PostgreSQL 17 - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: detail:
sv: detalj:

en: hint:
sv: tips:

en: could not open file "%s" for reading: %m
sv: kunde inte öppna filen "%s" för läsning: %m

en: could not read file "%s": %m
sv: kunde inte läsa fil "%s": %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
sv: kunde inte läsa fil "%s": läste %d av %zu

en: could not close file "%s": %m
sv: kunde inte stänga fil "%s": %m

en: byte ordering mismatch
sv: byte-ordning stämmer inte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
sv: möjligt fel i byteordning
    Den byteordning som filen från pg_control lagrats med passar kanske
    inte detta program. I så fall kan nedanstående resultat vara felaktiga
    och PostgreSQL-installationen vara inkompatibel med databaskatalogen.

en: could not open file "%s": %m
sv: kunde inte öppna fil "%s": %m

en: could not write file "%s": %m
sv: kunde inte skriva fil "%s": %m

en: could not fsync file "%s": %m
sv: kunde inte fsync:a fil "%s": %m

en: out of memory
sv: slut på minne

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
sv: kan inte duplicera null-pekare (internt fel)

en: could not synchronize file system for file "%s": %m
sv: kan inte synkronisera filsystemet för fil "%s": %m

en: could not stat file "%s": %m
sv: kunde inte göra stat() på fil "%s": %m

en: this build does not support sync method "%s"
sv: detta bygge stöder inte synkmetod "%s"

en: could not open directory "%s": %m
sv: kunde inte öppna katalog "%s": %m

en: could not read directory "%s": %m
sv: kunde inte läsa katalog "%s": %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
sv: kunde inte döpa om fil "%s" till "%s": %m

en: invalid value "%s" for option %s
sv: ogiltigt värde "%s" för flaggan "%s"

en: %s must be in range %d..%d
sv: %s måste vara i intervallet %d..%d

en: unrecognized sync method: %s
sv: okänd synkmetod: %s

en: %s enables, disables, or verifies data checksums in a PostgreSQL database cluster.
sv: %s slår på, slår av eller verifierar datakontrollsummor i ett PostgreSQL databaskluster.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   %s [OPTION]... [DATADIR]
sv:   %s [FLAGGA]... [DATAKATALOG]

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR    data directory
sv:  [-D, --pgdata=]DATAKAT    datakatalog

en:   -c, --check              check data checksums (default)
sv:   -c, --check              kontrollera datakontrollsummor (standard)

en:   -d, --disable            disable data checksums
sv:   -d, --disable            slå av datakontrollsummor

en:   -e, --enable             enable data checksums
sv:   -e, --enable             slå på datakontrollsummor

en:   -f, --filenode=FILENODE  check only relation with specified filenode
sv:   -f, --filenode=FILNOD    kontrollera bara relation med angiven filnod

en:   -N, --no-sync            do not wait for changes to be written safely to disk
sv:   -N, --no-sync            vänta inte på att ändingar säkert skrivits till disk

en:   -P, --progress           show progress information
sv:   -P, --progress           visa förloppsinformation

en:       --sync-method=METHOD set method for syncing files to disk
sv:       --sync-method=METOD  sätt synkmetod för att synka filer till disk

en:   -v, --verbose            output verbose messages
sv:   -v, --verbose            visa utförliga meddelanden

en:   -V, --version            output version information, then exit
sv:   -V, --version            visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -?, --help               show this help, then exit
sv:   -?, --help               visa denna hjälp, avsluta sedan

en: 
    If no data directory (DATADIR) is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
sv: 
    Om ingen datakatalog (DATAKATALOG) har angivits så nyttjas omgivningsvariabeln
    PGDATA för detta syfte.

en: Report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: %lld/%lld MB (%d%%) computed
sv: %lld/%lld MB (%d%%) beräknad

en: could not read block %u in file "%s": %m
sv: kunde inte läsa block %u i fil "%s": %m

en: could not read block %u in file "%s": read %d of %d
sv: kunde inte läsa block %u i fil "%s": läste %d av %d

en: checksum verification failed in file "%s", block %u: calculated checksum %X but block contains %X
sv: verifiering av kontrollsumma misslyckades i fil "%s", block %u: beräknad kontrollsumma är %X men blocket innehåller %X

en: seek failed for block %u in file "%s": %m
sv: seek misslyckades för block %u i fil "%s": %m

en: could not write block %u in file "%s": %m
sv: kunde inte skriva block %u i fil "%s": %m

en: could not write block %u in file "%s": wrote %d of %d
sv: kunde inte skriva block %u i fil "%s": skrev %d av %d

en: checksums verified in file "%s"
sv: kontrollsummor verifierade i fil "%s"

en: checksums enabled in file "%s"
sv: kontrollsummor påslagen i fil "%s"

en: invalid segment number %d in file name "%s"
sv: ogiltigt segmentnummer %d i filnamn "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: no data directory specified
sv: ingen datakatalog angiven

en: too many command-line arguments (first is "%s")
sv: för många kommandoradsargument (första är "%s")

en: option -f/--filenode can only be used with --check
sv: inställningen -f/--filenode tillåts bara med --check

en: pg_control CRC value is incorrect
sv: pg_control CRC-värde är inkorrekt

en: cluster is not compatible with this version of pg_checksums
sv: klustret är inte kompatibelt med denna version av pg_checksums

en: database cluster is not compatible
sv: databasklustret är inte kompatibelt

en: The database cluster was initialized with block size %u, but pg_checksums was compiled with block size %u.
sv: Databasklustret initierades med blockstorlek %u men pg_checksums kompilerades med blockstorlek %u.

en: cluster must be shut down
sv: klustret måste stängas ner

en: data checksums are not enabled in cluster
sv: datakontrollsummor är inte påslaget i klustret

en: data checksums are already disabled in cluster
sv: datakontrollsummor är redan avslaget i klustret

en: data checksums are already enabled in cluster
sv: datakontrollsummor är redan påslagna i klustret

en: Checksum operation completed
sv: Kontrollsummeoperation avslutad

en: Files scanned:   %lld
sv: Skannade filer:           %lld

en: Blocks scanned:  %lld
sv: Skannade block:           %lld

en: Bad checksums:  %lld
sv: Felaktiga kontrollsummor: %lld

en: Data checksum version: %u
sv: Datakontrollsummeversion: %u

en: Files written:  %lld
sv: Skrivna filer:            %lld

en: Blocks written: %lld
sv: Skrivna block:            %lld

en: syncing data directory
sv: synkar datakatalogen

en: updating control file
sv: uppdaterar kontrollfil

en: Checksums enabled in cluster
sv: Kontrollsummor påslaget i klustret

en: Checksums disabled in cluster
sv: Kontrollsummor avslaget i klustret
