PostgreSQL 8.4 - en to tr translation catalogue (167 entries)

en: PL/pgSQL functions cannot accept type %s
tr: PL/pgSQL fonksiyonları %s veri tipini kabul etmezler

en: could not determine actual return type for polymorphic function "%s"
tr: "%s" polimorfik fonksiyonunun asıl dönüşdeğeri belirlenemedi

en: trigger functions can only be called as triggers
tr: trigger fonksiyonları sadece trigger olarak çağırılabilirler

en: PL/pgSQL functions cannot return type %s
tr: PL/pgSQL fonksiyonları %s tipini döndüremezler

en: trigger functions cannot have declared arguments
tr: trigger fonksiyonları belirtilmiş (declared) argümanlara sahip olamaz

en: The arguments of the trigger can be accessed through TG_NARGS and TG_ARGV instead.
tr: Tetikleyici bağımsız değişkenlerine TG_NARGS ve TG_ARGV üzerinden erişilebilir.

en: event trigger functions cannot have declared arguments
tr: olay tetikleyici (trigger) fonksiyonları belirtilmiş (declared) argümanlara sahip olamaz

en: compilation of PL/pgSQL function "%s" near line %d
tr: "%s" fonkiyonununun %d numaralı satırının civarlarında derlenmesi

en: parameter name "%s" used more than once
tr: "%s" parametresi birden fazla kez kullanılmıştır

en: column reference "%s" is ambiguous
tr: "%s" sütun referansı iki anlamlı

en: It could refer to either a PL/pgSQL variable or a table column.
tr: Ya bir PL/pgSQL değişkenine ya da bir tablo sütununa atıfta bulunuyor olabilir.

en: record "%s" has no field "%s"
tr: "%s" kaydı "%s" alanını içermiyor

en: relation "%s" does not exist
tr: "%s" nesnesi mevcut değil

en: variable "%s" has pseudo-type %s
tr: "%s" değişkeni %s pseudo tipine sahip

en: type "%s" is only a shell
tr: "%s" tipi bir shelldir

en: unrecognized exception condition "%s"
tr: tanımlanamayan exception durumu "%s"

en: could not determine actual argument type for polymorphic function "%s"
tr: "%s" polimorfik fonksiyonu için gerçek argüman tipi belirlenemedi

en: during initialization of execution state
tr: çalıştırma durumu ilklendirmesi sırasında

en: while storing call arguments into local variables
tr: çağrı argümanlarını yerel değişkenlerde saklarken

en: during function entry
tr: fonksiyon girişi sırasında

en: control reached end of function without RETURN
tr: control fonksiyonun sonuna RETURNsüz ulaştı

en: while casting return value to function's return type
tr: dönüş değerini fonksiyonun dönüş tipine dönüştürürken

en: set-valued function called in context that cannot accept a set
tr: set değerini kabul etmediği ortamda set değeri alan fonksiyon çağırılmış

en: during function exit
tr: fonksiyon çıkışı sırasında

en: returned record type does not match expected record type
tr: dönen kayıt tipi beklenen kayıt tipine uymuyor

en: control reached end of trigger procedure without RETURN
tr: trigger yordamı RETURN olmadan bitti

en: trigger procedure cannot return a set
tr: trigger yordamı bir küme döndüremez

en: returned row structure does not match the structure of the triggering table
tr: dönen satır yapısı tetikleyen tablonun yapısına uymuyor

note: translator: last %s is a phrase such as "during statement block local variable initialization"
en: PL/pgSQL function %s line %d %s
tr: PL/pgSQL fonksiyonu %s satır %d %s

note: translator: last %s is a phrase such as "while storing call arguments into local variables"
en: PL/pgSQL function %s %s
tr: PL/pgSQL fonksiyonu %s %s

note: translator: last %s is a plpgsql statement type name
en: PL/pgSQL function %s line %d at %s
tr: %s PL/pgSQL fonksiyonu, %d. satır, %s içinde

