plpgsql (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (170 entries)

en: PL/pgSQL functions cannot accept type %s
el: οι συναρτήσεις PL/pgSQL δεν μπορούν να δεχθούν τύπο %s

en: could not determine actual return type for polymorphic function "%s"
el: δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός του πραγματικού τύπου επιστροφής για την πολυμορφική συνάρτηση «%s»

en: trigger functions can only be called as triggers
el: συναρτήσεις εναυσμάτων μπορούν να κληθούν μόνο ως εναύσματα

en: PL/pgSQL functions cannot return type %s
el: οι συναρτήσεις PL/pgSQL δεν μπορούν να επιστρέψουν τύπο %s

en: trigger functions cannot have declared arguments
el: οι συναρτήσεις εναυσμάτων δεν μπορούν να έχουν δηλωμένες παραμέτρους

en: The arguments of the trigger can be accessed through TG_NARGS and TG_ARGV instead.
el: Οι παράμετροι του εναύσματος μπορούν εναλλακτικά να προσπελαστούν μέσω TG_NARGS και TG_ARGV.

en: event trigger functions cannot have declared arguments
el: οι συναρτήσεις εναυσμάτων συμβάντος δεν μπορούν να έχουν δηλωμένες παραμέτρους

en: compilation of PL/pgSQL function "%s" near line %d
el: μεταγλώτηση της συνάρτησης PL/pgSQL «%s» κοντά στη γραμμή %d

en: parameter name "%s" used more than once
el: όνομα παραμέτρου «%s» χρησιμοποιείται περισσότερες από μία φορές

en: column reference "%s" is ambiguous
el: αναφορά στήλης «%s» είναι αμφίσημη

en: It could refer to either a PL/pgSQL variable or a table column.
el: Θα μπορούσε να αναφέρεται είτε σε μεταβλητή PL/pgSQL είτε σε στήλη πίνακα.

en: record "%s" has no field "%s"
el: η εγγραφή «%s» δεν έχει πεδίο «%s»

en: relation "%s" does not exist
el: η σχέση «%s» δεν υπάρχει

en: relation "%s" does not have a composite type
el: η σχέση «%s» δεν έχει συνθετικό τύπο

en: variable "%s" has pseudo-type %s
el: η μεταβλητή «%s» έχει ψευδο-τύπο %s

en: type "%s" is only a shell
el: τύπος «%s» είναι μόνο ένα κέλυφος

en: type %s is not composite
el: τύπος %s δεν είναι συνθετικός

en: unrecognized exception condition "%s"
el: μη αναγνωρίσιμη συνθήκη εξαίρεσης «%s»

en: could not determine actual argument type for polymorphic function "%s"
el: δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός του πραγματικού τύπου παραμέτρου για την πολυμορφική συνάρτηση «%s»

en: during initialization of execution state
el: κατά την αρχικοποίηση της κατάστασης εκτέλεσης

en: while storing call arguments into local variables
el: κατά την αποθήκευση παραμέτρων κλήσης σε τοπικές μεταβλητές

en: during function entry
el: κατά τη διάρκεια εισόδου συνάρτησης

en: control reached end of function without RETURN
el: ο έλεγχος έφθασε στο τέλος συνάρτησης χωρίς RETURN

en: while casting return value to function's return type
el: κατά τη διάρκεια cast της τιμής επιστροφής στον τύπο επιστροφής της συνάρτησης

en: set-valued function called in context that cannot accept a set
el: set-valued συνάρτηση καλείται σε περιεχόμενο που δεν μπορεί να δεχτεί ένα σύνολο

en: materialize mode required, but it is not allowed in this context
el: επιβάλλεται λειτουργία υλοποίησης, αλλά δεν επιτρέπεται σε αυτό το περιεχόμενο

en: during function exit
el: κατά τη διάρκεια εξόδου συνάρτησης

en: returned record type does not match expected record type
el: ο επιστρεφόμενος τύπος εγγραφής δεν ταιριάζει με τον αναμενόμενο τύπο εγγραφής

