polkit master - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Run a program as another user
sv: Kör ett program som en annan användare

en: Authentication is required to run a program as another user
sv: Autentisering krävs för att köra ett program som en annan användare

en: Run the polkit example program Frobnicate
sv: Kör polkit-exempelprogrammet Frobnicate

en: Authentication is required to run the polkit example program Frobnicate (user=$(user), user.gecos=$(user.gecos), user.display=$(user.display), program=$(program), command_line=$(command_line))
sv: Autentisering krävs för att köra polkit-exempelprogrammet Frobnicate (user=$(user), user.gecos=$(user.gecos), user.display=$(user.display), program=$(program), command_line=$(command_line))

en: Only output information about ACTION
sv: Visa endast information om ÅTGÄRD

en: ACTION
sv: ÅTGÄRD

en: Output detailed action information
sv: Visa detaljerad åtgärdsinformation

en: Show version
sv: Visa version

en: [--action-id ACTION]
sv: [--action-id ÅTGÄRD]

en: Report bugs to: %s
    %s home page: <%s>
sv: Rapportera fel till: %s
    Webbplats för %s: <%s>

en: %s: Unexpected argument `%s'
sv: %s: Oväntat argument ”%s”

en: Usage:
      pkcheck [OPTION...]
    
    Help Options:
      -h, --help                         Show help options
    
    Application Options:
      -a, --action-id=ACTION             Check authorization to perform ACTION
      -u, --allow-user-interaction       Interact with the user if necessary
      -d, --details=KEY VALUE            Add (KEY, VALUE) to information about the action
      --enable-internal-agent            Use an internal authentication agent if necessary
      --list-temp                        List temporary authorizations for current session
      -p, --process=PID[,START_TIME,UID] Check authorization of specified process
      --revoke-temp                      Revoke all temporary authorizations for current session
      -s, --system-bus-name=BUS_NAME     Check authorization of owner of BUS_NAME
      --version                          Show version
    
    Report bugs to: %s
    %s home page: <%s>
sv: Användning:
      pkcheck [FLAGGA…]
    
    Hjälpflaggor:
      -h, --help                         Visa hjälpflaggor
    
    Programflaggor:
      -a, --action-id=ÅTGÄRD             Kontrollera auktorisering för att utföra ÅTGÄRD
      -u, --allow-user-interaction       Interagera med användaren om nödvändigt
      -d, --details=NYCKEL VÄRDE           Lägg till (NYCKEL, VÄRDE) till information om åtgärden
      --enable-internal-agent            Använd en intern autentiseringsagent om nödvändigt
      --list-temp                        Lista tillfälliga auktoriseringar för aktuell session
      -p, --process=PID[,STARTTID,UID] Kontrollera auktorisering för angiven process
      --revoke-temp                      Återkalla alla tillfälliga auktoriseringar för aktuell session
      -s, --system-bus-name=BUSSNAMN     Kontrollera auktorisering för ägare av BUSSNAMN
      --version                          Visa version
    
    Rapportera fel till: %s
    Webbplats för %s: <%s>

en: %s: Argument expected after `%s'
sv: %s: Argument förväntades efter ”%s”

en: %s: Invalid --process value `%s'
sv: %s: Ogiltigt värde ”%s” för --process

en: %s: Two arguments expected after `--detail, -d'
sv: %s: Två argument förväntades efter ”--detail, -d”

en: %s: Subject not specified
sv: %s: Subjekt ej angivet

note: Translators: message shown when trying to run a program as root. Do not * translate the $(program) fragment - it will be expanded to the path * of the program e.g.  /bin/bash.
en: Authentication is needed to run `$(cmdline_short)' as the super user
sv: Autentisering krävs för att köra ”$(cmdline_short)” som superanvändaren

note: Translators: message shown when trying to run a program as another user. * Do not translate the $(program) or $(user) fragments - the former will * be expanded to the path of the program e.g. "/bin/bash" and the latter * to the user e.g. "John Doe (johndoe)" or "johndoe".
en: Authentication is needed to run `$(cmdline_short)' as user $(user.display)
sv: Autentisering krävs för att köra ”$(cmdline_short)” som användaren $(user.display)

en: Don't replace existing agent if any
sv: Ersätt inte befintlig agent om sådan finns

en: Close FD when the agent is registered
sv: Stäng FD då agenten registrerats

en: Register the agent for the specified process
sv: Registrera agenten för den angivna processen

en: PID[,START_TIME]
sv: PID[,STARTTID]

en: Register the agent for the owner of BUS_NAME
sv: Registrera agenten för ägaren av BUSSNAMN

en: BUS_NAME
sv: BUSSNAMN

en: %s: Options --process and --system-bus-name are mutually exclusive
sv: %s: Flaggorna --process och --system-bus-name är ömsesidigt uteslutande

en: %s: Invalid process specifier `%s'
sv: %s: Ogiltig processbeskrivare ”%s”
