portfolio - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Manage files on the go
fr: Gérez vos fichiers rapidement

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
fr: folder;manager;explore;disk;filesystem;dossier;gestionnaire;système de fichiers;fichiers;explorer;disque

en: A minimalist file manager for those who want to use Linux mobile devices.
fr: Un gestionnaire de fichiers minimaliste pour ceux qui veulent utiliser Linux sur des appareils mobiles.

en: Portfolio showing its home view
fr: Vue d’accueil de Portfolio

en: Portfolio showing directories and files
fr: Affichage des répertoires et fichiers dans Portfolio

en: Portfolio showing file operations
fr: Opérations sur des fichiers dans Portfolio

en: Portfolio showing its file properties view
fr: Vue des propriétés d’un fichier dans Portfolio

en: Portfolio showing its trash management view
fr: Gestion de la corbeille dans Portfolio

en: <a href="https://github.com/tchx84/portfolio">Website</a>
fr: <a href="https://github.com/tchx84/portfolio">Site web</a>

en: This program comes with absolutely no warranty. See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">GNU General Public License, version 3 or later</a> for details.
fr: Ce programme est fourni sans aucune garantie.
    Pour plus de détails, visitez <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">Licence publique générale GNU, version 3 ou ultérieure</a>.

en: Portfolio logo is a modifed version of Jorgen Carlberg's work. The original version can be found <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> here </a>, licensed under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en"> CC BY 3.0 </a>.
fr: Le logo de Portfolio est une version modifiée du travail de Jorgen Carlsberg. La version originale peut être trouvée <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> ici </a>, sous la licence <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en"> CC BY 3.0 </a>.

en: Created by
fr: Créé par

en: Artwork by
fr: Travail artistique par

en: Translated by
fr: Traduit par

en: Contributions by
fr: Contributions de

en: Filter
fr: Filtrer

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Sort
fr: Trier

en: Last Modified
fr: Dernier modifié

en: Help
fr: Aide

en: About Portfolio
fr: À propos de Portfolio

en: No files found
fr: Aucun fichier trouvé

en: Name
fr: Nom

en: Location
fr: Emplacement

en: Size
fr: Taille

en: Created
fr: Créé le

en: Modified
fr: Modifié

en: Accessed
fr: Dernier accès

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Group
fr: Groupe

en: Owner can
fr: Propriétaire peut

en: Group can
fr: Groupe peut

en: Others can
fr: D'autres peuvent

en: Properties
fr: Propriétés

en: About
fr: À propos

en: %s already exists
fr: %s existe déjà

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: Sorry, that didn't work
fr: Désolé, ça n’a pas marché

en: Trash
fr: Corbeille

en: Places
fr: Emplacements

en: Devices
fr: Appareils

en: Home
fr: Dossier personnel

en: System
fr: Système

en: Host
fr: Hôte

en: No places found
fr: Aucun emplacement trouvé

en: No permissions on this directory
fr: Pas de permissions sur ce répertoire

en: Opening
fr: Ouverture

en: Could not open %s
fr: Impossible d’ouvrir %s

en: Loading
fr: Chargement

en: Could not load %s
fr: Impossible de charger %s

en: these %d files
fr: ces %d fichiers

en: Delete %s permanently?
fr: Supprimer %s de manière permanente ?

en: %s will be moved
fr: %s sera déplacé

en: %d files will be moved
fr: %d fichiers seront déplacés

en: %s will be copied
fr: %s sera copié

en: %d files will be copied
fr: %d fichiers seront copiés

en: Files will be overwritten, proceed?
fr: Les fichiers seront écrasés, poursuivre ?

en: Pasting
fr: Collage

en: %s of %s
fr: %s sur %s

en: Could not paste %s
fr: Impossible de coller %s

en: Deleting
fr: Suppression

en: Could not delete %s
fr: Impossible de supprimer %s

en: Stopping
fr: Arrêt

en: Restoring
fr: Restauration

en: Could not restore %s
fr: Impossible de restaurer %s

en: Removing device, please wait
fr: Suppression de l'appareil, merci de patienter

en: Device can be removed
fr: L’appareil ne peut être enlevé

en: Device is busy, can't be removed
fr: L’appareil est occupé, il ne peut être enlevé

en: read
fr: lire

en: write
fr: écrire

en: execute
fr: exécuter

en: do nothing
fr: ne fais rien

en: Calculating...
fr: Calcul...
