psql (PostgreSQL) 18 - en to ka translation catalogue (1353 entries)

en: error:
ka: შეცდომა:

en: warning:
ka: გაფრთხილება:

en: detail:
ka: დეტალები:

en: hint:
ka: მინიშნება:

en: invalid binary "%s": %m
ka: არასწორი ბინარული ფაილი "%s": %m

en: could not read binary "%s": %m
ka: ბინარული ფაილის (%s) წაკითხვის შეცდომა: %m

en: could not find a "%s" to execute
ka: გასაშვებად ფაილის "%s" პოვნა შეუძლებელია

en: could not resolve path "%s" to absolute form: %m
ka: ბილიკის ("%s") აბსოლუტურ ფორმაში ამოხსნის შეცდომა: %m

en: could not execute command "%s": %m
ka: ბრძანების ("%s") შესრულების შეცდომა: %m

en: could not read from command "%s": %m
ka: ბრძანებიდან "%s" წაკითხვის შეცდომა: %m

en: no data was returned by command "%s"
ka: ბრძანებამ "%s" მონაცემები არ დააბრუნა

en: %s() failed: %m
ka: %s()-ის შეცდომა: %m

en: out of memory
ka: არასაკმარისი მეხსიერება

en: out of memory
ka: არასაკმარისი მეხსიერება

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
ka: ნულოვანი მაჩვენებლის დუბლირება შეუძლებელია (შიდა შეცდომა)

en: could not look up effective user ID %ld: %s
ka: მომხმარებლის ეფექტური ID-ის (%ld) ამოხსნა შეუძლებელია: %s

en: user does not exist
ka: მომხმარებელი არ არსებობს

en: user name lookup failure: error code %lu
ka: მომხარებლის სახელის ამოხსნის პრობლემა: შეცდომის კოდი: %lu

en: command not executable
ka: ბრძანება გაშვებადი არაა

en: command not found
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე

en: child process exited with exit code %d
ka: შვილი პროცესი დასრულდა სტატუსით %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
ka: შვილი პროცესი დასრულდა გამონაკლისით 0x%X

en: child process was terminated by signal %d: %s
ka: პროცესი გაჩერდა სიგნალით: %d: %s

en: child process exited with unrecognized status %d
ka: შვილი პროცესი დასრულდა უცნობი სტატუსით %d

en: Cancel request sent
ka: გაუქმების მოთხოვნა გაგზავნილია

en: Could not send cancel request:
ka: გაუქმების მოთხოვნის გაგზავნა შეუძლებელია:

en: (%lu row) | (%lu rows)
ka[0]: (%lu მწკრივი)
ka[1]: (%lu მწკრივი)

en: Interrupted
ka: შეწყვეტილია

en: Cannot print table contents: number of cells %<PRIu64> is equal to or exceeds maximum %zu.
ka: ვერ გამოვიტანე ცხრილის შემცველობა: უჯრედების რაოდენობა %<PRIu64> მაქსიმუმის %zu ტოლი ან მასზე მეტია.

en: Cannot add header to table content: column count of %d exceeded.
ka: ცხრილის შემცველობაზე თავსართის დამატება შეუძლებელია: სვეტების რაოდენობა %d გადაჭარბებულია.

en: Cannot add cell to table content: total cell count of %<PRIu64> exceeded.
ka: ცხრილის შემცველობაზე უჯრედის დამატება შეუძლებელია: უჯრედების ჯამური რაოდენობა %<PRIu64>-ზე მეტია.

en: invalid output format (internal error): %d
ka: გამოტანის არასწორი ფორმატი (შიდა შეცდომა): %d

en: skipping recursive expansion of variable "%s"
ka: რეკურსიული გაფართოების გამოტოვება ცვლადისთვის "%s"

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
ka: გარსის ბრძანების არგუმენტი ხაზის გადატანას ან კარეტის დაბრუნებას შეიცავს: "%s"

en: database name contains a newline or carriage return: "%s"
ka: მონაცემთა ბაზის სახელი ხაზის გადატანას ან კარეტის დაბრუნებას შეიცავს: "%s"

en: backslash commands are restricted; only \unrestrict is allowed
ka: უკუღმა დახრილი ხაზიანი ბრძანებები შეზღუდულია. დაშვებულია, მხოლოდ, \unrestrict

en: invalid command \%s
ka: არასწორი ბრძანება \%s

en: Try \? for help.
ka: დახმარებისთვის სცადეთ \? .