en: control reached end of trigger procedure without RETURN
el: ο έλεγχος έφτασε στο τέλος της διαδικασίας εναύσματος χωρίς RETURN

en: trigger procedure cannot return a set
el: διεργασία εναύσματος δεν δύναται να επιστρέψει ένα σύνολο

en: returned row structure does not match the structure of the triggering table
el: η δομή της σειράς επιστροφής δεν ταιριάζει με τη δομή του πίνακα ενεργοποίησης

note: translator: last %s is a phrase such as "during statement block local variable initialization"
en: PL/pgSQL function %s line %d %s
el: συνάρτηση PL/pgSQL %s γραμμή %d %s

note: translator: last %s is a phrase such as "while storing call arguments into local variables"
en: PL/pgSQL function %s %s
el: συνάρτηση PL/pgSQL %s %s

note: translator: last %s is a plpgsql statement type name
en: PL/pgSQL function %s line %d at %s
el: συνάρτηση PL/pgSQL %s γραμμή %d στο %s

en: PL/pgSQL function %s
el: συνάρτηση PL/pgSQL «%s»

en: during statement block local variable initialization
el: κατά τη διάρκεια μπλοκ δήλωσης τοπικής αρχικοποίησης μεταβλητής

en: during statement block entry
el: κατά τη διάρκεια εισόδου μπλοκ δήλωσης

en: during statement block exit
el: κατά τη διάρκεια εξόδου μπλοκ δήλωσης

en: during exception cleanup
el: κατά τη διάρκεια καθαρισμού εξαίρεσης

en: procedure parameter "%s" is an output parameter but corresponding argument is not writable
el: η παράμετρος διαδικασίας «%s» είναι παράμετρος εξόδου, αλλά το αντίστοιχο όρισμα δεν είναι εγγράψιμο

en: procedure parameter %d is an output parameter but corresponding argument is not writable
el: η παράμετρος διαδικασίας %d είναι παράμετρος εξόδου, αλλά το αντίστοιχο όρισμα δεν είναι εγγράψιμο

en: GET STACKED DIAGNOSTICS cannot be used outside an exception handler
el: GET STACKED DIAGNOSTICS δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί εκτός ενός χειριστή εξαιρέσεων

en: case not found
el: υπόθεση δεν βρέθηκε

en: CASE statement is missing ELSE part.
el: Η δήλωση CASE δεν περιέχει τμήμα ELSE.

en: lower bound of FOR loop cannot be null
el: το κατώτατο όριο του βρόχου FOR δεν μπορεί να είναι null

en: upper bound of FOR loop cannot be null
el: το ανώνοτατο όριο του βρόχου FOR δεν μπορεί να είναι null

en: BY value of FOR loop cannot be null
el: η τιμή BY του βρόχου FOR δεν μπορεί να είναι null

en: BY value of FOR loop must be greater than zero
el: η τιμή BY του βρόχου FOR πρέπει να είναι μεγαλύτερη του μηδενός

en: cursor "%s" already in use
el: ο δρομέας «%s» βρίσκεται ήδη σε χρήση

en: arguments given for cursor without arguments
el: δίνονται ορίσματα σε δρομέα χωρίς ορίσματα

en: arguments required for cursor
el: επιβάλλονται ορίσματα για τον δρομέα

en: FOREACH expression must not be null
el: η έκφραση FOREACH πρέπει να μην είναι null

en: FOREACH expression must yield an array, not type %s
el: η έκφραση FOREACH πρέπει αποδώσει μία συστοιχία, όχι ένα τύπο %s

en: slice dimension (%d) is out of the valid range 0..%d
el: η διάσταση (%d) του slice βρίσκεται εκτός του έγκυρου εύρους 0.. %d

en: FOREACH ... SLICE loop variable must be of an array type
el: η μεταβλητή βρόχου FOREACH ... SLICE πρέπει να είναι τύπου συστοιχίας

