psql (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (1006 entries)

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: invalid binary "%s": %m
el: μη έγκυρο δυαδικό αρχείο «%s»: %m

en: could not read binary "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του δυαδικού αρχείου «%s»: %m

en: could not find a "%s" to execute
el: δεν βρέθηκε το αρχείο «%s» για να εκτελεστεί

en: could not resolve path "%s" to absolute form: %m
el: δεν δύναται η επίλυση διαδρομής «%s» σε απόλυτη μορφή: %m

en: %s() failed: %m
el: %s() απέτυχε: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: could not look up effective user ID %ld: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση ενεργής ταυτότητας χρήστη %ld: %s

en: user does not exist
el: ο χρήστης δεν υπάρχει

en: user name lookup failure: error code %lu
el: αποτυχία αναζήτησης ονόματος χρήστη: κωδικός σφάλματος %lu

en: command not executable
el: εντολή μη εκτελέσιμη

en: command not found
el: εντολή δεν βρέθηκε

en: child process exited with exit code %d
el: απόγονος διεργασίας τερμάτισε με κωδικό εξόδου %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
el: απόγονος διεργασίας τερματίστηκε με εξαίρεση 0x%X

en: child process was terminated by signal %d: %s
el: απόγονος διεργασίας τερματίστηκε με σήμα %d: %s

en: child process exited with unrecognized status %d
el: απόγονος διεργασίας τερμάτισε με μη αναγνωρίσιμη κατάσταση %d

en: Cancel request sent
el: Αίτηση ακύρωσης εστάλη

en: Could not send cancel request:
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή αίτησης ακύρωσης:

en: (%lu row) | (%lu rows)
el[0]: (%lu σειρά)
el[1]: (%lu σειρές)

en: Interrupted
el: Διακόπηκε

en: Cannot add header to table content: column count of %d exceeded.
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη κεφαλίδας σε περιεχόμενο πίνακα: υπέρβαση του πλήθους στηλών %d.

en: Cannot add cell to table content: total cell count of %d exceeded.
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη κελιού σε περιεχόμενο πίνακα: υπέρβαση του συνολικού αριθμού κελιών %d.

en: invalid output format (internal error): %d
el: μη έγκυρη μορφή εξόδου (εσωτερικό σφάλμα): %d

en: skipping recursive expansion of variable "%s"
el: παραλείπεται η αναδρομική επέκταση της μεταβλητής «%s»

en: could not look up local user ID %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση ID τοπικού χρήστη %d: %s

en: local user with ID %d does not exist
el: δεν υπάρχει τοπικός χρήστης με ID %d

en: invalid command \%s
el: μη έγκυρη εντολή «%s»

en: Try \? for help.
el: Δοκιμάστε \? για βοήθεια.

en: \%s: extra argument "%s" ignored
el: \%s: επιπλέον παράμετρος «%s» αγνοείται

en: \%s command ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
el: \%s εντολή αγνοείται, χρησιμοποιείστε \endif ή Ctrl-C για να εξέλθετε από το παρόν μπλοκ \if

en: could not get home directory for user ID %ld: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλληψη προσωπικού καταλόγου για τον χρήστη με ID %ld: %s

en: \%s: could not change directory to "%s": %m
el: \%s: δεν ήταν δυνατή η μετάβαση στον κατάλογο «%s»: %m

en: You are currently not connected to a database.
el: Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένοι σε μία βάση δεδομένων.

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on address "%s" at port "%s".
el: Είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στην διεύθυνση «%s» στη θύρα «%s».

en: You are connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
el: Είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» μέσω του υποδεχέα «%s» στη θύρα «%s».

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" (address "%s") at port "%s".
el: Είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στον κεντρικό υπολογιστή «%s» (διεύθυνση «%s») στη θύρα «%s».

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
el: Είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στον κεντρικό υπολογιστή «%s» στη θύρα «%s».

en: no query buffer
el: μη ενδιάμεση μνήμη ερώτησης

en: invalid line number: %s
el: μη έγκυρος αριθμός γραμμής «%s»

en: No changes
el: Καθόλου αλλάγες

en: %s: invalid encoding name or conversion procedure not found
el: %s: μη έγκυρη ονομασία κωδικοποίησης ή δεν βρέθηκε η διεργασία μετατροπής

en: There is no previous error.
el: Δεν υπάρχει προηγούμενο σφάλμα.

en: \%s: missing right parenthesis
el: \%s: λείπει δεξιά παρένθεση

en: \%s: missing required argument
el: \%s: λείπει αναγκαία παράμετρος

en: \elif: cannot occur after \else
el: \elif: δεν δύναται να προκύψει μετά \else

en: \elif: no matching \if
el: \elif: δεν υπάρχει αντίστοιχο \if

en: \else: cannot occur after \else
el: \else: δεν δύναται να προκύψει μετά \else

en: \else: no matching \if
el: \else: δεν υπάρχει αντίστοιχο \if

en: \endif: no matching \if
el: \endif: δεν υπάρχει αντίστοιχο \if

en: Query buffer is empty.
el: Άδεια ενδιάμεση μνήμη ερώτησης.

en: Enter new password for user "%s":
el: Εισάγετε νέο κωδικό πρόσβασης για το χρήστη «%s»:

en: Enter it again:
el: Εισάγετε ξανά:

en: Passwords didn't match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν είναι ίδιοι.

en: \%s: could not read value for variable
el: \%s: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση τιμής για την μεταβλητή

en: Query buffer reset (cleared).
el: Μηδενισμός ενδιάμεσης μνήμη ερώτησης (καθάρισμα).

en: Wrote history to file "%s".
el: ‘Εγραψε την ιστορία στο αρχείο «%s».

en: \%s: environment variable name must not contain "="
el: \%s: η ονομασία μεταβλητή περιβάλλοντος environment δεν δύναται να εμπεριέχει «=«

en: function name is required
el: η ονομασία συνάρτησης είναι αναγκαία

en: view name is required
el: η ονομασία ορισμού είναι αναγκαία

en: Timing is on.
el: Η χρονομέτρηση είναι ενεργή.

en: Timing is off.
el: Η χρονομέτρηση είναι ανενεργή.

en: \watch: interval value is specified more than once
el: \watch: η τιμή του διαστήματος καθορίζεται περισσότερες από μία φορές

en: \watch: incorrect interval value "%s"
el: \watch: εσφαλμένη τιμή διαστήματος «%s»

en: \watch: iteration count is specified more than once
el: \watch: ο αριθμός των επαναλήψεων καθορίζεται περισσότερες από μία φορές

en: \watch: incorrect iteration count "%s"
el: \watch: εσφαλμένος αριθμός επαναλήψεων «%s»

en: \watch: unrecognized parameter "%s"
el: \watch: μη αναγνωρίσιμη παράμετρος «%s»

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Password for user %s:
el: Κωδικός πρόσβασης για τον χρήστη %s:

en: Do not give user, host, or port separately when using a connection string
el: Να μην οριστεί ξεχωριστά ο χρήστης, ο κεντρικός υπολογιστής, ή η θύρα όταν χρησιμοποιείται μια συμβολοσειρά σύνδεσης

en: No database connection exists to re-use parameters from
el: Δεν υπάρχει σύνδεση βάσης δεδομένων για την επαναχρησιμοποίηση παραμέτρων

en: Previous connection kept
el: Κρατήθηκε η προηγούμενη σύνδεση

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on address "%s" at port "%s".
el: Τώρα είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στη διεύθυνση «%s» στη θύρα «%s».
    =

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
el: Τώρα είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» μέσω του υποδεχέα «%s» στη θύρα «%s».

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" (address "%s") at port "%s".
el: Τώρα είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στον κεντρικό υπολογιστή «%s» (διεύθυνση «%s») στη θύρα «%s».

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
el: Τώρα είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s» στον κεντρικό υπολογιστή «%s» στη θύρα «%s».

en: You are now connected to database "%s" as user "%s".
el: Τώρα είστε συνδεδεμένοι στη βάση δεδομένων «%s» ως χρήστης «%s».

en: %s (%s, server %s)
el: %s (%s, διακομιστής %s)

en: WARNING: %s major version %s, server major version %s.
             Some psql features might not work.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: %s κύρια έκδοση %s, %s κύρια έκδοση διακομιστή.
             Ορισμένες δυνατότητες psql ενδέχεται να μην λειτουργούν.

en: SSL connection (protocol: %s, cipher: %s, compression: %s)
el: SSL σύνδεση (πρωτόκολλο: %s, cipher: %s, συμπίεση: %s)

en: unknown
el: άγνωστο

en: off
el: κλειστό

en: on
el: ανοικτό

en: GSSAPI-encrypted connection
el: GSSAPI-κρυπτογραφημένη σύνδεση

en: WARNING: Console code page (%u) differs from Windows code page (%u)
             8-bit characters might not work correctly. See psql reference
             page "Notes for Windows users" for details.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο πηγαίος κώδικας της κονσόλας (%u) διαφέρει από τον πηγαίο κώδικα των Windows(%u)
             Χαρακτήρες 8-bit δύναται να μην λειτουργούν ορθά. Δείτε την αναφορά στη σελίδα
             psql με τίτλο «Σημειώσεις για χρήστες Windows» για πληροφορίες.

en: environment variable PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG must be set to specify a line number
el: η μεταβλητή περιβάλλοντος PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG πρέπει να έχει οριστεί για να ορίσετε αριθμό σειράς

en: could not start editor "%s"
el: δεν μπόρεσε να εκκινήσει τον editor «%s»

en: could not start /bin/sh
el: δεν μπόρεσε να εκκινήσει το /bin/sh

en: could not locate temporary directory: %s
el: δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός του προσωρινού καταλόγου %s

en: could not open temporary file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του προσωρινού αρχείου «%s»: %m

en: \pset: ambiguous abbreviation "%s" matches both "%s" and "%s"
el: \pset: διφορούμενης συντόμευση «%s» ταιριάζει τόσο «%s» όσο «%s»

en: \pset: allowed formats are aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped
el: \pset: επιτρεπόμενες μορφές είναι aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped

en: \pset: allowed line styles are ascii, old-ascii, unicode
el: \pset: επιτρεπόμενες μορφές γραμμών είναι ascii, old-ascii, unicode

en: \pset: allowed Unicode border line styles are single, double
el: \pset: επιτρεπόμενες μορφές Unicode border line είναι single, double

en: \pset: allowed Unicode column line styles are single, double
el: \pset: επιτρεπόμενες μορφές Unicode column line είναι single, double

en: \pset: allowed Unicode header line styles are single, double
el: \pset: επιτρεπόμενες μορφές Unicode header line είναι single, double

en: \pset: allowed xheader_width values are "%s" (default), "%s", "%s", or a number specifying the exact width
el: \pset: οι επιτρεπόμενες τιμές xheader_width είναι «%s» (προεπιλογή), «%s», «%s» ή ένας αριθμός που καθορίζει το ακριβές πλάτος

en: \pset: csv_fieldsep must be a single one-byte character
el: \pset: csv_fieldsep πρέπει να είναι ένας χαρακτήρας ενός-byte

en: \pset: csv_fieldsep cannot be a double quote, a newline, or a carriage return
el: \pset: csv_fieldsep δεν μπορεί να είναι διπλά εισαγωγικά, νέα γραμμή, ή carriage return

en: \pset: unknown option: %s
el: \pset: άγνωστη επιλογή: %s

en: Border style is %d.
el: Border style είναι %d.

en: Target width is unset.
el: Target width δεν είναι ορισμένο.

en: Target width is %d.
el: Target width είναι %d.

en: Expanded display is on.
el: Εκτεταμένη οθόνη είναι ενεργή.

en: Expanded display is used automatically.
el: Εκτεταμένη οθόνη χρησιμοποιείται αυτόματα.

en: Expanded display is off.
el: Εκτεταμένη οθόνη είναι ανενεργή.

en: Expanded header width is "%s".
el: Το πλάτος της διευρυμένης κεφαλίδας είναι «%s».

en: Expanded header width is %d.
el: Το πλάτος της διευρυμένης κεφαλίδας είναι %d.

en: Field separator for CSV is "%s".
el: Διαχωριστής πεδίων CSV είναι ο «%s».

en: Field separator is zero byte.
el: Διαχωριστής πεδίων είναι το μηδενικό byte

en: Field separator is "%s".
el: Διαχωριστής πεδίων είναι ο «%s».

en: Default footer is on.
el: Προκαθορισμένο υποσέλιδο είναι ενεργό.

en: Default footer is off.
el: Προκαθορισμένο υποσέλιδο είναι ανενεργό.

en: Output format is %s.
el: Η μορφή εξόδου είναι %s.

en: Line style is %s.
el: Η μορφή γραμμής είναι %s.

en: Null display is "%s".
el: Εμφάνιση Null είναι «%s».

en: Locale-adjusted numeric output is on.
el: Η κατά εντοπιότητα διορθωμένη μορφή αριθμητικής εξόδου είναι ενεργή.