en: PL/pgSQL function %s
tr: PL/pgSQL fonksiyonu %s

en: during statement block local variable initialization
tr: ifade (statement) bloğu yerel değişken ilklendirmesi sırasında

en: during statement block entry
tr: ifade bloğu girişi sırasında

en: during statement block exit
tr: ifade bloğu çıkışı sırasında

en: during exception cleanup
tr: exception temizlemesi sırasında

en: procedure parameter "%s" is an output parameter but corresponding argument is not writable
tr: "%s" prosedür parametresi bir çıktı (output) parametresidir fakat karşılık gelen parametre yazılabilir değil

en: procedure parameter %d is an output parameter but corresponding argument is not writable
tr: %d prosedür parametresi bir çıktı (output) parametresidir fakat karşılık gelen parametre yazılabilir değil

en: GET STACKED DIAGNOSTICS cannot be used outside an exception handler
tr: GET STACKED DIAGNOSTICS özel durum işleyici (exception handler) dışında kullanılamaz

en: case not found
tr: case bulunamadı

en: CASE statement is missing ELSE part.
tr: CASE ifadesindeki ELSE eksik.

en: lower bound of FOR loop cannot be null
tr: FOR döngüsünün alt sınırı null olamaz

en: upper bound of FOR loop cannot be null
tr: For döngüsünün üst sınırı null olamaz

en: BY value of FOR loop cannot be null
tr: FOR döngüsünün BY değeri null olamaz

en: BY value of FOR loop must be greater than zero
tr: FOR döngüsünn BY değeri sıfırdan büyük olmalıdır

en: cursor "%s" already in use
tr: "%s" imleci kullanımda

en: arguments given for cursor without arguments
tr: argümansız imleç (cursor) için verilen argümanlar

en: arguments required for cursor
tr: imleç için gereken argümanlar

en: FOREACH expression must not be null
tr: FOREACH ifadesi NULL olamaz

en: FOREACH expression must yield an array, not type %s
tr: FOREACH ifadesi %s değil bir dizi (array) sağlamalı

en: slice dimension (%d) is out of the valid range 0..%d
tr: slice boyutu (%d) geçerli kapsamın dışındadır: 0..%d

en: FOREACH ... SLICE loop variable must be of an array type
tr: FOREACH ... SLICE döngü değişkeni bir dizi (array) tipinde olmalı

en: FOREACH loop variable must not be of an array type
tr: FOREACH döngü değişkeni dizgi tipinde olamaz

en: cannot return non-composite value from function returning composite type
tr: bileşik tip dönen fonksiyondan bileşik olmayan değer döndürülemez

en: cannot use RETURN NEXT in a non-SETOF function
tr: SETOF olmayan fonksiyonda RETURN NEXT kullanılamaz

en: wrong result type supplied in RETURN NEXT
tr: RETURN NEXT içinde yanlış dönüş tipi verildi

en: wrong record type supplied in RETURN NEXT
tr: RETURN NEXT içinde yanlış kayıt tipi verildi

en: RETURN NEXT must have a parameter
tr: RETURN NEXT bir parameter içermeli

en: cannot use RETURN QUERY in a non-SETOF function
tr: RETURN QUERY, SETOF olmayan bir fonksiyon içinde bulunamaz

en: structure of query does not match function result type
tr: sorgunun yapısı fonksiyonun sonuç tipine uymuyor

en: RAISE option already specified: %s
tr: RAISE seçeneği zaten belirtilmiş: %s

en: RAISE without parameters cannot be used outside an exception handler
tr: parametresi olmayan RAISE bir özel durum işleyici (exception handler) dışında kullanılamaz

en: RAISE statement option cannot be null
tr: RAISE ifadesi seçeneği null olamaz

en: assertion failed
tr: ısrar hatası

en: cannot COPY to/from client in PL/pgSQL
tr: PL/pgSQL'de istemcide ya da istemciden COPY çalıştırılamaz

en: unsupported transaction command in PL/pgSQL
tr: PL/pgSQL'de desteklenmeyen işlem (transaction) komutu

en: INTO used with a command that cannot return data
tr: Veri döndüremeyen bir komutta INTO kullanıldı

en: query returned no rows
tr: sorgu satır döndürmedi

en: query returned more than one row
tr: sorgu birden fazla satır döndürdü

en: Make sure the query returns a single row, or use LIMIT 1.
tr: Sorgunun tek bir satır döndürdüğünden emin olun, veya LIMIT 1 kullanın.

