portfolio - en to nl translation catalogue (73 entries)

en: File Manager
nl: Bestandsbeheerder

en: Manage files on the go
nl: Beheer onderweg je bestanden

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;
nl: map;beheerder;verkennen;schijf;bestandssysteem;

en: A minimalist file manager for those who want to use Linux mobile devices.
nl: Een minimalistische bestandsbeheerder voor zij die Linux op mobiele apparaten gebruiken.

en: Portfolio showing its home view
nl: Portfolio - Overzicht

en: Portfolio showing directories and files
nl: Portfolio - Bestanden en mappen

en: Portfolio showing file operations
nl: Portfolio - Bestandsacties

en: Portfolio showing its file properties view
nl: Portfolio - Bestandseigenschappen

en: Portfolio showing its trash management view
nl: Portfolio - Prullenbakbeheer

en: This program comes with absolutely no warranty. See the <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">GNU General Public License, version 3 or later</a> for details.
nl: Deze toepassing biedt geen garantie.
    Lees voor meer informatie de <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html">GNU General Public License, versie 3 of hoger</a>.

en: Portfolio logo is a modifed version of Jorgen Carlberg's work. The original version can be found <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> here </a>, licensed under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en"> CC BY 3.0 </a>.
nl: Het Portfolio-logo is een aangepaste versie van Jorgen Carlberg's logo. De oorspronkelijke versie is <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portfolio.svg"> hier </a> te vinden, uitgebracht onder de <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en">CC BY 3.0</a>-licentie.

en: Created by
nl: Gemaakt door

en: Artwork by
nl: Vormgegeven door

en: Translated by
nl: Vertaald door

en: Contributions by
nl: Met bijdragen van

en: Filter
nl: Filteren

en: Show Hidden Files
nl: Verborgen bestanden tonen

en: Sort
nl: Sorteren

en: Last Modified
nl: Wijzigingsdatum

en: Help
nl: Hulp

en: About Portfolio
nl: Over Portfolio

en: No files found
nl: Er zijn geen bestanden aangetroffen

en: Name
nl: Naam

en: Location
nl: Locatie

en: Type
nl: Soort

en: Size
nl: Grootte

en: Created
nl: Aanmaakdatum

en: Modified
nl: Wijzigingsdatum

en: Accessed
nl: Geopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Group
nl: Groep

en: Owner can
nl: Eigenaar kan

en: Group can
nl: Groep kan

en: Others can
nl: Anderen kunnen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: About
nl: Over

en: %s already exists
nl: ‘%s’ bestaat al

en: New Folder
nl: Nieuwe map

en: Sorry, that didn't work
nl: Er is iets misgegaan

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Places
nl: Locaties

en: Devices
nl: Apparaten

en: Home
nl: Persoonlijke map

en: System
nl: Systeem

en: No places found
nl: Geen locaties aangetroffen

en: No permissions on this directory
nl: Je hebt geen rechten op deze map

en: Opening
nl: Bezig met openen…

en: Could not open %s
nl: ‘%s’ kan niet worden geopend

en: Loading
nl: Bezig met laden…

en: Could not load %s
nl: ‘%s’ kan niet worden geladen

en: these %d files
nl: deze %d bestanden

en: Delete %s permanently?
nl: Wil je ‘%s’ permanent verwijderen?

en: %s will be moved
nl: ‘%s’ wordt verplaatst

en: %d files will be moved
nl: %d bestanden worden verplaatst

en: %s will be copied
nl: ‘%s’ wordt gekopieerd

en: %d files will be copied
nl: %d bestanden worden gekopieerd

en: Files will be overwritten, proceed?
nl: De bestanden worden overschreven. Wil je doorgaan?

en: Pasting
nl: Bezig met plakken…

en: %s of %s
nl: %s van %s

en: Could not paste %s
nl: ‘%s’ kan niet worden geplakt

en: Deleting
nl: Bezig met verwijderen…

en: Could not delete %s
nl: ‘%s’ kan niet worden verwijderd

en: Stopping
nl: Bezig met afbreken…

en: Restoring
nl: Bezig met herstellen…

en: Could not restore %s
nl: ‘%s’ kan niet worden hersteld

en: Removing device, please wait
nl: Bezig met afkoppelen van apparaat…

en: Device can be removed
nl: Het apparaat kan worden afgekoppeld

en: Device is busy, can't be removed
nl: Het apparaat is bezig en kan daarom niet worden afgekoppeld

en: read
nl: lezen

en: write
nl: schrijven

en: execute
nl: uitvoeren

en: do nothing
nl: niets doen

en: Calculating...
nl: Bezig met berekenen…