en: Locale-adjusted numeric output is off.
el: Η κατά εντοπιότητα διορθωμένη μορφή αριθμητικής εξόδου είναι ανενεργή.

en: Pager is used for long output.
el: Χρησιμοποιείται Pager για μεγάλη έξοδο.

en: Pager is always used.
el: Χρησιμοποιείται Pager συνέχεια.

en: Pager usage is off.
el: Η χρήση Pager είναι ανενεργή.

en: Pager won't be used for less than %d line.
     | Pager won't be used for less than %d lines.
el[0]: Ο Pager δεν θα χρησιμοποιηθεί για λιγότερο από %d γραμμή.
el[1]: Ο Pager δεν θα χρησιμοποιηθεί για λιγότερες από %d γραμμές.

en: Record separator is zero byte.
el: Διαχωριστής εγγραφών είναι το μηδενικό byte

en: Record separator is <newline>.
el: Διαχωριστής εγγραφών είναι ο <newline>.

en: Record separator is "%s".
el: Διαχωριστής εγγραφών είναι ο/η «%s».

en: Table attributes are "%s".
el: Τα χαρακτηριστικά του πίνακα είναι «%s».

en: Table attributes unset.
el: Χαρακτηριστικά πίνακα μη ορισμένα.

en: Title is "%s".
el: Ο τίτλος είναι «%s».

en: Title is unset.
el: Ο τίτλος δεν είναι ορισμένος.

en: Tuples only is on.
el: Ενεργή όψη μόνο πλειάδων.

en: Tuples only is off.
el: Ανενεργή όψη μόνο πλειάδων.

en: Unicode border line style is "%s".
el: Το στυλ περιγράμματος γραμμής Unicode είναι «%s».

en: Unicode column line style is "%s".
el: Το στυλ περιγράμματος στήλης Unicode είναι «%s».

en: Unicode header line style is "%s".
el: Το στυλ περιγράμματος γραμμής κεφαλίδας Unicode είναι «%s».

en: \!: failed
el: \!: απέτυχε

en: \watch cannot be used with an empty query
el: \watch δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κενή ερώτηση

en: could not set timer: %m
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση του χρονομετρητή: %m

en: %s	%s (every %gs)
el: %s	%s (κάθε %gs)

en: %s (every %gs)
el: %s (κάθε %gs)

en: could not wait for signals: %m
el: δεν ήταν δυνατή η αναμονή για σήματα: %m

en: ********* QUERY **********
    %s
    **************************
el: ********* ΕΡΩΤΗΣΗ **********
    %s
    **************************

en: "%s.%s" is not a view
el: «%s.%s» δεν είναι μία όψη

en: could not parse reloptions array
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση συστυχίας reloptions

en: cannot escape without active connection
el: δεν είναι δυνατή η διαφυγή χωρίς ενεργή σύνδεση

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
el: παράμετρος της εντολής κελύφους περιέχει μια νέα γραμμή ή μια επιστροφή μεταφοράς: «%s»

en: connection to server was lost
el: χάθηκε η σύνδεση στον διακομιστή

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
el: Χάθηκε η σύνδεση στον διακομιστή. Προσπάθεια επαναφοράς:

en: Failed.
el: Απέτυχε.

en: Succeeded.
el: Πέτυχε.

en: unexpected PQresultStatus: %d
el: μη αναμενόμενο PQresultStatus: %d

en: Time: %.3f ms
el: Χρόνος: %.3f ms

en: Time: %.3f ms (%02d:%06.3f)
el: Χρόνος: %.3f ms (%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)
el: Χρόνος: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)
el: Χρόνος: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)

en: You are currently not connected to a database.
el: Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένοι σε μία βάση δεδομένων.

en: Asynchronous notification "%s" with payload "%s" received from server process with PID %d.
el: Ελήφθει ασύγχρονη ειδοποίηση «%s» με ωφέλιμο φορτίο «%s» από τη διαδικασία διακομιστή με %d PID.

en: Asynchronous notification "%s" received from server process with PID %d.
el: Ελήφθει ασύγχρονη ειδοποίηση «%s» από τη διαδικασία διακομιστή με %d PID.

en: could not print result table: %m
el: δεν μπόρεσε να εκτυπώσει τον πίνακα αποτελέσματος: %m

en: no rows returned for \gset
el: δεν επιστράφηκαν σειρές για \gset

en: more than one row returned for \gset
el: περισσότερες από μία γραμμές επιστράφηκαν για \gset

en: attempt to \gset into specially treated variable "%s" ignored
el: αγνοείται η προσπάθεια να τεθεί \gset στην ειδικά διαμορφωμένη μεταβλητή «%s»

en: ***(Single step mode: verify command)*******************************************
    %s
    ***(press return to proceed or enter x and return to cancel)********************
el: ***(Λειτουργία μονού βήματος: επιβεβαιώστε την εντολή)*******************************************
    %s
    ***(πατήστε return για να συνεχίσετε ή εισάγετε x και return για να ακυρώσετε)********************

en: STATEMENT:  %s
el: ΔΗΛΩΣΗ: %s

en: unexpected transaction status (%d)
el: μη αναμενόμενη κατάσταση συναλλαγής: %d

en: Column
el: Στήλη

en: Type
el: Τύπος

en: The command has no result, or the result has no columns.
el: Η εντολή δεν έχει αποτέλεσμα, η το αποτέλεσμα δεν έχει στήλες.

en: \copy: arguments required
el: \copy: παράμετροι επιβάλλονται

en: \copy: parse error at "%s"
el: \copy: σφάλμα ανάλυσης σε «%s»

en: \copy: parse error at end of line
el: \copy: σφάλμα ανάλυσης στο τέλος γραμμής

en: could not execute command "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής «%s»: %m

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: %s: cannot copy from/to a directory
el: %s: δεν μπορεί να αντιγράψει από/προς κατάλογο

en: could not close pipe to external command: %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο της διοχέτευσης σε εξωτερική εντολή: %m

en: could not write COPY data: %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή δεδομένων COPY: %m

en: COPY data transfer failed: %s
el: Μεταφορά δεδομένων μέσω COPY απέτυχε: %s

en: canceled by user
el: ακυρώθηκε από τον χρήστη

en: Enter data to be copied followed by a newline.
    End with a backslash and a period on a line by itself, or an EOF signal.
el: Εισαγάγετε τα δεδομένα που θα αντιγραφούν ακολουθούμενα από νέα γραμμή.
    Τερματίστε με μια ανάστροφη κάθετο και μια τελεία σε μια ξεχωριστή γραμμή, ή ένα σήμα EOF.

en: aborted because of read failure
el: ματαιώθηκε λόγω σφάλματος κατά την ανάγνωση

en: trying to exit copy mode
el: προσπαθεί να τερματίσει τη λειτουργία αντιγραφής

en: \crosstabview: statement did not return a result set
el: \crosstabview: η δήλωση δεν επέστρεψε σετ αποτελεσμάτων

en: \crosstabview: query must return at least three columns
el: \crosstabview: η ερώτηση πρέπει να επιστρέψει τουλάχιστον τρεις στήλες

en: \crosstabview: vertical and horizontal headers must be different columns
el: \crosstabview: κάθετες και οριζόντιες κεφαλίδες πρέπει να βρίσκονται σε διαφορετικές στήλες

en: \crosstabview: data column must be specified when query returns more than three columns
el: \crosstabview: επιβάλλεται να έχει οριστεί στήλη δεδομένων όταν η ερώτηση επιστρέφει περισσότερες από τρεις στήλες

en: \crosstabview: maximum number of columns (%d) exceeded
el: \crosstabview: υπερβλήθηκε ο μέγιστος αριθμός στηλών (%d)

en: \crosstabview: query result contains multiple data values for row "%s", column "%s"
el: \crosstabview: το αποτέλεσμα της ερώτησης περιλαμβάνει πολλαπλές τιμές δεδομένων για την σειρά «%s», στήλη «%s»

en: \crosstabview: column number %d is out of range 1..%d
el: \crosstabview: αριθμός στήλης %d βρίσκεται εκτός διαστήματος 1..%d

en: \crosstabview: ambiguous column name: "%s"
el: \crosstabview: αμφίσημο όνομα στήλης: «%s»

en: \crosstabview: column name not found: "%s"
el: \crosstabview: όνομα στήλης δεν βρέθηκε: «%s»

en: Schema
el: Σχήμα

en: Name
el: Όνομα

en: Result data type
el: Τύπος δεδομένων αποτελεσμάτων

en: Argument data types
el: Τύπος δεδομένων παραμέτρων

en: Description
el: Περιγραφή

en: List of aggregate functions
el: Λίστα των συγκεντρωτικών συναρτήσεων

en: The server (version %s) does not support access methods.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει μεθόδους πρόσβασης.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Table
el: Πίνακας

en: Handler
el: Διαχειριστής

en: List of access methods
el: Λίστα μεθόδων πρόσβασης

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Options
el: Επιλογές

en: Size
el: Μέγεθος

en: List of tablespaces
el: Λίστα tablespaces

en: \df only takes [anptwS+] as options
el: \df λαμβάνει μόνο [anptwS+] ως επιλογές

en: \df does not take a "%c" option with server version %s
el: \df δεν λαμβάνει την επιλογή «%c» στην έκδοση διακομιστή %s

en: Volatility
el: Προσωρινή

en: restricted
el: περιορισμένη

en: safe
el: ασφαλής

en: unsafe
el: ανασφαλής

en: Parallel
el: Παράλληλη

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Language
el: Γλώσσα

en: Internal name
el: Εσωτερική ονομασία

en: List of functions
el: Λίστα συναρτήσεων

en: Elements
el: Στοιχεία

en: List of data types
el: Λίστα τύπων δεδομένων

en: Left arg type
el: Τύπος αριστερής παραμέτρου

en: Right arg type
el: Τύπος δεξιάς παραμέτρου

en: Result type
el: Τύπος αποτελέσματος

en: Function
el: Συνάρτηση

en: List of operators
el: Λίστα operators

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Locale Provider
el: Πάροχος εντοπιότητας

en: Collate
el: Σύνθεση

en: ICU Locale
el: ICU εντοπιότητα

en: ICU Rules
el: Κανόνες ICU

en: List of databases
el: Λίστα βάσεων δεδομένων

en: table
el: πίνακας

en: view
el: όψη

en: materialized view
el: υλοποιημένη όψη

en: sequence
el: ακολουθία

en: foreign table
el: ξένος πίνακας

en: partitioned table
el: κατατμημένος πίνακας

en: Column privileges
el: Προνόμια στήλης

en: Policies
el: Πολιτικές

en: Access privileges
el: Προνόμια πρόσβασης

en: function
el: συνάρτηση

en: type
el: τύπος

en: schema
el: σχήμα

en: Default access privileges
el: Προεπιλεγμένες επιλογές δικαιωμάτων

en: Object
el: Ατνικείμενο

en: table constraint
el: περιορισμός πίνακα

en: domain constraint
el: περιορισμός πεδίου

en: operator class
el: κλάση χειριστή

en: operator family
el: οικογένεια χειριστή

en: rule
el: περιγραφή

en: Object descriptions
el: Περιγραφές αντικειμένου

en: Did not find any relation named "%s".
el: Δεν βρέθηκε καμία σχέση με όνομα «%s».

en: Did not find any relations.
el: Δεν βρέθηκαν καθόλου σχέσεις.

en: Did not find any relation with OID %s.
el: Δεν βρέθηκαν καθόλου σχέσεις με OID %s.

