PolicyKit-gnome - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Action Identifier
da: Handlingsidentifikator

en: The action identifier to use for the button
da: Handlingsidentifikatoren som skal bruges til knappen

en: Is Authorized
da: Er autoriseret

en: Whether the process is authorized
da: Hvorvidt processen er autoriseret

en: Is Visible
da: Er synlig

en: Whether the widget is visible
da: Hvorvidt kontrollen (widget) er synlig

en: Can Obtain
da: Kan opnås

en: Whether authorization can be obtained
da: Hvorvidt autorisering kan opnås

en: Unlock Text
da: Lås tekst op

en: The text to display when prompting the user to unlock.
da: Teksten som skal vises, når brugeren bliver bedt om at låse op.

en: Click to make changes
da: Klik for at foretage ændringer

en: Unlock Tooltip
da: Værktøjstip for oplåsning

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock.
da: Værktøjstippet som skal vises, når brugeren bliver bedt om at låse op.

en: Authentication is needed to make changes.
da: Der kræves godkendelse for at foretage ændringer.

en: Lock Text
da: Tekst for lås

en: The text to display when prompting the user to lock.
da: Teksten som skal vises, når brugeren bliver bedt om at låse.

en: Click to prevent changes
da: Klik for at forhindre ændringer

en: Lock Tooltip
da: Værktøjstip for lås

en: The tooltip to display when prompting the user to lock.
da: Værktøjstip som skal vises, når brugeren bliver bedt om at låse.

en: To prevent further changes, click the lock.
da: Klik på låsen for at forhindre yderligere ændringer.

en: Lock Down Text
da: Tekst for fastlåsning

en: The text to display when prompting the user to lock down the action for all users.
da: Teksten som skal vises, når brugeren bliver bedt om at fastlåse handlingen for alle brugere.

en: Click to lock down
da: Klik for at fastlåse

en: Lock Down Tooltip
da: Værktøjstip for fastlåsning

en: The tooltip to display when prompting the user to lock down the action for all users.
da: Værktøjstippet som skal vises, når brugeren bliver bedt om at fastlåse handlingen for alle brugere.

en: To prevent users without administrative privileges from making changes, click the lock.
da: Klik på låsen for at forhindre, at brugere uden administrative rettigheder foretager ændringer.

en: The text to display when the user cannot obtain authorization through authentication.
da: Teksten som skal vises, når brugeren ikke kan opnå autorisering gennem godkendelse.

en: Not authorized to make changes
da: Ikke autoriseret til at foretage ændringer

en: The tooltip to display when the user cannot obtain authorization through authentication.
da: Værtøjstippet som skal vises, når brugeren ikke kan opnå autorisering gennem godkendelse.

en: System policy prevents changes. Contact your system administator.
da: Systempolitik forhindrer ændringer. Kontakt din systemadministrator.

note: Translators: this string is appended to the tooltip if the action is * currently locked down
en: This button is locked down so only users with administrative privileges can unlock it. Right-click the button to remove the lock down.
da: Denne knap er fastlåst, så kun brugere med adminstrative rettigheder kan låse den op. Højreklik på knappen for at fjerne låsen.

en: Click the icon to drop all elevated privileges
da: Klik på ikonet for at fjerne alle forhøjede rettigheder

en: Select user...
da: Vælg bruger...

en: _Authenticate
da: God_kend

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, der kræver særlige rettigheder. Godkendelse som en af brugerne nedenfor er påkrævet.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, der kræver rettigheder. Godkendelse er påkrævet for at udføre denne handling.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, der kræver særlige rettigheder. Godkendelse som superbruger er påkrævet for at udføre denne handling.

en: _Password:
da: _Adgangskode:

note: Details
en: <small><b>_Details</b></small>
da: <small><b>_Detaljer</b></small>

en: <small><b>Action:</b></small>
da: <small><b>Handling:</b></small>

en: Click to edit %s
da: Klik for at redigere %s

en: <small><b>Vendor:</b></small>
da: <small><b>Leverandør:</b></small>

en: Click to open %s
da: Klik for at åbne %s

en: Authenticate
da: Godkend

en: _Password for %s:
da: _Adgangskode for %s:

en: Authentication Failure
da: Godkendelsesfejl

en: PolicyKit Authentication Agent
da: Godkendelsesprogrammet PolicyKit
