PostgreSQL 17 - en to sv translation catalogue (30 entries)

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: detail:
sv: detalj:

en: hint:
sv: tips:

en: out of memory
sv: slut på minne

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
sv: kan inte duplicera null-pekare (internt fel)

en: archive location "%s" does not exist
sv: arkivplats "%s" finns inte

en: could not open archive location "%s": %m
sv: kunde inte öppna arkivplats "%s": %m

en: could not remove file "%s": %m
sv: kunde inte ta bort fil "%s": %m

en: could not read archive location "%s": %m
sv: kunde inte läsa arkivplats "%s": %m

en: could not close archive location "%s": %m
sv: kunde inte stänga arkivplats "%s": %m

en: invalid file name argument
sv: ogiltigt filnamnsargument

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s removes older WAL files from PostgreSQL archives.
sv: %s tar bort gamla WAL-filer från PostgreSQLs arkiv.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   %s [OPTION]... ARCHIVELOCATION OLDESTKEPTWALFILE
sv:   %s [FLAGGA]... ARKIVPLATS ÄLDSTASPARADEWALFIL

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en:   -b, --clean-backup-history  clean up files including backup history files
sv:   -b, --clean-backup-history  rensa upp filer, inklusive filer för backuphistorik

en:   -d, --debug                 generate debug output (verbose mode)
sv:   -d, --debug                 generera debugutskrift (utförligt läge)

en:   -n, --dry-run               dry run, show the names of the files that would be
                                  removed
sv:   -n, --dry-run               gör inga ändringar, visa namn på de filer som skulle
                                  ha tagits bort

en:   -V, --version               output version information, then exit
sv:   -V, --version               visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -x, --strip-extension=EXT   strip this extension before identifying files for
                                  clean up
sv:   -x, --strip-extension=EXT   ta bort denna ändelse innan vi identifierar filer
                                  som skall tas bort

en:   -?, --help                  show this help, then exit
sv:   -?, --help                  visa denna hjälp, avsluta sedan

en: 
    For use as archive_cleanup_command in postgresql.conf:
      archive_cleanup_command = 'pg_archivecleanup [OPTION]... ARCHIVELOCATION %%r'
    e.g.
      archive_cleanup_command = 'pg_archivecleanup /mnt/server/archiverdir %%r'
sv: 
    För att använda som archive_cleanup_command i postgresql.conf:
      archive_cleanup_command = 'pg_archivecleanup [FLAGGA]... ARKIVPLATS %%r'
    t.ex.
      archive_cleanup_command = 'pg_archivecleanup /mnt/server/archiverdir %%r'

en: 
    Or for use as a standalone archive cleaner:
    e.g.
      pg_archivecleanup /mnt/server/archiverdir 000000010000000000000010.00000020.backup
sv: 
    Eller för att använda som en separat arkivstädare:
    t.ex.
      pg_archivecleanup /mnt/server/archiverdir 000000010000000000000010.00000020.backup

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: must specify archive location
sv: måste ange en arkivplats

en: must specify oldest kept WAL file
sv: måste ange äldsta sparade WAL-filen

en: too many command-line arguments
sv: för många kommandoradsargument