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Increment
el: Επαύξηση

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: Cycles?
el: Κύκλοι;

en: Cache
el: Προσωρινή μνήμη

en: Owned by: %s
el: Ανήκει σε: %s

en: Sequence for identity column: %s
el: Ακολουθία για τη στήλη ταυτότητας: %s

en: Unlogged sequence "%s.%s"
el: Ακαταχώρητη ακολουθία «%s.%s»

en: Sequence "%s.%s"
el: Ακολουθία «%s.%s»

en: Unlogged table "%s.%s"
el: Ακαταχώρητος πίνακας «%s.%s»

en: Table "%s.%s"
el: Πίνακας  «%s.%s»

en: View "%s.%s"
el: Όψη «%s.%s»

en: Unlogged materialized view "%s.%s"
el: Ακαταχώρητη υλοποιημένη όψη «%s.%s»

en: Materialized view "%s.%s"
el: Υλοποιημένη όψη «%s.%s»

en: Unlogged index "%s.%s"
el: Ακαταχώρητο ευρετήριο «%s.%s»

en: Index "%s.%s"
el: Ευρετήριο «%s.%s»

en: Unlogged partitioned index "%s.%s"
el: Ακαταχώρητο κατατετμημένο ευρετήριο «%s.%s»

en: Partitioned index "%s.%s"
el: Κατατετμημένο ευρετήριο «%s.%s»

en: TOAST table "%s.%s"
el: TOAST πίνακας «%s.%s»

en: Composite type "%s.%s"
el: Συνθετικός τύπος «%s.%s»

en: Foreign table "%s.%s"
el: Ξενικός πίνακας «%s.%s»

en: Unlogged partitioned table "%s.%s"
el: Ακαταχώρητος κατατετμημένος πίνακας «%s.%s»

en: Partitioned table "%s.%s"
el: Κατατετμημένος πίνακας «%s.%s»

en: Collation
el: Σύνθεση

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Key?
el: Κλειδί;

en: Definition
el: Ορισμός

en: FDW options
el: Επιλογές FDW

en: Storage
el: Αποθήκευση

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Stats target
el: Στόχος στατιστικών

en: Partition of: %s %s%s
el: Κατάτμηση του: %s %s%s

en: No partition constraint
el: Κανένας περιορισμός κατάτμησης

en: Partition constraint: %s
el: Περιορισμός κατάτμησης: %s

en: Partition key: %s
el: Κλειδί κατάτμησης: %s

en: Owning table: "%s.%s"
el: Ιδιοκτήτης πίνακα «%s.%s»

en: primary key,
el: κύριο κλειδί,

en: unique
el: μοναδικό

en:  nulls not distinct
el:  nulls μη διακριτά

en: for table "%s.%s"
el: για πίνακα «%s.%s»

en: , predicate (%s)
el: , πρόβλεψη (%s)

en: , clustered
el: , συσταδοποιημένο

en: , invalid
el: , άκυρο

en: , deferrable
el: , αναβαλλόμενο

en: , initially deferred
el: , αρχικά αναβαλλόμενο

en: , replica identity
el: , ταυτότητα πανομοιόματος

en: Indexes:
el: Ευρετήρια:

en: Check constraints:
el: Περιορισμοί ελέγχου:

en: Foreign-key constraints:
el: Περιορισμοί ξενικών κλειδιών:

en: Referenced by:
el: Αναφέρεται από:

en: Policies:
el: Πολιτικές:

en: Policies (forced row security enabled):
el: Πολιτικές (ενεργοποιημένη επιβολή ασφάλειας γραμμών):

en: Policies (row security enabled): (none)
el: Πολιτικές (ενεργοποιημένη ασφάλεια γραμμών): (καμία)

en: Policies (forced row security enabled): (none)
el: Πολιτικές (ενεργοποιημένη επιβολή ασφάλειας γραμμών): (καμία)

en: Policies (row security disabled):
el: Πολιτικές (απενεργοποιημένη ασφάλεια γραμμών):

en: Statistics objects:
el: Αντικείμενα στατιστικών:

en: Rules:
el: Κανόνες:

en: Disabled rules:
el: Απενεργοποιημένοι κανόνες:

en: Rules firing always:
el: Κανόνες πάντα σε χρήση:

en: Rules firing on replica only:
el: Κανόνες σε χρήση μόνο στο ομοίωμα:

en: Publications:
el: Δημοσιεύσεις:

en: View definition:
el: Ορισμός όψης:

en: Disabled user triggers:
el: Απενεργοποιημένες triggers χρήστη:

en: Disabled internal triggers:
el: Απενεργοποιημένες εσωτερικές triggers:

en: Triggers firing always:
el: Triggers πάντα σε χρήση:

en: Triggers firing on replica only:
el: Triggers σε χρήση μόνο στο ομοίωμα:

en: Server: %s
el: Διακομιστής: %s

en: FDW options: (%s)
el: FDW επιλογές: (%s)

en: Inherits
el: Κληρονομεί

en: Number of partitions: %d
el: Αριθμός κατατμήσεων: %d

en: Number of partitions: %d (Use \d+ to list them.)
el: Αριθμός κατατμήσεων: %d (Χρησιμοποιείστε \d+ για να τους απαριθμήσετε.)

en: Number of child tables: %d (Use \d+ to list them.)
el: Αριθμός απογονικών πινάκων: %d (Χρησιμοποιείστε \d+ για να τους απαριθμήσετε.)

en: Child tables
el: Απογονικοί πίνακες

en: Partitions
el: Κατατμήσεις

en: Typed table of type: %s
el: Τυποποιημένος πίνακας τύπου: %s

en: Replica Identity
el: Ταυτότητα Ομοιόματος

en: Has OIDs: yes
el: Έχει OIDs: ναι

en: Access method: %s
el: Μέθοδος πρόσβασης: %s

en: Tablespace: "%s"
el: Χώρος πινάκα: «%s»

note: translator: before this string there's an index description like '"foo_pkey" PRIMARY KEY, btree (a)'
en: , tablespace "%s"
el: , χώρος πίνακα «%s»

en: List of roles
el: Λίστα ρόλων

en: Role name
el: Όνομα ρόλου

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Superuser
el: Υπερχρήστης

en: No inheritance
el: Καμία κληρονιμιά

en: Create role
el: Δημιουργήστε ρόλο

en: Create DB
el: Δημιουργήστε βάση δεδομένων

en: Cannot login
el: Δεν δύναται σύνδεση

en: Replication
el: Αντιγραφή

en: Bypass RLS
el: Παράκαμψη RLS

en: No connections
el: Καθόλου συνδέσεις

en: %d connection | %d connections
el[0]: %d σύνδεση
el[1]: %d συνδέσεις

en: Password valid until
el: Κωδικός πρόσβασης ενεργός μέχρι

en: Role
el: Ρόλος

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Did not find any settings for role "%s" and database "%s".
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις για το ρόλο «%s» και τη βάση δεδομένων «%s».

en: Did not find any settings for role "%s".
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις για το ρόλο «%s».

en: Did not find any settings.
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις.

en: List of settings
el: Λίστα ρυθμίσεων

en: Member of
el: Μέλος του

en: Grantor
el: Χορηγός

en: List of role grants
el: Λίστα χορηγιών ρόλων

en: index
el: ευρετήριο

en: TOAST table
el: TOAST πίνακας

en: partitioned index
el: κατατετμημένο ευρετήριο

en: permanent
el: μόνιμο

en: temporary
el: προσωρινό

en: unlogged
el: ακαταχώρητο

en: Persistence
el: Διάρκεια

en: Access method
el: Μέθοδος πρόσβασης

en: List of relations
el: Λίστα σχέσεων

en: The server (version %s) does not support declarative table partitioning.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει την δηλωτική δημιουργία κατατμήσεων πίνακα.

en: List of partitioned indexes
el: Λίστα κατατμημένων ευρετηρίων

en: List of partitioned tables
el: Λίστα κατατμημένων πινάκων

en: List of partitioned relations
el: Λίστα κατατμημένων σχέσεων

en: Parent name
el: Γονικό όνομα

en: Leaf partition size
el: Μέγεθος φύλλου κατάτμησης

en: Total size
el: Συνολικό μέγεθος

en: Trusted
el: Εμπιστευόμενο

en: Internal language
el: Εσωτερική γλώσσα

en: Call handler
el: Πρόγραμμα χειρισμού κλήσεων

en: Validator
el: Ελεκτής

en: Inline handler
el: Ενσωματωμένος χειριστής

en: List of languages
el: Λίστα γλωσσών

en: Check
el: Έλεγχος

en: List of domains
el: Λίστα πεδίων

en: Source
el: Πηγή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Default?
el: Προεπιλογή;

en: List of conversions
el: Λίστα μετατροπών

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Value
el: Τιμή

en: Context
el: Περιεχόμενο

en: List of configuration parameters
el: Λίστα ρυθμίσεων παραμέτρων

en: List of non-default configuration parameters
el: Λίστα μη προεπιλεγμένων ρυθμίσεων παραμέτρων

en: The server (version %s) does not support event triggers.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει εναύσματα συμβάντων.

en: Event
el: Συμβάν

en: enabled
el: ενεγροποιημένο

en: replica
el: ομοίωμα

en: always
el: πάντα

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Tags
el: Ετικέτες

en: List of event triggers
el: Λίστα ενεργοποιήσεων συμβάντων

en: The server (version %s) does not support extended statistics.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει εκτεταμένες στατιστικές.

en: List of extended statistics
el: Λίστα εκτεταμένων στατιστικών

en: Source type
el: Τύπος πηγής

en: Target type
el: Τύπος προοριστμού

en: in assignment
el: σε ανάθεση

en: Implicit?
el: Έμμεσα;

en: List of casts
el: Λίστα casts

en: Provider
el: Πάροχος

en: Deterministic?
el: Ντετερμινιστικό;

en: List of collations
el: Λίστα συρραφών

en: List of schemas
el: Λίστα σχημάτων

en: List of text search parsers
el: Λίστα αναλυτών αναζήτησης κειμένου

en: Did not find any text search parser named "%s".
el: Δεν βρήκε ανάλυση αναζήτησης κειμένου με το όνομα «%s».

en: Did not find any text search parsers.
el: Δεν βρήκε ανάλυση αναζήτησης κειμένου.

en: Start parse
el: Εκκίνηση ανάλυσης

en: Method
el: Μέθοδος

en: Get next token
el: Λήψη επόμενου ενδεικτικού

en: End parse
el: Τέλος ανάλυσης

en: Get headline
el: Λήψη επικεφαλίδας

en: Get token types
el: Λήψη τύπων ενδεικτικών

en: Text search parser "%s.%s"
el: Αναλυτής αναζήτης κειμένου «%s.%s»

en: Text search parser "%s"
el: Αναλυτής αναζήτης κειμένου «%s»

en: Token name
el: Ονομασία ενδεικτικού

en: Token types for parser "%s.%s"
el: Τύποι ενδεικτικών αναλυτή «%s.%s»

en: Token types for parser "%s"
el: Τύποι ενδεικτικών αναλυτή «%s»

en: Template
el: Πρότυπο

en: Init options
el: Επιλογές εκκίνησης

en: List of text search dictionaries
el: Λίστα λεξικών αναζήτησης κειμένου

en: Init
el: Εκκίνηση

en: List of text search templates
el: Λίστα προτύπων αναζήτησης κειμένου

en: List of text search configurations
el: Λίστα ρυθμίσεων αναζήτησης κειμένου

en: Did not find any text search configuration named "%s".
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις αναζήτησης κειμένου με όνομα «%s».

en: Did not find any text search configurations.
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις αναζήτησης κειμένου.

en: Token
el: Ενδεικτικό

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Text search configuration "%s.%s"
el: Ρύθμιση αναζήτησης κειμένου «%s.%s»

en: Text search configuration "%s"
el: Ρύθμιση αναζήτησης κειμένου «%s»

en: 
    Parser: "%s.%s"
el: 
    Αναλυτής: «%s.%s»

en: 
    Parser: "%s"
el: 
    Αναλυτής: «%s»

en: List of foreign-data wrappers
el: Λίστα περιτύλιξης ξένων δεδομένων

en: Foreign-data wrapper
el: Περιτύλιξη ξένων δεδομένων

en: Version
el: Έκδοση

en: List of foreign servers
el: Λίστα ξενικών διακομιστών

en: Server
el: Διακομιστής

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: List of user mappings
el: Λίστα αντιστοιχιών χρηστών

en: List of foreign tables
el: Λίστα ξενικών πινάκων

en: List of installed extensions
el: Λίστα εγκατεστημένων επεκτάσεων

en: Did not find any extension named "%s".
el: Δεν βρέθηκε καμία επέκταση με το όνομα «%s».

en: Did not find any extensions.
el: Δεν βρέθηκαν επεκτάσεις.

en: Object description
el: Περιγραφή αντικειμένου

en: Objects in extension "%s"
el: Αντικείμενα στην επέκταση «%s»

en: improper qualified name (too many dotted names): %s
el: ακατάλληλο αναγνωρισμένο όνομα (πάρα πολλά διάστικτα ονόματα): %s

en: cross-database references are not implemented: %s
el: οι παραπομπές μεταξύ βάσεων δεδομένων δεν είναι υλοποιημένες: %s

en: The server (version %s) does not support publications.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει δημοσιεύσεις.

en: All tables
el: Όλοι οι πίνακες

en: Inserts
el: Εισαγωγές

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Deletes
el: Διαγραφές

en: Truncates
el: Περικοπές

en: Via root
el: Διαμέσου υπερχρήστη

en: List of publications
el: Λίστα δημοσιεύσεων

en: Did not find any publication named "%s".
el: Δεν βρέθηκε καμία δημοσίευση με όνομα «%s».

en: Did not find any publications.
el: Δεν βρέθηκε καμία δημοσίευση.

en: Publication %s
el: Δημοσίευση %s

en: Tables:
el: Πίνακες:

en: Tables from schemas:
el: Πίνακες από σχήματα:

en: The server (version %s) does not support subscriptions.
el: Ο διακομιστής (έκδοση %s) δεν υποστηρίζει συνδρομές.

