polari master - en to fr translation catalogue (196 entries)

en: Talk to people on IRC
fr: Discuter avec des gens sur IRC

en: A simple Internet Relay Chat (IRC) client that is designed to integrate seamlessly with GNOME; it features a simple and beautiful interface which allows you to focus on your conversations.
fr: Un client IRC simple qui est conçu pour s’intégrer parfaitement avec GNOME. Il dispose d’une interface simple et belle qui permet de vous concentrer sur vos conversations.

en: You can use Polari to publicly chat with people in a channel, and to have private one-to-one conversations. Notifications make sure that you never miss an important message.
fr: Vous pouvez utiliser Polari pour discuter publiquement avec des gens dans des salons et avoir des conversations privées. Les notifications vous assurent que vous ne manquez aucun message important.

en: An Internet Relay Chat Client for GNOME
fr: Un client de discussion relayée par Internet (IRC) pour GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: IRC;Internet;Relay;Chat;
fr: IRC;Internet;Discussion;Conversation;

en: Saved channel list
fr: Liste des salons enregistrés

en: List of channels to restore on startup
fr: Liste des salons à restaurer au démarrage

en: Run in Background
fr: Exécuter en arrière-plan

en: Keep running in background when closed.
fr: Continuer l’exécution en arrière-plan à la fermeture.

en: Window width
fr: Largeur de la fenêtre

en: Window height
fr: Hauteur de la fenêtre

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state
fr: État maximisé de la fenêtre

en: Last active channel
fr: Dernier canal actif

en: Last active (selected) channel
fr: Dernier canal actif (sélectionné)

en: Identify botname
fr: Nom du robot pour l’identification

en: Nickname of the bot to identify with
fr: Pseudonyme du robot auprès duquel s’identifier

en: Identify command
fr: Commande d’identification

en: Command used to identify with bot
fr: Commande utilisée pour s’identifier auprès du robot

en: Identify username
fr: Nom d’utilisateur pour l’identification

en: Username to use in identify command
fr: Pseudonyme à utiliser dans la commande « identify » (commande d’identification)

en: Identify username supported
fr: Nom d’identification pris en charge

en: Whether the identify command is known to support the username parameter
fr: Indique si la commande d’identification est connue pour prendre en charge le paramètre du nom d’utilisateur

en: List of muted usernames
fr: Liste des utilisateurs mis en sourdine

en: A list of usernames for whose private messages not to show notifications
fr: Une liste des utilisateurs dont les conversations privées ne feront pas apparaître de notification

en: _Server Address
fr: Adresse du _serveur :

en: Net_work Name
fr: Nom du _réseau

en: Use secure c_onnection
fr: Utiliser une c_onnexion sécurisée

en: _Nickname
fr: _Pseudonyme

en: _Real Name
fr: Nom _réel

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Change nickname
fr: Changer de pseudonyme

en: _Paste
fr: _Coller

en: Polari Setup
fr: Configuration de Polari

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Please connect to the internet to continue the setup.
fr: Veuillez vous connecter à Internet pour continuer la configuration.

en: Welcome to Polari
fr: Bienvenue dans Polari

en: Polari is an easy way to chat using IRC. Select a network to get started.
fr: Polari facilite les discussions sur IRC. Choisissez un réseau pour commencer.

en: Select rooms you want to connect to. You can add more networks and rooms later, by clicking the + button.
fr: Sélectionnez les salons auxquels vous souhaitez vous connecter. Vous pourrez en ajouter plus tard à l’aide du bouton +.

en: Join Chat Room
fr: Rejoindre un salon

en: _Join
fr: Re_joindre

en: C_onnection
fr: C_onnexion

en: _Add Network
fr: _Ajouter un réseau

en: Add Network
fr: Ajouter un réseau

en: _Custom Network
fr: Réseau _personnalisé

en: Custom Network
fr: Réseau personnalisé

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Quit
fr: Quitter

en: Add Rooms and Networks
fr: Ajouter des salons et des réseaux

en: Add rooms and networks
fr: Ajouter des salons et des réseaux

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Conversations…
fr: Rechercher dans les conversations

en: Show Connected Users
fr: Afficher les utilisateurs connectés

en: Go online to chat and receive messages.
fr: Se connecter pour discuter et recevoir des messages.

en: Importing old conversations — Will be back after conversion
fr: Importation des anciennes conversations — De retour après la conversion

en: Change nickname:
fr: Changer de pseudonyme :

en: _Change
fr: _Modifier

en: Connect
fr: Se connecter

en: Reconnect
fr: Se reconnecter

en: Disconnect
fr: Se déconnecter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Properties
fr: Propriétés

en: Enter room name to add
fr: Saisissez le nom du salon à ajouter

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Join Room
fr: Rejoindre un salon

[ctx: shortcut window]
en: Leave Room
fr: Quitter un salon

[ctx: shortcut window]
en: Show Userlist
fr: Afficher la liste des utilisateurs

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
fr: Basculer la recherche

[ctx: shortcut window]
en: Show Emoji Picker
fr: Afficher le distributeur d’émojis

