psql (PostgreSQL 9.1) - en to pl translation catalogue (1123 entries)

en: could not identify current directory: %s
pl: nie można zidentyfikować aktualnego katalogu: %s

en: invalid binary "%s"
pl: niepoprawny binarny "%s"

en: could not read binary "%s"
pl: nie można odczytać binarnego "%s"

en: could not find a "%s" to execute
pl: nie znaleziono "%s" do wykonania

en: could not change directory to "%s": %s
pl: nie można zmienić katalogu na "%s": %s

en: could not read symbolic link "%s"
pl: nie można odczytać odwołania symbolicznego  "%s"

en: pclose failed: %s
pl: pclose nie powiodło się: %s

en: out of memory
pl: brak pamięci

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
pl: nie można powielić pustego wskazania (błąd wewnętrzny)

en: could not look up effective user ID %ld: %s
pl: nie udało się odnaleźć efektywnego ID użytkownika %ld: %s

en: user does not exist
pl: użytkownik nie istnieje

en: user name lookup failure: error code %lu
pl: niepowodzenie wyszukiwania nazwy użytkownika: kod błędu %lu

en: command not executable
pl: polecenie nie wykonywalne

en: command not found
pl: polecenia nie znaleziono

en: child process exited with exit code %d
pl: proces potomny zakończył działanie z kodem %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
pl: proces potomny został zatrzymany przez wyjątek 0x%X

en: child process was terminated by signal %s
pl: proces potomny został zatrzymany przez sygnał %s

en: child process was terminated by signal %d
pl: proces potomny został zakończony przez sygnał %d

en: child process exited with unrecognized status %d
pl: proces potomny zakończył działanie z nieznanym stanem %d

en: (%lu row) | (%lu rows)
pl[0]: (%lu wiersz)
pl[1]: (%lu wiersze)
pl[2]: (%lu wierszy)

en: Interrupted
pl: Przerwane

en: Cannot add header to table content: column count of %d exceeded.
pl: Nie można dodać nagłówka do zawartości tabeli: przekroczona liczba kolumn %d.

en: Cannot add cell to table content: total cell count of %d exceeded.
pl: Nie można dodać komórki do zawartości tabeli: przekroczona liczba komórek %d.

en: invalid output format (internal error): %d
pl: niepoprawny format wyjścia (błąd wewnętrzny): %d

en: skipping recursive expansion of variable "%s"
pl: pomijanie rekurencyjnego rozszerzania zmiennej "%s"

en: Invalid command \%s. Try \? for help.
pl: Niepoprawne polecenie \%s. Spróbuj \? by uzyskać pomoc.

en: invalid command \%s
pl: niepoprawne polecenie \%s

en: \%s: extra argument "%s" ignored
pl: \%s: nadmiarowy argument "%s" zignorowany

en: \%s command ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
pl: \%s - polecenie pominięte; użyj \endif lub Ctrl-C by wyjść z bieżącego bloku \if

en: could not get home directory for user ID %ld: %s
pl: nie można pobrać folderu domowego dla ID użytkownika %ld: %s

en: \%s: could not change directory to "%s": %s
pl: \%s: nie można zmienić katalogu na "%s": %s

en: You are currently not connected to a database.
pl: Nie jesteś obecnie połączony do bazy danych.

en: You are connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
pl: Jesteś obecnie połączony do bazy danych "%s" jako użytkownik "%s" przez gniazdo w "%s" port "%s".

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
pl: Jesteś obecnie połączony do bazy danych "%s" jako użytkownik "%s" na serwerze "%s" port "%s".

en: no query buffer
pl: brak bufora zapytania

en: invalid line number: %s
pl: nieprawidłowy numer linii: %s

en: The server (version %s) does not support editing function source.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje edycji źródła funkcji.

en: No changes
pl: Bez zmian

en: The server (version %s) does not support editing view definitions.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje edycji definicji widoków.

en: %s: invalid encoding name or conversion procedure not found
pl: %s: nieprawidłowa nazwa kodowania lub nie znaleziono procedury konwersji

en: out of memory
pl: brak pamięci

en: There is no previous error.
pl: Nie ma poprzedniego błędu.

en: \%s: missing required argument
pl: \%s: brakujący wymagany argument

en: \elif: cannot occur after \else
pl: \elif: nie może wystąpić po \else

en: \elif: no matching \if
pl: \elif: brak pasującego \if

en: \else: cannot occur after \else
pl: \else: nie może wystąpić po \else

en: \else: no matching \if
pl: \else: brak pasującego \if

en: \endif: no matching \if
pl: \endif: brak pasującego \if

en: Query buffer is empty.
pl: Bufor zapytania jest pusty.

en: Enter new password:
pl: Wprowadź nowe hasło:

en: Enter it again:
pl: Powtórz podane hasło:

en: Passwords didn't match.
pl: Podane hasła różnią się.

en: Password encryption failed.
pl: Nie udało się zaszyfrować hasła.

en: \%s: could not read value for variable
pl: \%s: nie można odczytać wartości zmiennej

en: Query buffer reset (cleared).
pl: Reset bufora zapytania (wyczyszczony).

en: Wrote history to file "%s".
pl: Zapisano historię do pliku "%s".

en: \%s: environment variable name must not contain "="
pl: \%s: zmienna środowiska nie może zawierać "="

en: The server (version %s) does not support showing function source.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje wyświetlania źródła funkcji.

en: function name is required
pl: wymagana jest nazwa funkcji

en: The server (version %s) does not support showing view definitions.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje wyświetlania definicji widoków.

en: view name is required
pl: wymagana jest nazwa widoku

en: Timing is on.
pl: Pomiar czasu włączony.

en: Timing is off.
pl: Pomiar czasu wyłączony.

en: Password:
pl: Hasło:

en: Password for user %s:
pl: Hasło użytkownika %s:

en: All connection parameters must be supplied because no database connection exists
pl: Wszystkie parametry połączenia muszą być wskazane ponieważ nie istnieje żadne połączenie do bazy danych

en: Previous connection kept
pl: Poprzednie połączenie zachowane

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
pl: Jesteś obecnie połączony do bazy danych "%s" jako użytkownik "%s" przez gniazdo na "%s" port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
pl: Jesteś obecnie połączony do bazy danych "%s" jako użytkownik "%s" na serwerze "%s" port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s".
pl: Jesteś obecnie połączony do bazy danych "%s" jako użytkownik "%s".

en: %s (%s, server %s)
pl: %s (%s, serwer %s)

en: WARNING: %s major version %s, server major version %s.
             Some psql features might not work.
pl: OSTRZEŻENIE: %s wersja główna %s, wersja główna serwera %s.
                 Niektóre cechy psql mogą nie działać.

en: SSL connection (protocol: %s, cipher: %s, bits: %s, compression: %s)
pl: Połączenie SSL (protokół: %s, szyfrowanie: %s, bity: %s, kompresja %s)

en: unknown
pl: nieznany

en: off
pl: wyłączone

en: on
pl: włączone

en: WARNING: Console code page (%u) differs from Windows code page (%u)
             8-bit characters might not work correctly. See psql reference
             page "Notes for Windows users" for details.
pl: OSTRZEŻENIE: strona kodowa konsoli (%u) jest różna od kodowania Windows (%u)
                 8-bitowe znaki mogą nie wyglądać poprawnie. Przejrzyj odnośną
                 stronę "Notes for Windows users" by poznać szczegóły.

en: environment variable PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG must be set to specify a line number
pl: musi być ustawiona zmienna środowiskowa PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG by wskazać numer linii

en: could not start editor "%s"
pl: nie można uruchomić edytora "%s"

en: could not start /bin/sh
pl: nie można uruchomić /bin/sh

en: could not locate temporary directory: %s
pl: nie można utworzyć katalogu tymczasowego: %s

en: could not open temporary file "%s": %s
pl: nie można otworzyć pliku tymczasowego "%s": %s

en: \pset: allowed formats are unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, latex, latex-longtable, troff-ms
pl: \pset: dostępnymi formatami są unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, latex, latex-longtable, troff-ms

en: \pset: allowed line styles are ascii, old-ascii, unicode
pl: \pset: dostępne style linii to ascii, old-ascii, unicode

en: \pset: allowed Unicode border line styles are single, double
pl: \pset: dostępne Unikodowe style linii ramki to pojedyncza, podwójna

en: \pset: allowed Unicode column line styles are single, double
pl: \pset: dostępne Unikodowe style linii kolumny to pojedyncza, podwójna

en: \pset: allowed Unicode header line styles are single, double
pl: \pset: dostępne Unikodowe style linii nagłówka to pojedyncza, podwójna

en: \pset: unknown option: %s
pl: \pset: nieznana opcja: %s

en: Border style is %d.
pl: Styl obramowania to %d.

en: Target width is unset.
pl: Szerokość celu nieustawiona.

en: Target width is %d.
pl: Szerokość celu to %d.

en: Expanded display is on.
pl: Rozszerzone wyświetlanie jest włączone.

en: Expanded display is used automatically.
pl: Rozszerzone wyświetlanie jest stosowane automatycznie.

en: Expanded display is off.
pl: Rozszerzone wyświetlanie jest wyłączone.

en: Field separator is zero byte.
pl: Separatorem pól jest bajt zero.

en: Field separator is "%s".
pl: Separatorem pól jest "%s".

en: Default footer is on.
pl: Domyślna stopka jest włączona.

en: Default footer is off.
pl: Domyślna stopka jest wyłączona.

en: Output format is %s.
pl: Format wyjścia to %s.

en: Line style is %s.
pl: Styl linii to %s.

en: Null display is "%s".
pl: Wyświetlanie Null jako "%s".

en: Locale-adjusted numeric output is on.
pl: Dostosowane do lokalizacji wyświetlanie liczb jest włączone.

en: Locale-adjusted numeric output is off.
pl: Dostosowane do lokalizacji wyświetlanie liczb jest wyłączone.

en: Pager is used for long output.
pl: Stronicowanie jest używane dla długiego wyjścia.

en: Pager is always used.
pl: Stronicowanie zawsze używane.

en: Pager usage is off.
pl: Stronicowanie nigdy nie używane.

en: Pager won't be used for less than %d line.
     | Pager won't be used for less than %d lines.
pl[0]: Stronicowanie nie będzie używane dla mniej niż %d linii.
pl[1]: Stronicowanie nie będzie używane dla mniej niż %d linii.
pl[2]: Stronicowanie nie będzie używane dla mniej niż %d linii.

en: Record separator is zero byte.
pl: Separatorem rekordów jest bajt zero.

en: Record separator is <newline>.
pl: Separatorem rekordów jest <newline>.

en: Record separator is "%s".
pl: Separatorem rekordów jest "%s".

en: Table attributes are "%s".
pl: Atrybuty tabeli to "%s".

en: Table attributes unset.
pl: Atrybuty tabeli nie są ustawione.

en: Title is "%s".
pl: Tytuł to "%s".

en: Title is unset.
pl: Tytuł nie jest ustawiony.

en: Tuples only is on.
pl: Tylko krotki włączone.

en: Tuples only is off.
pl: Tylko krotki wyłączone.

en: Unicode border line style is "%s".
pl: Unikodowy styl linii obramowania to "%s".

en: Unicode column line style is "%s".
pl: Unikodowy styl linii kolumn to "%s".

en: Unicode header line style is "%s".
pl: Unikodowy styl linii nagłówka to "%s".