en: Publication
el: Δημοσίευση

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Streaming
el: Ροής

en: Two-phase commit
el: Συναλλαγή δύο φάσεων

en: Disable on error
el: Απενεργοποίηση μετά από σφάλμα

en: Origin
el: Πηγή

en: Password required
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: Run as owner?
el: Τρέξτε ως ιδιοκτήτης;

en: Synchronous commit
el: Σύγχρονη δέσμευση

en: Skip LSN
el: Παράλειψη LSN

en: List of subscriptions
el: Λίστα συνδρομών

en: AM
el: ΑΜ

en: Input type
el: Τύπος εισόδου

en: Storage type
el: Τύπος αποθήκευσης

en: Operator class
el: Κλάση χειριστή

en: Operator family
el: Οικογένεια χειριστή

en: List of operator classes
el: Λίστα οικογένειας κλάσεων

en: Applicable types
el: Εφαρμόσιμοι τύποι

en: List of operator families
el: Λίστα οικογενειών χειριστών

en: Operator
el: Χειριστής

en: Strategy
el: Στρατηγική

en: ordering
el: διάταξη

en: search
el: αναζήτηση

en: Purpose
el: Στόχος

en: Sort opfamily
el: Διάταξη opfamily

en: List of operators of operator families
el: Λίστα χειριστών των οικογενειών χειριστών

en: Registered left type
el: Καταχωρημένος αριστερός τύπος

en: Registered right type
el: Καταχωρημένος δεξιός τύπος

en: Number
el: Αριθμός

en: List of support functions of operator families
el: Λίστα συναρτήσεων υποστήριξης των οικογενειών χειριστών

en: Large objects
el: Μεγάλα αντικείμενα

en: psql is the PostgreSQL interactive terminal.
el: psql είναι το διαδραστικό τερματικό της PostgreSQL.

en: Usage:
el: Χρήση:

en:   psql [OPTION]... [DBNAME [USERNAME]]
el:   psql [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [DBNAME [USERNAME]]

en: General options:
el: Γενικές επιλογές:

en:   -c, --command=COMMAND    run only single command (SQL or internal) and exit
el:   -c, --command=COMMAND    εκτέλεσε μόνο μία μονή εντολή (SQL ή εσωτερική) και έξελθε

en:   -d, --dbname=DBNAME      database name to connect to (default: "%s")
el:   -d, --dbname=DBNAME      ονομασία βάσης δεδομένων στην οποία θα συνδεθείτε (προεπιλογή: «%s»)

en:   -f, --file=FILENAME      execute commands from file, then exit
el:   -f, --file=FILENAME      εκτέλεσε εντολές από αρχείο, στη συνέχεια έξοδος

en:   -l, --list               list available databases, then exit
el:   -l, --list               απαρίθμησε τις διαθέσιμες βάσεις δεδομένων, στη συνέχεια έξοδος

en:   -v, --set=, --variable=NAME=VALUE
                               set psql variable NAME to VALUE
                               (e.g., -v ON_ERROR_STOP=1)
el:   -v, --set=, --variable=NAME=VALUE
                               όρισε την μεταβλητή της psql NAME στην τιμή VALUE
                               (π.χ., -v ON_ERROR_STOP=1)

en:   -V, --version            output version information, then exit
el:   -V, --version            εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -X, --no-psqlrc          do not read startup file (~/.psqlrc)
el:   -X, --no-psqlrc          να μην διαβαστεί το αρχείο εκκίνησης (~/.psqlrc)

en:   -1 ("one"), --single-transaction
                               execute as a single transaction (if non-interactive)
el:   -1 («one»), --single-transaction
                               εκτέλεσε ως μεμονωμένη συναλλαγή (εάν δεν είναι διαδραστική)

en:   -?, --help[=options]     show this help, then exit
el:   -?, --help[=options]     εμφάνισε αυτής της βοήθειας και, στη συνέχεια, έξοδος

en:       --help=commands      list backslash commands, then exit
el:       --help=commands      απαρίθμησε τις εντολές ανάποδης καθέτου και, στη συνέχεια, έξοδος

en:       --help=variables     list special variables, then exit
el:       --help=variables     απαρίθμησε τις ειδικές μεταβλητές και, στη συνέχεια, έξοδος

en: 
    Input and output options:
el: 
    Επιλογές εισόδου και εξόδου:

en:   -a, --echo-all           echo all input from script
el:   -a, --echo-all           echo όλη την είσοδο από σενάριο

en:   -b, --echo-errors        echo failed commands
el:   -b, --echo-errors        echo όλες τις αποτυχημένες εντολές

en:   -e, --echo-queries       echo commands sent to server
el:   -e, --echo-queries       echo τις εντολές που αποστέλλονται στο διακομιστή

en:   -E, --echo-hidden        display queries that internal commands generate
el:   -E, --echo-hidden        εμφάνισε ερωτήματα που δημιουργούνται από εσωτερικές εντολές

en:   -L, --log-file=FILENAME  send session log to file
el:   -L, --log-file=FILENAME  στείλε την καταγραφή της συνεδρίας στο αρχείο

en:   -n, --no-readline        disable enhanced command line editing (readline)
el:   -n, --no-readline        απενεργοποιήσε την βελτιωμένη επεξεργασία γραμμής εντολών (readline)

en:   -o, --output=FILENAME    send query results to file (or |pipe)
el:   -o, --output=FILENAME    στείλε τα αποτελέσματα ερωτημάτων σε αρχείο (ή |pipe)

en:   -q, --quiet              run quietly (no messages, only query output)
el:   -q, --quiet              εκτέλεσε σιωπηλά (καθόλου μηνύματα, μόνο έξοδος ερωτημάτων)

en:   -s, --single-step        single-step mode (confirm each query)
el:   -s, --single-step        λειτουργία μονού βήματος (επιβεβαίωσε κάθε ερώτημα)

en:   -S, --single-line        single-line mode (end of line terminates SQL command)
el:   -S, --single-line        λειτουργία μονής γραμμής (το τέλος της γραμμής τερματίζει την εντολή SQL)

en: 
    Output format options:
el: 
    Επιλογές μορφής εξόδου:

en:   -A, --no-align           unaligned table output mode
el:   -A, --no-align           λειτουργία εξόδου πίνακα μη ευθυγραμμισμένη λειτουργία εξόδου πίνακα

en:       --csv                CSV (Comma-Separated Values) table output mode
el:       --csv                λειτουργία εξόδου πίνακα CSV (τιμές διαχωρισμένες με κόμματα)

en:   -F, --field-separator=STRING
                               field separator for unaligned output (default: "%s")
el:   -F, --field-separator=STRING
                               διαχωριστικό πεδίου για μη ευθυγραμμισμένη έξοδο (προεπιλογή: "%s")

en:   -H, --html               HTML table output mode
el:   -H, --html               λειτουργία εξόδου πίνακα HTML

en:   -P, --pset=VAR[=ARG]     set printing option VAR to ARG (see \pset command)
el:   -P, --pset=VAR[=ARG]     όρισε την επιλογή εκτύπωσης VAR σε ARG (δείτε την εντολή \pset)

en:   -R, --record-separator=STRING
                               record separator for unaligned output (default: newline)
el:   -R, --record-separator=STRING
                               διαχωριστικό εγγραφών για μη ευθυγραμμισμένη έξοδο (προεπιλογή: νέα γραμμή)

en:   -t, --tuples-only        print rows only
el:   -t, --tuples-only        εκτύπωσε μόνο γραμμές

en:   -T, --table-attr=TEXT    set HTML table tag attributes (e.g., width, border)
el:   -T, --table-attr=TEXT    όρισε τα χαρακτηριστικά ετικετών πίνακα HTML (π.χ. πλάτος, περίγραμμα)

en:   -x, --expanded           turn on expanded table output
el:   -x, --expanded           ενεργοποίησε λειτουργία εκτεταμένης εξόδου πίνακα

en:   -z, --field-separator-zero
                               set field separator for unaligned output to zero byte
el:   -z, --field-separator-zero
                               όρισε το διαχωριστικό πεδίου για μη ευθυγραμμισμένη έξοδο στο μηδενικό byte

en:   -0, --record-separator-zero
                               set record separator for unaligned output to zero byte
el:   -0, --record-separator-zero
                               όρισε το διαχωριστικό εγγραφών για μη ευθυγραμμισμένη έξοδο στο μηδενικό byte

en: 
    Connection options:
el: 
    Επιλογές σύνδεσης:

en:   -h, --host=HOSTNAME      database server host or socket directory (default: "%s")
el:   -h, --host=HOSTNAME      κεντρικός υπολογιστής διακομιστή βάσης δεδομένων ή κατάλογος υποδοχών (προεπιλογή: «%s»)

en: local socket
el: τοπική υποδοχή

en:   -p, --port=PORT          database server port (default: "%s")
el:   -p, --port=PORT          θύρα διακομιστή βάσης δεδομένων (προεπιλογή: «%s»)

en:   -U, --username=USERNAME  database user name (default: "%s")
el:   -U, --username=USERNAME  όνομα χρήστη βάσης δεδομένων (προεπιλογή: «%s»)

en:   -w, --no-password        never prompt for password
el:   -w, --no-password        να μην ζητείται ποτέ κωδικός πρόσβασης

en:   -W, --password           force password prompt (should happen automatically)
el:   -W, --password           αναγκαστική προτροπή κωδικού πρόσβασης (πρέπει να συμβεί αυτόματα)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help" (for SQL
    commands) from within psql, or consult the psql section in the PostgreSQL
    documentation.
el: 
    Για περισσότερες πληροφορίες, πληκτρολογήστε "\?" (για εσωτερικές εντολές) ή «\help» (για SQL
    εντολές) μέσα από το psql, ή συμβουλευτείτε την ενότητα psql στην τεκμηρίωση της PostgreSQL

en: Report bugs to <%s>.
el: Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: General
el: Γενικά

en:   \bind [PARAM]...       set query parameters
el:   \bind [PARAM]...       όρισε τις παραμέτρους του ερωτήματος

en:   \copyright             show PostgreSQL usage and distribution terms
el:   \copyright             εμφάνισε τους όρους χρήσης και διανομής της PostgreSQL

en:   \crosstabview [COLUMNS] execute query and display result in crosstab
el:   \crosstabview [COLUMNS] εκτέλεσε το ερώτημα και εμφάνισε τo αποτελέσμα σε όψη crosstab

en:   \errverbose            show most recent error message at maximum verbosity
el:   \errverbose            εμφάνισε το πιο πρόσφατο μήνυμα σφάλματος στη μέγιστη λεπτομέρεια

en:   \g [(OPTIONS)] [FILE]  execute query (and send result to file or |pipe);
                             \g with no arguments is equivalent to a semicolon
el:   \g [(OPTIONS)] [FILE]  εκτέλεσε το ερώτημα (και στείλε το αποτελέσματα σε αρχείο ή |pipe).
                             \g χωρίς ορίσματα ισοδυναμεί με το ερωματικό

en:   \gdesc                 describe result of query, without executing it
el:   \gdesc                 περίγραψε το αποτέλεσμα του ερωτήματος, χωρίς να εκτελεστεί

en:   \gexec                 execute query, then execute each value in its result
el:   \gexec                 εκτέλεσε το ερώτημα και, στη συνέχεια, εκτέλεσε κάθε τιμή του αποτελέσματός της

en:   \gset [PREFIX]         execute query and store result in psql variables
el:   \gset [PREFIX]         εκτέλεσε το ερώτημα και αποθήκευσε το αποτελέσμα σε psql μεταβλητές

en:   \gx [(OPTIONS)] [FILE] as \g, but forces expanded output mode
el:   \gx [(OPTIONS)] [FILE] όμοια με \g, αλλά επιβάλλει λειτουργία εκτεταμένης εξόδου

en:   \q                     quit psql
el:   \q                     τερμάτισε psql

en:   \watch [[i=]SEC] [c=N] execute query every SEC seconds, up to N times
el:   \watch [[i=]SEC] [c=N] εκτέλεση ερωτήματος κάθε SEC δευτερόλεπτα, έως και N φορές

en: Help
el: Βοήθεια

en:   \? [commands]          show help on backslash commands
el:   \? [commands]          εμφάνισε την βοήθεια για τις εντολές ανάποδης καθέτου

en:   \? options             show help on psql command-line options
el:   \? options             εμφάνισε την βοήθεια για τις επιλογές εντολών γραμμής της psql

en:   \? variables           show help on special variables
el:   \? variables           εμφάνισε την βοήθεια για τις ειδικές μεταβλητές

en:   \h [NAME]              help on syntax of SQL commands, * for all commands
el:   \h [NAME]              βοήθεια για την σύνταξη των εντολών SQL, * για όλες τις εντολών

en: Query Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη Ερωτήματος

en:   \e [FILE] [LINE]       edit the query buffer (or file) with external editor
el:   \e [FILE] [LINE]       επεξεργάσου την ενδιάμεση μνήμη (ή αρχείο) ερωτήματος με εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου

en:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  edit function definition with external editor
el:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  επεξεργάσου τον ορισμό της συνάρτησης με εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου

en:   \ev [VIEWNAME [LINE]]  edit view definition with external editor
el:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  επεξεργάσου τον ορισμό της όψης με εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου

en:   \p                     show the contents of the query buffer
el:   \p                     εμφάνισε τα περιοχόμενα της ενδιάμεσης μνήμης ερωτήματος

en:   \r                     reset (clear) the query buffer
el:   \r                     επαναφορά (αρχικοποίηση) της ενδιάμεσης μνήμης ερωτήματος