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Next Room
fr: Salon suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room
fr: Salon précédent

[ctx: shortcut window]
en: Next Room with Unread Messages
fr: Salon suivant avec des messages non lus

[ctx: shortcut window]
en: Previous Room with Unread Messages
fr: Salon précédent avec des messages non lus

[ctx: shortcut window]
en: First Room
fr: Premier salon

[ctx: shortcut window]
en: Last Room
fr: Dernier salon

[ctx: shortcut window]
en: First – Ninth Room
fr: Premier au neuvième salon

en: Loading details
fr: Chargement des informations

en: Last Activity:
fr: Dernière activité :

en: Will notify if user appears online.
fr: Notifiera lorsque l’utilisateur sera en ligne.

en: Start Conversation
fr: Commencer la conversation

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Start Telepathy client
fr: Démarrer le client Telepathy

en: Start in debug mode
fr: Démarrer avec le mode débogage

en: Allow running alongside another instance
fr: Autoriser l’exécution d’une autre instance

en: Print version and exit
fr: Imprimer la version et quitter

en: Failed to open link
fr: L’ouverture du lien a échoué

en: %s removed.
fr: %s supprimé.

en: Undo
fr: Annuler

en: New Messages
fr: Nouveaux messages

en: Open Link
fr: Ouvrir le lien

en: Copy Link Address
fr: Copier l’adresse du lien

en: %s is now known as %s
fr: %s est désormais connu en tant que %s

en: %s has disconnected
fr: %s s’est déconnecté

en: %s has been kicked by %s
fr: %s a été expulsé par %s

en: %s has been kicked
fr: %s a été expulsé

en: %s has been banned by %s
fr: %s a été banni par %s

en: %s has been banned
fr: %s a été banni

en: %s joined
fr: %s est arrivé

en: %s left
fr: %s est parti

en: %d user joined | %d users joined
fr[0]: %d utilisateur est arrivé
fr[1]: %d utilisateurs sont arrivés

en: %d user left | %d users left
fr[0]: %d utilisateur est parti
fr[1]: %d utilisateurs sont partis

en: Already added
fr: Déjà ajouté

en: No results.
fr: Aucun résultat.

en: “%s” Properties
fr: Propriétés de « %s »

en: Polari disconnected due to a network error. Please check if the address field is correct.
fr: Polari s’est déconnecté suite à une erreur réseau. Veuillez vérifier si le champ adresse est correct.

en: Paste %s line of text to public paste service? | Paste %s lines of text to public paste service?
fr[0]: Envoyer %s ligne de texte vers le service de partage public ?
fr[1]: Envoyer %s lignes de texte vers le service de partage public ?

en: Uploading %s line of text to public paste service… | Uploading %s lines of text to public paste service…
fr[0]: Envoi de %s ligne de texte au service de partage public…
fr[1]: Envoi de %s lignes de texte au service de partage public…

en: Upload image to public paste service?
fr: Envoyer l’image sur le service de partage public ?

en: Uploading image to public paste service…
fr: Envoi de l’image sur le service de partage public…

note: Translators: %s is a filename
en: Upload “%s” to public paste service?
fr: Envoyer « %s » sur le service de partage public ?

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s” to public paste service…
fr: Envoi de « %s » sur le service de partage public…

note: translators: %s is a nick, #%s a channel
en: %s in #%s
fr: %s dans #%s

en: Paste from %s
fr: Coller à partir de %s

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Done
fr: _Terminé

en: _Next
fr: _Suivant

note: commands that would be nice to support: AWAY: N_("/AWAY [<message>] — sets or unsets away message"), LIST: N_("/LIST [<channel>] — lists stats on <channel>, or all channels on the server"), MODE: "/MODE <mode> <nick|channel> — ", NOTICE: N_("/NOTICE <nick|channel> <message> — sends notice to <nick|c
en: /CLOSE [<channel>] [<reason>] — closes <channel>, by default the current one
fr: /CLOSE [<salon>] [<raison>] — ferme le <salon>, par défaut, le salon actuel

en: /HELP [<command>] — displays help for <command>, or a list of available commands
fr: /HELP [<commande>] — affiche l’aide pour <commande>, ou une liste des commandes disponibles

en: /INVITE <nick> [<channel>] — invites <nick> to <channel>, or the current one
fr: /INVITE <pseudo> [<salon>] — invite <pseudo> sur <salon>, ou le salon actuel

en: /JOIN <channel> — joins <channel>
fr: /JOIN <salon> — rejoint <salon>

en: /KICK <nick> — kicks <nick> from current channel
fr: /KICK <pseudo> — expulse <pseudo> du salon actuel

en: /ME <action> — sends <action> to the current channel
fr: /ME <action> — envoie <action> au salon actuel

en: /MSG <nick> [<message>] — sends a private message to <nick>
fr: /MSG <pseudo> [<message>] — ouvre une conversation privée avec <pseudo>

en: /NAMES — lists users on the current channel
fr: /NAMES — liste les utilisateurs sur le salon actuel

