ecpg (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (131 entries)

en: variable "%s" must have a numeric type
el: η μεταβλητή «%s» πρέπει να έχει αριθμητικό τύπο

en: descriptor %s bound to connection %s does not exist
el: ο περιγραφέας %s δεσμευμένος στη σύνδεση %s δεν υπάρχει

en: descriptor %s bound to the default connection does not exist
el: ο περιγραφέας %s δεσμευμένος στη προεπιλεγμένη σύνδεση δεν υπάρχει

en: descriptor header item "%d" does not exist
el: ο περιγραφέας στοιχείου κεφαλίδας «%d» δεν υπάρχει

en: nullable is always 1
el: nullable είναι πάντα 1

en: key_member is always 0
el: key_member είναι πάντα 0

en: descriptor item "%s" is not implemented
el: το στοιχείο περιγραφής «%s» δεν έχει υλοποιηθεί

en: descriptor item "%s" cannot be set
el: το στοιχείο περιγραφής «%s» δεν δύναται να οριστεί

en: %s is the PostgreSQL embedded SQL preprocessor for C programs.
el: %s είναι ο ενσωματωμένος SQL προεπεξεργαστής της PostgreSQL για προγράμματα γραμμένα σε C.

en: Usage:
      %s [OPTION]... FILE...
el: Χρήση:
      %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ...

en: Options:
el: Επιλογές:

en:   -c             automatically generate C code from embedded SQL code;
                     this affects EXEC SQL TYPE
el:   -c             δημιούργησε αυτόματα κώδικα σε C από ενσωματωμένο SQL κώδικα·
                     αυτό επηρεάζει την εντολή EXEC SQL TYPE

en:   -C MODE        set compatibility mode; MODE can be one of
                     "INFORMIX", "INFORMIX_SE", "ORACLE"
el:   -C MODE        όρισε λειτουργία συμβατότητας; MODE μπορεί να είναι ένα από
                     «INFORMIX», «INFORMIX_SE», «ORACLE»

en:   -d             generate parser debug output
el:   -d             παράξε έξοδο αποσφαλμάτωσης parser

en:   -D SYMBOL      define SYMBOL
el:   -D SYMBOL      όρισε SYMBOL

en:   -h             parse a header file, this option includes option "-c"
el:   -h             ανάλυσε αρχείο header, αυτή η επιλογή περιλαμβάνει την επιλογή «-c»

en:   -i             parse system include files as well
el:   -i             ανάλυσε επίσης αρχεία include του συστήματος

en:   -I DIRECTORY   search DIRECTORY for include files
el:   -I DIRECTORY   ψάξε στο DIRECTORY για αρχεία include

en:   -o OUTFILE     write result to OUTFILE
el:   -o OUTFILE     γράψε το αποτέλεσμα στο αρχείο OUTFILE

en:   -r OPTION      specify run-time behavior; OPTION can be:
                     "no_indicator", "prepare", "questionmarks"
el:   -r OPTION      καθόρισε τη συμπεριφορά χρόνου εκτέλεσης. OPTION μπορεί να είναι:
                     «no_indicator», «prepare», «questionmarks»

en:   --regression   run in regression testing mode
el:   --regression   εκτέλεσε σε λειτουργία ελέγχου αναδρομής

en:   -t             turn on autocommit of transactions
el:   -t             ενεργοποίησε την αυτόματη ολοκλήρωση συναλλαγών

en:   -V, --version  output version information, then exit
el:   -V, --version  εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help     show this help, then exit
el:   -?, --help     εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, στη συνέχεια έξοδος

en: 
    If no output file is specified, the name is formed by adding .c to the
    input file name, after stripping off .pgc if present.
el: 
    Εάν δεν καθοριστεί αρχείο εξόδου, το όνομα σχηματίζεται προσθέτοντας .c στο
    όνομα αρχείου εισόδου, μετά την αφαίρεση του .pgc, εάν αυτό υπάρχει.

en: 
    Report bugs to <%s>.
el: 
    Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: %s: could not locate my own executable path
el: %s: δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός της ιδίας εκτελέσιμης διαδρομής

en: %s: could not open file "%s": %s
el: %s: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %s

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: %s: parser debug support (-d) not available
el: %s: η υποστήριξη εντοπισμού σφαλμάτων (-d) του αναλυτή δεν είναι διαθέσιμη

en: %s, the PostgreSQL embedded C preprocessor, version %s
el: %s, ο ενσωματωμένος προεπεξεργαστής C της PostgreSQL, έκδοση %s

en: EXEC SQL INCLUDE ... search starts here:
el: EXEC SQL INCLUDE ... η αναζήτηση ξεκινάει εδώ:

en: end of search list
el: τέλος της λίστας αναζήτησης

en: %s: no input files specified
el: %s: δεν καθορίστηκαν αρχεία εισόδου

en: cursor "%s" has been declared but not opened
el: ο δρομέας «%s» έχει δηλωθεί αλλά δεν έχει ανοιχτεί

en: could not remove output file "%s"
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του αρχείου εξόδου «%s»

en: unterminated /* comment
el: ατερμάτιστο /* σχόλιο

en: unterminated bit string literal
el: ατερμάτιστη bit κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: unterminated hexadecimal string literal
el: ατερμάτιστη δεκαεξαδική κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: invalid bit string literal
el: μη έγκυρη bit κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: invalid hexadecimal string literal
el: μη έγκυρη δεκαεξαδική κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: unhandled previous state in xqs
el: μη χειρισμένη προηγούμενη κατάσταση σε xqs

en: unterminated quoted string
el: ανολοκλήρωτη συμβολοσειρά με εισαγωγικά

en: unterminated dollar-quoted string
el: ατερμάτιστη dollar-quoted συμβολοσειρά

en: zero-length delimited identifier
el: μηδενικού μήκους οριοθετημένο αναγνωριστικό

en: unterminated quoted identifier
el: ατερμάτιστο αναγνωριστικό σε εισαγωγικά

en: trailing junk after parameter
el: ανεπιθύμητα στοιχεία μετά την παράμετρο

en: trailing junk after numeric literal
el: ανεπιθύμητα στοιχεία μετά κυριολεκτικό αριθμητικό

en: nested /* ... */ comments
el: ένθετα /* ... */ σχόλια

en: missing identifier in EXEC SQL UNDEF command
el: λείπει αναγνωριστικό στην εντολή EXEC SQL UNDEF

en: too many nested EXEC SQL IFDEF conditions
el: πάρα πολλές ένθετες συνθήκες EXEC SQL IFDEF

en: missing matching "EXEC SQL IFDEF" / "EXEC SQL IFNDEF"
el: λείπει αντιστοίχιση «EXEC SQL IFDEF» / «EXEC SQL IFNDEF»

en: missing "EXEC SQL ENDIF;"
el: λείπει «EXEC SQL ENDIF;»

en: more than one EXEC SQL ELSE
el: περισσότερες από μία EXEC SQL ELSE

en: unmatched EXEC SQL ENDIF
el: μη αντιστοιχισμένο EXEC SQL ENDIF

en: missing identifier in EXEC SQL IFDEF command
el: λείπει αναγνωριστικό στην εντολή EXEC SQL IFDEF

en: missing identifier in EXEC SQL DEFINE command
el: λείπει αναγνωριστικό στην εντολή EXEC SQL DEFINE

en: syntax error in EXEC SQL INCLUDE command
el: συντακτικό σφάλμα στην εντολή EXEC SQL INCLUDE

en: internal error: unreachable state; please report this to <%s>
el: εσωτερικό σφάλμα: μη δυνατή κατάσταση· Παρακαλούμε όπως το αναφέρετε σε <%s>

en: Error: include path "%s/%s" is too long on line %d, skipping
el: Σφάλμα: η διαδρομή ενσωμάτωσης «%s/%s» είναι πολύ μακρυά στη γραμμή %d, παρακάμπτεται

en: could not open include file "%s" on line %d
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου ενσωμάτωσης «%s» στη γραμμή %d

en: syntax error
el: συντακτικό σφάλμα

en: WARNING:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

en: ERROR:
el: ΣΦΑΛΜΑ:

en: cursor "%s" does not exist
el: ο δρομέας «%s» δεν υπάρχει

en: initializer not allowed in type definition
el: δεν επιτρέπεται εκκινητής σε ορισμό τύπου

en: type name "string" is reserved in Informix mode
el: το όνομα τύπου «string» είναι δεσμευμένο σε λειτουργία Informix

en: type "%s" is already defined
el: ο τύπος «%s» έχει ήδη οριστεί

en: multidimensional arrays for simple data types are not supported
el: οι πολυδιάστατες συστυχίες για απλούς τύπους δεδομένων δεν υποστηρίζονται

en: connection %s is overwritten with %s by DECLARE statement %s
el: η σύνδεση %s αντικαθίσταται με %s από τη δήλωση DECLARE %s

en: AT option not allowed in CLOSE DATABASE statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση CLOSE DATABASE

en: AT option not allowed in CONNECT statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση CONNECT

en: AT option not allowed in DISCONNECT statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση DISCONNECT

en: AT option not allowed in SET CONNECTION statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση SET CONNECTION

en: AT option not allowed in TYPE statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση TYPE

en: AT option not allowed in VAR statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση VAR

en: AT option not allowed in WHENEVER statement
el: η επιλογή AT δεν επιτρέπεται σε δήλωση WHENEVER

en: unsupported feature will be passed to server
el: μη υποστηριζόμενο χαρακτηριστικό που θα προωθηθεί στον διακομιστή

en: SHOW ALL is not implemented
el: SHOW ALL δεν είναι υλοποιημένο

en: COPY FROM STDIN is not implemented
el: COPY FROM STDIN δεν είναι υλοποιημένο

en: "database" cannot be used as cursor name in INFORMIX mode
el: το «database» δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως όνομα δρομέα σε λειτουργία INFORMIX

en: using variable "%s" in different declare statements is not supported
el: η χρήση της μεταβλητής «%s» σε διαφορετικές δηλώσεις προτάσεων δεν υποστηρίζεται

en: cursor "%s" is already defined
el: ο δρομέας «%s» έχει ήδη οριστεί

en: no longer supported LIMIT #,# syntax passed to server
el: μη υποστηριζόμενη πλέον σύνταξη LIMIT #,# που θα προωθηθεί στον διακομιστή

en: subquery in FROM must have an alias
el: υποερώτημα σε FROM πρέπει να έχει ένα alias

en: CREATE TABLE AS cannot specify INTO
el: CREATE TABLE AS δεν δύναται να ορίσει INTO

en: expected "@", found "%s"
el: ανέμενε «@», βρήκε «%s».

en: only protocols "tcp" and "unix" and database type "postgresql" are supported
el: μόνο τα πρωτόκολλα "TCP" και "UNIX" και ο τύπος βάσης δεδομένων «postgresql» υποστηρίζονται

en: expected "://", found "%s"
el: ανέμενε «://», βρήκε «%s».

en: Unix-domain sockets only work on "localhost" but not on "%s"
el: Οι υποδοχές πεδίου-Unix λειτουργούν μόνο στο «localhost» αλλά όχι στο «%s»

en: expected "postgresql", found "%s"
el: ανέμενε «postgresql», βρήκε «%s».

en: invalid connection type: %s
el: άκυρη επιλογή σύνδεσης: %s

en: expected "@" or "://", found "%s"
el: ανέμενε «@» ή «://», βρήκε «%s».

en: invalid data type
el: μη έγκυρος τύπος δεδομένων

en: incomplete statement
el: ανολοκλήρωτη δήλωση

en: unrecognized token "%s"
el: μη αναγνωρίσιμο διακριτικό «%s»

en: name "%s" is already declared
el: το όνομα «%s» έχει ήδη δηλωθεί

en: only data types numeric and decimal have precision/scale argument
el: μόνο οι αριθμητικοί και δεκαδικοί τύποι δεδομένων έχουν όρισμα ακρίβειας/κλίμακας

en: interval specification not allowed here
el: προδιαγραφές διαστήματος δεν επιτρέπονται εδώ

en: too many levels in nested structure/union definition
el: πάρα πολλά επίπεδα σε ένθετο ορισμό δομής/ένωσης

en: pointers to varchar are not implemented
el: δείκτες σε varchar δεν είναι υλοποιημένοι

en: initializer not allowed in EXEC SQL VAR command
el: δεν επιτρέπεται αρχικοποιητής σε εντολή EXEC SQL VAR

en: arrays of indicators are not allowed on input
el: δεν επιτρέπονται δείκτες συστάδων για είσοδο

en: operator not allowed in variable definition
el: δεν επιτρέπεται χειριστής σε ορισμό μεταβλητής

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
el: %s σε ή κοντά σε «%s»

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: unrecognized variable type code %d
el: μη αναγνωρίσιμος κωδικός τύπου μεταβλητής %d

en: variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
el: η μεταβλητή «%s» αποκρύπτεται από μια τοπική μεταβλητή διαφορετικού τύπου

en: variable "%s" is hidden by a local variable
el: η μεταβλητή «%s» αποκρύπτεται από μια τοπική μεταβλητή

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
el: ο δείκτης μεταβλητής «%s» αποκρύπτεται από μια τοπική μεταβλητή διαφορετικού τύπου

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable
el: ο δείκτης μεταβλητής «%s» αποκρύπτεται από μια τοπική μεταβλητή

en: indicator for array/pointer has to be array/pointer
el: ο δείκτης για συστάδα/δείκτη πρέπει να είναι πίνακας/δείκτης

en: nested arrays are not supported (except strings)
el: οι ένθετες συστάδες δεν υποστηρίζονται (εξαιρούνται οι συμβολοσειρές)

en: indicator for struct has to be a struct
el: ο δείκτης για δομή πρέπει να είναι μια δομή

en: indicator for simple data type has to be simple
el: ο δείκτης για απλό τύπο δεδομένων πρέπει να είναι απλός

en: indicator struct "%s" has too few members
el: ο δείκτης δομής «%s» έχει πολύ λίγα μέλη

en: indicator struct "%s" has too many members
el: ο δείκτης δομής «%s» έχει πάρα πολλά μέλη

en: unrecognized descriptor item code %d
el: μη αναγνωρίσιμος κωδικός στοιχείου περιγραφέα %d

en: incorrectly formed variable "%s"
el: εσφαλμένα σχηματισμένη μεταβλητή «%s»

en: variable "%s" is not a pointer
el: η μεταβλητή «%s» δεν είναι δείκτης

en: variable "%s" is not a pointer to a structure or a union
el: η μεταβλητή «%s» δεν είναι δείκτης προς μια δομή ή μια ένωση

en: variable "%s" is neither a structure nor a union
el: η μεταβλητή «%s» δεν είναι ούτε δομή ούτε ένωση

en: variable "%s" is not an array
el: η μεταβλητή «%s» δεν είναι μία συστάδα

en: variable "%s" is not declared
el: η μεταβλητή «%s» δεν έχει δηλωθεί

en: indicator variable must have an integer type
el: ο δείκτης μεταβλητής πρέπει να έχει ακέραιο τύπο

en: unrecognized data type name "%s"
el: μη αναγνωρίσιμο όνομα τύπου δεδομένων «%s»

en: multidimensional arrays are not supported
el: οι πολυδιάστατες συστάδες δεν υποστηρίζονται

en: multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d level | multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d levels
el[0]: οι δείκτες πολλαπλών επιπέδων (περισσότερα από 2 επίπεδα) δεν υποστηρίζονται· βρέθηκε %d επίπεδο
el[1]: οι δείκτες πολλαπλών επιπέδων (περισσότερα από 2 επίπεδα) δεν υποστηρίζονται· βρέθηκαν %d επίπεδα

en: pointer to pointer is not supported for this data type
el: δεν υποστηρίζεται δείκτης προς δείκτη για αυτόν τον τύπο δεδομένων

en: multidimensional arrays for structures are not supported
el: οι πολυδιάστατες συστάδες για δομές δεν υποστηρίζονται
