polari master - en to vi translation catalogue (193 entries)

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
vi: Trình khách Internet Relay Chat dành cho GNOME

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
vi: Một trình khách Internet Relay Chat (IRC) cái mà được thiết kế để tích hợp với GNOME; tính đơn giản và giao điện đẹp làm cho bạn chú tâm vào các cuộc đối thoại của mình.

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message — for private conversations, they even allow you to reply instantly without switching back to the application!
vi: Bạn có thể sử dụng Polari để chat công khai với những người khác trong một kênh, và thực hiện trao đổi một-một. Các thông báo để đảm bảo rằng bạn không bao giờ bỏ lỡ một lời nhắn quan trọng nào - với các trao đổi riêng, chúng thậm chí cho phép bạn trả lời ngay lập tức mà không cần quay trở lại ứng dụng!

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
vi: IRC;Internet;Relay;Chat;Chát;

en: Saved channel list
vi: Danh sách kênh đã lưu

en: List of channels to restore on startup
vi: Danh sách các kênh được khôi phục khi khởi chạy

en: Run in Background
vi: Chạy dưới nền

en: Keep running in background when closed.
vi: Giữ cho nó vẫn chạy dưới nền hệ thống khi đóng lại.

en: Window size
vi: Kích cỡ cửa sổ

en: Window size (width and height).
vi: Kích thước cửa sổ (rộng và cao).

en: Window maximized
vi: Cửa sổ được phóng to

en: Window maximized state
vi: Cửa sổ ở trạng thái phóng to hết cỡ

en: Last active channel
vi: Kênh hoạt động cuối cùng

en: Last active (selected) channel
vi: Kênh (đã chọn) hoạt động cuối cùng

en: Identify botname
vi: Tên bot định danh

en: Nickname of the bot to identify with
vi: Biệt hiệu của bot để định danh với

en: Identify command
vi: Lệnh định danh

en: Command used to identify with bot
vi: Lệnh được dùng để định danh với bot

en: Identify username
vi: Tài khoản định danh

en: Username to use in identify command
vi: Tài khoản được dùng trong lệnh định danh

en: Identify username supported
vi: Tài khoản định danh được hỗ trợ

en: Whether the identify command is known to support the username parameter
vi: Có nhận biết lệnh định danh để hỗ trợ tham số tài khoản

en: List of muted usernames
vi: Danh sách các tài khoản bị câm

en: A list of usernames for whose private messages not to show notifications
vi: Một danh sách tài khoản của người mà các lời nhắn riêng tư không hiển thị các thông báo

en: _Server Address
vi: Địa chỉ _máy chủ

en: Net_work Name
vi: Tên _mạng

en: optional
vi: tùy chọn

en: Use secure c_onnection
vi: Dùng _kết nối an toàn

en: _Nickname
vi: _Biệt hiệu

en: _Real Name
vi: _Tên thật

en: _Cancel
vi: Thô_i

en: _Apply
vi: Á_p dụng

en: Change nickname
vi: Đổi tên hiệu

en: _Paste
vi: _Dán

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
vi: Vào phòng

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
vi: Rời phòng

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
vi: Hiển thị danh sách người dùng

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
vi: Hiển thị Bộ chọn Emoji

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
vi: Hiển thị trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
vi: Mở trình đơn

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
vi: Phòng kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
vi: Phòng kế trước

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
vi: Phòng kế tiếp mà có tin nhắn chưa đọc

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
vi: Phòng kế trước mà có tin nhắn chưa đọc

[ctx: shortcut window]
en: First Room
vi: Phòng đầu tiên

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
vi: Phòng cuối cùng

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
vi: Phòng 1 đến 9

en: Polari Setup
vi: Cài đặt Polari

en: Not connected
vi: Chưa kết nối

en: Please connect to the internet to continue the setup.
vi: Vui lòng kết nối internet sau đó tiếp tục cài đặt.

en: Welcome to Polari
vi: Chào mừng bạn dùng Polari

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
vi: Polari là cách dễ dàng để chat sử dụng IRC. Chọn một mạng để bắt đầu.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
vi: Chọn các phòng mà bạn muốn kết nối. Bạn có thể thêm nhiều mạng và phòng sau này, bằng các bấm và nút +.

