ecpglib (PostgreSQL) 15 - en to ka translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
ka: შეტყობინების ცარიელი ტექსტი

en: <DEFAULT>
ka: <ნაგულისხმები>

en: NULL
ka: არაფერი

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
ka: %d-ე ხაზზე მონაცემები ნაპოვნი არაა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
ka: %d-ე ხაზზე მეხსიერება საკმარისი არაა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
ka: მხარდაუჭერელი ტიპი "%s" %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
ka: %d-ე ხაზზე მეტისმეტად ბევრი არგუმენტია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
ka: %d-ე ხაზზე არგუმენტები საკმარისი არაა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
ka: მთელი რიცხვის შეყვანის არასწორი ფორმატი: "%s",  %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
ka: უნიშნო მთელი რიცხვის შეყვანის არასწორი ფორმატი: "%s",  %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
ka: წილადი რიცხვის შეყვანის არასწორი ფორმატი: "%s",  %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
ka: ლოგიკური ტიპის მიშვნეობის შეყვანის არასწორი ფორმატი: "%s",  %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
ka: %d-ე ხაზზე ლოგიკური მნიშვნელობის გარდაქმნის შეცდომა: არასწორი ზომა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
ka: %d-ეხაზე მოთხოვნა ცარიელია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
ka: %d-ე ხაზზე ნულოვანი მნიშვნელობა, ინდიკატორის გარეშე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
ka: %d-ე ხაზზე ცვლადს მასივის ტიპი არ გააჩნია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
ka: %d-ე ხაზზე სერვერიდან წაკითხული მონაცემი მასივი არაა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
ka: %d-ე ხაზზე ცვლადების მასივის ჩასმა მხარდაუჭერელია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
ka: შეერთება სახელით "%s" არ არსებობს. %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
ka: შეერთება "%s" დაკავშირებული არაა. %d -ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
ka: ოპერატორის არასწორი სახელი: "%s" . %d -ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
ka: დესკრიპტორი "%s" არ არსებობს. %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
ka: %d-ე ხაზზე დესკრიპტორი ინდექსის დიაპაზონს გარეთაა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
ka: დესკრიპტორის უცნობი ჩანაწერი "%s" %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
ka: %d -ე ხაზზე ცვლადს რიცხვითი ტიპი არ გააჩნია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
ka: %d -ე ხაზზე ცვლადს სტრიქონის ტიპი არ გააჩნია

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
ka: %d -ე ხაზზე ტრანზაქციის დამუშავების შეცდომა

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
ka: ბაზასთან ("%s") მიერთების შეცდომა %d-ე ხაზზე

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
ka: %d-ე ხაზზე SQL-ის შეცდომა: %d

en: the connection to the server was lost
ka: სერვერთან კავშირი დაკარგულია

en: SQL error: %s
ka: SQL-ის შეცდომა: %s