en: FOREACH loop variable must not be of an array type
el: η μεταβλητή βρόχου FOREACH δεν πρέπει να είναι τύπου συστοιχίας

en: cannot return non-composite value from function returning composite type
el: δεν είναι δυνατή η επιστροφή μη-σύνθετης τιμής από σύνθετο τύπο συνάρτησης που επιστρέφει σύνθετο τύπο

en: cannot use RETURN NEXT in a non-SETOF function
el: δεν είναι δυνατή η χρήση RETURN NEXT σε συνάρτηση non-SETOF

en: wrong result type supplied in RETURN NEXT
el: εσφαλμένος τύπος αποτελέσματος που παρέχεται στο RETURN NEXT

en: wrong record type supplied in RETURN NEXT
el: εσφαλμένος τύπος εγγραφής που παρέχεται στο RETURN NEXT

en: RETURN NEXT must have a parameter
el: το RETURN NEXT πρέπει να έχει παράμετρο

en: cannot use RETURN QUERY in a non-SETOF function
el: δεν είναι δυνατή η χρήση RETURN QUERY σε συνάρτηση non-SETOF

en: structure of query does not match function result type
el: η δομή του ερωτήματος δεν ταιριάζει με τον τύπο αποτελέσματος της συνάρτησης

en: query string argument of EXECUTE is null
el: η παράμετρος συμβολοσειράς ερωτήματος του EXECUTE είναι null

en: RAISE option already specified: %s
el: επιλογή RAISE που έχει ήδη καθοριστεί: %s

en: RAISE without parameters cannot be used outside an exception handler
el: RAISE χωρίς παραμέτρους δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός ενός δείκτη χειρισμού εξαιρέσεων

en: RAISE statement option cannot be null
el: η επιλογή δήλωσης RAISE δεν μπορεί να είναι null

en: assertion failed
el: η επιβεβαίωση απέτυχε

en: cannot COPY to/from client in PL/pgSQL
el: δεν είναι δυνατό το COPY to/from τον πελάτη σε PL/pgSQL

en: unsupported transaction command in PL/pgSQL
el: μη υποστηριζόμενη συναλλαγή σε PL/pgSQL

en: INTO used with a command that cannot return data
el: το INTO χρησιμοποιείται με μια εντολή που δεν μπορεί να επιστρέψει δεδομένα

en: query returned no rows
el: το ερώτημα επέστρεψε καθόλου γραμμές

en: query returned more than one row
el: ερώτημα επέστρεψε περισσότερες από μία γραμμές

en: Make sure the query returns a single row, or use LIMIT 1.
el: Βεβαιωθείτε ότι το ερώτημα επιστρέφει μία μόνο γραμμή ή χρησιμοποιήστε το LIMIT 1.

en: query has no destination for result data
el: το ερώτημα δεν έχει προορισμό για τα δεδομένα αποτελεσμάτων

en: If you want to discard the results of a SELECT, use PERFORM instead.
el: Εάν θέλετε να απορρίψετε τα αποτελέσματα ενός SELECT, χρησιμοποιήστε την επιλογή PERFORM.

en: EXECUTE of SELECT ... INTO is not implemented
el: EXECUTE of SELECT ... INTO  δεν έχει υλοποιηθεί

en: You might want to use EXECUTE ... INTO or EXECUTE CREATE TABLE ... AS instead.
el: Ίσως θέλετε να χρησιμοποιήσετε το EXECUTE ... INTO ή EXECUTE CREATE TABLE ... AS αντ' αυτού.

