postgresql - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
uk: пусте повідомлення

en: <DEFAULT>
uk: <ЗА_ЗАМОВЧУВАННЯМ>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
uk: в рядку %d не знайдено жодних даних

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
uk: не вистачає пам'яті в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
uk: непідтримуванний тип "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
uk: забагато аргументів в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
uk: недостатньо аргументів в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
uk: неприпустимий синтаксис для цілочисельного типу: "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
uk: неприпустимий синтаксис вводу для типу цілого числа без знаку: "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
uk: неприпустимий синтаксис вводу для типу з плаваючою комою: "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
uk: неприпустимий синтаксис для логічного типу: "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
uk: не вдалося перетворити логічне значення: невідповідність розміру в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
uk: пустий запит в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
uk: значення NULL без індикатора в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
uk: змінна не має типу масиву в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
uk: дані, прочитані з сервера, не є масивом в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
uk: вставлення масиву змінних не підтримується в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
uk: підключення "%s" не існує в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
uk: не підключено до підключення "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
uk: неприпустимий оператор "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
uk: дескриптор "%s" не знайдено в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
uk: індекс дескриптора поза діапазоном в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
uk: нерозпізнаний елемент дескриптора "%s" в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
uk: змінна не має числового типу в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
uk: змінна не має символьного типу в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
uk: помилка в транзакції в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
uk: неможливо під'єднатися до бази даних %s в рядку %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
uk: помилка SQL %d в рядку %d

en: the connection to the server was lost
uk: з'єднання із сервером втрачено

en: SQL error: %s
uk: помилка SQL: %s

en: <empty>
uk: <пусто>