en:   \s [FILE]              display history or save it to file
el:   \s [FILE]              εμφάνισε το ιστορικό η αποθήκευσε το σε αρχείο

en:   \w FILE                write query buffer to file
el:   \w FILE                γράψε την ενδιάμεση μνήμη ερωτήματος σε αρχείο

en: Input/Output
el: Είσοδος/Έξοδος

en:   \copy ...              perform SQL COPY with data stream to the client host
el:   \copy ...              εκτέλεσε SQL COPY με ροή δεδομένων σε διακομιστή πελάτη

en:   \echo [-n] [STRING]    write string to standard output (-n for no newline)
el:   \echo [-n] [STRING]    γράψε την στοιχειοσειρά στην τυπική έξοδο (-n για παράληψη νέας γραμμής)

en:   \i FILE                execute commands from file
el:   \i FILE                εκτέλεσε εντολές από αρχείο

en:   \ir FILE               as \i, but relative to location of current script
el:   \ir FILE               όπως \i, αλλά σε σχέση με την τοποθεσία του τρέχοντος σεναρίου

en:   \o [FILE]              send all query results to file or |pipe
el:   \o [FILE]              στείλε όλα τα αποτελέσματα ερωτημάτων σε αρχείο ή |pipe

en:   \qecho [-n] [STRING]   write string to \o output stream (-n for no newline)
el:   \qecho [-n] [STRING]   γράψε την στοιχειοσειρά στην ροή εξόδου \o (-n για παράληψη νέας γραμμής)

en:   \warn [-n] [STRING]    write string to standard error (-n for no newline)
el:   \warn [-n] [STRING]    γράψε την στοιχειοσειρά στο τυπικό σφάλμα (-n για παράληψη νέας γραμμής)

en: Conditional
el: Υπό συνθήκη

en:   \if EXPR               begin conditional block
el:   \if EXPR               έναρξη υπό συνθήκης μπλοκ

en:   \elif EXPR             alternative within current conditional block
el:   \elif EXPR             εναλλακτική λύση εντός του τρέχοντος μπλοκ υπό όρους

en:   \else                  final alternative within current conditional block
el:   \else                  τελική εναλλακτική λύση εντός του τρέχοντος μπλοκ υπό όρους

en:   \endif                 end conditional block
el:   \endif                 τερματισμός μπλοκ υπό όρους

en: Informational
el: Πληροφοριακά

en:   (options: S = show system objects, + = additional detail)
el:   (επιλογές: S = εμφάνισε αντικείμενα συστήματος, + = επιπλέον λεπτομέριες)

en:   \d[S+]                 list tables, views, and sequences
el:   \d[S+]                 εμφάνισε πίνακες, όψεις και σειρές

en:   \d[S+]  NAME           describe table, view, sequence, or index
el:   \d[S+]  NAME           περιέγραψε πίνακα, όψη, σειρά, ή ευρετήριο

en:   \da[S]  [PATTERN]      list aggregates
el:   \da[S]  [PATTERN]      απαρίθμησε συγκεντρωτικά

en:   \dA[+]  [PATTERN]      list access methods
el:   \dA[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε μεθόδους πρόσβασης

en:   \dAc[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator classes
el:   \dAc[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  απαρίθμησε κλάσεις χειριστή

en:   \dAf[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator families
el:   \dAf[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  απαρίθμησε οικογένειες χειριστών

en:   \dAo[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list operators of operator families
el:   \dAo[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   απαρίθμησε χειριστές των οικογενειών χειριστών

en:   \dAp[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list support functions of operator families
el:    \dAp[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   απαρίθμησε συναρτήσεις των οικογενειών χειριστών

en:   \db[+]  [PATTERN]      list tablespaces
el:   \db[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε πινακοχώρους

en:   \dc[S+] [PATTERN]      list conversions
el:   \dc[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε μετατροπές

en:   \dconfig[+] [PATTERN]  list configuration parameters
el:   \dconfig[+] [PATTERN]  απαρίθμησε παραμέτρους ρύθμισης

en:   \dC[+]  [PATTERN]      list casts
el:   \dC[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε casts

en:   \dd[S]  [PATTERN]      show object descriptions not displayed elsewhere
el:   \dd[S]  [PATTERN]      εμφάνισε περιγραφές αντικειμένων που δεν φαίνονται πουθενά αλλού

en:   \dD[S+] [PATTERN]      list domains
el:   \dD[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε πεδία

en:   \ddp    [PATTERN]      list default privileges
el:   \ddp    [PATTERN]      απαρίθμησε προεπιλεγμένα προνόμια

en:   \dE[S+] [PATTERN]      list foreign tables
el:   \dE[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε ξενικούς πίνακες

en:   \des[+] [PATTERN]      list foreign servers
el:   \des[+] [PATTERN]      απαρίθμησε ξενικούς διακομιστές

en:   \det[+] [PATTERN]      list foreign tables
el:   \det[+] [PATTERN]      απαρίθμησε ξενικούς πίνακες

en:   \deu[+] [PATTERN]      list user mappings
el:   \deu[+] [PATTERN]      απαρίθμησε αντιστοιχίες χρηστών

en:   \dew[+] [PATTERN]      list foreign-data wrappers
el:   \dew[+] [PATTERN]      απαρίθμησε περιτυλίξεις ξένων δεδομένων

en:   \df[anptw][S+] [FUNCPTRN [TYPEPTRN ...]]
                             list [only agg/normal/procedure/trigger/window] functions
el:   \df[anptw][S+] [FUNCPTRN [TYPEPTRN …]]
                             απαρίθμησε συναρτήσεις [μόνο agg/normal/procedures/trigger/window]

en:   \dF[+]  [PATTERN]      list text search configurations
el:   \dF[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε ρυθμίσεις αναζήτησης κειμένου

en:   \dFd[+] [PATTERN]      list text search dictionaries
el:   \dFd[+] [PATTERN]      απαρίθμησε λεξικά αναζήτησης κειμένου

en:   \dFp[+] [PATTERN]      list text search parsers
el:   \dFp[+] [PATTERN]      απαρίθμησε αναλυτές αναζήτησης κειμένου

en:   \dFt[+] [PATTERN]      list text search templates
el:   \dFt[+] [PATTERN]      απαρίθμησε πρότυπα αναζήτησης κειμένου

en:   \dg[S+] [PATTERN]      list roles
el:   \dg[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε ρόλους

en:   \di[S+] [PATTERN]      list indexes
el:   \di[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε ευρετήρια

en:   \dl[+]                 list large objects, same as \lo_list
el:   \dl[+]                 απαρίθμησε μεγάλα αντικείμενα, όπως \lo_list

en:   \dL[S+] [PATTERN]      list procedural languages
el:   \dL[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε διαδικαστικές γλώσσες

en:   \dm[S+] [PATTERN]      list materialized views
el:   \dm[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε υλοποιημένες όψεις

en:   \dn[S+] [PATTERN]      list schemas
el:   \dn[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε σχήματα

en:   \do[S+] [OPPTRN [TYPEPTRN [TYPEPTRN]]]
                             list operators
el:   \do[S+] [OPPTRN [TYPEPTRN [TYPEPTRN]]]
                             απαρίθμησε χειριστές

en:   \dO[S+] [PATTERN]      list collations
el:   \dO[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε συρραφές

en:   \dp[S]  [PATTERN]      list table, view, and sequence access privileges
el:   \dp[S]   [PATTERN]      απαρίθμησε προνόμια πρόσβασης πίνακα, όψης και σειράς

en:   \dP[itn+] [PATTERN]    list [only index/table] partitioned relations [n=nested]
el:   \dP[itn+] [PATTERN]    απαρίθμησε διαχωρισμένες σχέσεις [μόνο ευρετήριο/πίνακα] [n=nested]

en:   \drds [ROLEPTRN [DBPTRN]] list per-database role settings
el:   \drds [ROLEPTRN [DBPTRN]] απαρίθμησε ρυθμίσεις ρόλου ανά βάση δεδομένων

en:   \drg[S] [PATTERN]      list role grants
el:   \drg[S] [PATTERN]      απαρίθμησε χορηγούς ρόλων

en:   \dRp[+] [PATTERN]      list replication publications
el:   \dRp[+] [PATTERN]      απαρίθμησε δημοσιεύσεις αναπαραγωγής

en:   \dRs[+] [PATTERN]      list replication subscriptions
el:   \dRs[+] [PATTERN]      απαρίθμησε συνδρομές αναπαραγωγής

en:   \ds[S+] [PATTERN]      list sequences
el:   \ds[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε ακολουθίες

en:   \dt[S+] [PATTERN]      list tables
el:   \dt[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε πίνακες

en:   \dT[S+] [PATTERN]      list data types
el:   \dT[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε τύπους δεδομένων

en:   \du[S+] [PATTERN]      list roles
el:   \du[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε ρόλους

en:   \dv[S+] [PATTERN]      list views
el:   \dv[S+] [PATTERN]      απαρίθμησε όψεις

en:   \dx[+]  [PATTERN]      list extensions
el:   \dx[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε προεκτάσεις

en:   \dX     [PATTERN]      list extended statistics
el:   \dX     [PATTERN]      απαρίθμησε εναύσματα συμβάντων

en:   \dy[+]  [PATTERN]      list event triggers
el:   \dy[+]  [PATTERN]      απαρίθμησε εναύσματα συμβάντων

en:   \l[+]   [PATTERN]      list databases
el:   \l[+]   [PATTERN]      απαρίθμησε βάσεις δεδομένων

en:   \sf[+]  FUNCNAME       show a function's definition
el:   \sf[+]  FUNCNAME       εμφάνισε τον ορισμό μίας συνάρτησης

en:   \sv[+]  VIEWNAME       show a view's definition
el:   \sv[+]  VIEWNAME       εμφάνισε τον ορισμό μίας όψης

en:   \z[S]   [PATTERN]      same as \dp
el:   \z[S]   [PATTERN]      όπως \dp

en: Large Objects
el: Μεγάλα αντικείμενα

en:   \lo_export LOBOID FILE write large object to file
el:   \lo_export LOBOID FILE εγγραφή μεγάλου αντικειμένου σε αρχείο

en:   \lo_import FILE [COMMENT]
                             read large object from file
el:   \lo_import FILE [COMMENT]
                             ανάγνωση μεγάλων αντικειμένων από αρχείο

en:   \lo_list[+]            list large objects
el:   \lo_list[+]            απαρίθμησε μεγάλα αντικείμενα

en:   \lo_unlink LOBOID      delete a large object
el:   \lo_unlink LOBOID      διαγραφή μεγάλου αντικειμένου

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en:   \a                     toggle between unaligned and aligned output mode
el:   \a                     εναλλαγή μεταξύ μη ευθυγραμμισμένης και ευθυγραμμισμένης μορφής εξόδου

en:   \C [STRING]            set table title, or unset if none
el:   \C [STRING]            όρισε τίτλο πίνακα, ή αναίρεσε εάν κενό

en:   \f [STRING]            show or set field separator for unaligned query output
el:   \f [STRING]            εμφάνισε ή όρισε τον διαχωριστή πεδίου για μη ευθυγραμμισμένη έξοδο ερωτήματος

en:   \H                     toggle HTML output mode (currently %s)
el:   \H                     εναλλαγή λειτουργίας εξόδου HTML (επί του παρόντος %s)

en:   \pset [NAME [VALUE]]   set table output option
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle)
el:   \pset [NAME [VALUE]]   όρισε την επιλογή εξόδου πίνακα
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle)

en:   \t [on|off]            show only rows (currently %s)
el:   \t [on|off]            εμφάνισε μόνο γραμμές (επί του παρόντος %s)

en:   \T [STRING]            set HTML <table> tag attributes, or unset if none
el:   \T [STRING]            ορίστε χαρακτηριστικά ετικέτας <table> HTML, ή αναιρέστε εάν δεν υπάρχουν

en:   \x [on|off|auto]       toggle expanded output (currently %s)
el:   \x [on|off|auto]       εναλλαγή τιμής διευρυμένης εξόδου (επί του παρόντος %s)

en: auto
el: αυτόματο

en: Connection
el: Σύνδεση

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently "%s")
el:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             σύνδεση σε νέα βάση δεδομένων (επί του παρόντος «%s»)