en: \!: failed
pl: \!: niepowodzenie

en: \watch cannot be used with an empty query
pl: \watch nie może być użyte z pustym zapytaniem

en: %s	%s (every %gs)
pl: %s	%s (każdy %gs)

en: %s (every %gs)
pl: %s (każdy %gs)

en: ********* QUERY **********
    %s
    **************************
pl: ********* ZAPYTANIE **********
    %s
    ******************************

en: "%s.%s" is not a view
pl: "%s.%s" nie jest widokiem

en: could not parse reloptions array
pl: nie można przeanalizować tablicy reloptions

en: cannot escape without active connection
pl: nie można uciec bez aktywnego połączenia

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
pl: argument polecenia powłoki zawiera znak nowej linii lub powrotu karetki: "%s"

en: connection to server was lost
pl: utracono połączenie z serwerem

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
pl: Połączenie z serwerem zostało przerwane. Próba resetu:

en: Failed.
pl: Nieudane.

en: Succeeded.
pl: Udane.

en: unexpected PQresultStatus: %d
pl: nieoczekiwany PQresultStatus: %d

en: Time: %.3f ms
pl: Czas: %.3f ms

en: Time: %.3f ms (%02d:%06.3f)
pl: Czas: %.3f ms (%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)
pl: Czas: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)
pl: Czas: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)

en: \watch cannot be used with COPY
pl: \watch nie może być użyte z COPY

en: unexpected result status for \watch
pl: nieoczekiwany stan wyniku dla \watch

en: Asynchronous notification "%s" with payload "%s" received from server process with PID %d.
pl: Asynchroniczne powiadomienie "%s" o ładunku "%s" otrzymano z procesu serwera PID %d.

en: Asynchronous notification "%s" received from server process with PID %d.
pl: Asynchroniczne powiadomienie "%s" otrzymano z procesu serwera PID %d.

en: no rows returned for \gset
pl: nie zwrócono żadnych wierszy z \gset

en: more than one row returned for \gset
pl: więcej niż jeden wiersz zwrócony z \gset

en: ***(Single step mode: verify command)*******************************************
    %s
    ***(press return to proceed or enter x and return to cancel)********************
pl: ***(Tryb jednokrokowy: sprawdzenie polecenia)***********************************
    %s
    ***(wciśnij enter by iść dalej lub x i enter by anulować)***********************

en: The server (version %s) does not support savepoints for ON_ERROR_ROLLBACK.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje punktów zapisu dla ON_ERROR_ROLLBACK.

en: STATEMENT:  %s
pl: WYRAŻENIE:  %s

en: unexpected transaction status (%d)
pl: nieoczekiwany status transakcji (%d)

en: \copy: arguments required
pl: \copy: wymagane są argumenty

en: \copy: parse error at "%s"
pl: \copy: błąd analizy przy "%s"

en: \copy: parse error at end of line
pl: \copy: błąd analizy na końcu linii

en: could not execute command "%s": %s
pl: nie można wykonać polecenia "%s": %s

en: could not stat file "%s": %s
pl: nie można wykonać stat na pliku "%s": %s

en: %s: cannot copy from/to a directory
pl: %s: nie można kopiować z/do folderu

en: could not close pipe to external command: %s
pl: nie można zamknąć potoku do polecenia zewnętrznego: %s

en: could not write COPY data: %s
pl: nie można zapisać danych COPY: %s

en: COPY data transfer failed: %s
pl: transfer danych COPY nie powiódł się: %s

en: canceled by user
pl: anulowane przez użytkownika

en: Enter data to be copied followed by a newline.
    End with a backslash and a period on a line by itself.
pl: Wprowadź dane do skopiowania poprzedzone nową linią.
    Zakończ linią zawierająca tylko odwróconym ukośnikiem i spację.

en: aborted because of read failure
pl: przerwane na skutek nieudanego odczytu

en: trying to exit copy mode
pl: próba wyjścia z trybu kopiowanie

en: \crosstabview: statement did not return a result set
pl: \crosstabview: polecenie nie utworzyło zbioru wynikowego

en: \crosstabview: query must return at least three columns
pl: \crosstabview: zapytanie musi zwracać co najmniej trzy kolumny

en: \crosstabview: vertical and horizontal headers must be different columns
pl: \crosstabview: nagłówki pionowe i poziome muszą być różnymi kolumnami

en: \crosstabview: data column must be specified when query returns more than three columns
pl: \crosstabview: kolumna danych musi być wskazana gdy wynik zapytania zwraca więcej niż trzy kolumny

en: \crosstabview: maximum number of columns (%d) exceeded
pl: \crosstabview: przekroczona maksymalna liczba kolumn (%d)

en: \crosstabview: query result contains multiple data values for row "%s", column "%s"
pl: \crosstabview: wynik zapytania zawiera wiele wartości danych w wierszu "%s", kolumnie "%s"

en: \crosstabview: column number %d is out of range 1..%d
pl: \crosstabview: numer kolumny %d wykracza poza zakres 1..%d

en: \crosstabview: ambiguous column name: "%s"
pl: \crosstabview: wieloznaczna nazwa kolumny: "%s"

en: \crosstabview: column name not found: "%s"
pl: \crosstabview: nie znaleziono nazwy kolumny: "%s"

en: Schema
pl: Schemat

en: Name
pl: Nazwa

en: Result data type
pl: Typ danych wyniku

en: Argument data types
pl: Typy danych argumentów

en: Description
pl: Opis

en: List of aggregate functions
pl: Lista funkcji agregujących

en: The server (version %s) does not support access methods.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje metod dostępu.

en: Index
pl: Indeks

en: Type
pl: Typ

en: Handler
pl: Uchwyt

en: List of access methods
pl: Lista metod dostępu

en: The server (version %s) does not support tablespaces.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje przestrzeni tabel.

en: Owner
pl: Właściciel

en: Location
pl: Położenie

en: Options
pl: Opcje

en: Size
pl: Rozmiar

en: List of tablespaces
pl: Lista przestrzeni tabel

en: \df only takes [antwS+] as options
pl: \df przyjmuje tylko opcje [antwS+]

en: \df does not take a "w" option with server version %s
pl: \df nie przyjmuje opcji "w" w wersji serwera %s

note: translator: "agg" is short for "aggregate"
en: agg
pl: agreg

en: window
pl: okno

en: trigger
pl: wyzwalacz

en: normal
pl: zwykły

en: immutable
pl: niezmienny

en: stable
pl: stabilny

en: volatile
pl: zmienny

en: Volatility
pl: Zmienność

en: restricted
pl: ograniczony

en: safe
pl: bezpieczny

en: unsafe
pl: niebezpieczny

en: Parallel
pl: Równoległy

en: definer
pl: definiujący

en: invoker
pl: wywołujący

en: Security
pl: Zabezpieczenia

en: Language
pl: Język

en: Source code
pl: Kod źródłowy

en: List of functions
pl: Lista funkcji

en: Internal name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Elements
pl: Elementy

en: List of data types
pl: Lista typów danych

en: Left arg type
pl: Typ lewego arg

en: Right arg type
pl: Typ prawego arg

en: Result type
pl: Typ wyniku

en: Function
pl: Funkcja

en: List of operators
pl: Lista operatorów

en: Encoding
pl: Kodowanie

en: Collate
pl: Porównanie

en: Tablespace
pl: Przestrzeń Tabel

en: List of databases
pl: Lista baz danych

en: table
pl: tabela

en: view
pl: widok

en: materialized view
pl: widok zmaterializowany

en: sequence
pl: sekwencja

en: foreign table
pl: tabela obca

en: Column privileges
pl: Uprawnienia kolumn

en: Policies
pl: Polityki

en: Access privileges
pl: Uprawnienia dostępu

en: The server (version %s) does not support altering default privileges.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje zmiany domyślnych uprawnień.

en: function
pl: funkcja

en: type
pl: typ

en: schema
pl: schemat

en: Default access privileges
pl: Domyślne uprawnienia dostępu

en: Object
pl: Obiekt

en: table constraint
pl: ograniczenie tabeli

en: domain constraint
pl: ograniczenie domeny

en: operator class
pl: klasa operatora

en: operator family
pl: rodzina operatora

en: rule
pl: reguła

en: Object descriptions
pl: Opisy obiektów

en: Did not find any relation named "%s".
pl: Nie znaleziono żadnej relacji o nazwie "%s".

en: Did not find any relation with OID %s.
pl: Nie znaleziono żadnej relacji o OID %s.

en: Unlogged table "%s.%s"
pl: Niezalogowany indeks "%s.%s"

en: Table "%s.%s"
pl: Tabela "%s.%s"

en: View "%s.%s"
pl: Widok "%s.%s"

en: Unlogged materialized view "%s.%s"
pl: Niezalogowany widok materializowany "%s.%s"

en: Materialized view "%s.%s"
pl: Widok materializowany "%s.%s"

en: Sequence "%s.%s"
pl: Sekwencja "%s.%s"

en: Unlogged index "%s.%s"
pl: Niezalogowany indeks "%s.%s"

en: Index "%s.%s"
pl: Indeks "%s.%s"

en: Special relation "%s.%s"
pl: Relacja specjalna "%s.%s"

en: TOAST table "%s.%s"
pl: Tabela TOAST "%s.%s"

en: Composite type "%s.%s"
pl: Typ złożony "%s.%s"

en: Foreign table "%s.%s"
pl: Tabela obca "%s.%s"

en: Column
pl: Kolumna

en: Collation
pl: Porównanie

en: Nullable
pl: Nullowalne

en: Default
pl: Domyślnie

en: Value
pl: Wartość

en: Definition
pl: Definicja

en: FDW Options
pl: Opcje FDW

en: Storage
pl: Przechowywanie

en: Stats target
pl: Cel statystyk

en: Partition of: %s %s
pl: Partycja na: %s %s

en: Partition key: %s
pl: Klucz partycji: %s

en: primary key,
pl: klucz główny,

en: unique,
pl: klucz unikalny,

en: for table "%s.%s"
pl: dla tabeli "%s.%s"

en: , predicate (%s)
pl: , orzeczenie (%s)

en: , clustered
pl: , klastrowany

en: , invalid
pl: , niepoprawny

en: , deferrable
pl: , odraczalny

en: , initially deferred
pl: , początkowo odroczony

en: , replica identity
pl: , identyczność repliki

en: Owned by: %s
pl: Właściciel: %s

en: Indexes:
pl: Indeksy:

en: Check constraints:
pl: Ograniczenie kontrolne:

en: Foreign-key constraints:
pl: Ograniczenia kluczy obcych:

en: Referenced by:
pl: Wskazywany przez:

en: Policies:
pl: Polityki:

en: Policies (forced row security enabled):
pl: Polityki (włączone wymuszenie bezpieczeństwa wierszy):

en: Policies (row security enabled): (none)
pl: Polityki (włączono bezpieczeństwo wierszy): (brak)

en: Policies (forced row security enabled): (none)
pl: Polityki (włączono wymuszenie bezpieczeństwa wierszy): (brak)

en: Policies (row security disabled):
pl: Polityki (wyłączone bezpieczeństwo wierszy):

en: Statistics:
pl: Statystyki:

en: Rules:
pl: Reguły:

en: Disabled rules:
pl: Wyłączone reguły:

en: Rules firing always:
pl: Reguły odpalane zawsze:

en: Rules firing on replica only:
pl: Reguły odpalane tylko przy replikacji:

en: Publications:
pl: Publikacje:

en: View definition:
pl: Definicja widoku:

en: Triggers:
pl: Wyzwalacze:

en: Disabled user triggers:
pl: Wyłączone wyzwalacze użytkownika:

en: Disabled triggers:
pl: Wyłączone wyzwalacze:

en: Disabled internal triggers:
pl: Wyłączone wyzwalacze wewnętrzne:

en: Triggers firing always:
pl: Wyzwalacze odpalane zawsze:

en: Triggers firing on replica only:
pl: Wyzwalacze odpalane tylko przy replikacji:

en: Inherits
pl: Dziedziczenia

en: Number of child tables: %d (Use \d+ to list them.)
pl: Liczba tabel podrzędnych: %d (Użyj \d+ by je wylistować.)