en: \%s: extra argument "%s" ignored
ka: \%s: დამატებითი არგუმენტი "%s" იგნორირებულია

en: \%s command ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
ka: \%s ბრძანება გნორირებულია; მიმდინარე \if ბლოკიდან გამოსასვლელად გამოიყენეთ \endif ან Control-C

en: \%s: missing required argument
ka: \%s: აკლია საჭირო არგუმენტი

en: could not get home directory for user ID %ld: %s
ka: მომხმარებლის, ID-ით %ld, საწყის საქაღალდეზე გადასვლის შეცდომა: %s

en: \%s: could not change directory to "%s": %m
ka: \%s: საქაღალდის "%s"-ზე შეცვლის შეცდომა: %m

en: You are currently not connected to a database.
ka: ამჟამად მონაცემთა ბაზასთან მიერთებული არ ბრძანდებით.

en: Connection Information
ka: შეერთების ინფორმაცია

en: Parameter
ka: პარამეტრი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Database
ka: მონაცემთა ბაზა

en: Client User
ka: კლიენტის მომხმარებელი

en: Host Address
ka: ჰოსტის მისამართი

en: Socket Directory
ka: სოკეტის საქაღალდე

en: Host
ka: ჰოსტი

en: Server Port
ka: სერვერის პორტი

en: Options
ka: პარამეტრები

en: Protocol Version
ka: პროტოკოლის ვერსია

en: Password Used
ka: გამოყენებულია პაროლი

en: false
ka: ცრუ

en: true
ka: ჭეშმარიტი

en: GSSAPI Authenticated
ka: GSSAPI-ით ავთენტიკაციით

en: Backend PID
ka: უკანაბოლოს PID

en: SSL Connection
ka: SSL კავშირი

en: SSL Library
ka: SSL ბიბლიოთეკა

en: unknown
ka: უცნობი

en: SSL Protocol
ka: SSL პროტოკოლი

en: SSL Key Bits
ka: SSL გასაღების ბიტები

en: SSL Cipher
ka: SSL შიფრი

en: SSL Compression
ka: SSL შეკუმშვა

en: none
ka: არცერთი

en: no query buffer
ka: მოთხოვნების ბაფერის გარეშე

en: invalid line number: %s
ka: ხაზის არასწორი ნომერი: %s

en: No changes
ka: ცვლილებების გარეშე

en: %s: invalid encoding name or conversion procedure not found
ka: %s: კოდირების არასწორი სახელი ან გადაყვანის პროცედურა არ არსებობს

en: There is no previous error.
ka: წინა შეცდომის გარეშე.

en: \%s not allowed in pipeline mode
ka: \%s დაუშვებელია კომუნიკაციის არხის რეჟიმში

en: \%s: missing right parenthesis
ka: \%s: აკლია მარჯვენა მრგვალი ფრჩხილი

en: \getresults: invalid number of requested results
ka: \getresults: მოთხოვნილი შედეგების არასწორი რიცხვი

en: \elif: cannot occur after \else
ka: \elif: არ შეიძლება \else -ის შემდეგ იყოს

en: \elif: no matching \if
ka: \elif: შესაბამისი \if -ის გარეშე

en: \else: cannot occur after \else
ka: \else: ვერ გაჩნდება \else -ის შემდეგ

en: \else: no matching \if
ka: \else: შესაბამისი \if -ის გარეშე

en: \endif: no matching \if
ka: \endif: შესაბამისი \if -ის გარეშე

en: Query buffer is empty.
ka: მოთხოვნის ბაფერი ცარიელია.

en: Enter new password for user "%s":
ka: შეიყვანეთ მომხმარებლის ("%s") ახალი პაროლი:

en: Enter it again:
ka: შეიყვანეთ კდევ ერთხელ:

en: Passwords didn't match.
ka: პაროლები არ ემთხვევა.

en: \%s: could not read value for variable
ka: \%s: ცვლადის მნიშვნელობის წაკითხვის შეცდომა

en: Query buffer reset (cleared).
ka: მოთხოვნის ბაფერი ცარიელია(გასუფთავდა).

en: Wrote history to file "%s".
ka: ისტორია ჩაწერილია ფაილში "%s".