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently no connection)
el:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             σύνδεση σε νέα βάση δεδομένων (επί του παρόντος καμία σύνδεση)

en:   \conninfo              display information about current connection
el:   \conninfo              εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με την παρούσα σύνδεση

en:   \encoding [ENCODING]   show or set client encoding
el:   \encoding [ENCODING]   εμφάνισε ή όρισε την κωδικοποίηση του πελάτη

en:   \password [USERNAME]   securely change the password for a user
el:   \password [USERNAME]   άλλαξε με ασφάλεια τον κωδικό πρόσβασης ενός χρήστη

en: Operating System
el: Λειτουργικό σύστημα

en:   \cd [DIR]              change the current working directory
el:   \cd [DIR]              άλλαξε τον παρόν κατάλογο εργασίας

en:   \getenv PSQLVAR ENVVAR fetch environment variable
el:   \getenv PSQLVAR ENVVAR λήψη μεταβλητής περιβάλλοντος

en:   \setenv NAME [VALUE]   set or unset environment variable
el:   \setenv NAME [VALUE]   όρισε ή αναίρεσε μεταβλητή περιβάλλοντος

en:   \timing [on|off]       toggle timing of commands (currently %s)
el:   \timing [on|off]       εναλλαγή χρονισμού των εντολών (επί του παρόντος %s)

en:   \! [COMMAND]           execute command in shell or start interactive shell
el:   \! [COMMAND]           εκτέλεσε εντολή σε κέλυφος ή ξεκίνησε διαδραστικό κέλυφος

en: Variables
el: Μεταβλητές

en:   \prompt [TEXT] NAME    prompt user to set internal variable
el:   \prompt [TEXT] NAME    προέτρεψε τον χρήστη να ορίσει εσωτερική μεταβλητή

en:   \set [NAME [VALUE]]    set internal variable, or list all if no parameters
el:   \set [NAME [VALUE]]    όρισε εσωτερική μεταβλητή, ή απαρίθμησέ τες όλες εάν δεν υπάρχουν παράμετροι

en:   \unset NAME            unset (delete) internal variable
el:   \unset NAME            αναίρεσε (διέγραψε) εσωτερική μεταβλητή

en: List of specially treated variables
el: Απαρίθμηση των ειδικά επεξεργασμένων μεταβλητών

en: psql variables:
el: psql μεταβλητές:

en:   psql --set=NAME=VALUE
      or \set NAME VALUE inside psql
el:   psql --set=NAME=VALUE
      ή \set NAME VALUE μέσα σε psql

en:   AUTOCOMMIT
        if set, successful SQL commands are automatically committed
el:   AUTOCOMMIT
        εφόσον ορισμένο, επιτυχημένες εντολές SQL ολοκληρώνονται αυτόματα

en:   COMP_KEYWORD_CASE
        determines the case used to complete SQL key words
        [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]
el:   COMP_KEYWORD_CASE
        καθορίζει τον τύπο (πεζά, κεφαλαία) για την ολοκλήρωση όρων SQL
        [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]

en:   DBNAME
        the currently connected database name
el:   DBNAME
        ονομασία της συνδεδεμένης βάσης δεδομένων

en:   ECHO
        controls what input is written to standard output
        [all, errors, none, queries]
el:   ECHO
        ελέγχει ποία είσοδος γράφεται στην τυπική έξοδο
        [all, errors, none, queries]

en:   ECHO_HIDDEN
        if set, display internal queries executed by backslash commands;
        if set to "noexec", just show them without execution
el:   ECHO_HIDDEN
        εάν έχει οριστεί, εμφανίστε εσωτερικά ερωτήματα που εκτελούνται από εντολές ανάστρωσής τους.
        εάν οριστεί σε "noexec", απλά δείξτε τους χωρίς εκτέλεση

en:   ENCODING
        current client character set encoding
el:   ENCODING
        τρέχουσα κωδικοποίηση χαρακτήρων του προγράμματος-πελάτη

en:   ERROR
        "true" if last query failed, else "false"
el:   ΣΦΑΛΜΑ
        "true" αν το τελευταίο ερώτημα απέτυχε, αλλιώς "false"

en:   FETCH_COUNT
        the number of result rows to fetch and display at a time (0 = unlimited)
el:   FETCH_COUNT
        αριθμός των σειρών αποτελεσμάτων για λήψη και εμφάνιση ανά επανάλληψη (0 = απεριόριστος)

en:   HIDE_TABLEAM
        if set, table access methods are not displayed
el:   HIDE_TABLEAM
        εάν έχει οριστεί, δεν εμφανίζονται μέθοδοι πρόσβασης πίνακα

en:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        if set, compression methods are not displayed
el:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        εάν έχει οριστεί, δεν εμφανίζονται μέθοδοι συμπίεσης

en:   HISTCONTROL
        controls command history [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]
el:   HISTCONTROL
        ελέγχει το ιστορικό εντολών [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]

en:   HISTFILE
        file name used to store the command history
el:   HISTFILE
        όνομα αρχείου που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του ιστορικού εντολών

en:   HISTSIZE
        maximum number of commands to store in the command history
el:   HISTSIZE
        μέγιστος αριθμός εντολών που θα αποθηκευτούν στο ιστορικό εντολών

en:   HOST
        the currently connected database server host
el:   HOST
        ο συνδεδεμένος κεντρικός υπολογιστής διακομιστή βάσης δεδομένων

en:   IGNOREEOF
        number of EOFs needed to terminate an interactive session
el:   IGNOREEOF
        αριθμός των EOF που απαιτούνται για τον τερματισμό μιας διαδραστικής συνεδρίας

en:   LASTOID
        value of the last affected OID
el:   LASTOID
        τιμή του τελευταίου επηρεασμένου OID

en:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        message and SQLSTATE of last error, or empty string and "00000" if none
el:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        μήνυμα και SQLSTATE του τελευταίου σφάλματος, ή κενή συμβολοσειρά και "00000" εάν δεν

en:   ON_ERROR_ROLLBACK
        if set, an error doesn't stop a transaction (uses implicit savepoints)
el:   ON_ERROR_ROLLBACK
        εάν έχει οριστεί, ένα σφάλμα δεν διακόπτει μια συναλλαγή (χρησιμοποιεί έμμεσα σημεία αποθήκευσης)

en:   ON_ERROR_STOP
        stop batch execution after error
el:   ON_ERROR_STOP
        σταμάτησε την ομαδική εκτέλεση μετά από σφάλμα

en:   PORT
        server port of the current connection
el:   PORT
        θύρα διακομιστή της τρέχουσας σύνδεσης

en:   PROMPT1
        specifies the standard psql prompt
el:   PROMPT1
        ορίζει την τυπική προτροπή psql

en:   PROMPT2
        specifies the prompt used when a statement continues from a previous line
el:   PROMPT2
        καθορίζει την προτροπή που χρησιμοποιείται όταν μια πρόταση συνεχίζεται από προηγούμενη γραμμή

en:   PROMPT3
        specifies the prompt used during COPY ... FROM STDIN
el:   PROMPT3
        καθορίζει την προτροπή που χρησιμοποιείται κατά την διάρκεια COPY … FROM STDIN

en:   QUIET
        run quietly (same as -q option)
el:   QUIET
        σιωπηλή εκτέλεση(όμοια με την επιλογή -q)

en:   ROW_COUNT
        number of rows returned or affected by last query, or 0
el:   ROW_COUNT
        αριθμός των επηρεασμένων ή επιστρεφομένων σειρών του τελευταίου ερωτήματος, ή 0

en:   SERVER_VERSION_NAME
      SERVER_VERSION_NUM
        server's version (in short string or numeric format)
el:   SERVER_VERSION_NAME
      SERVER_VERSION_NUM
       έκδοση διακομιστή (σε σύντομη συμβολοσειρά ή αριθμητική μορφή)

en:   SHELL_ERROR
        "true" if the last shell command failed, "false" if it succeeded
el:   SHELL_ERROR
        "true" αν η τελευταία εντολή κελύφους απέτυχε, "false" αν πέτυχε

en:   SHELL_EXIT_CODE
        exit status of the last shell command
el:   SHELL_EXIT_CODE
        κατάσταση εξόδου της τελευταίας εντολής του κελύφους

en:   SHOW_ALL_RESULTS
        show all results of a combined query (\;) instead of only the last
el:   SHOW_ALL_RESULTS
        εμφάνισε όλα τα αποτελέσματα ερωτημάτων (\;) αντί μόνο του τελευταίου

en:   SHOW_CONTEXT
        controls display of message context fields [never, errors, always]
el:   SHOW_CONTEXT
        ελέγχει την εμφάνιση των πεδίων του περιεχομένου μηνύματος [never, errors, always]

en:   SINGLELINE
        if set, end of line terminates SQL commands (same as -S option)
el:   SINGLELINE
        εάν έχει οριστεί, το τέλος γραμμής ολοκληρώνει τα ερωτήματα SQL (όμοια με την επιλογή -S)

en:   SINGLESTEP
        single-step mode (same as -s option)
el:   SINGLESTEP
         λειτουργία μονού-βήματος(όμοια με την επιλογή -s)

en:   SQLSTATE
        SQLSTATE of last query, or "00000" if no error
el:   SQLSTATE
        SQLSTATE του τελευταίου ερωτήματος, ή «00000» εάν δεν υπήρξαν σφάλματα

en:   USER
        the currently connected database user
el:   USER
        ο τρέχων συνδεδεμένος χρήστης βάσης δεδομένων

en:   VERBOSITY
        controls verbosity of error reports [default, verbose, terse, sqlstate]
el:   VERBOSITY
        ελέγχει την περιφραστικότητα των αναφορών σφαλμάτων  [default, verbose, terse, sqlstate]

en:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        psql's version (in verbose string, short string, or numeric format)
el:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        η έκδοση της psql (σε περιγραφική συμβολοσειρά, σύντομη συμβολοσειρά, ή αριθμητική μορφή)

en: 
    Display settings:
el: 
    Ρυθμίσεις εμφάνισης:

en:   psql --pset=NAME[=VALUE]
      or \pset NAME [VALUE] inside psql
el:   psql --set=NAME=VALUE
      ή \set NAME VALUE μέσα σε συνεδρία psql

en:   border
        border style (number)
el:   border
        στυλ περιγράμματος (αριθμός)

en:   columns
        target width for the wrapped format
el:   columns
        πλάτος προορισμού κατά την εμφάνιση αναδιπλωμένης μορφής

en:   expanded (or x)
        expanded output [on, off, auto]
el:   expanded (ή x)
        διευρυμένη έξοδος [on, off, auto]

en:   fieldsep
        field separator for unaligned output (default "%s")
el:   fieldsep
        διαχωριστικό πεδίου σε μορφή μή ευθυγραμισμένης εξόδου (προκαθοριμένο «%s»)

en:   fieldsep_zero
        set field separator for unaligned output to a zero byte
el:   fieldsep_zero
        ορίζει το διαχωριστικό πεδίου για τη μορφή μη ευθυγραμμισμένης εξόδου στο μηδενικό byte

en:   footer
        enable or disable display of the table footer [on, off]
el:   footer
        ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την εμφάνιση του υποσέλιδου σε πίνακα [on, off]

en:   format
        set output format [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]
el:   format
        ορίζει τη μορφή εξόδου [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, …]

en:   linestyle
        set the border line drawing style [ascii, old-ascii, unicode]
el:   linestyle
        ορίζει τη μορφή περιγράμματος [ascii, old-ascii, unicode]

en:   null
        set the string to be printed in place of a null value
el:   null
        ορίζει τη συμβολοσειρά που θα εκτυπωθεί στη θέση κενής τιμής

en:   numericlocale
        enable display of a locale-specific character to separate groups of digits
el:   numericlocale
        ενεργοποίηση εμφάνισης ενός χαρακτήρα εντοπιότητας για το διαχωρισμό ομάδων ψηφίων

en:   pager
        control when an external pager is used [yes, no, always]
el:   Pager
        ελέγχει πότε χρησιμοποιείται εξωτερικός σελιδοποιητής [yes, no, always]

en:   recordsep
        record (line) separator for unaligned output
el:   recordsep
        διαχωριστικό εγγραφών (σειράς) κατά την έξοδο μη ευθυγραμμισμένης μορφής

en:   recordsep_zero
        set record separator for unaligned output to a zero byte
el:   recordsep_zero
        ορίζει το διαχωριστικό εγγραφών στο μηδενικό byte κατά την έξοδο μη ευθυγραμμισμένης μορφής

en:   tableattr (or T)
        specify attributes for table tag in html format, or proportional
        column widths for left-aligned data types in latex-longtable format
el:   tableattr (ή T)
        καθορίζει τα χαρακτηριστικά ενός πίνακα tag σε μορφή HTML, ή καθορίζει
        αναλογικό πλάτος στηλών για τύπους δεδομένων με αριστερή στοίχιση σε μορφή latex-longtable

en:   title
        set the table title for subsequently printed tables
el:   title
        ορίζει τον τίτλο πίνακα για χρήση στους επόμενα εκτυπωμένους πίνακες

en:   tuples_only
        if set, only actual table data is shown
el:   tuples_only
        εάν έχει ορισθεί, τότε εμφανίζονται μόνο τα δεδομένα πίνακα

en:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        set the style of Unicode line drawing [single, double]
el:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        ορισμός του στυλ γραμμής Unicode [single, double]

en: 
    Environment variables:
el: 
    Μεταβλητές περιβάλλοντος:

en:   NAME=VALUE [NAME=VALUE] psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
el:   NAME=VALUE [NAME=VALUE] psql …
      ή \setenv ΟΝΟΜΑ [ΤΙΜΗ] μέσα σε συνεδρία psql