en: Number of partitions: %d (Use \d+ to list them.)
pl: Liczba partycji: %d (Użyj \d+ by je wylistować.)

en: Child tables
pl: Tabele podrzędne

en: Partitions
pl: Partycje

en: Typed table of type: %s
pl: Tabela typizowana typu: %s

en: Replica Identity
pl: Identyczność Repliki

en: Has OIDs: yes
pl: Zawiera OIDy: tak

en: Tablespace: "%s"
pl: Przestrzeń  tabel: "%s"

note: translator: before this string there's an index description like '"foo_pkey" PRIMARY KEY, btree (a)'
en: , tablespace "%s"
pl: , przestrzeń tabel "%s"

en: List of roles
pl: Lista ról

en: Role name
pl: Nazwa roli

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Member of
pl: Element

en: Superuser
pl: Superużytkownik

en: No inheritance
pl: Bez dziedziczenia

en: Create role
pl: Utwórz rolę

en: Create DB
pl: Utwórz DB

en: Cannot login
pl: Nie można zalogować

en: Replication
pl: Replikacja

en: Bypass RLS
pl: Obejście RLS

en: No connections
pl: Brak połączeń

en: %d connection | %d connections
pl[0]: %d połączenie
pl[1]: %d połączenia
pl[2]: %d połączeń

en: Password valid until
pl: Hasło ważne do

en: Role
pl: Rola

en: Database
pl: Baza danych

en: Settings
pl: Ustawienia

en: No per-database role settings support in this server version.
pl: Brak obsługi oddzielnych ustawień ról dla baz danych w tej wersji serwera.

en: No matching settings found.
pl: Nie znaleziono pasujących ustawień.

en: No settings found.
pl: Nie znaleziono ustawień.

en: List of settings
pl: Lista ustawień

en: index
pl: indeks

en: special
pl: specjalny

en: Table
pl: Tabela

en: No matching relations found.
pl: Nie znaleziono pasujących relacji.

en: No relations found.
pl: Nie znaleziono relacji.

en: List of relations
pl: Lista relacji

en: Trusted
pl: Zaufany

en: Internal Language
pl: Język wewnętrzny

en: Call Handler
pl: Uchwyt Wywołania

en: Validator
pl: Walidator

en: Inline Handler
pl: Uchwyt Wbudowany

en: List of languages
pl: Lista języków

en: Check
pl: Sprawdzenie

en: List of domains
pl: Lista domen

en: Source
pl: Źródło

en: Destination
pl: Cel

en: no
pl: nie

en: yes
pl: tak

en: Default?
pl: Domyślnie?

en: List of conversions
pl: Lista przekształceń

en: Event
pl: Zdarzenie

en: enabled
pl: włączony

en: replica
pl: replika

en: always
pl: zawsze

en: disabled
pl: wyłączony

en: Enabled
pl: Włączony

en: Procedure
pl: Procedura

en: Tags
pl: Znaczniki

en: List of event triggers
pl: Lista wyzwalaczy zdarzeń

en: Source type
pl: Typ źródłowy

en: Target type
pl: Typ docelowy

en: in assignment
pl: przypisanie

en: Implicit?
pl: Bezwarunkowy?

en: List of casts
pl: Lista rzutowań

en: The server (version %s) does not support collations.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje porównań.

en: Provider
pl: Dostawca

en: List of collations
pl: Spis porównań

en: List of schemas
pl: Lista schematów

en: The server (version %s) does not support full text search.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje pełnego wyszukiwania tekstowego.

en: List of text search parsers
pl: Lista parserów wyszukiwania tekstowego

en: Did not find any text search parser named "%s".
pl: Nie znaleziono parsera wyszukiwania tekstowego o nazwie "%s".

en: Start parse
pl: Początek parsowania

en: Method
pl: Metoda

en: Get next token
pl: Pobierz następny token

en: End parse
pl: Koniec parsowania

en: Get headline
pl: Pobierz nagłówek

en: Get token types
pl: Pobierz typy tokenów

en: Text search parser "%s.%s"
pl: Parser wyszukiwania tekstowego "%s.%s"

en: Text search parser "%s"
pl: Parser wyszukiwania tekstowego "%s"

en: Token name
pl: Nazwa tokenu

en: Token types for parser "%s.%s"
pl: Typy tokenów dla analizatora "%s.%s"

en: Token types for parser "%s"
pl: Typy tokenów dla parsera "%s"

en: Template
pl: Szablon

en: Init options
pl: Opcje inicjacji

en: List of text search dictionaries
pl: Lista słowników wyszukiwania tekstowego

en: List of text search templates
pl: Lista szablonów wyszukiwania tekstowego

en: List of text search configurations
pl: Lista konfiguracji wyszukiwania tekstowego

en: Did not find any text search configuration named "%s".
pl: Nie znaleziono konfiguracji wyszukiwania tekstowego o nazwie "%s".

en: Dictionaries
pl: Słowniki

en: Text search configuration "%s.%s"
pl: Konfiguracja wyszukiwania tekstowego "%s.%s"

en: Text search configuration "%s"
pl: Konfiguracja wyszukiwania tekstowego "%s"

en: 
    Parser: "%s.%s"
pl: 
    Analizator: "%s.%s"

en: The server (version %s) does not support foreign-data wrappers.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje opakowań danych obcych.

en: List of foreign-data wrappers
pl: Lista opakowań danych obcych

en: The server (version %s) does not support foreign servers.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje serwerów obcych.

en: Foreign-data wrapper
pl: Opakowanie obcych danych

en: Version
pl: Wersja

en: List of foreign servers
pl: Lista serwerów obcych

en: The server (version %s) does not support user mappings.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje przestrzeni mapowań użytkownika.

en: Server
pl: Serwer

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: List of user mappings
pl: Lista mapowań użytkownika

en: The server (version %s) does not support foreign tables.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje tabel obcych.

en: List of foreign tables
pl: Lista tabel obcych

en: The server (version %s) does not support extensions.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje rozszerzeń.

en: List of installed extensions
pl: Lista zainstalowanych rozszerzeń

en: Did not find any extension named "%s".
pl: Nie znaleziono żadnego rozszerzenia o nazwie "%s".

en: Did not find any extensions.
pl: Nie znaleziono żadnego rozszerzenia.

en: Object Description
pl: Opis Obiektu

en: Objects in extension "%s"
pl: Obiekty w rozszerzeniu "%s"

en: The server (version %s) does not support publications.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje publikacji.

en: Inserts
pl: Wstwienia

en: Updates
pl: Modyfikacje

en: Deletes
pl: Usunięcia

en: List of publications
pl: Lista publikacji

en: Publication %s
pl: Publikacja %s

en: Tables:
pl: Tabele:

en: The server (version %s) does not support subscriptions.
pl: Serwer (wersja %s) nie obsługuje subskrypcji.

en: Publication
pl: Publikacja

en: Conninfo
pl: Połączenie

en: List of subscriptions
pl: Lista subskrypcji

en: psql is the PostgreSQL interactive terminal.
pl: psql jest interaktywnym terminalem PostgreSQL.

en: Usage:
pl: Składnia:

en:   psql [OPTION]... [DBNAME [USERNAME]]
pl:   psql [OPCJA]... [NAZWADB [NAZWAUŻYTKOWNIKA]]

en: General options:
pl: Opcje ogólne:

en:   -c, --command=COMMAND    run only single command (SQL or internal) and exit
pl:   -c, --command=POLECENIE  wykonuje jedno polecenie (SQL lub wewnętrzne) i kończy

en:   -d, --dbname=DBNAME      database name to connect to (default: "%s")
pl:   -d, --dbname=NAZWADB     nazwa bazy danych do połączenia (domyślnie: "%s")

en:   -f, --file=FILENAME      execute commands from file, then exit
pl:   -f, --file=NAZWAPLIKU    wykonuje polecenia z pliku i kończy

en:   -l, --list               list available databases, then exit
pl:   -l, --list               listuje dostępne bazy danych i kończy

en:   -v, --set=, --variable=NAME=VALUE
                               set psql variable NAME to VALUE
                               (e.g., -v ON_ERROR_STOP=1)
pl:   -v, --set=, --variable=NAZWA=WARTOŚĆ
                               ustala wartość zmiennej psql NAZWA na WARTOŚĆ
                               (np. -v ON_ERROR_STOP=1)

en:   -V, --version            output version information, then exit
pl:   -V, --version            pokaż informacje o wersji i zakończ

en:   -X, --no-psqlrc          do not read startup file (~/.psqlrc)
pl:   -X, --no-psqlrc          nie czyta pliku startowego (~/.psqlrc)

en:   -1 ("one"), --single-transaction
                               execute as a single transaction (if non-interactive)
pl:   -1 ("one"), --single-transaction
                               wykonuje w jednej transakcji (jeśli nie interaktywnie)

en:   -?, --help[=options]     show this help, then exit
pl:   -?, --help[=options]     pokazuje ten ekran pomocy i kończy

en:       --help=commands      list backslash commands, then exit
pl:       --help=commands      listuje polecenia z bakslaszem i kończy

en:       --help=variables     list special variables, then exit
pl:       --help=variables     listuje zmienne specjalne i kończy

en: 
    Input and output options:
pl: 
    Opcje wejścia i wyjścia:

en:   -a, --echo-all           echo all input from script
pl:   -a, --echo-all           echo wejścia ze skryptu

en:   -b, --echo-errors        echo failed commands
pl:   -b, --echo-errors        wypisuje niepoprawnie wykonane polecenia

en:   -e, --echo-queries       echo commands sent to server
pl:   -e, --echo-queries       polecenia echo wysyłane na serwer

en:   -E, --echo-hidden        display queries that internal commands generate
pl:   -E, --echo-hidden        wyświetlenie zapytań tworzonych przez polecenia wewnętrzne

en:   -L, --log-file=FILENAME  send session log to file
pl:   -L, --log-file=NAZWAPLIKU
                               wysyła komunikaty sesji do pliku

en:   -n, --no-readline        disable enhanced command line editing (readline)
pl:   -n, --no-readline        wyłącza rozszerzoną edycje linii poleceń (readline)

en:   -o, --output=FILENAME    send query results to file (or |pipe)
pl:   -o, --output=NAZWAPLIKU  wysyła wyniki zapytania do pliku (lub |przewodu)

en:   -q, --quiet              run quietly (no messages, only query output)
pl:   -q, --quiet              ciche wykonanie (bez komunikatów, tylko wyniki zapytań)

en:   -s, --single-step        single-step mode (confirm each query)
pl:   -s, --single-step        tryb jednokrokowy (potwierdzenie każdego zapytania)

en:   -S, --single-line        single-line mode (end of line terminates SQL command)
pl:   -S, --single-line        tryb jednoliniowy (koniec linii kończy polecenie SQL)

en: 
    Output format options:
pl: 
    Opcje formatowania wyjścia:

en:   -A, --no-align           unaligned table output mode
pl:   -A, --no-align           tryb braku wyrównania tabeli na wyjściu

en:   -F, --field-separator=STRING
                               field separator for unaligned output (default: "%s")
pl:   -F, --field-separator=CIĄGZNAKÓW
                               separator pól dla niewyrównanego wyjścia (domyślnie: "%s")