en: EXECUTE of transaction commands is not implemented
el: EXECUTE εντολών συναλλαγής δεν έχει εφαρμοσθεί

en: cursor variable "%s" is null
el: η μεταβλήτη «%s» του δρομέα είναι κενή

en: cursor "%s" does not exist
el: ο δρομέας «%s» δεν υπάρχει

en: relative or absolute cursor position is null
el: η σχετική ή η απόλυτη θέση δρομέα είναι null

en: null value cannot be assigned to variable "%s" declared NOT NULL
el: δεν είναι δυνατή η αντιστοίχιση τιμής null στη μεταβλητή «%s» δηλωμένης ως NOT NULL

en: cannot assign non-composite value to a row variable
el: δεν είναι δυνατή η αντιστοίχιση μη-σύνθετης τιμής σε μεταβλητή σειράς

en: cannot assign non-composite value to a record variable
el: δεν είναι δυνατή η αντιστοίχιση μη-σύνθετης τιμής σε μεταβλητή εγγραφής

en: cannot assign to system column "%s"
el: δεν είναι δυνατή η ανάθεση στη στήλη συστήματος «%s»

en: query did not return data
el: το ερώτημα δεν επέστρεψε δεδομένα

en: query: %s
el: ερώτημα: %s

en: query returned %d column | query returned %d columns
el[0]: το ερώτημα επέστρεψε %d στήλη
el[1]: το ερώτημα επέστρεψε %d στήλες

en: query is SELECT INTO, but it should be plain SELECT
el: το ερώτημα είναι SELECT INTO, αλλά θα έπρεπε να είναι απλό SELECT

en: query is not a SELECT
el: ερώτημα δεν είναι SELECT

en: type of parameter %d (%s) does not match that when preparing the plan (%s)
el: ο τύπος παραμέτρου %d (%s) δεν συμφωνεί με αυτόν κατά την προετοιμασία του σχεδίου (%s)

en: number of source and target fields in assignment does not match
el: ο αριθμός των πεδίων προέλευσης και προορισμού στην ανάθεση δεν συμφωνεί

note: translator: %s represents a name of an extra check
en: %s check of %s is active.
el: %s έλεγχος του %s είναι ενεργός.

en: Make sure the query returns the exact list of columns.
el: Βεβαιωθείτε ότι το ερώτημα επιστρέφει την ακριβή λίστα στηλών.

en: record "%s" is not assigned yet
el: η εγγραφή «%s» δεν έχει ανατεθεί ακόμα

en: The tuple structure of a not-yet-assigned record is indeterminate.
el: Η δομή πλειάδας μίας εγγραφής που δεν έχει ακόμη ανατεθεί είναι απροσδιόριστη.

en: variable "%s" is declared CONSTANT
el: η μεταβλητή «%s» είναι δηλωμένη ως CONSTANT

en: statement block
el: μπλοκ δήλωσης

en: assignment
el: ανάθεση

en: FOR with integer loop variable
el: FOR με ακέραια μεταβλητή βρόχου

en: FOR over SELECT rows
el: FOR σε SELECT rows

en: FOR over cursor
el: FOR σε ένα δρομέα

en: FOREACH over array
el: FOREACH σε συστοιχία

en: SQL statement
el: SQL δήλωση

en: FOR over EXECUTE statement
el: FOR σε δήλωση EXECUTE

en: block label must be placed before DECLARE, not after
el: η ετικέτα μπλοκ πρέπει να τοποθετείται πριν από το DECLARE, όχι μετά

en: collations are not supported by type %s
el: συρραφές δεν υποστηρίζονται από τον τύπο %s

en: variable "%s" must have a default value, since it's declared NOT NULL
el: η μεταβλητή «%s» πρέπει να έχει προεπιλεγμένη τιμή, καθώς έχει δηλωθεί NOT NULL

en: variable "%s" does not exist
el: μεταβλητή «%s» δεν υπάρχει

en: duplicate declaration
el: διπλότυπη δήλωση

en: variable "%s" shadows a previously defined variable
el: η μεταβλητή «%s» σκιάζει μια προηγουμένως ορισμένη μεταβλητή

en: diagnostics item %s is not allowed in GET STACKED DIAGNOSTICS
el: δεν επιτρέπεται το διαγνωστικό στοιχείο %s σε GET STACKED DIAGNOSTICS

