portfolio - en to cs translation catalogue (76 entries)

en: File Manager
cs: Správce souborů

en: Manage files on the go
cs: Spravujte soubory na cestách

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
cs: složka;správce;prohlížet;disk;souborový systém;

en: A minimalist file manager for those who want to use Linux mobile devices.
cs: Minimalistický správce souborů pro ty, kteří chtějí používat linuxová mobilní zařízení.

en: Portfolio showing its home view
cs: Portfolio zobrazující domovský pohled

en: Portfolio showing directories and files
cs: Portfolio zobrazující adresáře a soubory

en: Portfolio showing file operations
cs: Portfolio zobrazující operace se soubory

en: Portfolio showing its file properties view
cs: Portfolio zobrazující pohled na vlastnosti souboru

en: Portfolio showing its trash management view
cs: Portfolio zobrazující pohled na správu koše

en: <a href="https://github.com/tchx84/portfolio">Website</a>
cs: <a href="https://github.com/tchx84/portfolio">Webová stránka</a>

en: This program comes with absolutely no warranty. See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">GNU General Public License, version 3 or later</a> for details.
cs: Tento program je šířen bez jakékoliv záruky. Pro bližší informace viz <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">GNU General Public License, verze 3 nebo pozdější</a>.

en: Portfolio logo is a modifed version of Jorgen Carlberg's work. The original version can be found <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> here </a>, licensed under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en"> CC BY 3.0 </a>.
cs: Portfolio logo je upravená verze práce Jorgena Carlberga. Původní verze je k nalezení <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> zde </a>, licencována pod <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en"> CC BY 3.0 </a>.

en: Created by
cs: Vytvořili

en: Artwork by
cs: Grafika od

en: Translated by
cs: Přeložili

en: Contributions by
cs: Příspěvky od

en: Filter
cs: Filtr

en: Show Hidden Files
cs: Zobrazit skryté soubory

en: Sort
cs: Řadit podle

en: A-Z
cs: A-Ž

en: Last Modified
cs: Naposledy změněno

en: Help
cs: Nápověda

en: About Portfolio
cs: O aplikaci Portfolio

en: No files found
cs: Nenalezeny žádné soubory

en: Name
cs: Název

en: Location
cs: Umístění

en: Type
cs: Typ

en: Size
cs: Velikost

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Modified
cs: Změněno

en: Accessed
cs: Přístup

en: Owner
cs: Vlastník

en: Group
cs: Skupina

en: Owner can
cs: Vlastník může

en: Group can
cs: Skupina může

en: Others can
cs: Ostatní mohou

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: About
cs: O aplikaci

en: %s already exists
cs: %s již existuje

en: New Folder
cs: Nová složka

en: Sorry, that didn't work
cs: Bohužel, ale nefunguje to

en: Trash
cs: Koš

en: Places
cs: Místa

en: Devices
cs: Zařízení

en: Home
cs: Domov

en: System
cs: Systém

en: Host
cs: Hostitel

en: No places found
cs: Nenalezena žádná umístění

en: No permissions on this directory
cs: Žádná oprávnění na tomto adresáři

en: Opening
cs: Otevírá se

en: Could not open %s
cs: Nelze otevřít %s

en: Loading
cs: Načítá se

en: Could not load %s
cs: Nelze načíst %s

en: these %d files
cs: těchto %d souborů

en: Delete %s permanently?
cs: Trvale smazat %s?

en: %s will be moved
cs: %s bude přesunuto

en: %d files will be moved
cs: %d souborů bude přesunuto

en: %s will be copied
cs: %s bude zkopírováno

en: %d files will be copied
cs: %d souborů bude zkopírováno

en: Files will be overwritten, proceed?
cs: Soubory budou přepsány, pokračovat?

en: Pasting
cs: Vkládá se

en: %s of %s
cs: %s z %s

en: Could not paste %s
cs: Nelze vložit %s

en: Deleting
cs: Mazání

en: Could not delete %s
cs: Nelze smazat %s

en: Stopping
cs: Zastavování

en: Restoring
cs: Obnovuje se

en: Could not restore %s
cs: Nelze obnovit %s

en: Removing device, please wait
cs: Odebírá se zařízení, prosím čekejte

en: Device can be removed
cs: Zařízení může být odebráno

en: Device is busy, can't be removed
cs: Zařízení je zaneprázdněno, nelze jej odebrat

en: read
cs: číst

en: write
cs: zapisovat

en: execute
cs: spouštět

en: do nothing
cs: nedělat nic

en: Calculating...
cs: Počítá se...