en: \sendpipeline must be used after \bind or \bind_named
ka: \sendpipeline აუცილებელია, \bind, ან \bind_named ბრძანებების შემდეგ გამოიყენოთ

en: \sendpipeline not allowed outside of pipeline mode
ka: \sendpipeline დაუშვებელია საკომუნიკაციო არხის რეჟიმის გარეთ

en: \%s: environment variable name must not contain "="
ka: \%s: გარემოს ცვლადის სახელი "=" -ს არ შეიძლება შეიცავდეს

en: function name is required
ka: ფუნქციის სახელი აუცილებელია

en: view name is required
ka: საჭიროა ხედის სახელი

en: Timing is on.
ka: დროის დათვლა ჩართულია.

en: Timing is off.
ka: დროის დათვლა გამორთულია.

en: \%s: not currently in restricted mode
ka: \%s: არ იმყოფებით შეზღუდულ რეჟიმში

en: \%s: wrong key
ka: \%s: არასწორი გასაღები

en: \watch: interval value is specified more than once
ka: \watch: ინტერვალის მნიშვნელობა ერთზე მეტჯერაა მითითებული

en: \watch: incorrect interval value "%s"
ka: \watch: არასწორი ინტერვალის მნიშვნელობა "%s"

en: \watch: iteration count is specified more than once
ka: \watch: იტერაციის რაოდენობა ერთზე მეტჯერაა მითითებული

en: \watch: incorrect iteration count "%s"
ka: \watch: არასწორი იტერაციების რაოდენობა "%s"

en: \watch: minimum row count specified more than once
ka: \watch: მინიმალური მწკრივების რაოდენობა ერთზე მეტჯერაა მითითებული

en: \watch: incorrect minimum row count "%s"
ka: \watch: არასწორი მინიმალური მწკრივების რაოდენობა "%s"

en: \watch: unrecognized parameter "%s"
ka: \watch: უცნობი პარამეტრი "%s"

en: Password:
ka: პაროლი:

en: Password for user %s:
ka: პაროლი მომხმარებლისთვის %s:

en: Do not give user, host, or port separately when using a connection string
ka: შეერთების სტრიქონის გამოყენებისას მომხმარებლის, ჰოსტისა და და პორტის არ მითითება

en: No database connection exists to re-use parameters from
ka: მონაცემთა ბაზის კავშირი პარამეტრების ხელახლა გამოსაყენებლად არ არსებობს

en: Previous connection kept
ka: წინა შეერთება ჯერ კიდევ არსებობს

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on address "%s" at port "%s".
ka: ახლა მიერთებული ბრძანდებით ბაზასთან "%s" როგორც მომხმარებელი "%s" მისამართზე "%s" და პორტზე "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
ka: ახლა მიერთებული ბრძანდებით ბაზასთან "%s" როგორც მომხმარებელი "%s" სოკეტით "%s" და პორტზე "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" (address "%s") at port "%s".
ka: ახლა მიერთებული ბრძანდებით ბაზასთან "%s" როგორც მომხმარებელი "%s" ჰოსტზე "%s" (მისამართით "%s") და პორტზე "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
ka: ახლა მიერთებული ბრძანდებით ბაზასთან "%s" როგორც მომხმარებელი "%s" ჰოსტზე "%s" და პორტზე "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s".
ka: ახლა მიერთებული ბრძანდებით ბაზასთან "%s" როგორც მომხმარებელი "%s"

en: %s (%s, server %s)
ka: %s (%s, სერვერი %s)

en: WARNING: %s major version %s, server major version %s.
             Some psql features might not work.
ka: გაფრთხილება: %s ძირითადი ვერსია %s, სერვერის ძირითადი ვერსია %s.
             psql-ის ზოგიერთმა ფუნქციამ შეიძლება არ იმუშაოს.

en: SSL connection (protocol: %s, cipher: %s, compression: %s, ALPN: %s)
ka: SSL შეერთება (პროტოკოლი: %s, შიფრაცია: %s, შეკუშმვა: %s, ALPN: %s)

en: off
ka: გამორთული

en: on
ka: ჩართ

en: GSSAPI-encrypted connection
ka: GSSAPI-ით დაშიფრული შეერთება

en: WARNING: Console code page (%u) differs from Windows code page (%u)
             8-bit characters might not work correctly. See psql reference
             page "Notes for Windows users" for details.
ka: გაფრთხილება: კონსოლის კოდირება (%u) განსხვავდება Windows კოდირებისგან(%u)
              8-ბიტიანი სიმბოლოებმა შეიძლება სწორად არ იმუშაოს. მეტი დეტალებისთვის
              იხილეთ psql-ის დოკუმენტაციის გვერდი გვერდი "შენიშვნები Windows-ის მომხმარებლებისთვის".