en: diagnostics item %s is not allowed in GET CURRENT DIAGNOSTICS
el: δεν επιτρέπεται το διαγνωστικό στοιχείο %s σε GET CURRENT DIAGNOSTICS

en: unrecognized GET DIAGNOSTICS item
el: μη αναγνωρίσιμο στοιχείο GET DIAGNOSTICS

en: "%s" is not a scalar variable
el: «%s» δεν είναι scalar μεταβλητή

en: loop variable of loop over rows must be a record variable or list of scalar variables
el: η μεταβλητή βρόχου ενός βρόχου πάνω από γραμμές πρέπει να είναι είτε μεταβλητή εγγραφής ή μια λίστα scalar μεταβλητών

en: cursor FOR loop must have only one target variable
el: ο δρομέας βρόχου FOR πρέπει να έχει μόνο μία μεταβλητή προορισμού

en: cursor FOR loop must use a bound cursor variable
el: ο δρομέας βρόχου FOR πρέπει να χρησιμοποιήσει μια δεσμευμένη μεταβλητή δρομέα

en: integer FOR loop must have only one target variable
el: ακέραιος βρόχος FOR πρέπει να έχει μόνο μία μεταβλητή προορισμού

en: cannot specify REVERSE in query FOR loop
el: δεν είναι δυνατός ο καθορισμός REVERSE σε ερώτημα βρόχου FOR

en: loop variable of FOREACH must be a known variable or list of variables
el: η μεταβλητή του βρόχου FOREACH πρέπει να είναι είτε γνωστή μεταβλητή ή λίστα μεταβλητών

en: there is no label "%s" attached to any block or loop enclosing this statement
el: δεν υπάρχει ετικέτα «%s» προσαρτημένη σε οποιοδήποτε μπλοκ ή βρόχο που περικλείει αυτήν τη δήλωση

en: block label "%s" cannot be used in CONTINUE
el: η ετικέτα μπλοκ «%s» δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε CONTINUE

en: EXIT cannot be used outside a loop, unless it has a label
el: το EXIT δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός βρόχου, εκτός εάν έχει ετικέτα

en: CONTINUE cannot be used outside a loop
el: το CONTINUE δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός βρόχου

en: unexpected end of function definition
el: μη αναμενόμενο τέλος ορισμού συνάρτησης

en: syntax error
el: συντακτικό σφάλμα

en: invalid SQLSTATE code
el: μη έγκυρος κωδικός SQLSTATE

en: syntax error, expected "FOR"
el: συντακτικό σφάλμα, αναμενόταν «FOR«

en: FETCH statement cannot return multiple rows
el: η δήλωση FETCH δεν είναι δυνατό να επιστρέψει πολλαπλές σειρές

en: cursor variable must be a simple variable
el: η μεταβλητή δρομέα πρέπει να είναι απλή μεταβλητή

en: variable "%s" must be of type cursor or refcursor
el: η μεταβλητή «%s» πρέπει να έχει τύπο δρομέα ή refcursor

en: "%s" is not a known variable
el: «%s» δεν είναι γνωστή μεταβλητή

en: mismatched parentheses
el: ασυμφωνία παρενθέσεων

en: missing "%s" at end of SQL expression
el: λείπει «%s» στο τέλος SQL έκφρασης

en: missing "%s" at end of SQL statement
el: λείπει «%s» στο τέλος SQL δήλωσης

en: missing expression
el: λείπει έκφραση

en: missing SQL statement
el: λείπει SQL δήλωση

en: incomplete data type declaration
el: ελλιπής δήλωση τύπου δεδομένων

en: missing data type declaration
el: λείπει δήλωση τύπου δεδομένων

en: INTO specified more than once
el: INTO ορίστηκε περισσότερο από μία φορά

en: expected FROM or IN
el: αναμενόταν FROM ή IN

en: RETURN cannot have a parameter in function returning set
el: RETURN δεν μπορεί να έχει μία παράμετρο σε συνάρτηση που επιστρέφει σύνολο

en: Use RETURN NEXT or RETURN QUERY.
el: Χρησιμοποίησε RETURN NEXT ή RETURN QUERY.

