg: _Илова кардани пайваст

en: C_onnection
tg: _Пайваст

en: _Password
tg: _Парол

en: Preferences
tg: Хусусиятҳо

en: About
tg: Дар бораи барнома

en: Quit
tg: Пӯшидан

en: _Message
tg: _Паём

en: _Recent
tg: _Қаблӣ

en: _Name
tg: _Ном

en: Loading details
tg: Боркунии тафсилот

en: Last Activity:
tg: Фаъолияти охирин:

en: Message
tg: Паём

en: Good Bye
tg: Хайр

en: Connecting to %s
tg: Дар ҳоли пайваст ба %s

en: Open Link
tg: Кушодани пайванд

en: Copy Link Address
tg: Нусха бардоштани суроғаи пайванд

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30" */
en: Yesterday, %H∶%M
tg: Дирӯз, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm" */
en: Yesterday, %l∶%M %p
tg: Дирӯз, %l∶%M %p

en: Edit Connection
tg: Таҳрир кардани пайваст

en: New Connection
tg: Пайвасти нав

en: A_pply
tg: _Татбиқ кардан

en: Cr_eate
tg: _Эҷод кардан

en: Usage: %s
tg: Истифода: %s

en: Known commands:
tg: Фармонҳои маълум:

en: _Save
tg: _Захира кардан

en: %d second ago | %d seconds ago
tg[0]: %d сония пеш
tg[1]: %d сония пеш

en: %d minute ago | %d minutes ago
tg[0]: %d дақиқа пеш
tg[1]: %d дақиқа пеш

en: %d hour ago | %d hours ago
tg[0]: %d соат пеш
tg[1]: %d соат пеш

en: %d day ago | %d days ago
tg[0]: %d рӯз пеш
tg[1]: %d рӯз пеш

en: %d week ago | %d weeks ago
tg[0]: %d ҳафта пеш
tg[1]: %d ҳафта пеш

en: %d month ago | %d months ago
tg[0]: %d моҳ пеш
tg[1]: %d моҳ пеш

en: All
tg: Ҳама