en: query has no destination for result data
tr: Sorgu sonuç verisi için bir hedef içermiyor

en: If you want to discard the results of a SELECT, use PERFORM instead.
tr: SELECT'den gelen sonuçları gözardı etmek istiyorsanız SELECT yerine PERFORM kullanın.

en: query string argument of EXECUTE is null
tr: EXECUTE' un sorgu dizesi argümanı boştur (null)

en: EXECUTE of SELECT ... INTO is not implemented
tr: EXECUTE of SELECT ... INTO kodlanmadı

en: You might want to use EXECUTE ... INTO or EXECUTE CREATE TABLE ... AS instead.
tr: Bunun yerine, EXECUTE ... INTO ya da EXECUTE CREATE TABLE ... AS kullanmak isteyebilirsiniz.

en: EXECUTE of transaction commands is not implemented
tr: işlem (transaction) komutlarının EXECUTE'u implement edilmemiştir

en: cursor variable "%s" is null
tr: "%s" imleç değişkeni null'dır

en: cursor "%s" does not exist
tr: "%s" imleci mevcut değil

en: relative or absolute cursor position is null
tr: bağıl ya da mutlak imleç pozisyonu null

en: null value cannot be assigned to variable "%s" declared NOT NULL
tr: NOT NULL olarak belirtilen "%s" değişkenine null değer atanamaz

en: cannot assign non-composite value to a row variable
tr: bir satır değişkenine bileşik olmayan bir değer atanamaz

en: cannot assign non-composite value to a record variable
tr: bir kayıt değişkenine bileşik olmayan bir değer atanamaz

en: cannot assign to system column "%s"
tr: "%s" sistem sütununa veri atanamıyor

en: number of array dimensions (%d) exceeds the maximum allowed (%d)
tr: dizin boyut sayısı (%d), izin verilern en yüksek değerini (%d) aşmaktadır

en: subscripted object is not an array
tr: subscript edilen nesne bir dizi (array) değil

en: array subscript in assignment must not be null
tr: atamada array subscript null olamaz

en: query "%s" did not return data
tr: "%s" sorgusu veri döndürmedi

en: query "%s" returned %d column | query "%s" returned %d columns
tr[0]: "%s" sorgusu %d kolon döndürdü

en: query "%s" returned more than one row
tr: "%s" sorgusu birden fazla satır döndürdü

en: query "%s" is not a SELECT
tr: "%s" sorgusu bir SELECT değil

en: type of parameter %d (%s) does not match that when preparing the plan (%s)
tr: %d parametresinin tipi (%s) planın hazırlandığı andakiyle (%s) uyuşmuyor

en: number of source and target fields in assignment do not match
tr: atamadaki (assignment) kaynak ve hedef alanları eşleşmiyor

note: translator: %s represents a name of an extra check
en: %s check of %s is active.
tr: %2$s'nin %1$s denetimi etkindir.

en: Make sure the query returns the exact list of columns.
tr: Sorgunun sütunların tam listesini döndürdüğünden emin olun.

en: record "%s" is not assigned yet
tr: "%s" kaydı henüz atanmamış

en: The tuple structure of a not-yet-assigned record is indeterminate.
tr: Henüz atanmamış kaydın satır yapısı belirsizdir.

