PostGIS - en to pl translation catalogue (13 entries)

note: Tag: title
en: Operators
pl: Operatory

note: Tag: refpurpose
en: Returns <varname>TRUE</varname> if A's 2D bounding box intersects B's 2D bounding box.
pl: Zwraca <varname>TRUE</varname> jeśli dwuwymiarowe (2D) pole ograniczające obiektu A przecina dwuwymiarowe (2D) pole ograniczające obiektu B.

note: Tag: title
en: Description
pl: Opis

note: Tag: para
en: The <varname>&amp;&amp;</varname> operator returns <varname>TRUE</varname> if the 2D bounding box of geometry A intersects the 2D bounding box of geometry B.
pl: Operator <varname>&amp;&amp;</varname> zwraca <varname>TRUE</varname> jeśli dwuwymiarowe (2D) pole ograniczające geometrii A przecina dwuwymiarowe (2D) pole ograniczające geometrii B.

note: Tag: para
en: Enhanced: 2.0.0 support for Polyhedral surfaces was introduced.
pl: Ulepszenie: 2.0.0 wprowadzono wsparcie dla powierzchni wielościanowych

note: Tag: para
en: Availability: 1.5.0 support for geography was introduced.
pl: Dostępność: 1.5.0 wprowadzono wsparcie dla danych geograficznych.

note: Tag: title
en: Examples
pl: Przykłady

note: Tag: title
en: See Also
pl: Zobacz także

note: Tag: para
en: The <varname>&amp;&amp;&amp;</varname> operator returns <varname>TRUE</varname> if the n-D bounding box of geometry A intersects the n-D bounding box of geometry B.
pl: Operator <varname>&amp;&amp;&amp;</varname> zwraca <varname>TRUE</varname>jesli n-wymiarowe (n-D) pole ograniczające geometrii A przecina n-wymiarowe (n-D) pole ograniczające geometrii B.

note: Tag: para
en: Availability: 2.0.0
pl: Dostępność: 2.0.0

note: Tag: title
en: Examples: 3D LineStrings
pl: Przykłady: 3D LineStrings

note: Tag: title
en: Examples: 3M LineStrings
pl: Przykłady: 3M LineStrings

note: Tag: refpurpose
en: Returns <varname>TRUE</varname> if A's bounding box overlaps or is to the left of B's.
pl: Zwraca wartość <varname>TRUE</varname> jeżeli pole ograniczające A posiada część wspólną z polem ograniczającym B lub pole ograniczające A leży po lewej stronie pola ograniczającego B.
