pg_test_fsync (PostgreSQL) 10 - en to tr translation catalogue (26 entries)

en: Could not create thread for alarm
tr: Alarm için thread oluşturulamadı

en: Usage: %s [-f FILENAME] [-s SECS-PER-TEST]
tr: Kullanımı: %s [-f DOSYAADI] [-s TEST-BASINA-SANIYE]

en: Try "%s --help" for more information.
tr: Daha fazla bilgi için "%s --help" yazın

en: %s: too many command-line arguments (first is "%s")
tr: %s: Çok fazla komut satırı girdisi var (ilki "%s")

en: %d second per test
     | %d seconds per test
tr[0]: test başına %d saniye

en: O_DIRECT supported on this platform for open_datasync and open_sync.
tr: Bu  platformda open_datasync ve open_sync için O_DIRECT destekleniyor.

en: Direct I/O is not supported on this platform.
tr: Doğrudan I/O bu platformda desteklenmiyor.

en: could not open output file
tr: çıktı dosyası açılamadı

en: write failed
tr: yazma başarısız oldu

en: fsync failed
tr: fsync başarısız oldu

en: 
    Compare file sync methods using one %dkB write:
tr: 
    Dosya sync yöntemlerini bir %dkB yazma kullanarak karşılaştır

en: 
    Compare file sync methods using two %dkB writes:
tr: 
    Dosya sync yöntemlerini iki %dkB yazma kullanarak karşılaştır

en: (in wal_sync_method preference order, except fdatasync is Linux's default)
tr: (wal_sync_method tercih sırasında,  fdatadync'in Linux'un varsayılanı olması dışında)

en: n/a*
tr: n/a* (uygulanamaz)

en: seek failed
tr: arama başarıız oldu

en: n/a
tr: n/a (uygulanamaz)

en: * This file system and its mount options do not support direct
      I/O, e.g. ext4 in journaled mode.
tr: * Bu dosya sistemi ve bağlama (mount) seçenekleri doğrudan I/O
     desteklemiyor, örn: günlüklü modda ext4.

en: 
    Compare open_sync with different write sizes:
tr: 
    open_sync ile farklı yazma boyutlarını kıyaslayın

en: (This is designed to compare the cost of writing 16kB in different write
    open_sync sizes.)
tr: (Bu, farklı write open-sync boyutlarında 16kB yazma maliyetini karşılaştırmak
    için tasarlanmıştır.)

en:  1 * 16kB open_sync write
tr:  1 * 16kB open_sync yazma

en:  2 *  8kB open_sync writes
tr:  2 * 8kB open_sync yazma

en:  4 *  4kB open_sync writes
tr:  4 * 4kB open_sync yazma

en:  8 *  2kB open_sync writes
tr:  8 * 2kB open_sync yazma

en: 16 *  1kB open_sync writes
tr: 16 * 1kB open_sync yazma

en: (If the times are similar, fsync() can sync data written on a different
    descriptor.)
tr: (Zamanlar benzerse, fsync() farklı bir tanımlayıcıda (descriptor) yazılmış veriyi
    senkronize edebilir.)

en: 
    Non-sync'ed %dkB writes:
tr: 
    sync edilmemiş %dkB yazma:
