PostgreSQL 15 - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: detail:
sv: detalj:

en: hint:
sv: tips:

note: translator: maintain alignment with NA_FORMAT
en: %13.3f ops/sec  %6.0f usecs/op
sv: %13.3f ops/sek  %6.0f useks/op

en: could not create thread for alarm
sv: kunde inte skapa alarmtråd

en: Usage: %s [-f FILENAME] [-s SECS-PER-TEST]
sv: Användning: %s [-f FILENAMN] [-s SEK-PER-TEST]

en: invalid argument for option %s
sv: ogiltigt argument för flaggan %s

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s must be in range %u..%u
sv: %s måste vara i intervallet %u..%u

en: too many command-line arguments (first is "%s")
sv: för många kommandoradsargument (första är "%s")

en: %u second per test
     | %u seconds per test
sv[0]: %u sekund per test
sv[1]: %u sekunder per test

en: O_DIRECT supported on this platform for open_datasync and open_sync.
sv: O_DIRECT stöds på denna plattform för open_datasync och open_sync.

en: F_NOCACHE supported on this platform for open_datasync and open_sync.
sv: F_NOCACHE stöds på denna plattform för open_datasync och open_sync.

en: Direct I/O is not supported on this platform.
sv: Direkt I/O stöds inte på denna plattform.

en: could not open output file
sv: kunde inte öppna utdatafil

en: write failed
sv: skrivning misslyckades

en: fsync failed
sv: fsync misslyckades

en: 
    Compare file sync methods using one %dkB write:
sv: 
    Jämför filsynkningsmetoder genom att använda en %dkB-skrivning:

en: 
    Compare file sync methods using two %dkB writes:
sv: 
    Jämför filsynkningsmetoder genom att använda två %dkB-skrivningar:

en: (in wal_sync_method preference order, except fdatasync is Linux's default)
sv: (i wal_sync_method inställningsordning, förutom att fdatasync är standard i Linux)

en: n/a*
sv: ej tillämpbar*

en: n/a
sv: ej tillämpbar

en: * This file system and its mount options do not support direct
      I/O, e.g. ext4 in journaled mode.
sv: * Detta filsystem och dess monteringsflaffor stöder inte
      direkt I/O, t.ex. ext4 i journalläge.

en: 
    Compare open_sync with different write sizes:
sv: 
    Jämför open_sync med olika skrivstorlekar:

en: (This is designed to compare the cost of writing 16kB in different write
    open_sync sizes.)
sv: (Detta är gjort för att jämföra kostnaden att skriva 16kB med olika
    open_sync skrivstorlekar.)

en:  1 * 16kB open_sync write
sv:  1 * 16kB open_sync skrivning

en:  2 *  8kB open_sync writes
sv:  2 *  8kB open_sync skrivningar

en:  4 *  4kB open_sync writes
sv:  4 *  4kB open_sync skrivningar

en:  8 *  2kB open_sync writes
sv:  8 *  2kB open_sync skrivningar

en: 16 *  1kB open_sync writes
sv: 16 *  1kB open_sync skrivningar

en: 
    Test if fsync on non-write file descriptor is honored:
sv: 
    Testa om fsync på en icke skrivbar fildeskriptor respekteras:

en: (If the times are similar, fsync() can sync data written on a different
    descriptor.)
sv: (Om tiderna är liknande, så kan fsync() synka data skriven på
    olika deskriptorer.)

en: 
    Non-sync'ed %dkB writes:
sv: 
    Icke-synkade %dkB-skrivningar:
