pg_controldata (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (91 entries)

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: %s displays control information of a PostgreSQL database cluster.
el: %s εμφανίζει πληροφορίες ελέγχου μίας συστάδας βάσεων δεδομένων PostgreSQL.

en: Usage:
el: Χρήση:

en:   %s [OPTION] [DATADIR]
el:   %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [DATADIR]

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR  data directory
el:  [-D, --pgdata=]DATADIR  κατάλογος δεδομένων

en:   -V, --version          output version information, then exit
el:   -V, --version          εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help             show this help, then exit
el:   -?, --help             εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, μετά έξοδος

en: 
    If no data directory (DATADIR) is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
el: 
    Εάν δεν έχει καθοριστεί κατάλογος δεδομένων (DATADIR), χρησιμοποιείται η
    μεταβλητή περιβάλλοντος PGDATA.

en: Report bugs to <%s>.
el: Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: starting up
el: εκκίνηση

en: shut down
el: τερματισμός

en: shut down in recovery
el: τερματισμός σε αποκατάσταση

en: shutting down
el: τερματίζει

en: in crash recovery
el: σε αποκατάσταση από κρασάρισμα

en: in archive recovery
el: σε αποκατάσταση αρχειοθήκης

en: in production
el: σε παραγωγή

en: unrecognized status code
el: μη αναγνωρίσιμος κωδικός κατάστασης

en: unrecognized wal_level
el: μη αναγνωρίσιμο wal_level

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: too many command-line arguments (first is "%s")
el: πάρα πολλές παράμετροι εισόδου από την γραμμή εντολών (η πρώτη είναι η «%s»)

en: no data directory specified
el: δεν ορίστηκε κατάλογος δεδομένων

en: WARNING: Calculated CRC checksum does not match value stored in file.
    Either the file is corrupt, or it has a different layout than this program
    is expecting.  The results below are untrustworthy.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το υπολογιζόμενο άθροισμα ελέγχου CRC δεν συμφωνεί με την τιμή που είναι αποθηκευμένη στο αρχείο.
    Είτε το αρχείο είναι αλλοιωμένο είτε έχει διαφορετική διάταξη από αυτή που περιμένει
    αυτό το πρόγραμμα.  Τα παρακάτω αποτελέσματα είναι αναξιόπιστα.

en: WARNING: invalid WAL segment size
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: μη έγκυρο μέγεθος τμήματος WAL

en: The WAL segment size stored in the file, %d byte, is not a power of two
    between 1 MB and 1 GB.  The file is corrupt and the results below are
    untrustworthy.
    
     | The WAL segment size stored in the file, %d bytes, is not a power of two
    between 1 MB and 1 GB.  The file is corrupt and the results below are
    untrustworthy.
el[0]: Το μέγεθος τμήματος WAL που είναι αποθηκευμένο στο αρχείο, %d byte, δεν είναι δύναμη
    του δύο μεταξύ 1 MB και 1 GB.  Το αρχείο είναι αλλοιωμένο και τα παρακάτω αποτελέσματα
    είναι αναξιόπιστα.
el[1]: Το μέγεθος τμήματος WAL που είναι αποθηκευμένο στο αρχείο, %d bytes, δεν είναι δύναμη
    του δύο μεταξύ 1 MB και 1 GB.  Το αρχείο είναι αλλοιωμένο και τα παρακάτω αποτελέσματα
    είναι αναξιόπιστα.

en: pg_control version number:            %u
el: pg_control αριθμός έκδοσης:                        %u

en: Catalog version number:               %u
el: Αριθμός έκδοσης καταλόγου:                         %u

en: Database system identifier:           %llu
el: Αναγνωριστικό συστήματος βάσης δεδομένων:          %llu

en: Database cluster state:               %s
el: Κατάσταση συστάδας βάσης δεδομένων:                %s

en: pg_control last modified:             %s
el: πιο πρόσφατη μετατροπή pg_control:                 %s

en: Latest checkpoint location:           %X/%X
el: Πιο πρόσφατη τοποθεσία σημείου ελέγχου:            %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO location:    %X/%X
el: Πιο πρόσφατη τοποθεσία REDO του σημείου ελέγχου:   %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO WAL file:    %s
el: Πιο πρόσφατο αρχείο REDO WAL του σημείου ελέγχου:  %s

en: Latest checkpoint's TimeLineID:       %u
el: Πιο πρόσφατο TimeLineID του σημείου ελέγχου:       %u

en: Latest checkpoint's PrevTimeLineID:   %u
el: Πιο πρόσφατο PrevTimeLineID του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's full_page_writes: %s
el: Πιο πρόσφατο full_page_writes του σημείου ελέγχου: %s

en: off
el: κλειστό

en: on
el: ανοικτό

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u:%u
el: Πιο πρόσφατο NextXID του σημείου ελέγχου:          %u:%u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
el: Πιο πρόσφατο NextOID του σημείου ελέγχου:          %u

en: Latest checkpoint's NextMultiXactId:  %u
el: Πιο πρόσφατο NextMultiXactId του σημείου ελέγχου:  %u

en: Latest checkpoint's NextMultiOffset:  %u
el: Πιο πρόσφατο NextMultiOffset του σημείου ελέγχου:  %u

en: Latest checkpoint's oldestXID:        %u
el: Πιο πρόσφατο oldestXID του σημείου ελέγχου:        %u

en: Latest checkpoint's oldestXID's DB:   %u
el: Πιο πρόσφατο oldestXID’s DB του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's oldestActiveXID:  %u
el: Πιο πρόσφατο oldestActiveXID του σημείου ελέγχου:  %u

en: Latest checkpoint's oldestMultiXid:   %u
el: Πιο πρόσφατο oldestMultiXid του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's oldestMulti's DB: %u
el: Πιο πρόσφατο oldestMulti’s DB του σημείου ελέγχου: %u

en: Latest checkpoint's oldestCommitTsXid:%u
el: Πιο πρόσφατο oldestCommitTsXid του σημείου ελέγχου:%u

en: Latest checkpoint's newestCommitTsXid:%u
el: Πιο πρόσφατο newestCommitTsXid του σημείου ελέγχου:%u

en: Time of latest checkpoint:            %s
el: Ώρα του πιο πρόσφατου σημείου ελέγχου:             %s

en: Fake LSN counter for unlogged rels:   %X/%X
el: Ψεύτικος μετρητής LSN για μη κενές rels:           %X/%X

en: Minimum recovery ending location:     %X/%X
el: Ελάχιστη τοποθεσία τερματισμού ανάκαμψης:          %X/%X

en: Min recovery ending loc's timeline:   %u
el: Χρονογραμμή ελάχιστης θέσης τερματισμού ανάκαμψης: %u

en: Backup start location:                %X/%X
el: Τοποθεσία εκκίνησης Backup:                        %X/%X

en: Backup end location:                  %X/%X
el: Τοποθεσία τερματισμου Backup:                      %X/%X

en: End-of-backup record required:        %s
el: Απαιτείται εγγραφή end-of-backup:                  %s

en: no
el: όχι

en: yes
el: ναι

en: wal_level setting:                    %s
el: ρύθμιση wal_level:                                 %s

en: wal_log_hints setting:                %s
el: ρύθμιση wal_log_hints:                             %s

en: max_connections setting:              %d
el: ρύθμιση max_connections:                           %d

en: max_worker_processes setting:         %d
el: ρύθμιση max_worker_processes:                      %d

en: max_wal_senders setting:              %d
el: ρύθμιση max_wal_senders:                           %d

en: max_prepared_xacts setting:           %d
el: ρύθμιση max_prepared_xacts:                        %d

en: max_locks_per_xact setting:           %d
el: ρύθμιση max_locks_per_xact:                        %d

en: track_commit_timestamp setting:       %s
el: ρύθμιση track_commit_timestamp:                    %s

en: Maximum data alignment:               %u
el: Μέγιστη στοίχιση δεδομένων:                        %u

en: Database block size:                  %u
el: Μέγεθος μπλοκ βάσης δεδομένων:                     %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
el: Μπλοκ ανά τμήμα μεγάλης σχέσης:                    %u

en: WAL block size:                       %u
el: Μέγεθος μπλοκ WAL:                                 %u

en: Bytes per WAL segment:                %u
el: Bytes ανά τμήμα WAL:                               %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
el: Μέγιστο μήκος αναγνωριστικών:                      %u

en: Maximum columns in an index:          %u
el: Μέγιστες στήλες σε ένα ευρετήριο:                  %u

en: Maximum size of a TOAST chunk:        %u
el: Μέγιστο μέγεθος ενός τμήματος TOAST:               %u

en: Size of a large-object chunk:         %u
el: Μέγεθος τμήματος μεγάλου αντικειμένου:             %u

en: Date/time type storage:               %s
el: Τύπος αποθήκευσης ημερομηνίας/ώρας:                %s

en: 64-bit integers
el: Ακέραιοι 64-bit

en: Float8 argument passing:              %s
el: Μεταβλητή Float8 τέθηκε:                           %s

en: by reference
el: με αναφορά

en: by value
el: με τιμή

en: Data page checksum version:           %u
el: Έκδοση αθροίσματος ελέγχου σελίδας δεδομένων:      %u

en: Mock authentication nonce:            %s
el: Μακέτα (mock) nonce ταυτοποίησης:                  %s
