pg_verify_checksums (PostgreSQL) 11 - en to sv translation catalogue (33 entries)

en: %s verifies data checksums in a PostgreSQL database cluster.
sv: %s verifierar datans kontrollsummor i ett PostgreSQL-databaskluster.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   %s [OPTION]... [DATADIR]
sv:   %s [FLAGGA]... [DATAKATALOG]

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR  data directory
sv:  [-D, --pgdata=]DATADIR  datakatalog

en:   -v, --verbose          output verbose messages
sv:   -v, --verbose          mata ut utförliga meddelanden

en:   -r RELFILENODE         check only relation with specified relfilenode
sv:   -r RELFILENODE         kontrollera enbart relationen med den angivna relfilenode

en:   -V, --version          output version information, then exit
sv:   -V, --version          visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -?, --help             show this help, then exit
sv:   -?, --help             visa den här hjälpen, avsluta sedan

en: 
    If no data directory (DATADIR) is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
sv: 
    Om ingen datakatalog (DATAKATALOG) har angivits så nyttjas omgivningsvariabeln
    PGDATA för detta syfte.

en: Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sv: Rapportera fel till <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en: %s: could not open file "%s": %s
sv: %s: kunde inte öppna fil "%s": %s

en: %s: could not read block %u in file "%s": read %d of %d
sv: %s: kunde inte läsa block %u i fil "%s": läste %d av %d

en: %s: checksum verification failed in file "%s", block %u: calculated checksum %X but block contains %X
sv: %s: verifiering av kontrollsumma misslyckades i fil "%s", block %u: beräknad kontrollsumma är %X men blocket innehåller %X

en: %s: checksums verified in file "%s"
sv: %s: kontrollsummor verifierade i fil "%s"

en: %s: could not open directory "%s": %s
sv: %s: kunde inte öppna katalog "%s": %s

en: %s: could not stat file "%s": %s
sv: %s: kunde ta status på filen "%s": %s

en: %s: invalid segment number %d in file name "%s"
sv: %s: ogiltigt segmentnummer %d i filnamn "%s"

en: %s: invalid relfilenode specification, must be numeric: %s
sv: %s: ogiltig relfilenode-angivelse, måste vara numerisk: %s

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s: no data directory specified
sv: %s: ingen datakatalog angiven.

en: %s: too many command-line arguments (first is "%s")
sv: %s: för många kommandoradsargument (första är "%s")

en: %s: pg_control CRC value is incorrect
sv: %s: pg_control CRC-värde är inkorrekt

en: %s: cluster is not compatible with this version of pg_verify_checksums
sv: %s: klustret är inte kompatibelt med denna version av pg_verify_checksums

en: %s: database cluster is not compatible
sv: %s: databaskluster är inte kompatibelt

en: The database cluster was initialized with block size %u, but pg_verify_checksums was compiled with block size %u.
sv: Databasklustret initierades med blockstorlek %u, men pg_verify_checksums kompilerades med blockstorlek %u.

en: %s: cluster must be shut down to verify checksums
sv: %s: klustret måste stängas ner för att kontrollera kontrollsummor

en: %s: data checksums are not enabled in cluster
sv: %s: kontrollsummor för data är inte påslaget i klustret

en: Checksum scan completed
sv: Skanning efter kontrollsummor är klar

en: Data checksum version: %d
sv: Version av datakontrollsummor: %d

en: Files scanned:  %s
sv: Filer skannade:  %s

en: Blocks scanned: %s
sv: Block skannade: %s

en: Bad checksums:  %s
sv: Felaktiga kontrollsummor:  %s