en: /NICK <nickname> — sets your nick to <nickname>
fr: /NICK <pseudo> — change votre pseudo par <pseudo>

en: /PART [<channel>] [<reason>] — leaves <channel>, by default the current one
fr: /PART [<salon>] [<raison>] — quitte  le <salon>, par défaut, le salon actuel

en: /QUERY <nick> — opens a private conversation with <nick>
fr: /QUERY <pseudo> — ouvre une conversation privée avec <pseudo>

en: /QUIT [<reason>] — disconnects from the current server
fr: /QUIT [<raison>] — déconnecte du serveur actuel

en: /SAY <text> — sends <text> to the current room/contact
fr: /SAY <texte> — envoie <texte> au salon actuel

en: /TOPIC <topic> — sets the topic to <topic>, or shows the current one
fr: /TOPIC <sujet> — change le sujet par <sujet>, ou affiche le sujet du salon actuel

en: /WHOIS <nick> — requests information on <nick>
fr: /WHOIS <pseudo> — demande des informations sur <pseudo>

en: Unknown command — try /HELP for a list of available commands
fr: Commande inconnue — essayez /HELP pour une liste des commandes disponibles.

en: Known commands:
fr: Commandes connues :

en: No topic set
fr: Aucun sujet défini

en: User: %s - Last activity: %s
fr: Utilisateur : %s - Dernière activité : %s

en: Usage: %s
fr: Utilisation : %s

en: Search for “%s”
fr: Recherche de « %s »

en: %d user | %d users
fr[0]: %d utilisateur
fr[1]: %d utilisateurs

en: Leave chatroom
fr: Quitter le salon

en: End conversation
fr: Mettre fin à la conversation

en: Unmute
fr: Enlever la sourdine

en: Mute
fr: Mettre en sourdine

en: Network %s has an error
fr: Le réseau %s présente une erreur

en: Connection Problem
fr: Erreur de connexion

en: Connected
fr: Connecté

en: Connecting…
fr: Connexion…

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Could not connect to %s in a safe way.
fr: Impossible de se connecter à %s de manière sûre.

en: %s requires a password.
fr: %s nécessite un mot de passe.

en: Could not connect to %s. The server is busy.
fr: Impossible de se connecter à %s. Le serveur est occupé.

en: Could not connect to %s.
fr: Impossible de se connecter à %s.

en: Should the password be saved?
fr: Le mot de passe doit-il être enregistré ?

en: Identification will happen automatically the next time you connect to %s
fr: L’identification se fera automatiquement la prochaine fois que vous vous connecterez à %s

en: _Save Password
fr: Enregistrer le mot de _passe

en: Failed to join the room
fr: Impossible de rejoindre le salon

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: The room is full.
fr: Le salon est complet.

en: You have been banned from the room.
fr: Vous avez été banni du salon.

en: The room is invite-only.
fr: Le salon est uniquement sur invitation.

en: You have been kicked from the room.
fr: Vous avez été expulsé du salon.

en: It is not possible to join the room now, but you can retry later.
fr: Il n’est pas possible de rejoindre le salon actuellement, mais vous pouvez réessayer plus tard.

en: Join a room using the + button.
fr: Rejoindre un salon avec le bouton +.

en: Good Bye
fr: Au revoir

note: Translators: Those are a botname and an accountName, e.g. "Save NickServ password for Libera"
en: Save %s password for %s?
fr: Enregistrer le mot de passe %s pour %s ?

en: Save
fr: Enregistrer

note: Translators: This is the title of the notification announcing a newly received message, in the form "user-nickname in room-display-name"
en: %s in %s
fr: %s dans %s

en: Available in another room.
fr: Disponible dans un autre salon.

en: Online
fr: En ligne

en: User is online
fr: L’utilisateur est en ligne

en: User %s is now online.
fr: L’utilisateur %s est en ligne.

en: Polari server password for %s
fr: Mot de passe serveur de Polari pour %s

en: Polari NickServ password for %s
fr: Mot de passe NickServ de Polari pour %s

en: Now
fr: Maintenant

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: %d second ago | %d seconds ago
fr[0]: Il y a %d seconde
fr[1]: Il y a %d secondes

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: Il y a %d minute
fr[1]: Il y a %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr[0]: Il y a %d heure
fr[1]: Il y a %d heures

en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: Il y a %d jour
fr[1]: Il y a %d jours

en: %d week ago | %d weeks ago
fr[0]: Il y a %d semaine
fr[1]: Il y a %d semaines

en: %d month ago | %d months ago
fr[0]: Il y a %d mois
fr[1]: Il y a %d mois

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
fr: Hier, %H∶%M

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %d, %H∶%M
fr: %d %B, %H∶%M

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %d %Y, %H∶%M
fr: %d %B %Y, %H∶%M

note: yesterday Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
fr: Hier, %l∶%M %p

note: this year Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %d, %l∶%M %p
fr: %d %B, %l∶%M %p

note: before this year Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
fr: %d %B %Y, %l∶%M %p