en: RETURN cannot have a parameter in a procedure
el: RETURN δεν μπορεί να έχει μία παράμετρο σε μια διαδικασία

en: RETURN cannot have a parameter in function returning void
el: RETURN δεν μπορεί να έχει μία παράμετρο σε συνάρτηση που επιστρέφει κενό

en: RETURN cannot have a parameter in function with OUT parameters
el: RETURN δεν μπορεί να έχει μια παράμετρο σε συνάρτηση με παραμέτρους OUT

en: RETURN NEXT cannot have a parameter in function with OUT parameters
el: RETURN NEXT δεν μπορεί να έχει μια παράμετρο σε συνάρτηση με παραμέτρους OUT

en: record variable cannot be part of multiple-item INTO list
el: η μεταβλητή εγγραφής δεν μπορεί να είναι μέρος λίστας INTO πολλαπλών στοιχείων

en: too many INTO variables specified
el: έχουν οριστεί πάρα πολλές παράμετροι ΙΝΤΟ

en: end label "%s" specified for unlabeled block
el: ετικέτα τέλους «%s» έχει καθοριστεί για μπλοκ χωρίς ετικέτα

en: end label "%s" differs from block's label "%s"
el: η ετικέτα τέλους «%s» διαφέρει από την ετικέτα «%s» του μπλοκ

en: cursor "%s" has no arguments
el: o δρομέας «%s» δεν έχει παραμέτρους

en: cursor "%s" has arguments
el: o δρομέας «%s» έχει παραμέτρους

en: cursor "%s" has no argument named "%s"
el: ο δρομέας «%s» δεν έχει παράμετρο με όνομα «%s»

en: value for parameter "%s" of cursor "%s" specified more than once
el: τιμή για την παράμετρο «%s» του δρομέα «%s» που καθορίζεται περισσότερες από μία φορές

en: not enough arguments for cursor "%s"
el: λείπουν παράμετροι για τον δρομέα «%s»

en: too many arguments for cursor "%s"
el: πάρα πολλές παράμετροι για δρομέα «%s»

en: unrecognized RAISE statement option
el: μη αναγνωρίσιμη επιλογή δήλωσης RAISE

en: syntax error, expected "="
el: συντακτικό σφάλμα, αναμενόταν «=«

en: too many parameters specified for RAISE
el: έχουν οριστεί πάρα πολλές παράμετροι για RAISE

en: too few parameters specified for RAISE
el: έχουν οριστεί πολύ λίγες παράμετροι για RAISE

en: Sets handling of conflicts between PL/pgSQL variable names and table column names.
el: Ορίζει το χειρισμό των διενέξεων μεταξύ των ονομάτων μεταβλητών PL/pgSQL και των ονομάτων στηλών πίνακα.

en: Print information about parameters in the DETAIL part of the error messages generated on INTO ... STRICT failures.
el: Εκτύπωσε πληροφορίες σχετικά με παραμέτρους στο τμήμα DETAIL των μηνυμάτων σφάλματος που δημιουργούνται από αποτυχίες INTO ... STRICT.

en: Perform checks given in ASSERT statements.
el: Εκτέλεσε ελέγχους που δίνονται σε δηλώσεις ASSERT.

en: List of programming constructs that should produce a warning.
el: Λίστα προγραμματιστικών κατασκευών που θα πρέπει να παράγουν μια προειδοποίηση.

en: List of programming constructs that should produce an error.
el: Λίστα προγραμματιστικών κατασκευών που θα πρέπει να παράγουν ένα σφάλμα.

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at end of input
el: «%s» στο τέλος εισόδου

note: translator: first %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
el: %s σε ή κοντά σε «%s»