en:   -H, --html               HTML table output mode
pl:   -H, --html               tryb wyjścia tabeli HTML

en:   -P, --pset=VAR[=ARG]     set printing option VAR to ARG (see \pset command)
pl:   -P, --pset=ZMI[=ARG]     ustawia opcję drukowania ZMI na ARG (patrz polecenie \pset)

en:   -R, --record-separator=STRING
                               record separator for unaligned output (default: newline)
pl:   -R, --record-separator=CIĄGZNAKÓW
                               separator rekordów dla niewyrównanego wyjścia(domyślnie: nowa linia)

en:   -t, --tuples-only        print rows only
pl:   -t, --tuples-only        drukuje tylko wiersze

en:   -T, --table-attr=TEXT    set HTML table tag attributes (e.g., width, border)
pl:   -T, --table-attr=TEKST   ustawia atrybuty znaczników tabeli HTML (np., szerokość, ramkę)

en:   -x, --expanded           turn on expanded table output
pl:   -x, --expanded           włącza wyjście rozciągniętej tabeli

en:   -z, --field-separator-zero
                               set field separator for unaligned output to zero byte
pl:   -z, --field-separator-zero
                               ustala separator pól dla niewyrównanego wyjścia na bajt zero

en:   -0, --record-separator-zero
                               set record separator for unaligned output to zero byte
pl:   -0, --record-separator-zero
                               ustala separator rekordów dla niewyrównanego wyjścia na bajt zero

en: 
    Connection options:
pl: 
    Opcje połączenia:

en:   -h, --host=HOSTNAME      database server host or socket directory (default: "%s")
pl:   -h, --host=NAZWAHOSTA    nazwa serwera bazy danych lub katalog gniazda (domyślnie: "%s")

en: local socket
pl: lokalne gniazdo sieciowe

en:   -p, --port=PORT          database server port (default: "%s")
pl:   -p, --port=PORT          port na serwerze bazy danych (domyślnie: "%s")

en:   -U, --username=USERNAME  database user name (default: "%s")
pl:   -U, --username=NZAWAUZYTKOWNIKA
                               nazwa użytkownika bazy danych (domyślnie: "%s")

en:   -w, --no-password        never prompt for password
pl:   -w, --no-password        nie pytaj nigdy o hasło

en:   -W, --password           force password prompt (should happen automatically)
pl:   -W, --password           wymuś pytanie o hasło (powinno nastąpić automatycznie)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help" (for SQL
    commands) from within psql, or consult the psql section in the PostgreSQL
    documentation.
pl: 
    By uzyskać więcej informacji wpisz "\?" (dla poleceń wewnętrznych) lub "\help" 
    (dal poleceń SQL) w psql, lub sprawdź w rozdziale dotyczącym psql
    dokumentacji PostgreSQL.

en: Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
pl: Błędy proszę przesyłać na adres <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en: General
pl: Informacje ogólne

en:   \copyright             show PostgreSQL usage and distribution terms
pl:   \copyright             pokazuje warunku użytkowania i dystrybucji PostgreSQL

en:   \errverbose            show most recent error message at maximum verbosity
pl:   \errverbose            pokazuje najpóźniejszy komunikat błędu show z najszerszym opisem

en:   \g [FILE] or ;         execute query (and send results to file or |pipe)
pl:   \g [PLIK] or ;         wykonuje zapytanie (i wysyła wyniki do pliku lub |przewodu)

en:   \gx [FILE]             as \g, but forces expanded output mode
pl:   \gx [FILE]             jak \g, ale wymusza rozszerzony tryb wyjścia

en:   \gexec                 execute query, then execute each value in its result
pl:   \gexec                 wykonuje zapytanie, po czym wykonuje każdą wartość z jego wyniku

en:   \gset [PREFIX]         execute query and store results in psql variables
pl:   \gset [PREFIKS]        wykonuje zapytanie i zapisuje wyniki do zmiennych psql

en:   \q                     quit psql
pl:   \q                     wychodzi z psql

en:   \crosstabview [COLUMNS] execute query and display results in crosstab
pl:   \crosstabview [KOLUMNY] wykonuje polecenie i wyświetla wynik w tabeli odwróconej

en:   \watch [SEC]           execute query every SEC seconds
pl:   \watch [SEC]           wykonuje zapytanie co SEC sekund

en: Help
pl: Pomoc

en:   \? [commands]          show help on backslash commands
pl:   \? [polecenia]         pomoc do poleceń psql zaczynających się bakslaszem

en:   \? options             show help on psql command-line options
pl:   \? opcje               pokazuje pomoc dla opcji linii poleceń psql

en:   \? variables           show help on special variables
pl:   \? zmienne             pokazuje pomoc dla zmiennych konfiguracyjnych psql

en:   \h [NAME]              help on syntax of SQL commands, * for all commands
pl:   \h [NAZWA]             pomoc odnośnie  składni poleceń SQL, * dla wszystkich poleceń

en: Query Buffer
pl: Bufor Zapytania

en:   \e [FILE] [LINE]       edit the query buffer (or file) with external editor
pl:   \e [PLIK] [LINIA]      edytuje bufor zapytania (lub plik) edytorem zewnętrznym

en:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  edit function definition with external editor
pl:   \ef [NAZWAFUNK [LINIA]]
                             edytuje definicję funkcji edytorem zewnętrznym

en:   \ev [VIEWNAME [LINE]]  edit view definition with external editor
pl:   \ev [NAZWAWIDOKU [LINIA]]
                             edytuje definicję widoku edytorem zewnętrznym

en:   \p                     show the contents of the query buffer
pl:   \p                     pokazuje zawartość bufora zapytania

en:   \r                     reset (clear) the query buffer
pl:   \p                     resetuje (czyści) zawartość bufora zapytania

en:   \s [FILE]              display history or save it to file
pl:   \s [PLIK]              wyświetla historię lub zapisuje ja do pliku

en:   \w FILE                write query buffer to file
pl:   \w PLIK                zapisuje bufor zapytania do pliku

en: Input/Output
pl: Wejście/Wyjście

en:   \copy ...              perform SQL COPY with data stream to the client host
pl:   \copy ...              wykonuje SQL COPY strumienia danych na host klienta

en:   \echo [STRING]         write string to standard output
pl:   \echo [STRING]         zapisuje ciąg znaków do standardowego wyjścia

en:   \i FILE                execute commands from file
pl:   \i PLIK                wykonuje polecenia z pliku

en:   \ir FILE               as \i, but relative to location of current script
pl:   \ir FILE               jak \i, tylko względnie do położenia bieżącego skryptu

en:   \o [FILE]              send all query results to file or |pipe
pl:   \o [PLIK] lub ;        wysyła wszystkie wyniki zapytania do pliku lub |przewodu

en:   \qecho [STRING]        write string to query output stream (see \o)
pl:   \qecho [STRING]        zapisuje ciąg znaków do strumienia wyjściowego 
                             zapytania (patrz \o)

en: Conditional
pl: Warunkowy

en:   \if EXPR               begin conditional block
pl:   \if WYRAZENIE          rozpoczyna blok warunkowy

en:   \elif EXPR             alternative within current conditional block
pl:   \elif WYRAŻENIE        alternatywa w bieżącym bloku warunkowym

en:   \else                  final alternative within current conditional block
pl:   \else                  końcowa alternatywa w bieżącym bloku warunkowym

en:   \endif                 end conditional block
pl:   \endif                 koniec bloku warunkowego

en: Informational
pl: Informacyjne

en:   (options: S = show system objects, + = additional detail)
pl:   (opcje: S = pokaż obiekty systemowe, + = dodatkowe szczegóły)

en:   \d[S+]                 list tables, views, and sequences
pl:   \d[S+]                 listuje tabele, widoku i dekwencje

en:   \d[S+]  NAME           describe table, view, sequence, or index
pl:   \d[S+]  NAZWA          opisuje tabelę, widok, sekwencję lub indeks

en:   \da[S]  [PATTERN]      list aggregates
pl:   \da[S]  [WZORZEC]      listuje agregaty

en:   \dA[+]  [PATTERN]      list access methods
pl:   \dA[+]  [WZORZEC]      listuje metody dostępu

en:   \db[+]  [PATTERN]      list tablespaces
pl:   \db[+]  [WZORZEC]      listuje przestrzenie tabel

en:   \dc[S+] [PATTERN]      list conversions
pl:   \dc[S+] [WZORZEC]      listuje konwersje

en:   \dC[+]  [PATTERN]      list casts
pl:   \dC[+]  [WZORZEC]      listuje rzutowania

en:   \dd[S]  [PATTERN]      show object descriptions not displayed elsewhere
pl:   \dd[S]  [WZORZEC]      pokazuje komentarze obiektów nie wyświetlane nigdzie indziej

en:   \ddp    [PATTERN]      list default privileges
pl:   \ddp    [WZORZEC]      listuje domyślne uprawnienia

en:   \dD[S+] [PATTERN]      list domains
pl:   \dD[S+] [WZORZEC]      listuje domeny

en:   \det[+] [PATTERN]      list foreign tables
pl:   \det[+] [WZORZEC]      listuje tabele zewnętrzne

en:   \des[+] [PATTERN]      list foreign servers
pl:   \des[+] [WZORZEC]      listuje serwery obce

en:   \deu[+] [PATTERN]      list user mappings
pl:   \deu[+] [WZORZEC]      listuje mapowania użytkownika

en:   \dew[+] [PATTERN]      list foreign-data wrappers
pl:   \dew[+] [WZORZEC]      listuje opakowania obcych danych

en:   \df[antw][S+] [PATRN]  list [only agg/normal/trigger/window] functions
pl:   \df[antw][S+] [WZORC]  listuje funkcje [tylko agreg/zwykły/wyzwalacz/okno]

en:   \dF[+]  [PATTERN]      list text search configurations
pl:   \dF[+]  [WZORZEC]      listuje konfiguracje wyszukiwania tekstowego

en:   \dFd[+] [PATTERN]      list text search dictionaries
pl:   \dFd[+] [WZORZEC]      listuje słowniki wyszukiwania tekstowego

en:   \dFp[+] [PATTERN]      list text search parsers
pl:   \dFp[+] [WZORZEC]      listuje analizatory wyszukiwania tekstowego

en:   \dFt[+] [PATTERN]      list text search templates
pl:   \dFt[+] [WZORZEC]      listuje wzorce wyszukiwania tekstowego

en:   \dg[S+] [PATTERN]      list roles
pl:   \dg[S+] [WZORZEC]      listuje role

en:   \di[S+] [PATTERN]      list indexes
pl:   \di[S+] [WZORZEC]      listuje indeksy

en:   \dl                    list large objects, same as \lo_list
pl:   \dl                    listuje duże obiekty, to samo, co \lo_list

en:   \dL[S+] [PATTERN]      list procedural languages
pl:   \dL[S+] [WZORZEC]      listuje języki proceduralne

en:   \dm[S+] [PATTERN]      list materialized views
pl:   \dm[S+] [WZORZEC]      listuje widoki zmaterializowane

en:   \dn[S+] [PATTERN]      list schemas
pl:   \dn[S+] [WZORZEC]      listuje schematy

en:   \do[S]  [PATTERN]      list operators
pl:   \do[S]  [WZORZEC]      listuje operatory

en:   \dO[S+] [PATTERN]      list collations
pl:   \dO[S+] [WZORZEC]      listuje porównania

en:   \dp     [PATTERN]      list table, view, and sequence access privileges
pl:   \dp     [WZORZEC]      listuje uprawnienia dostępu do tabeli, widoku 
                             lub sekwencji

