popt 1.14 - en to sv translation catalogue (30 entries)

en: unknown errno
sv: okänt felnummer

en: option type (%u) not implemented in popt
sv: flaggtypen (%u) är inte implementerad i popt

en: missing argument
sv: argument saknas

en: unknown option
sv: okänd flagga

en: mutually exclusive logical operations requested
sv: ömsesidigt uteslutande logiska operationer begärdes

en: opt->arg should not be NULL
sv: opt->arg får inte vara NULL

en: aliases nested too deeply
sv: alias är nästade för djupt

en: error in parameter quoting
sv: fel i parametercitering

en: invalid numeric value
sv: ogiltigt numeriskt värde

en: number too large or too small
sv: talet för stort eller för litet

en: memory allocation failed
sv: minnesallokering misslyckades

en: config file failed sanity test
sv: konfigurationsfilen klarade inte rimlighetskontrollen

en: unknown error
sv: okänt fel

en: Show this help message
sv: Visa denna hjälptext

en: Display brief usage message
sv: Visa en kortfattad användningstext

en: Display option defaults in message
sv: Visa standardalternativ för flaggor i meddelande

en: Terminate options
sv: Avsluta flaggor

en: Help options:
sv: Hjälpflaggor:

en: Options implemented via popt alias/exec:
sv: Flaggor implementerade via popt-alias/exec:

en: NONE
sv: INGET

en: VAL
sv: VÄRDE

en: INT
sv: HELTAL

en: SHORT
sv: KORT

en: LONG
sv: LÅNG

en: LONGLONG
sv: LÅNGLÅNG

en: STRING
sv: STRÄNG

en: FLOAT
sv: FLYTTAL

en: DOUBLE
sv: DUBBEL

en: Usage:
sv: Användning:

en: [OPTION...]
sv: [FLAGGA...]
