pg_verifybackup (PostgreSQL) 13 - en to sv translation catalogue (91 entries)

en: fatal:
sv: fatalt:

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: out of memory
sv: slut på minne

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
sv: kan inte duplicera null-pekare (internt fel)

en: Escape sequence "\%s" is invalid.
sv: Escape-sekvens "\%s" är ogiltig.

en: Character with value 0x%02x must be escaped.
sv: Tecken med värde 0x%02x måste escape:as.

en: Expected end of input, but found "%s".
sv: Förväntade slut på indata, men hittade "%s".

en: Expected array element or "]", but found "%s".
sv: Färväntade array-element eller "]", men hittade "%s".

en: Expected "," or "]", but found "%s".
sv: Förväntade "," eller "]", men hittade "%s".

en: Expected ":", but found "%s".
sv: Förväntade sig ":" men hittade "%s".

en: Expected JSON value, but found "%s".
sv: Förväntade JSON-värde, men hittade "%s".

en: The input string ended unexpectedly.
sv: Indatasträngen avslutades oväntat.

en: Expected string or "}", but found "%s".
sv: Färväntade sträng eller "}", men hittade "%s".

en: Expected "," or "}", but found "%s".
sv: Förväntade sig "," eller "}" men hittade "%s".

en: Expected string, but found "%s".
sv: Förväntade sträng, men hittade "%s".

en: Token "%s" is invalid.
sv: Token "%s" är ogiltig.

en: \u0000 cannot be converted to text.
sv: \u0000 kan inte konverteras till text.

en: "\u" must be followed by four hexadecimal digits.
sv: "\u" måste följas av fyra hexdecimala siffror.

en: Unicode escape values cannot be used for code point values above 007F when the encoding is not UTF8.
sv: Escape-värden för unicode kan inte användas för kodpunkter med värde över 007F när kodningen inte är UTF8.

en: Unicode high surrogate must not follow a high surrogate.
sv: Unicodes övre surrogathalva får inte komma efter en övre surrogathalva.

en: Unicode low surrogate must follow a high surrogate.
sv: Unicodes lägre surrogathalva måste följa en övre surrogathalva.

en: manifest ended unexpectedly
sv: manifestet avslutades oväntat

en: unexpected object start
sv: oväntad objektstart

en: unexpected object end
sv: oväntat objektslut

en: unexpected array start
sv: oväntad array-start

en: unexpected array end
sv: oväntat array-slut

en: expected version indicator
sv: förväntade en versionsindikator

en: unrecognized top-level field
sv: okänt toppnivåfält

en: unexpected file field
sv: oväntat filfält

en: unexpected WAL range field
sv: oväntat WAL-intervall-fält

en: unexpected object field
sv: oväntat objektfält

en: unexpected manifest version
sv: oväntad manifestversion

en: unexpected scalar
sv: oväntad skalar

en: missing path name
sv: saknas sökväg

en: both path name and encoded path name
sv: både sökväg och kodad sökväg

en: missing size
sv: saknar storlek

en: checksum without algorithm
sv: checksumma utan algoritm

en: could not decode file name
sv: kunde inte avkoda filnamn

en: file size is not an integer
sv: filstorlek är inte ett haltal

en: unrecognized checksum algorithm: "%s"
sv: okänd checksum-algoritm: "%s"

en: invalid checksum for file "%s": "%s"
sv: ogiltig checksumma för fil "%s": "%s"

en: missing timeline
sv: saknar tidslinje

en: missing start LSN
sv: saknar start-LSN

en: missing end LSN
sv: saknar slut-LSN

en: timeline is not an integer
sv: tidslinje är inte ett heltal

en: could not parse start LSN
sv: kunde inte parsa start-LSN

en: could not parse end LSN
sv: kunde inte parsa slut-LSN

en: expected at least 2 lines
sv: förväntade minst två rader

en: last line not newline-terminated
sv: sista raden är inte nyradsterminerad

en: manifest has no checksum
sv: manifestet har ingen checksumma

en: invalid manifest checksum: "%s"
sv: ogiltig manifestchecksumma: "%s"

en: manifest checksum mismatch
sv: manifestchecksumman matchar inte

en: could not parse backup manifest: %s
sv: kunde inte parsa backup-manifest: %s

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: no backup directory specified
sv: ingen backup-katalog angiven

en: too many command-line arguments (first is "%s")
sv: för många kommandoradsargument (första är "%s")

en: The program "%s" is needed by %s but was not found in the
    same directory as "%s".
    Check your installation.
sv: Programmet "%s" behövs av %s men hittades inte i samma
    katalog som "%s".
    Kontrollera din installation.