en:   \drds [PATRN1 [PATRN2]] list per-database role settings
pl:   \drds [WZORC1 [WZORC2]] listuje ustawienia ról wedle baz danych

en:   \dRp[+] [PATTERN]      list replication publications
pl:   \dRp[+] [WZORZEC]      listuje publikacje replikacji

en:   \dRs[+] [PATTERN]      list replication subscriptions
pl:   \dRs[+] [WZORZEC]      listuje subskrypcje replikacji

en:   \ds[S+] [PATTERN]      list sequences
pl:   \ds[S+] [WZORZEC]      listuje sekwencje

en:   \dt[S+] [PATTERN]      list tables
pl:   \dt[S+] [WZORZEC]      listuje tabele

en:   \dT[S+] [PATTERN]      list data types
pl:   \dT[S+] [WZORZEC]      listuje typy danych

en:   \du[S+] [PATTERN]      list roles
pl:   \du[S+] [WZORZEC]      listuje role

en:   \dv[S+] [PATTERN]      list views
pl:   \dv[S+] [WZORZEC]      listuje widoki

en:   \dE[S+] [PATTERN]      list foreign tables
pl:   \dE[S+] [WZORZEC]      listuje tabele obce

en:   \dx[+]  [PATTERN]      list extensions
pl:   \dx[+]  [WZORZEC]      listuje rozszerzenia

en:   \dy     [PATTERN]      list event triggers
pl:   \dy     [WZORZEC]      listuje wyzwalacze zdarzeń

en:   \l[+]   [PATTERN]      list databases
pl:   \l[+]   [WZORZEC]      listuje bazy danych

en:   \sf[+]  FUNCNAME       show a function's definition
pl:   \sf[+] NAZWAFUNK       pokazuje definicję funkcji

en:   \sv[+]  VIEWNAME       show a view's definition
pl:   \sv[+] NAZWAWIDOKU     pokazuje definicję widoku

en:   \z      [PATTERN]      same as \dp
pl:   \z      [WZORZEC]      to samo co \dp

en: Formatting
pl: Formatowanie

en:   \a                     toggle between unaligned and aligned output mode
pl:   \a                     przełącza między trybem wyjścia wyrównanym i niewyrównwnym

en:   \C [STRING]            set table title, or unset if none
pl:   \C [STRING]            ustawia tytuł tabeli lub czyści jeśli brak parametru

en:   \f [STRING]            show or set field separator for unaligned query output
pl:   \f [STRING]            pokazuje lub ustawia separator pól dla niewyrównanego
                             wyjścia zapytania

en:   \H                     toggle HTML output mode (currently %s)
pl:   \H                     przełącza tryb wyjścia HTML (obecnie %s)

en:   \pset [NAME [VALUE]]   set table output option
                             (NAME := {format|border|expanded|fieldsep|fieldsep_zero|footer|null|
                             numericlocale|recordsep|recordsep_zero|tuples_only|title|tableattr|pager|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|unicode_header_linestyle})
pl:   \pset [NAZWA [WARTOSC]]  ustawia opcje wyjścia tabeli
                             (NAZWA := {format|border|expanded|fieldsep|fieldsep_zero|footer|null|
                             numericlocale|recordsep|recordsep_zero|tuples_only|title|tableattr|pager|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|unicode_header_linestyle})

en:   \t [on|off]            show only rows (currently %s)
pl:   \t [on|off]            pokazywanie tylko wierszy (obecnie %s)

en:   \T [STRING]            set HTML <table> tag attributes, or unset if none
pl:   \T [STRING]            ustawia atrybuty znacznika HTML <table>, lub czyści jeśli pusty

en:   \x [on|off|auto]       toggle expanded output (currently %s)
pl:   \x [on|off|auto]       przełącza rozciągnięte wyjście (obecnie %s)

en: Connection
pl: Połączenie

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently "%s")
pl:   \c[onnect] {[NAZWADB|- UŻYTK|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             łączy do nowej bazy danych (obecnie "%s")

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently no connection)
pl:   \c[onnect] {[NAZWADB|- UŻYTK|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             łączy do nowej bazy danych (obecnie bez połączenia)

en:   \encoding [ENCODING]   show or set client encoding
pl:   \encoding [KODOWANIE]  pokazuje lub ustawia kodowanie klienta

en:   \password [USERNAME]   securely change the password for a user
pl:   \password [NAZWAUZYT]  zmienia w sposób bezpieczny hasło użytkownika

en:   \conninfo              display information about current connection
pl:   \conninfo              wyświetla informację o bieżącym połączeniu

en: Operating System
pl: System Operacyjny

en:   \cd [DIR]              change the current working directory
pl:   \cd [FDR]              zmienia bieżący folder roboczy

en:   \setenv NAME [VALUE]   set or unset environment variable
pl:   \setenv NAZWA [WARTOŚĆ]
                             ustawia lub usuwa zmienną środowiska

en:   \timing [on|off]       toggle timing of commands (currently %s)
pl:   \timing [on|off]       przełącza pomiar czasu poleceń (obecnie %s)

en:   \! [COMMAND]           execute command in shell or start interactive shell
pl:   \! [POLECENIE]         wykonuje polecenie powłoki lub uruchamia interaktywną powłokę

en: Variables
pl: Zmienne

en:   \prompt [TEXT] NAME    prompt user to set internal variable
pl:   \prompt [TEKST] NAZWA  prosi użytkownika o ustawienie zmiennej wewnętrznej

en:   \set [NAME [VALUE]]    set internal variable, or list all if no parameters
pl:   \set [NAZWA [WARTOŚĆ]] ustawia zmienną wewnętrzną lub listuje wszystkie,
                             jeśli brak parametrów

en:   \unset NAME            unset (delete) internal variable
pl:   \unset NAZWA           ustawia jako pustą (usuwa) zmienną wewnętrzną

en: Large Objects
pl: Duże Obiekty

en:   \lo_export LOBOID FILE
      \lo_import FILE [COMMENT]
      \lo_list
      \lo_unlink LOBOID      large object operations
pl:   \lo_export LOBOID PLIK
      \lo_import PLIK [KOMENTARZ]
      \lo_list
      \lo_unlink LOBOID      operacje na dużych obiektach

en: List of specially treated variables
pl: Lista specjalnie traktowanych zmiennych

en: psql variables:
pl: zmienne psql:

en:   psql --set=NAME=VALUE
      or \set NAME VALUE inside psql
pl:   psql --set=NAZWA=WARTOŚC
      lub \set NAZWA WARTOŚĆ wewnątrz psql

en:   AUTOCOMMIT         if set, successful SQL commands are automatically committed
pl:   AUTOCOMMIT         gdy ustawiony, polecenia SQL zakończone powodzeniem są automatycznie zatwierdzone

en:   COMP_KEYWORD_CASE  determines the case used to complete SQL key words
                         [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]
pl:   COMP_KEYWORD_CASE  determinuje wielkość liter uzupełniających słowa kluczowe SQL
                         [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]

en:   DBNAME             the currently connected database name
pl:   DBNAME             nazwa obecnie podłączonej bazy danych

en:   ECHO               controls what input is written to standard output
                         [all, errors, none, queries]
pl:   ECHO               kontroluje jakie informacje z wejścia są wypisywane na standardowym wyjściu
                         [all, errors, none, queries]

en:   ECHO_HIDDEN        if set, display internal queries executed by backslash commands;
                         if set to "noexec", just show without execution
pl:   ECHO_HIDDEN        wyświetla wewnętrzne zapytania wykonywane przez polecenia bakslasz;
                         jeśli ustawiono na "noexec" tylko pokazuje je bez wykonywania

en:   ENCODING           current client character set encoding
pl:   ENCODING           aktualny zestaw znaków kodowania klienta

en:   FETCH_COUNT        the number of result rows to fetch and display at a time
                         (default: 0=unlimited)
pl:   FETCH_COUNT        liczba wierszy wynikowych do jednorazowego pobrania i wyświetlenia
                         (domyślnie: 0=nieograniczona)

en:   HISTCONTROL        controls command history [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]
pl:   HISTCONTROL        kontroluje historię poleceń [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]

en:   HISTFILE           file name used to store the command history
pl:   HISTFILE           nazwa pliku używana do zapisu historii poleceń

en:   HISTSIZE           max number of commands to store in the command history
pl:   HISTSIZE           maks liczba poleceń przechowywanych w historii poleceń

en:   HOST               the currently connected database server host
pl:   HOST               komputer serwera obecnie połączonej bazy danych

en:   IGNOREEOF          number of EOFs needed to terminate an interactive session
pl:   IGNOREEOF          liczba EOFów wymagana do zakończenia sesji interaktywnej

en:   LASTOID            value of the last affected OID
pl:   LASTOID            wartość ostatnio dotkniętego OID

en:   ON_ERROR_ROLLBACK  if set, an error doesn't stop a transaction (uses implicit savepoints)
pl:   ON_ERROR_ROLLBACK  gdy ustawione, błąd nie zatrzymuje transakcji (używa niejawnych punktów zapisu)

en:   ON_ERROR_STOP      stop batch execution after error
pl:   ON_ERROR_STOP      zatrzymuje wykonywanie wsadowe po wystąpieniu błędu

en:   PORT               server port of the current connection
pl:   PORT               port aktualnie połączonego serwera

en:   PROMPT1            specifies the standard psql prompt
pl:   PROMPT1            określa zwykłą zachętę psql

en:   PROMPT2            specifies the prompt used when a statement continues from a previous line
pl:   PROMPT2            określa zachętę używaną, gdy wyrażenie jest kontynuowane z poprzedniej linii

en:   PROMPT3            specifies the prompt used during COPY ... FROM STDIN
pl:   PROMPT3            określa zachętę używaną podczas trwania COPY ... FROM STDIN

en:   QUIET              run quietly (same as -q option)
pl:   QUIET              działaj cicho (tak samo jak opcja -q)

en:   SHOW_CONTEXT       controls display of message context fields [never, errors, always]
pl:   SHOW_CONTEXT       steruje wyświetlaniem pól kontekstu komunikatu [never, errors, always]

en:   SINGLELINE         end of line terminates SQL command mode (same as -S option)
pl:   SINGLELINE         tryb kończenia SQL końcem linii (to samo co opcja -S)

en:   SINGLESTEP         single-step mode (same as -s option)
pl:   SINGLESTEP         tryb jednokrokowy (to samo co opcja -s)

en:   USER               the currently connected database user
pl:   USER               aktualnie połączony użytkownik bazy danych

en:   VERBOSITY          controls verbosity of error reports [default, verbose, terse]
pl:   VERBOSITY          kontroluje gadulstwo raportów błędów [default, verbose, terse]

en: 
    Display settings:
pl: 
    Ustawienia wyświetlania:

en:   psql --pset=NAME[=VALUE]
      or \pset NAME [VALUE] inside psql
pl:   psql --set=NAZWA[=WARTOŚĆ]
      lub \set NAZWA [WARTOŚĆ] wewnątrz psql

en:   border             border style (number)
pl:   border             styl ramki (liczba)

en:   columns            target width for the wrapped format
pl:   columns            szerokość celu w formacie zawijania linii

en:   expanded (or x)    expanded output [on, off, auto]
pl:   expanded (lub x)   rozszerzone wyjście [on, off, auto]

en:   fieldsep           field separator for unaligned output (default "%s")
pl:   fieldsep           separator pól dla niewyrównanego wyjścia (domyślnie "%s")

en:   fieldsep_zero      set field separator for unaligned output to zero byte
pl:   fieldsep_zero      ustala separator pól dla niewyrównanego wyjścia na bajt zero