en: statement block
tr: ifade bloğu

en: assignment
tr: atama

en: FOR with integer loop variable
tr: tamsayı döngüsünde FOR

en: FOREACH over array
tr: FOREACH dizgi üstünde

en: SQL statement
tr: SQL ifadesi

en: FOR over EXECUTE statement
tr: EXECUTE ifadesinde FOR

en: block label must be placed before DECLARE, not after
tr: blok etiketi DECLARE'den önce yerleştirilmelidir, sonra değil.

en: collations are not supported by type %s
tr: %s veri tipinde collation desteklenmemektedir

en: variable "%s" must have a default value, since it's declared NOT NULL
tr: "%s" değişkeni NOT NULL olarak tanımlandığı için varsayılan (default) bir değeri olmalı

en: variable "%s" does not exist
tr: "%s" değişkeni mevcut değil

en: duplicate declaration
tr: tekrarlanmış veri tipi deklarasyonu

en: variable "%s" shadows a previously defined variable
tr: "%s" değişkeni daha önce tanımlanan bir değişkeni gölgeliyor

en: diagnostics item %s is not allowed in GET STACKED DIAGNOSTICS
tr: %s tanılayıcı elemanı GET STACKED DIAGNOSTICS içinde kullanılamaz

en: diagnostics item %s is not allowed in GET CURRENT DIAGNOSTICS
tr: %s tanılayıcı elemanı GET CURRENT DIAGNOSTICS içinde kullanılamaz

en: unrecognized GET DIAGNOSTICS item
tr: tanımlanamayan GET DIAGNOSTICS öğesi

en: "%s" is not a scalar variable
tr: "%s" scalar bir değişken değil

en: loop variable of loop over rows must be a record variable or list of scalar variables
tr: döngü satırları üzerindeki döngü değişkeni, bir kayıt veya satır değişkeni veya sayısal (scalar) değişkenlerin listesi olmalıdır

en: cursor FOR loop must have only one target variable
tr: imleç (cursor) FOR döngüsünde sadece bir tane hedef değişken olabilir

en: cursor FOR loop must use a bound cursor variable
tr: imleç (cursor) FOR döngüsü bir sınırlı (bound) imleç (cursor) değişkeni kullanmalı

en: integer FOR loop must have only one target variable
tr: Tamsayı FOR döngüsünde sadece bir tane hedef değişken olabilir

en: cannot specify REVERSE in query FOR loop
tr: FOR döngü sorgusu içinde REVERSE belirtilemez

en: loop variable of FOREACH must be a known variable or list of variables
tr: FOREACH'in döngü değişkeni bilinen bir değişken ya da değişkenlerin listesi olmalıdır

en: there is no label "%s" attached to any block or loop enclosing this statement
tr: bu ifadeyi barındıran bir blok ya da döngüye ekli bir "%s" etiketi bulunmuyor

en: block label "%s" cannot be used in CONTINUE
tr: "%s" blok etiketi CONTINUE içinde kullanılamaz

en: EXIT cannot be used outside a loop, unless it has a label
tr: EXIT, bir etiketi olmadıkça bir döngü dışında kullanılamaz

en: CONTINUE cannot be used outside a loop
tr: CONTINUE bir döngü dışında kullanılamaz

en: unexpected end of function definition
tr: fonksiyon tanımında beklenmeyen sonlanma

en: syntax error
tr: söz dizim hatası

en: invalid SQLSTATE code
tr: geçersiz SQLSTATE kodu

en: syntax error, expected "FOR"
tr: sözdizimi hatası, "FOR" bekleniyordu

en: FETCH statement cannot return multiple rows
tr: RAISE ifadesi çoklu satır döndüremez

en: cursor variable must be a simple variable
tr: imleç değişkeni basit bir değişken olmalıdır

en: variable "%s" must be of type cursor or refcursor
tr: "%s" değişkeni cursor ya da refcursor tiplerinden birisi olmalıdır

en: "%s" is not a known variable
tr: "%s" bilinen bir değişken değil

en: mismatched parentheses
tr: eşlenmemiş parantezler

en: missing "%s" at end of SQL expression
tr: SQL ifadesinin sonunda eksik "%s"