en: The program "%s" was found by "%s"
    but was not the same version as %s.
    Check your installation.
sv: Programmet "%s" hittades av "%s"
    men är inte av samma version som %s.
    Kontrollera din installation.

en: backup successfully verified
sv: korrekt verifierad backup

en: could not open file "%s": %m
sv: kunde inte öppna fil "%s": %m

en: could not stat file "%s": %m
sv: kunde inte göra stat() på fil "%s": %m

en: could not read file "%s": %m
sv: kunde inte läsa fil "%s": %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
sv: kunde inte läsa fil "%s": läste %d av %zu

en: duplicate path name in backup manifest: "%s"
sv: duplicerad sökväg i backup-manifest: "%s"

en: could not open directory "%s": %m
sv: kunde inte öppna katalog "%s": %m

en: could not close directory "%s": %m
sv: kunde inte stänga katalog "%s": %m

en: could not stat file or directory "%s": %m
sv: kunde inte ta status på fil eller katalog "%s": %m

en: "%s" is not a file or directory
sv: "%s" är inte en fil eller katalog

en: "%s" is present on disk but not in the manifest
sv: "%s" finns på disk men är inte i manifestet

en: "%s" has size %zu on disk but size %zu in the manifest
sv: "%s" har storlek %zu på disk men storlek %zu i manifestet

en: "%s" is present in the manifest but not on disk
sv: "%s" finns i manifestet men inte på disk

en: could not close file "%s": %m
sv: kunde inte stänga fil "%s": %m

en: file "%s" should contain %zu bytes, but read %zu bytes
sv: filen "%s" skall innehålla %zu byte men vi läste %zu byte

en: file "%s" has checksum of length %d, but expected %d
sv: filen "%s" har checksumma med längd %d men förväntade %d

en: checksum mismatch for file "%s"
sv: checksumman matchar inte för fil "%s"

en: WAL parsing failed for timeline %u
sv: WAL-parsning misslyckades för tidslinje %u

en: %s verifies a backup against the backup manifest.
sv: %s verifierar en backup gentemot backup-manifestet.

en: Usage:
      %s [OPTION]... BACKUPDIR
sv: Användning:
      %s [FLAGGOR]... BACKUPKAT

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -e, --exit-on-error         exit immediately on error
sv:   -e, --exit-on-error         avsluta direkt vid fel

en:   -i, --ignore=RELATIVE_PATH  ignore indicated path
sv:   -i, --ignore=RELATIV_SÖKVÄG hoppa över angiven sökväg

en:   -m, --manifest-path=PATH    use specified path for manifest
sv:   -m, --manifest-path=SÖKVÄG  använd denna sökväg till manifestet

en:   -n, --no-parse-wal          do not try to parse WAL files
sv:   -n, --no-parse-wal          försök inte parsa WAL-filer

en:   -q, --quiet                 do not print any output, except for errors
sv:   -q, --quiet                 skriv inte ut några meddelanden förutom fel

en:   -s, --skip-checksums        skip checksum verification
sv:   -s, --skip-checksums        hoppa över verifiering av checksummor

en:   -w, --wal-directory=PATH    use specified path for WAL files
sv:   -w, --wal-directory=SÖKVÄG  använd denna sökväg till WAL-filer

en:   -V, --version               output version information, then exit
sv:   -V, --version               visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -?, --help                  show this help, then exit
sv:   -?, --help                  visa denna hjälp, avsluta sedan

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>