en:   footer             enable or disable display of the table footer [on, off]
pl:   footer             włącza lub wyłącza wyświetlanie stopki tabeli [on, off]

en:   format             set output format [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]
pl:   format             ustala format wyjścia [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]

en:   linestyle          set the border line drawing style [ascii, old-ascii, unicode]
pl:   linestyle          ustawia styl rysowania linii granicznej [ascii, old-ascii, unicode]

en:   null               set the string to be printed in place of a null value
pl:   null               ustawia ciąg znaków drukowany w miejsce wartości pustej

en:   numericlocale      enable or disable display of a locale-specific character to separate
                         groups of digits [on, off]
pl:   numericlocale      włącza lub wyłącza wyświetlanie znaku zależnego od ustawień narodowych
                         oddzielającego grupy cyfr [on, off]

en:   pager              control when an external pager is used [yes, no, always]
pl:   pager              steruje kiedy użyć zewnętrznego stronicowania [yes, no, always]

en:   recordsep          record (line) separator for unaligned output
pl:   recordsep          separator rekordów (linii) dla niewyrównanego wyjścia

en:   recordsep_zero     set record separator for unaligned output to zero byte
pl:   recordsep_zero     ustala separator rekordów dla niewyrównanego wyjścia na bajt zero

en:   tableattr (or T)   specify attributes for table tag in html format or proportional
                         column widths for left-aligned data types in latex-longtable format
pl:   tableattr (lub T)  określa atrybuty znacznika tabeli w formacie html lub formatu
                         latex-longtable w kolumnach proporcjonalnej szerokości wyrównanych do lewej

en:   title              set the table title for any subsequently printed tables
pl:   title              ustawia tytuł tabeli dla następnie drukowanych tabel

en:   tuples_only        if set, only actual table data is shown
pl:   tuples_only        gdy ustawione, pokazywane są tylko aktualne dane tabeli

en:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
                         set the style of Unicode line drawing [single, double]
pl:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
                         ustawia styl Unikodowego rysowania linii [single, double]

en: 
    Environment variables:
pl: 
    Zmienne środowiska:

en:   NAME=VALUE [NAME=VALUE] psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
pl:   NAZWA=WARTOŚĆ [NAZWA=WARTOŚĆ] psql ...
      lub \setenv NAME [VALUE] wewnątrz psql

en:   set NAME=VALUE
      psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
pl:   set NAZWA=WARTOŚĆ
      psql ...
      lub \setenv NAZWA [WARTOŚĆ] wewnątrz psql

en:   COLUMNS            number of columns for wrapped format
pl:   COLUMNS            liczba kolumn w formacie zawijania linii

en:   PAGER              name of external pager program
pl:   PAGER              nazwa zewnętrznego programu stronicowania

en:   PGAPPNAME          same as the application_name connection parameter
pl:   PGAPPNAME          to samo co parametr połączenia application_name

en:   PGDATABASE         same as the dbname connection parameter
pl:   PGDATABASE         to samo co parametr połączenia dbname

en:   PGHOST             same as the host connection parameter
pl:   PGHOST             to samo co parametr połączenia host

en:   PGPORT             same as the port connection parameter
pl:   PGPORT             to samo co parametr połączenia port

en:   PGUSER             same as the user connection parameter
pl:   PGUSER             to samo co parametr połączenia user

en:   PGPASSWORD         connection password (not recommended)
pl:   PGPASSWORD         hasło połączenia (niezalecane)

en:   PGPASSFILE         password file name
pl:   PGPASSFILE         nazwa pliku hasła

en:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
                         editor used by the \e, \ef, and \ev commands
pl:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
                         edytor do wykorzystania w poleceniach \e, \ef i \ev

en:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
                         how to specify a line number when invoking the editor
pl:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
                         wskazanie numeru linii podczas wywoływania edytora

en:   PSQL_HISTORY       alternative location for the command history file
pl:   PSQL_HISTORY       alternatywne położenie dla pliku historii poleceń

en:   PSQLRC             alternative location for the user's .psqlrc file
pl:   PSQLRC             alternatywne połażenie pliku użytkownika .psqlrc

en:   SHELL              shell used by the \! command
pl:   SHELL              powłoka używana przez polecenie \!

en:   TMPDIR             directory for temporary files
pl:   TMPDIR             folder plików tymczasowych

en: Available help:
pl: Dostępna pomoc:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
pl: Polecenie:   %s
    Opis:        %s
    Składnia:
    %s

en: No help available for "%s".
    Try \h with no arguments to see available help.
pl: Brak dostępnej pomocy dla "%s".
    Spróbuj \h bez argumentów by zobaczyć dostępną pomoc.

en: could not read from input file: %s
pl: nie można czytać z pliku wejścia: %s

en: could not save history to file "%s": %s
pl: nie można zapisać historii do pliku "%s": %s

en: history is not supported by this installation
pl: historia nie jest obsługiwana przez tą instalację

en: %s: not connected to a database
pl: %s: nie połączono z bazą danych

en: %s: current transaction is aborted
pl: %s: bieżąca transakcja została przerwana

en: %s: unknown transaction status
pl: %s: nieznany status transakcji

en: ID
pl: Identyfikator

en: Large objects
pl: Duże obiekty

en: \if: escaped
pl: \if: wyjście

en: Use "\q" to leave %s.
pl: Użyj "\q" by opuścić %s.

en: The input is a PostgreSQL custom-format dump.
    Use the pg_restore command-line client to restore this dump to a database.
pl: Wyjście to zrzut w formacie niestandardowym PostgreSQL.
    Użyj klienta linii poleceń pg_restore by odtworzyć bazę danych ze zrzutu.

en: You are using psql, the command-line interface to PostgreSQL.
pl: Używasz psql, interfejsu wiersza poleceń PostgreSQL.

en: Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help with psql commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
pl: Wpisz:  \copyright by poznać warunki rozpowszechniania
            \h by uzyskać pomoc dla poleceń SQL
            \? by uzyskać pomoc poleceń psql
            \g lub zakończ średnikiem by wykonać zapytanie
            \q by wyjść

en: query ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
pl: pominięto zapytanie; użyj \endif lub Ctrl-C by wyjść z bieżącego bloku \if

en: reached EOF without finding closing \endif(s)
pl: napotkano EOF zanim znaleziono zamykające \endif(y)

en: unterminated quoted string
pl: niezakończona stała łańcuchowa

en: %s: out of memory
pl: %s: brak pamięci

en: name
pl: nazwa

en: aggregate_signature
pl: podpis_agregatu

en: new_name
pl: nowa_nazwa

en: new_owner
pl: nowy_właściciel

en: new_schema
pl: nowy_schemat

en: where aggregate_signature is:
pl: gdzie podpis_agregatu to:

en: argmode
pl: trybarg

en: argname
pl: nazwaarg

en: argtype
pl: typarg

en: option
pl: opcja

en: where option can be:
pl: gdzie opcja może przyjmować:

en: allowconn
pl: zezwnapoł

en: connlimit
pl: limitpołączeń

en: istemplate
pl: czyszablon

en: new_tablespace
pl: nowa_przestrzeńtabel

en: configuration_parameter
pl: parametr_konfiguracji

en: value
pl: wartość

en: target_role
pl: rola_docelowa

en: schema_name
pl: nazwa_schematu

en: abbreviated_grant_or_revoke
pl: skrót_przyznania_lub_odebrania_uprawnień

en: where abbreviated_grant_or_revoke is one of:
pl: gdzie skrót_przyznania_lub_odebrania_uprawnień to jedno z:

en: role_name
pl: nazwa_roli

en: expression
pl: wyrażenie

en: domain_constraint
pl: ograniczenie_domeny

en: constraint_name
pl: nazwa_ograniczenia

en: new_constraint_name
pl: nowa_nazwa_ograniczenia

en: new_version
pl: nowa_wersja

en: member_object
pl: obiekt_składowy

en: where member_object is:
pl: gdzie obiekt_składowy to:

en: object_name
pl: nazwa_obiektu

en: aggregate_name
pl: nazwa_agregatu

en: source_type
pl: typ_źródłowy

en: target_type
pl: typ_docelowy

en: function_name
pl: nazwa_funkcji

en: operator_name
pl: nazwa_operatora

en: left_type
pl: typ_lewy

en: right_type
pl: typ_prawy

en: index_method
pl: metoda_indeksowania

en: type_name
pl: nazwa_typu

en: lang_name
pl: nazwa_jęz

en: and aggregate_signature is:
pl: a podpis_agregatu to:

en: handler_function
pl: funkcja_uchwytu

en: validator_function
pl: funkcja_walidatora

en: action
pl: akcja

en: column_name
pl: nazwa_kolumny

en: new_column_name
pl: nowa_nazwa_kolumny

en: where action is one of:
pl: gdzie akcja to jedna z:

en: data_type
pl: typ_danych

en: collation
pl: porównanie

en: column_constraint
pl: ograniczenie_kolumny

en: integer
pl: liczba_całkowita

en: attribute_option
pl: opcja_atrybutu

en: table_constraint
pl: ograniczenie_tabeli

en: trigger_name
pl: nazwa_wyzwalacza

en: parent_table
pl: tabela_nadrzędna

en: extension_name
pl: nazwa_rozszerzenia

en: execution_cost
pl: koszt_wykonania

en: result_rows
pl: wiersze_wynikowe

en: role_specification
pl: specyfikacja_roli

en: user_name
pl: nazwa_użytkownika

en: where role_specification can be:
pl: gdzie specyfikacja_roli może przyjmować:

en: group_name
pl: nazwa_grupy

en: tablespace_name
pl: nazwa_przestrzenitabel

en: storage_parameter
pl: parametr_przechowywania

en: large_object_oid
pl: oid_dużego_obiektu

en: index_name
pl: nazwa_indeksu

en: res_proc
pl: proc_res

en: join_proc
pl: procedura_złączenia

en: strategy_number
pl: numer_strategii

en: op_type
pl: typ_op

en: sort_family_name
pl: nazwa_rodziny_sortowania

en: support_number
pl: numer_obsługi

en: argument_type
pl: typ_argumentu

en: table_name
pl: nazwa_tabeli

en: using_expression
pl: wyrażenie_using

en: check_expression
pl: wyrażenie_check

en: password
pl: hasło

en: timestamp
pl: znacznik_czasu

en: database_name
pl: nazwa_bazydanych

en: increment
pl: przyrost

en: minvalue
pl: wartośćmin

en: maxvalue
pl: wartośćmaks

en: start
pl: początek

en: cache
pl: pamięć_podręczna

en: suboption
pl: podopcja

en: where suboption can be:
pl: gdzie podopcja może przyjmować:

en: slot_name
pl: nazwa_gniazda

en: publication_name
pl: nazwa_publikacji

en: puboption
pl: podopcja

en: where puboption can be:
pl: gdzie podopcja może przyjmować:

en: conninfo
pl: połączenie

en: partition_name
pl: nazwa_partycji

en: partition_bound_spec
pl: spec_powiazana_partycji

en: sequence_options
pl: opcje_sekwencji

en: sequence_option
pl: opcja_sekwencji

en: table_constraint_using_index
pl: ograniczenie_tabeli_używające_indeksu

en: rewrite_rule_name
pl: nazwa_reguły_przepisania

en: and table_constraint_using_index is:
pl: a ograniczenie_tabeli_używające_indeksu to:

en: tablespace_option
pl: opcja_przestrzeni_tabel

en: token_type
pl: typ_tokenu

en: dictionary_name
pl: nazwa_słownika

en: old_dictionary
pl: stary_słownik

en: new_dictionary
pl: nowy_słownik

en: attribute_name
pl: nazwa_atrybutu

en: new_attribute_name
pl: nowa_nazwa_atrybutu

en: new_enum_value
pl: nowa_nazwa_wylicz

en: neighbor_enum_value
pl: sasiednia_nazwa_wylicz

en: existing_enum_value
pl: istniejąca_wartość_wylicz

en: server_name
pl: nazwa_serwera

en: view_option_name
pl: nazwa_opcji_przeglądania

en: view_option_value
pl: wartość_opcji_przeglądania

en: transaction_mode
pl: tryb_transakcji

en: where transaction_mode is one of:
pl: gdzie tryb_transakcji to jeden z:

en: relation_name
pl: nazwa_relacji

en: domain_name
pl: nazwa_domeny

en: policy_name
pl: nazwa_polityki

en: rule_name
pl: nazwa_reguły

en: text
pl: tekst

en: transaction_id
pl: id_transakcji

en: filename
pl: nazwa_pliku

en: command
pl: polecenie

en: query
pl: zapytanie

en: where option can be one of:
pl: gdzie opcja może być jedną z:

en: format_name
pl: nazwa_formatu

en: delimiter_character
pl: znak_ogranicznika

en: null_string
pl: pusty_ciąg_znaków

en: quote_character
pl: znak_cytatu

en: escape_character
pl: znak_ucieczki

en: encoding_name
pl: nazwa_kodowania

en: access_method_type
pl: typ_metody_dostępu

en: arg_data_type
pl: typ_arg_danych

en: sfunc
pl: sfunk

en: state_data_type
pl: typ_danych_stanu

en: state_data_size
pl: rozm_danych_stanu

en: ffunc
pl: ffunk

en: combinefunc
pl: combinefunk

en: serialfunc
pl: serialfunk

en: deserialfunc
pl: deserialfunk

en: initial_condition
pl: warunek_początkowy

en: msfunc
pl: msfunk

en: minvfunc
pl: fnwmin

en: mstate_data_type
pl: typ_danych_mstanu

en: mstate_data_size
pl: rozm_danych_mstanu

en: mffunc
pl: mffunk

en: minitial_condition
pl: warunek_mpoczątkowy

en: sort_operator
pl: operator_sortowania

en: or the old syntax
pl: albo stara składnia

en: base_type
pl: typ_bazowy

en: locale
pl: lokalizacja

en: provider
pl: dostawca

en: version
pl: wersja

en: existing_collation
pl: istniejące_porównanie

en: source_encoding
pl: kodowanie_źródła

en: dest_encoding
pl: kodowanie_celu

en: template
pl: szablon

en: encoding
pl: kodowanie

en: constraint
pl: ograniczenie

en: where constraint is:
pl: gdzie ograniczenie to:

en: event
pl: zdarzenie

en: old_version
pl: stara_wersja

en: where column_constraint is:
pl: gdzie ograniczenie_kolumny to:

en: default_expr
pl: wyrażenie_domyślne

en: and table_constraint is:
pl: a ograniczenie_tabeli to:

en: rettype
pl: typ_zwracany

en: column_type
pl: typ_kolumny

en: definition
pl: definicja

en: obj_file
pl: plik_obj

en: link_symbol
pl: link_symbolicz

en: attribute
pl: atrybut

en: method
pl: metoda

en: opclass
pl: klasa_op

en: predicate
pl: orzeczenie

en: call_handler
pl: uchwyt_wywołania

en: inline_handler
pl: uchwyt_wbudowany

en: valfunction
pl: funkcja_walid

en: com_op
pl: op_kom

en: neg_op
pl: op_neg

en: family_name
pl: nazwa_rodziny

en: storage_type
pl: typ_przechowywania

en: condition
pl: warunek

en: where event can be one of:
pl: gdzie zdarzenie może być jednym z:

en: schema_element
pl: element_schematu

en: server_type
pl: typ_serwera

en: server_version
pl: wersja_serwera

en: fdw_name
pl: nazwa_fdw

en: statistics_name
pl: nazwa_statystyki

en: subscription_name
pl: nazwa_subskrypcji

en: source_table
pl: tabela_źródłowa

en: like_option
pl: opcja_podobne

en: index_parameters
pl: parametry_indeksu

en: reftable
pl: tabelaref

en: refcolumn
pl: kolumnaref

en: exclude_element
pl: element_wyłączany

en: and like_option is:
pl: a opcja_podobne to:

en: and partition_bound_spec is:
pl: a spec_powiazana_partycji to:

en: bound_literal
pl: powiazany_literal

en: index_parameters in UNIQUE, PRIMARY KEY, and EXCLUDE constraints are:
pl: parametry_indeksu w ograniczeniach UNIQUE, PRIMARY KEY i EXCLUDE to:

en: exclude_element in an EXCLUDE constraint is:
pl: element_wyłączany w ograniczeniu EXCLUDE to:

en: directory
pl: folder

en: parser_name
pl: nazwa_analizatora

en: source_config
pl: konfiguracja_źródła

en: start_function
pl: funkcja_startowa

en: gettoken_function
pl: funkcja_gettoken

en: end_function
pl: funkcja_kończąca

en: lextypes_function
pl: funkcja_lextypes

en: headline_function
pl: funkcja_nagłówkowa

en: init_function
pl: funkcja_inicjująca

en: lexize_function
pl: funkcja_lexize

en: from_sql_function_name
pl: nazwa_funkcji_from_sql

en: to_sql_function_name
pl: nazwa_funkcji_to_sql

en: referenced_table_name
pl: nazwa_tabeli_odwołania

en: transition_relation_name
pl: nazwa_relacji_tranzycji

en: arguments
pl: argumenty

en: label
pl: etykieta

en: subtype
pl: podtyp

en: subtype_operator_class
pl: klasa_operatora_podtypu

en: canonical_function
pl: funkcja_kanoniczna

en: subtype_diff_function
pl: funkcja_różnicy_podtypu

en: input_function
pl: funkcja_wejścia

en: output_function
pl: funkcja_wyjścia

en: receive_function
pl: funkcja_odbierająca

en: send_function
pl: funkcja_wysyłająca

en: type_modifier_input_function
pl: funkcja_przyjmująca_modyfikator_typu

en: type_modifier_output_function
pl: funkcja_zwracająca_modyfikator_typu

en: analyze_function
pl: funkcja_analizy

en: internallength
pl: wewnętrzna_długość

en: alignment
pl: wyrównanie

en: storage
pl: nośnik

en: like_type
pl: typ_podobne

en: category
pl: kategoria

en: preferred
pl: preferowane

en: default
pl: domyślnie

en: delimiter
pl: ogranicznik

en: collatable
pl: porównywalne

en: with_query
pl: z_kwerendy

en: using_list
pl: lista_użycia

en: cursor_name
pl: nazwa_kursora

en: output_expression
pl: wyrażenie_wyjścia

en: output_name
pl: nazwa_wyjścia

en: code
pl: kod

en: parameter
pl: parametr

en: statement
pl: wyrażenie

en: direction
pl: kierunek

en: where direction can be empty or one of:
pl: gdzie kierunek może być pusty lub jednym z:

en: count
pl: ilość

en: sequence_name
pl: nazwa_sekwencji

en: arg_name
pl: nazwa_arg

en: arg_type
pl: typ_arg

en: remote_schema
pl: schemat_zdalny

en: local_schema
pl: schemat_lokalny

en: conflict_target
pl: cel_konflktu

en: conflict_action
pl: akcja_konfliktu

en: where conflict_target can be one of:
pl: gdzie cel_konfliktu może być jednym z:

en: index_column_name
pl: nazwa_kolumny_indeksu

en: index_expression
pl: wyrażenie_indeksu

en: index_predicate
pl: predykat_indeksu

en: and conflict_action is one of:
pl: gdzie akcja_konfliktu to jedna z:

en: sub-SELECT
pl: pod-SELECT

en: channel
pl: kanał

en: lockmode
pl: tryb_blokady

en: where lockmode is one of:
pl: gdzie tryb_blokady jest jednym z:

en: payload
pl: ładunek

en: old_role
pl: stara_rola

en: new_role
pl: nowa_rola

en: savepoint_name
pl: nazwa_punktu_zapisu

en: from_item
pl: element_z

en: grouping_element
pl: element_grupowania

en: window_name
pl: nazwa_okna

en: window_definition
pl: definicja_okna

en: select
pl: wybierz

en: where from_item can be one of:
pl: gdzie element_z może być jednym z:

en: column_alias
pl: alias_kolumny

en: sampling_method
pl: metoda_próbkowania

en: seed
pl: ziarno

en: with_query_name
pl: nazwa_kwerendy_z

en: column_definition
pl: definicja_kolumny

en: join_type
pl: typ_złączenia

en: join_condition
pl: warunek_złączenia

en: join_column
pl: kolumna_złączana

en: and grouping_element can be one of:
pl: gdzie element_grupowania może być jednym z:

en: and with_query is:
pl: a z_kwerendą to:

en: values
pl: wartości

en: insert
pl: wstaw

en: update
pl: modyfikuj

en: delete
pl: usuń

en: new_table
pl: nowa_tabela

en: timezone
pl: strefa_czasowa

en: snapshot_id
pl: id_migawki

en: from_list
pl: z_listy

en: sort_expression
pl: wyrażenie_sortowania

en: abort the current transaction
pl: przerywa bieżącą transakcję

en: change the definition of an aggregate function
pl: zmienia definicję funkcji agregującej

en: change the definition of a collation
pl: zmienia definicję porównania

en: change the definition of a conversion
pl: zmienia definicję konwersji

en: change a database
pl: zmienia bazę danych

en: define default access privileges
pl: definiuje domyślne uprawnienia dostępu

en: change the definition of a domain
pl: zmienia definicję domeny

en: change the definition of an event trigger
pl: zmienia definicję wyzwalacza zdarzenia

en: change the definition of an extension
pl: zmienia definicję rozszerzenia

en: change the definition of a foreign-data wrapper
pl: zmienia definicję opakowania obcych danych

en: change the definition of a foreign table
pl: zmienia definicję tabeli obcej

en: change the definition of a function
pl: zmienia definicję funkcji

en: change role name or membership
pl: zmienia nazwę roli lub przynależność

en: change the definition of an index
pl: zmienia definicję indeksu

en: change the definition of a procedural language
pl: zmienia definicję języka proceduralnego`

en: change the definition of a large object
pl: zmienia definicję dużego obiektu

en: change the definition of a materialized view
pl: zmienia definicję widoku zmaterializowanego

en: change the definition of an operator
pl: zmienia definicję operatora

en: change the definition of an operator class
pl: zmienia definicję klasy operatora

en: change the definition of an operator family
pl: zmienia definicję rodziny operatora

en: change the definition of a row level security policy
pl: zmienia definicję polityki bezpieczeństwa na poziomie wierszy

en: change the definition of a publication
pl: zmienia definicję publikacji

en: change a database role
pl: zmienia rolę bazy danych

en: change the definition of a rule
pl: zmienia definicję reguły

en: change the definition of a schema
pl: zmienia definicję schematu

en: change the definition of a sequence generator
pl: zmienia definicję generatora sekwencji

en: change the definition of a foreign server
pl: zmienia definicję serwera obcego

en: change the definition of a extended statistics
pl: zmienia definicję rozszerzonych statystyk

en: change the definition of a subscription
pl: zmienia definicję subskrypcji

en: change a server configuration parameter
pl: zmienia parametr konfiguracji serwera