en:   set NAME=VALUE
      psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
el:   ορίστε NAME=VALUE
      psql ...
      ή \setenv NAME [VALUE] μέσα σε συνεδρία psql

en:   COLUMNS
        number of columns for wrapped format
el:   COLUMNS
        αριθμός στηλών για αναδιπλωμένη μορφή

en:   PGAPPNAME
        same as the application_name connection parameter
el:   PGAPPNAME
        όμοια με την παράμετρο σύνδεσης application_name

en:   PGDATABASE
        same as the dbname connection parameter
el:   PGDATABASE
        όμοια με την παράμετρο σύνδεσης dbname

en:   PGHOST
        same as the host connection parameter
el:   PGHOST
        όμοια με την παράμετρο της σύνδεσης κεντρικού υπολογιστή

en:   PGPASSFILE
        password file name
el:   PGPASSFILE
        αρχείο κωδικών πρόσβασης

en:   PGPASSWORD
        connection password (not recommended)
el:   PGPASSWORD
        κωδικός πρόσβασης σύνδεσης (δεν συνιστάται)

en:   PGPORT
        same as the port connection parameter
el:     PGPORT
        όμοια με την παράμετρο σύνδεσης θύρας

en:   PGUSER
        same as the user connection parameter
el:   PGUSER
        όμοια με την παράμετρο σύνδεσης χρήστη

en:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        editor used by the \e, \ef, and \ev commands
el:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου που χρησιμοποιείται από τις εντολές \e, \ef και \ev

en:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        how to specify a line number when invoking the editor
el:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        τρόπος καθορισμού αριθμού γραμμής κατά την κλήση του επεξεργαστή κειμένου

en:   PSQL_HISTORY
        alternative location for the command history file
el:   PSQL_HISTORY
        εναλλακτική τοποθεσία για το αρχείο ιστορικού εντολών

en:   PSQL_PAGER, PAGER
        name of external pager program
el:   PSQL_PAGER, PAGER
        όνομα του εξωτερικού προγράμματος σελιδοποίησης

en:   PSQL_WATCH_PAGER
        name of external pager program used for \watch
el:   PSQL_WATCH_PAGER
        όνομα του εξωτερικού προγράμματος σελιδοποίησης για \watch

en:   PSQLRC
        alternative location for the user's .psqlrc file
el:   PSQLRC
        εναλλακτική τοποθεσία για το αρχείο .psqlrc του χρήστη

en:   SHELL
        shell used by the \! command
el:   SHELL
        shell που χρησιμοποιείται κατά την εντολή \!

en:   TMPDIR
        directory for temporary files
el:   TMPDIR
        κατάλογος για προσωρινά αρχεία

en: Available help:
el: Διαθέσιμη βοήθεια:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
    
    URL: %s
el: Εντολή: %s
    Περιγραφή: %s
    Σύνταξη:
    %s
    
    Διεύθυνση URL: %s

en: No help available for "%s".
    Try \h with no arguments to see available help.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για το "%s".
    Δοκιμάστε \h χωρίς παραμέτρους για να δείτε τη διαθέσιμη βοήθεια.

en: could not read from input file: %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση από αρχείο: %m

en: could not save history to file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του ιστορικού στο αρχείο «%s»: %m

en: history is not supported by this installation
el: το ιστορικό δεν υποστηρίζεται από την παρούσα εγκατάσταση

en: %s: not connected to a database
el: %s: δεν είναι συνδεμένο σε μία βάση δεδομένων

en: %s: current transaction is aborted
el: %s: η τρέχουσα συναλλαγή ματαιώθηκε

en: %s: unknown transaction status
el: %s: άγνωστη κατάσταση συναλλαγής

en: \if: escaped
el: \if: με διαφυγή

en: Use "\q" to leave %s.
el: Χρησιμοποιείστε «\q» για να εξέλθετε %s.

en: The input is a PostgreSQL custom-format dump.
    Use the pg_restore command-line client to restore this dump to a database.
el: Η είσοδος είναι μια απόθεση PostgreSQL προσαρμοσμένης μορφής.
    Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα γραμμής εντολών pg_restore για να επαναφέρετε αυτήν την απόθεση σε μια βάση δεδομένων.

en: Use \? for help or press control-C to clear the input buffer.
el: Χρησιμοποιείστε \? για βοήθεια ή πληκτρολογήστε control-C για να αδειάσετε την ενδιάμεση μνήμη εισόδου.

en: Use \? for help.
el: Χρησιμοποιείστε \? για βοήθεια.

en: You are using psql, the command-line interface to PostgreSQL.
el: Χρησιμοποιείτε psql, τη διασύνδεση γραμμής εντολών της PostgreSQL.

en: Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help with psql commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
el: Πληκτρολογείστε: \copyright για τους όρους διανομής
           \h για βοήθεια σχετικά με τις εντολές SQL
           \? για βοήθεια σχετικά με τις εντολές psql
           \g ή ολοκληρώστε με ερωτηματικό για να εκτελέσετε ερώτημα
           \q για έξοδο

en: Use \q to quit.
el: Χρησιμοποιείστε «\q» για να εξέλθετε.

en: Use control-D to quit.
el: Πληκτρολογείστε control-D για να εξέλθετε.

en: Use control-C to quit.
el: Πληκτρολογείστε control-D για να εξέλθετε.

en: query ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
el: το ερώτημα παραβλέφθηκε· χρησιμοποιήστε το \endif ή το Ctrl-C για να κλείσετε το τρέχον υπό συνθήκη \if μπλοκ

en: reached EOF without finding closing \endif(s)
el: έφτασε στο EOF χωρίς να βρεθούν τελικά \endif(s)

en: unterminated quoted string
el: ανολοκλήρωτη συμβολοσειρά με εισαγωγικά

en: %s: out of memory
el: %s: έλλειψη μνήμης

en: name
el: ονομασία

en: where aggregate_signature is:
el: όπου aggregate_signature είναι:

en: option
el: επιλογή

en: where option can be:
el: όπου option μπορεί να είναι:

en: where abbreviated_grant_or_revoke is one of:
el: όπου abbreviated_grant_or_revoke είναι ένα από:

en: where member_object is:
el: όπου member_object είναι:

en: target_type
el: source_type

en: left_type
el: source_type

en: right_type
el: source_type

en: index_method
el: source_type

en: and aggregate_signature is:
el: και aggregate_signature είναι:

en: where action is one of:
el: όπου action είναι ένα από:

en: where role_specification can be:
el: όπου role_specification μπορεί να είναι:

en: tablespace_name
el: group_name

en: sort_family_name
el: index_name

en: where publication_object is one of:
el: όπου publication_object είναι ένα από:

en: and partition_bound_spec is:
el: και partition_bound_spec είναι:

en: and column_constraint is:
el: και column_constraint είναι:

en: and table_constraint is:
el: και table_constraint είναι:

en: and table_constraint_using_index is:
el: και table_constraint_using_index είναι:

en: index_parameters in UNIQUE, PRIMARY KEY, and EXCLUDE constraints are:
el: index_parameters για περιορισμούς UNIQUE, PRIMARY KEY και EXCLUDE είναι:

en: exclude_element in an EXCLUDE constraint is:
el: exclude_element σε έναν περιορισμό τύπου EXCLUDE είναι:

en: referential_action in a FOREIGN KEY/REFERENCES constraint is:
el: referential_action σε ένα περιορισμό FOREIGN KEY/REFERENCES είναι:

en: where option can be one of:
el: όπου option μπορεί να είναι ένα από:

en: size
el: μέγεθος

en: and table_and_columns is:
el: και table_and_columns είναι:

en: where transaction_mode is one of:
el: όπου transaction_mode είναι ένα από:

en: or the old syntax
el: ή την παλαιά σύνταξη

en: rules
el: κανόνες

en: encoding
el: dest_encoding

en: where constraint is:
el: όπου constraint είναι:

en: where column_constraint is:
el: όπου column_constraint είναι:

en: where event can be one of:
el: όπου event μπορεί να είναι ένα από:

en: and like_option is:
el: και like_option είναι:

en: where direction can be one of:
el: όπου κατεύθυνση μπορεί να είναι μία από:

en: where conflict_target can be one of:
el: όπου conflict_target μπορεί να είναι ένα από:

en: and conflict_action is one of:
el: και conflict_action είναι ένα από:

en: where lockmode is one of:
el: όπου lockmode είναι ένα από:

en: target_table_name
el: table_table_name

en: where data_source is:
el: όπου data_source είναι:

en: and when_clause is:
el: και when_clause είναι:

en: and merge_insert is:
el: και merge_insert είναι:

en: and merge_update is:
el: και merge_update είναι:

en: and merge_delete is:
el: και merge_delete είναι:

en: where from_item can be one of:
el: όπου from_item μπορεί να είναι ένα από:

en: and grouping_element can be one of:
el: και grouping_element μπορεί να είναι ένα από:

en: and with_query is:
el: και with_query είναι:

en: abort the current transaction
el: ματαιώστε την τρέχουσα συναλλαγή

en: change the definition of an aggregate function
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας συνάρτησης συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων

en: change the definition of a collation
el: αλλάξτε τον ορισμό συρραφής

en: change the definition of a conversion
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας μετατροπής

en: change a database
el: αλλάξτε μία βάση δεδομένων

en: define default access privileges
el: ορίσθε τα προεπιλεγμένα δικαιώματα πρόσβασης

en: change the definition of a domain
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός τομέα

en: change the definition of an event trigger
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας ενεργοποίησης συμβάντος

en: change the definition of an extension
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας προέκτασης

en: change the definition of a foreign-data wrapper
el: αλλάξτε τον ορισιμό μιας περιτύλιξης ξένων δεδομένων

en: change the definition of a foreign table
el: αλλάξτε τον ορισιμό ενός ξενικού πίνακα

en: change the definition of a function
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας συνάρτησης

en: change role name or membership
el: αλλάξτε το όνομα ρόλου ή ιδιότητας μέλους

en: change the definition of an index
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός ευρετηρίου

en: change the definition of a procedural language
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας διαδικαστικής γλώσσας

en: change the definition of a large object
el: αλλάξτε τον ορισιμό ενός μεγάλου αντικειμένου

en: change the definition of a materialized view
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας υλοποιημένης όψης

en: change the definition of an operator
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός χειριστή

en: change the definition of an operator class
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας κλάσης χειριστή

en: change the definition of an operator family
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας οικογένειας χειριστή

en: change the definition of a row-level security policy
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας πολιτικής ασφάλειας επιπέδου σειράς

en: change the definition of a procedure
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας διαδικασίας

en: change the definition of a publication
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας δημοσίευσης

en: change a database role
el: αλλάξτε τον ρόλο μίας βάσης δεδομένων

en: change the definition of a routine
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας ρουτίνας

en: change the definition of a rule
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός κανόνα

en: change the definition of a schema
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός σχήματος

en: change the definition of a sequence generator
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας γεννήτριας ακολουθίας

en: change the definition of a foreign server
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός ξενικού διακομιστή

en: change the definition of an extended statistics object
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός εκτεταμένου αντικειμένου στατιστικών

en: change the definition of a subscription
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας συνδρομής

en: change a server configuration parameter
el: αλλάξτε μία παράμετρο διαμόρφωσης διακομιστή

en: change the definition of a table
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός πίνακα

en: change the definition of a tablespace
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός πινακοχώρου

en: change the definition of a text search configuration
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας διαμόρφωσης αναζήτησης κειμένου

en: change the definition of a text search dictionary
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός λεξικού αναζήτησης κειμένου

en: change the definition of a text search parser
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός αναλυτή αναζήτησης κειμένου

en: change the definition of a text search template
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός προτύπου αναζήτησης κειμένου

en: change the definition of a trigger
el: αλλάξτε τον ορισμό μιας ενεργοποίησης

en: change the definition of a type
el: αλλάξτε τον ορισμό ενός τύπου

en: change the definition of a user mapping
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας αντιστοίχισης χρήστη

en: change the definition of a view
el: αλλάξτε τον ορισμό μίας όψης

en: collect statistics about a database
el: συλλέξτε στατιστικά σχετικά με μία βάση δεδομένων

en: start a transaction block
el: εκκινήστε ένα μπλοκ συναλλαγής

en: invoke a procedure
el: κλήση διαδικασίας

en: force a write-ahead log checkpoint
el: επιβάλλετε εισαγωγή ενός σημείου ελέγχου (checkpoint) του write-ahead log

en: close a cursor
el: κλείστε έναν δρομέα

en: cluster a table according to an index
el: δημιουργείστε συστάδα ενός πίνακα σύμφωνα με ένα ευρετήριο

en: define or change the comment of an object
el: ορίσετε ή αλλάξτε το σχόλιο ενός αντικειμένου

en: commit the current transaction
el: ολοκληρώστε την τρέχουσας συναλλαγής

en: commit a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
el: ολοκληρώστε μία συναλλαγή που είχε προετοιμαστεί νωρίτερα για ολοκλήρωση σε δύο φάσεις