en: Join Chat Room
vi: Tham gia phòng

en: _Join
vi: _Tham gia

en: C_onnection
vi: _Kết nối

en: _Add Network
vi: _Thêm mạng

en: _Add
vi: T_hêm

en: _Custom Network
vi: Mạng Tự _chọn

en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

en: Help
vi: Trợ giúp

en: About
vi: Giới thiệu

en: Quit
vi: Thoát

en: Add rooms and networks
vi: Thêm phòng và mạng

en: Show connected users
vi: Hiển thị các người dùng đã kết nối

en: Offline
vi: Ngoại tuyến

en: Go online to chat and receive messages.
vi: Truy cập trực tuyến để trò chuyện và nhận tin nhắn.

en: Change nickname:
vi: Đổi tên hiệu:

en: _Change
vi: Tha_y đổi

en: Connect
vi: Kết nối

en: Reconnect
vi: Tái kết nối

en: Disconnect
vi: Ngắt kết nối

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Enter room name to add
vi: Nhập vào tên phòng muốn thêm

en: Loading details
vi: Đang tải chi tiết

en: Last Activity:
vi: Hoạt động lần cuối:

en: Will notify if user appears online.
vi: Sẽ thông báo nếu người dùng xuất hiện trực tuyến.

en: Start Conversation
vi: Bắt đầu trao đổi

en: Start Telepathy client
vi: Khởi chạy máy khách Telepathy

en: Start in debug mode
vi: Bắt đầu ở chế độ gỡ lỗi

en: Allow running alongside another instance
vi: Cho phép chạy bên cạnh các minh dụ khác

en: Print version and exit
vi: In ra thông tin phiên bản rồi thoát

en: Failed to open link
vi: Gặp lỗi khi mở liên kết

en: %s removed.
vi: Đã gỡ bỏ %s.

en: Learn more about Polari
vi: Tìm hiểu thêm về Polari

en: Undo
vi: Hoàn tác

en: New Messages
vi: Tin nhắn mới

en: Open Link
vi: Mở liên kết

en: Copy Link Address
vi: Chép địa chỉ liên kết

en: %s is now known as %s
vi: %s bây giờ đổi thành %s

en: %s has disconnected
vi: %s đã ngắt kết nối

en: %s has been kicked by %s
vi: %s đã bị đá bởi %s

en: %s has been kicked
vi: %s đã bị đá

en: %s has been banned by %s
vi: %s đã bị cấm bởi %s

en: %s has been banned
vi: %s đã bị cấm

en: %s joined
vi: %s đã gia nhập

en: %s left
vi: %s rời đi

en: %d user joined | %d users joined
vi[0]: %d người dùng đã gia nhập

en: %d user left | %d users left
vi[0]: %d người dùng rời đi

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
vi: %H:%M, hôm qua

note: this week Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
vi: %H∶%M, %A

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
vi: %H∶%M, %d %B

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
vi: %H∶%M, %d %B %Y

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
vi: %l∶%M %p, hôm qua

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
vi: %l:%M %p, %d %B

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
vi: %l:%M %p, %d %B %Y

en: Already added
vi: Đã được thêm rồi

en: No results.
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: “%s” Properties
vi: Các thuộc tính “%s”

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
vi: Polari ngắt kết nối bởi vì một lỗi mạng. Vui lòng kiểm tra xem trường địa chỉ có đúng không.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
vi[0]: Dán %s dòng văn bản cho dịch vụ dán công cộng chứ?

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
vi[0]: Đang tải lên %s dòng văn bản đến dịch vụ dán công cộng…

en: Upload image to public paste service?
vi: Tải ảnh lên dịch vụ dán công cộng?

en: Uploading image to public paste service…
vi: Đang tải ảnh lên dịch vụ dán công cộng…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
vi: Tải “%s” lên dịch vụ dán công cộng?

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
vi: Đang tải “%s” lên dịch vụ dán công cộng…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
vi: %s trong #%s

en: Paste from %s
vi: Dán từ %s

en: _Back
vi: Kế t_rước

en: _Done
vi: _Xong

en: _Next
vi: _Kế tiếp

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
vi: /CLOSE [<kênh>] [<lý do>] — đóng <kênh>, theo mặc định là kênh hiện tại

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
vi: /HELP [<command>] — hiển thị trợ giúp cho <lệnh>, hoặc một danh sách các lệnh sẵn có

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
vi: /INVITE <nick> [<kênh>] — mời <nick> vào <kênh>, hay kênh hiện tại

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
vi: /JOIN <kênh> — gia nhập <kênh>