en: missing "%s" at end of SQL statement
tr: SQL ifadesinin sonunda "%s" eksik

en: missing expression
tr: eksik ifade

en: missing SQL statement
tr: eksik SQL ifadesi

en: incomplete data type declaration
tr: eksik veri tipi deklarasyonu

en: missing data type declaration
tr: eksik veri tipi deklarasyonu

en: INTO specified more than once
tr: INTO birden fazla belirtildi

en: expected FROM or IN
tr: FROM ya da IN bekleniyordu

en: RETURN cannot have a parameter in function returning set
tr: RETURN, fonksiyon return set içinde parametre alamaz

en: Use RETURN NEXT or RETURN QUERY.
tr: RETURN NEXT ya da RETURN QUERY kullanın.

en: RETURN cannot have a parameter in a procedure
tr: RETURN, bir prosedür içinde parametre alamaz

en: RETURN cannot have a parameter in function returning void
tr: RETURN, void dönen bir fonksiyonda parametre alamaz

en: RETURN cannot have a parameter in function with OUT parameters
tr: RETURN, OUT parametreleri olan fonksiyonda parametre içeremez

en: RETURN NEXT cannot have a parameter in function with OUT parameters
tr: RETURN NEXT OUT parametreleri olan fonksiyonda parametre içeremez

en: variable "%s" is declared CONSTANT
tr: "%s" CONSTANT olarak deklare edilmiş

en: record variable cannot be part of multiple-item INTO list
tr: kayıt veya satır değişkeni çok-ögeli INTO listesinin bir parçası olamaz

en: too many INTO variables specified
tr: çok fazla INTO değişkeni belirtilmiş

en: end label "%s" specified for unlabelled block
tr: etiketlenmemiş blok için "%s" bitiş etiketi tanımlanmış

en: end label "%s" differs from block's label "%s"
tr: "%s" bitiş etiketi bloğun etiketi "%s"den  farklı

en: cursor "%s" has no arguments
tr: "%s" imlecinin argümanı yok

en: cursor "%s" has arguments
tr: "%s" imlecinin argümanları var

en: cursor "%s" has no argument named "%s"
tr: "%s" imlecinin "%s" adlı bir argümanı yok

en: value for parameter "%s" of cursor "%s" specified more than once
tr: "%2$s" imlecinin (cursor) "%1$s" parametresinin değeri birden fazla kez belirtilmiştir

en: not enough arguments for cursor "%s"
tr: "%s" imleci (cursor) için  yetersiz sayıda argüman

en: too many arguments for cursor "%s"
tr: "%s" imleci (cursor) için çok fazla argüman

en: unrecognized RAISE statement option
tr: tanımsız RAISE ifadesi seçeneği

en: syntax error, expected "="
tr: sözdizimi hatası, "=" bekleniyordu

en: too many parameters specified for RAISE
tr: RAISE için çok fazla parametre var

en: too few parameters specified for RAISE
tr: RAISE için çok az parametre var

en: Sets handling of conflicts between PL/pgSQL variable names and table column names.
tr: PL/pgSQL değişken adları ve tablo sütun adları arasındaki çatışmaların ele alınmasını ayarlar.

en: Print information about parameters in the DETAIL part of the error messages generated on INTO ... STRICT failures.
tr: INTO ... STRICT hatalarında oluşturulan hata mesajlarının DETAIL kısmındaki parametrelerle ilgili bilgileri yazdır.

en: Perform checks given in ASSERT statements.
tr: ASSERT ifadelerinde verilen kontrolleri gerçekleştir.

en: List of programming constructs that should produce a warning.
tr: Uyarı üretmesi gereken programlama construct'larının yapısı

en: List of programming constructs that should produce an error.
tr: Hata üretmesi gereken programlama construct'larının yapısı

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at end of input
tr: giriş sonuna %s

note: translator: first %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
tr: "%2$s"  yerinde %1$s