en: copy data between a file and a table
el: αντιγράψτε δεδομένα μεταξύ ενός αρχείου και ενός πίνακα

en: define a new access method
el: ορίσετε μία νέα μέθοδο πρόσβασης

en: define a new aggregate function
el: ορίσετε μία νέα συνάρτηση συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων

en: define a new cast
el: ορίσετε ένα νέο καστ

en: define a new collation
el: ορίσετε μία νέα συρραφή

en: define a new encoding conversion
el: ορίσετε μία νέα μετατροπή κωδικοποίησης

en: create a new database
el: δημιουργήστε μία νέα βάση δεδομένων

en: define a new domain
el: ορίσετε ένα νέο πεδίο

en: define a new event trigger
el: ορίσετε μία νέα ενεργοποίησης συμβάντος

en: install an extension
el: εγκαταστήστε μία νέα προέκταση

en: define a new foreign-data wrapper
el: ορίσετε μία νέα περιτύλιξη ξένων δεδομένων

en: define a new foreign table
el: ορίσετε ένα νέο ξενικό πίνακα

en: define a new function
el: ορίσετε μία νέα συνάρτηση

en: define a new database role
el: ορίστε έναν νέο ρόλο βάσης δεδομένων

en: define a new index
el: ορίστε ένα νέο ευρετήριο

en: define a new procedural language
el: ορίστε μία νέα διαδικαστική γλώσσα

en: define a new materialized view
el: ορίστε μία νέα υλοποιημένη όψη

en: define a new operator
el: ορίστε έναν νέο χειριστή

en: define a new operator class
el: ορίστε μία νέα κλάση χειριστή

en: define a new operator family
el: ορίστε μία νέα οικογένεια χειριστή

en: define a new row-level security policy for a table
el: ορίστε μία νέα πολιτική προστασίας σειράς για έναν πίνακα

en: define a new procedure
el: ορίστε μία νέα διαδικασία

en: define a new publication
el: ορίστε μία νέα κοινοποιήση

en: define a new rewrite rule
el: ορίστε ένα νέο κανόνα επανεγγραφής

en: define a new schema
el: ορίστε ένα νέο σχήμα

en: define a new sequence generator
el: ορίστε ένα νέο παραγωγό ακολουθίων

en: define a new foreign server
el: ορίστε ένα νέο ξενικό διακομιστή

en: define extended statistics
el: ορίστε εκτεταμένα στατιστικά στοιχεία

en: define a new subscription
el: ορίστε μία νέα συνδρομή

en: define a new table
el: ορίσετε ένα νέο πίνακα

en: define a new table from the results of a query
el: ορίστε ένα νέο πίνακα από τα αποτελέσματα ενός ερωτήματος

en: define a new tablespace
el: ορίστε ένα νέο πινακοχώρο

en: define a new text search configuration
el: ορίστε μία νέα διαμόρφωση αναζήτησης κειμένου

en: define a new text search dictionary
el: ορίστε ένα νέο λεξικό αναζήτησης κειμένου

en: define a new text search parser
el: ορίστε ένα νέο αναλυτή αναζήτησης κειμένου

en: define a new text search template
el: ορίστε ένα νέο πρότυπο αναζήτησης κειμένου

en: define a new transform
el: ορίστε μία νέα μετατροπή

en: define a new trigger
el: ορίσετε μία νέα ενεργοποίηση

en: define a new data type
el: ορίσετε ένα νέο τύπο δεδομένων

en: define a new mapping of a user to a foreign server
el: ορίστε μία νέα αντιστοίχιση ενός χρήστη σε έναν ξένο διακομιστή

en: define a new view
el: ορίστε μία νέα όψη

en: deallocate a prepared statement
el: καταργήστε μία προετοιμασμένη δήλωση

en: define a cursor
el: ορίστε έναν δρομέα

en: delete rows of a table
el: διαγράψτε σειρές ενός πίνακα

en: discard session state
el: καταργήστε την κατάσταση συνεδρίας

en: execute an anonymous code block
el: εκτελέστε ανώνυμο μπλοκ κώδικα

en: remove an access method
el: αφαιρέστε μία μέθοδο πρόσβασης

en: remove an aggregate function
el: αφαιρέστε μία συνάρτηση συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων

en: remove a cast
el: αφαιρέστε ένα καστ

en: remove a collation
el: αφαιρέστε μία συρραφή

en: remove a conversion
el: αφαιρέστε μία μετατροπή

en: remove a database
el: αφαιρέστε μία βάση δεδομένων

en: remove a domain
el: αφαιρέστε ένα πεδίο

en: remove an event trigger
el: αφαιρέστε μία ενεργοποίηση συμβάντος

en: remove an extension
el: αφαιρέστε μία προέκταση

en: remove a foreign-data wrapper
el: αφαιρέστε μία περιτύλιξη ξένων δεδομένων

en: remove a foreign table
el: αφαιρέστε έναν ξενικό πίνακα

en: remove a function
el: αφαιρέστε μία συνάρτηση

en: remove a database role
el: αφαιρέστε έναν ρόλο μίας βάσης δεδομένων

en: remove an index
el: αφαιρέστε ένα ευρετήριο

en: remove a procedural language
el: αφαιρέστε μία διαδικαστική γλώσσα

en: remove a materialized view
el: αφαιρέστε μία υλοποιημένη όψη

en: remove an operator
el: αφαιρέστε έναν χειριστή

en: remove an operator class
el: αφαιρέστε μία κλάση χειριστή

en: remove an operator family
el: αφαιρέστε μία οικογένεια χειριστή

en: remove database objects owned by a database role
el: αφαιρέστε αντικειμένα βάσης δεδομένων που ανήκουν σε ρόλο βάσης δεδομένων

en: remove a row-level security policy from a table
el: αφαιρέστε μία πολιτική ασφαλείας επιπέδου σειράς από έναν πίνακα

en: remove a procedure
el: αφαιρέστε μία διαδικασία

en: remove a publication
el: αφαιρέστε μία δημοσίευση

en: remove a routine
el: αφαιρέστε μία ρουτίνα

en: remove a rewrite rule
el: αφαιρέστε έναν κανόνα επανεγγραφής

en: remove a schema
el: αφαιρέστε ένα σχήμα

en: remove a sequence
el: αφαιρέστε μία ακολουθία

en: remove a foreign server descriptor
el: αφαιρέστε έναν περιγραφέα ξενικού διακομιστή

en: remove extended statistics
el: αφαιρέστε εκτεταμένα στατιστικά στοιχεία

en: remove a subscription
el: αφαιρέστε μία συνδρομή

en: remove a table
el: αφαιρέστε έναν πίνακα

en: remove a tablespace
el: αφαιρέστε έναν πινακοχώρο

en: remove a text search configuration
el: αφαιρέστε μία διαμόρφωση αναζήτησης κειμένου

en: remove a text search dictionary
el: αφαιρέστε ένα λεξικό αναζήτησης κειμένου

en: remove a text search parser
el: αφαιρέστε έναν αναλυτή αναζήτησης κειμένου

en: remove a text search template
el: αφαιρέστε ένα πρότυπο αναζήτησης κειμένου

en: remove a transform
el: αφαιρέστε μία μετατροπή

en: remove a trigger
el: αφαιρέστε μία ενεργοποίηση

en: remove a data type
el: αφαιρέστε έναν τύπο δεδομένων

en: remove a user mapping for a foreign server
el: αφαιρέστε μία αντιστοίχιση χρήστη για ξένο διακομιστή

en: remove a view
el: αφαιρέστε μία όψη

en: execute a prepared statement
el: εκτελέστε μία προεπιλεγμένη δήλωση

en: show the execution plan of a statement
el: εμφανίστε το πλάνο εκτέλεσης μίας δήλωσης

en: retrieve rows from a query using a cursor
el: ανακτήστε σειρές από ερώτημα μέσω δρομέα

en: define access privileges
el: ορίσθε δικαιώματα πρόσβασης

en: import table definitions from a foreign server
el: εισαγωγή ορισμών πίνακα από ξένο διακομιστή

en: create new rows in a table
el: δημιουργήστε καινούργιες σειρές σε έναν πίνακα

en: listen for a notification
el: ακούστε για μία κοινοποίηση

en: load a shared library file
el: φορτώστε ένα αρχείο κοινόχρηστης βιβλιοθήκης

en: lock a table
el: κλειδώστε έναν πίνακα

en: conditionally insert, update, or delete rows of a table
el: υπό όρους εισαγωγή, ενημέρωση, ή διαγραφή σειρών ενός πίνακα

en: position a cursor
el: τοποθετήστε έναν δρομέα

en: generate a notification
el: δημιουργήστε μία κοινοποίηση

en: prepare a statement for execution
el: προετοιμάστε μία δήλωση για εκτέλεση

en: prepare the current transaction for two-phase commit
el: προετοιμάστε την τρέχουσας συναλλαγής για ολοκλήρωση σε δύο φάσεις

en: change the ownership of database objects owned by a database role
el: αλλάξτε την κυριότητα αντικειμένων βάσης δεδομένων που ανήκουν σε ρόλο βάσης δεδομένων

en: replace the contents of a materialized view
el: αντικαθαστήστε τα περιεχόμενα μίας υλοποιημένης όψης

en: rebuild indexes
el: επανακατασκευάστε ευρετήρια

en: release a previously defined savepoint
el: απελευθέρωσε ένα προηγούμενα ορισμένο σημείο αποθήκευσης

en: restore the value of a run-time parameter to the default value
el: επαναφορά της τιμής μιας παραμέτρου χρόνου εκτέλεσης στην προεπιλεγμένη τιμή

en: remove access privileges
el: αφαιρέστε δικαιώματα πρόσβασης

en: cancel a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
el: ακύρωση συναλλαγής που είχε προετοιμαστεί προηγουμένως για ολοκλήρωση σε δύο φάσεις

en: roll back to a savepoint
el: επαναφορά σε σημείο αποθήκευσης

en: define a new savepoint within the current transaction
el: ορίστε ένα νέο σημείο αποθήκευσης (savepoint) μέσα στην τρέχουσα συναλλαγή

en: define or change a security label applied to an object
el: ορίστε ή αλλάξτε μία ετικέτα ασφαλείας που εφαρμόζεται σε ένα αντικείμενο

en: retrieve rows from a table or view
el: ανακτήστε σειρές από πίνακα ή όψη

en: change a run-time parameter
el: αλλάξτε μία παράμετρο χρόνου εκτέλεσης

en: set constraint check timing for the current transaction
el: ορίστε τον χρονισμό ελέγχου περιορισμού για την τρέχουσα συναλλαγή

en: set the current user identifier of the current session
el: ορίστε το αναγνωριστικό τρέχοντος χρήστη της τρέχουσας συνεδρίας

en: set the session user identifier and the current user identifier of the current session
el: ορίστε το αναγνωριστικό χρήστη συνεδρίας και το αναγνωριστικό τρέχοντος χρήστη της τρέχουσας συνεδρίας

en: set the characteristics of the current transaction
el: ορίστε τα χαρακτηριστικά της τρέχουσας συναλλαγής

en: show the value of a run-time parameter
el: εμφάνιση της τιμής μιας παραμέτρου χρόνου εκτέλεσης

en: empty a table or set of tables
el: αδειάστε έναν πίνακα ή ένα σύνολο πινάκων

en: stop listening for a notification
el: σταματήστε να ακούτε μια κοινοποίηση

en: update rows of a table
el: ενημέρωση σειρών πίνακα

en: garbage-collect and optionally analyze a database
el: συλλογή απορριμμάτων και προαιρετική ανάλυση βάσης δεδομένων

en: compute a set of rows
el: υπολογίστε ένα σύνολο σειρών

en: -1 can only be used in non-interactive mode
el: -1 μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε μη διαδραστική λειτουργία

en: could not open log file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου καταγραφής «%s»: %m

en: Type "help" for help.
el: Γράψτε «help» για βοήθεια.

en: could not set printing parameter "%s"
el: δεν ήταν δυνατός ο ορισμός παραμέτρου εκτύπωσης «%s»

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: extra command-line argument "%s" ignored
el: παραβλέπεται η πρόσθετη παράμετρος γραμμής εντολών «%s»

en: could not find own program executable
el: δεν ήταν δυνατή η εύρεση του ιδίου εκτελέσιμου προγράμματος

en: tab completion query failed: %s
    Query was:
    %s
el: ολοκλήρωσης καρτέλας ερωτήματος απέτυχε: %s
    Το ερώτημα ήταν:
    %s

en: unrecognized value "%s" for "%s": Boolean expected
el: μη αναγνωρίσιμη τιμή «%s» για «%s»: αναμένεται Boolean

en: invalid value "%s" for "%s": integer expected
el: άκυρη τιμή «%s» για «%s»: αναμένεται ακέραιος

en: invalid variable name: "%s"
el: άκυρη ονομασία παραμέτρου «%s»

en: unrecognized value "%s" for "%s"
    Available values are: %s.
el: μη αναγνωρίσιμη τιμή "%s" για "%s"
    Οι διαθέσιμες τιμές είναι: %s.