en: change the definition of a table
pl: zmienia definicję tabeli

en: change the definition of a tablespace
pl: zmienia definicję przestrzeni tabel

en: change the definition of a text search configuration
pl: zmienia definicję konfiguracji wyszukiwania tekstowego

en: change the definition of a text search dictionary
pl: zmienia definicję słownika wyszukiwania tekstowego

en: change the definition of a text search parser
pl: zmienia definicję analizatora wyszukiwania tekstowego

en: change the definition of a text search template
pl: zmienia definicję szablonu wyszukiwania tekstowego

en: change the definition of a trigger
pl: zmienia definicję wyzwalacza

en: change the definition of a type
pl: zmienia definicję typu

en: change the definition of a user mapping
pl: zmienia definicję mapowania użytkownika

en: change the definition of a view
pl: zmienia definicję widoku

en: collect statistics about a database
pl: zbiera statystyki na temat bazy danych

en: start a transaction block
pl: początek bloku transakcji

en: force a transaction log checkpoint
pl: wymuszenie punkty kontrolne logów transakcji

en: close a cursor
pl: zamyka kursor

en: cluster a table according to an index
pl: klaster lub tabela zgodna z indeksem

en: define or change the comment of an object
pl: definiuje lub zmienia komentarz obiektu

en: commit the current transaction
pl: zatwierdzenie bieżącej transakcji

en: commit a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
pl: zatwierdzenie transakcji uprzednio przygotowanej do zatwierdzenia dwufazowego

en: copy data between a file and a table
pl: kopiuje dane między plikiem i tabelą

en: define a new access method
pl: definiuje nową metodę dostępu

en: define a new aggregate function
pl: definiuje nową funkcję agregującą

en: define a new cast
pl: definiuje nowe rzutowanie

en: define a new collation
pl: definiuje nowe porównanie

en: define a new encoding conversion
pl: definiuje nowe przekształcenie kodowania

en: create a new database
pl: tworzy nową bazę danych

en: define a new domain
pl: definiuje nową domenę

en: define a new event trigger
pl: definiuje nowy wyzwalacz zdarzenia

en: install an extension
pl: instaluje nowe rozszerzenie

en: define a new foreign-data wrapper
pl: definiuje nowe opakowania obcych danych

en: define a new foreign table
pl: definiuje nową tabelę obcą

en: define a new function
pl: definiuje nową funkcję

en: define a new database role
pl: definiuje nową rolę bazy danych

en: define a new index
pl: definiuje nowy indeks

en: define a new procedural language
pl: definiuje nowy język proceduralny

en: define a new materialized view
pl: definiuje nowy widok zmaterializowany

en: define a new operator
pl: definiuje nowy operator

en: define a new operator class
pl: definiuje nową klasę operatora

en: define a new operator family
pl: definiuje nową rodzinę operatora

en: define a new row level security policy for a table
pl: definiuje nową politykę bezpieczeństwa na poziomie wierszy dla tabeli

en: define a new publication
pl: definiuje nową publikację

en: define a new rewrite rule
pl: definiuje nową regułę przepisania

en: define a new schema
pl: definiuje nowy schemat

en: define a new sequence generator
pl: definiuje nowy generator sekwencji

en: define a new foreign server
pl: definiuje nowy serwer obcy

en: define extended statistics
pl: definiuje rozszerzone statystyki

en: define a new subscription
pl: definiuje nową subskrypcję

en: define a new table
pl: definiuje nową tabelę

en: define a new table from the results of a query
pl: definiuje nową tabelę z wyników zapytania

en: define a new tablespace
pl: definiuje nową przestrzeń tabel

en: define a new text search configuration
pl: definiuje nową konfigurację wyszukiwania tekstowego

en: define a new text search dictionary
pl: definiuje nowy słownik wyszukiwania tekstowego

en: define a new text search parser
pl: definiuje nowy analizator wyszukiwania tekstowego

en: define a new text search template
pl: definiuje nowy szablon wyszukiwania tekstowego

en: define a new transform
pl: definiuje nową transformację

en: define a new trigger
pl: definiuje nowy wyzwalacz

en: define a new data type
pl: definiuje nowy typ danych

en: define a new mapping of a user to a foreign server
pl: definiuje nowe mapowanie użytkownika do serwera obcego

en: define a new view
pl: definiuje nowy widok

en: deallocate a prepared statement
pl: zwalnia przygotowane wyrażenie

en: define a cursor
pl: definiuje kursor

en: delete rows of a table
pl: usuwa wiersze z tabeli

en: discard session state
pl: odrzuca stan sesji

en: execute an anonymous code block
pl: wykonuje anonimowy blok kodu

en: remove an access method
pl: usuwa metodę dostępu

en: remove an aggregate function
pl: definiuje funkcję agregującą

en: remove a cast
pl: usuwa rzutowanie

en: remove a collation
pl: usuwa porównanie

en: remove a conversion
pl: usuwa konwersję

en: remove a database
pl: usuwa bazę danych

en: remove a domain
pl: usuwa domenę

en: remove an event trigger
pl: usuwa wyzwalacz zdarzenia

en: remove an extension
pl: usuwa rozszerzenie

en: remove a foreign-data wrapper
pl: usuwa opakowanie obcych danych

en: remove a foreign table
pl: usuwa tabelę obcą

en: remove a function
pl: usuwa funkcję

en: remove a database role
pl: usuwa rolę bazy danych

en: remove an index
pl: usuwa indeks

en: remove a procedural language
pl: usuwa język proceduralny

en: remove a materialized view
pl: usuwa widok zmaterializowany

en: remove an operator
pl: usuwa operator

en: remove an operator class
pl: usuwa klasę operatora

en: remove an operator family
pl: usuwa rodzinę operatora

en: remove database objects owned by a database role
pl: usuwa obiekty bazy danych których właścicielem jest rola bazy danych

en: remove a row level security policy from a table
pl: usuwa politykę bezpieczeństwa na poziomie wierszy z tabeli

en: remove a publication
pl: usuwa publikację

en: remove a rewrite rule
pl: usuwa regułę przepisania

en: remove a schema
pl: usuwa schemat

en: remove a sequence
pl: usuwa sekwencję

en: remove a foreign server descriptor
pl: usuwa deskryptor serwera obcego

en: remove extended statistics
pl: usuwa rozszerzoną statystykę

en: remove a subscription
pl: usuwa subskrypcję

en: remove a table
pl: usuwa tabelę

en: remove a tablespace
pl: usuwa przestrzeń tabel

en: remove a text search configuration
pl: usuwa konfigurację wyszukiwania tekstowego

en: remove a text search dictionary
pl: usuwa słownik wyszukiwania tekstowego

en: remove a text search parser
pl: usuwa analizator wyszukiwania tekstowego

en: remove a text search template
pl: usuwa szablon wyszukiwania tekstowego

en: remove a transform
pl: usuwa transformację

en: remove a trigger
pl: usuwa wyzwalacz

en: remove a data type
pl: usuwa typ danych

en: remove a user mapping for a foreign server
pl: usuwa mapowanie użytkownika dla serwera obcego

en: remove a view
pl: usuwa widok

en: execute a prepared statement
pl: wykonuje przygotowane wyrażenie

en: show the execution plan of a statement
pl: pokazuje plan wykonania wyrażenia

en: retrieve rows from a query using a cursor
pl: pobiera wiersze z zapytania przy użyciu kursora

en: define access privileges
pl: definiuje uprawnienia dostępu

en: import table definitions from a foreign server
pl: importuje definicje tabel z obcego serwera

en: create new rows in a table
pl: tworzy nowe wiersze w tabeli

en: listen for a notification
pl: nasłuchuje powiadomień

en: load a shared library file
pl: wczytuje współdzieloną bibliotekę plików

en: lock a table
pl: blokuje tabelę

en: position a cursor
pl: pozycjonuje kursor

en: generate a notification
pl: generuje powiadomienie

en: prepare a statement for execution
pl: przygotowuje wyrażenie do wykonania

en: prepare the current transaction for two-phase commit
pl: przygotowane bieżącej transakcji do zatwierdzenia dwufazowego

en: change the ownership of database objects owned by a database role
pl: zmienia posiadacza obiektów bazy danych, których właścicielem jest rola bazy danych

en: replace the contents of a materialized view
pl: zastępuje zawartość widoku materializowanego

en: rebuild indexes
pl: przebudowuje indeksy

en: destroy a previously defined savepoint
pl: usuwa zdefiniowany poprzednio punkt zapisu

en: restore the value of a run-time parameter to the default value
pl: przywraca wartość domyślną parametru czasu wykonania

en: remove access privileges
pl: usuwa uprawnienia dostępu

en: cancel a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
pl: anuluje transakcję uprzednio przygotowaną do zatwierdzenia dwufazowego

en: roll back to a savepoint
pl: wycofanie do punktu zapisu

en: define a new savepoint within the current transaction
pl: definiuje punkt zapisu w bieżącej transakcji

en: define or change a security label applied to an object
pl: definiuje zmianę etykiety bezpieczeństwa zastosowanych do obiektu

en: retrieve rows from a table or view
pl: odczytuje wiersza z tabeli lub widoku

en: change a run-time parameter
pl: zmienia parametr czasu wykonania

en: set constraint check timing for the current transaction
pl: ustawia pomiar czasu ograniczeń sprawdzających dla bieżącej transakcji

en: set the current user identifier of the current session
pl: ustawia identyfikator bieżącego użytkownika z bieżącej sesji

en: set the session user identifier and the current user identifier of the current session
pl: ustawia identyfikator użytkownika sesji i identyfikator bieżącego użytkownika z bieżącej sesji

en: set the characteristics of the current transaction
pl: ustawia charakterystyki bieżącej transakcji

en: show the value of a run-time parameter
pl: pokazuje wartość parametru czasu wykonania

en: empty a table or set of tables
pl: opróżnia tabelę lub grupę tabel

en: stop listening for a notification
pl: zatrzymuje nasłuchiwania powiadomień

en: update rows of a table
pl: modyfikuje wiersze w tabeli

en: garbage-collect and optionally analyze a database
pl: porządkuje śmieci i opcjonalnie analizuje bazy danych

en: compute a set of rows
pl: oblicza zbiór wierszy

en: %s: -1 can only be used in non-interactive mode
pl: %s: -1 może być użyty tylko trybie nieinteraktywnym

en: %s: could not open log file "%s": %s
pl: %s: nie można otworzyć pliku logów "%s": %s

en: Type "help" for help.
pl: Wpisz "help" by uzyskać pomoc.

en: %s: could not set printing parameter "%s"
pl: %s: nie można ustawić parametru wydruku "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
pl: Spróbuj "%s --help" aby uzyskać więcej informacji.

en: %s: warning: extra command-line argument "%s" ignored
pl: %s: ostrzeżenie: nadmiarowy argument wiersza poleceń "%s" zignorowany

en: %s: could not find own program executable
pl: %s: nie można znaleźć programu wykonywalnego

en: tab completion query failed: %s
    Query was:
    %s
pl: nie udało się zakończyć zapytania tabulatorem: %s
    Zapytanie to:
    %s

en: unrecognized value "%s" for "%s": boolean expected
pl: nierozpoznana wartość "%s" dla "%s"; oczekiwano typu logicznego

en: invalid value "%s" for "%s": integer expected
pl: nieprawidłowa wartość "%s" dla "%s": oczekiwano liczby całkowitej

en: invalid variable name: "%s"
pl: nieprawidłowa nazwa zmiennej: "%s"

en: unrecognized value "%s" for "%s"
    Available values are: %s.
pl: nierozpoznana wartość "%s" dla "%s"
    Dostępne wartości to: %s.