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
vi: /KICK <nick> — đá <nick> khỏi kênh hiện tại

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
vi: /ME <action> — gửi <action> tới kênh hiện tại

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
vi: /MSG <nick> [<message>] — gửi lời nhắn riêng cho <nick>

en: /NAMES — lists users on the current channel
vi: /NAMES — liệt kê các người dùng trên kênh hiện tại

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
vi: /NICK <nickname> — đặt biệt hiệu của bạn thành <nickname>

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
vi: /PART [<kênh>] [<lý do>] — rời <kênh>, mặc định là kênh hiện tại

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
vi: /QUERY <nick> — mở một trao đổi kín với <nick>

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
vi: /QUIT [<lý do>] — ngắt kết nối khỏi máy phục vụ hiện tại

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
vi: /SAY <text> — gửi <text> tới phòng/liên lạc hiện tại

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
vi: /TOPIC <topic> — đặt chủ đề thành <topic>, hay hiển thị chủ đề hiện tại

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
vi: /WHOIS <nick> — yêu cầu thông tin của <nick>

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
vi: Không hiểu lệnh - hãy dùng /HELP để liệt kê các lệnh sẵn có

en: Usage: %s
vi: Cách dùng: %s

en: Known commands:
vi: Các lệnh có thể dùng:

en: Users on %s:
vi: Người dùng trên %s:

en: No topic set
vi: Chưa đặt chủ đề

en: User: %s - Last activity: %s
vi: Người dùng: %s - Hoạt động lần cuối: %s

en: Add Network
vi: Thêm mạng

en: %d user | %d users
vi[0]: %d tài khoản

en: Leave chatroom
vi: Rời phòng chat

en: End conversation
vi: Kết thúc trò truyện

en: Unmute
vi: Thôi câm

en: Mute
vi: Câm

en: Network %s has an error
vi: Mạng %s có lỗi

en: Connection Problem
vi: Trục trặc về kết nối

en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Connecting…
vi: Đang kết nối…

en: Unknown
vi: Chưa biết

en: Could not connect to %s in a safe way.
vi: Không thể kết nối đến %s theo cách anh toàn.

en: %s requires a password.
vi: %s yêu cầu mật khẩu.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
vi: Không thể kết nối đến %s. Máy phục vụ đang bận.

en: Could not connect to %s.
vi: Không thể kết nối đến %s.

en: Should the password be saved?
vi: Mật khẩu có nên được lưu lại không?

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
vi: Định danh sẽ xảy ra tự động vào lần sau bạn kết nối đến %s

en: _Save Password
vi: _Lưu mật khẩu

en: Failed to join the room
vi: Gặp lỗi khi gia nhập phòng

en: _Retry
vi: _Thử lại

en: The room is full.
vi: Phòng đã đầy.

en: You have been banned from the room.
vi: Anh đã bị cấm vào phòng.

en: The room is invite-only.
vi: Phòng chỉ dành cho khách mời.

en: You have been kicked from the room.
vi: Anh đã bị đuổi khỏi phòng.

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
vi: Không thể tham gia phòng ngay bây giờ, nhưng bạn có thể thử lại sau.

en: Join a room using the + button.
vi: Gia nhập một phòng bằng cách bấm vào nút +.

en: Good Bye
vi: Tạm biệt

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for GNOME"
en: Save %s password for %s?
vi: Lưu mật khẩu %s cho %s chứ?

en: Save
vi: Ghi lại

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
vi: %s trong %s

en: Available in another room.
vi: Sẵn ở phòng khác.

en: Online
vi: Trực tuyến

en: No Results
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: User is online
vi: Người dùng đang trực tuyến

en: User %s is now online.
vi: Người dùng %s giờ trực tuyến.

en: Polari server password for %s
vi: Mật khẩu máy phục vụ Polari cho %s

en: Polari NickServ password for %s
vi: Mật khẩu máy phục vụ Polari NickServ cho %s

en: Now
vi: Bây giờ

en: Unavailable
vi: Không sẵn sàng

en: %d second ago | %d seconds ago
vi[0]: %d giây trước

en: %d minute ago | %d minutes ago
vi[0]: %d phút trước

en: %d hour ago | %d hours ago
vi[0]: %d giờ trước

en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

en: %d week ago | %d weeks ago
vi[0]: %d tuần trước

en: %d month ago | %d months ago
vi[0]: %d tháng trước