en: environment variable PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG must be set to specify a line number
ka: საჭიროა გარემოს ცვლადის PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG დაყენება ხაზის ნომერზე

en: could not start editor "%s"
ka: რედაქტორის გაშვების შეცდომა: "%s"

en: could not start /bin/sh
ka: /bin/sh-ის გაშვების შეცდომა

en: could not locate temporary directory: %s
ka: დროებითი საქაღალდის მოძებნის შეცდომა: %s

en: could not open temporary file "%s": %m
ka: დროებითი ფაილის ("%s") გახსნის შეცდომა: %m

en: \pset: ambiguous abbreviation "%s" matches both "%s" and "%s"
ka: \pset: "%s"-ის არასწორი აბრევიატურა ორივეს, "%s"-ს და "%s-ს ემთხვევა"

en: \pset: allowed formats are aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped
ka: \pset: დასაშვები ფორმატებია: aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped

en: \pset: allowed line styles are ascii, old-ascii, unicode
ka: \pset: ხაზის ნებადართული სტილებია ascii, old-ascii და unicode

en: \pset: allowed Unicode border line styles are single, double
ka: \pset: უნიკოდის საზღვრის ხაზის ნებადართული სტილებია single და double

en: \pset: allowed Unicode column line styles are single, double
ka: \pset: უნიკოდის სვეტის ხაზის ნებადართული სტილებია single და double

en: \pset: allowed Unicode header line styles are single, double
ka: \pset:უნიკოდის თავსართის ხაზების ნებადართულ სტილებია single და double

en: \pset: allowed xheader_width values are "%s" (default), "%s", "%s", or a number specifying the exact width
ka: \pset: xheader_width-ის დაშვებული მნიშვნელობებია "%s" (ნაგულისხმევი), "%s", "%s", ან რიცხვი, რომელიც ზუსტ სიგანეზე მიუთითებს

en: \pset: csv_fieldsep must be a single one-byte character
ka: \pset: csv_fieldsep ერთი ერთბაიტიანი სიმბოლო უნდა იყოს

en: \pset: csv_fieldsep cannot be a double quote, a newline, or a carriage return
ka: \pset: csv_fieldsep არ შეიძლება იყოს ორმაგი ბრჭყალი, ხაზის დასასრული და კარეტის გადატანა

en: \pset: unknown option: %s
ka: \pset: არასწორი პარამეტრი: %s

en: Border style is %d.
ka: საზღვრის სტილი: %d

en: Target width is unset.
ka: სამიზნის სიგანე დაყენებული არაა.

en: Target width is %d.
ka: სამიზნის სიგანეა %d.

en: Expanded display is on.
ka: გაფართოებული ეკრანი ჩართულია.

en: Expanded display is used automatically.
ka: გაფართოებული ეკრანი ავტომატურად გამოიყენება.

en: Expanded display is off.
ka: გაფართოებული ეკრანი გამორთულია.

en: Expanded header width is "%s".
ka: გაფართოებული თავსართის სიგანეა "%s".

en: Expanded header width is %d.
ka: გაფართოებული თავსართია %d.

en: Field separator for CSV is "%s".
ka: CSV-ში ველების განმაცალკევებელია "%s".

en: Field separator is zero byte.
ka: ველების განმაცალკევებელი ნულოვანი ბაიტია.

en: Field separator is "%s".
ka: ველების განმაცალკევებელია "%s".

en: Default footer is on.
ka: მდგომარეობის ზოლი ჩართულია.

en: Default footer is off.
ka: ნაგულისხმევი ქვესართი გამორთულია

en: Output format is %s.
ka: გამოტანის ფორმატია %s.

en: Line style is %s.
ka: ხაზის სტილია %s.

en: Null display is "%s".
ka: ნულოვანია ეკრანია "%s".

en: Locale-adjusted numeric output is on.
ka: რიცხვების ენაზე მორგებული გამოტანა ჩართულია.

en: Locale-adjusted numeric output is off.
ka: რიცხვების ენაზე მორგებული გამოტანა გამორთულა.

en: Pager is used for long output.
ka: გრძელი გამოტანისას გამოიყენება გვერდების გადამრთველი.

en: Pager is always used.
ka: გვერდების გადამრთველი ყოველთვის გამოიყენება.

en: Pager usage is off.
ka: გვერდების გადამრთველი გამორთულია.

en: Pager won't be used for less than %d line.
     | Pager won't be used for less than %d lines.
ka[0]: გვერდების გადამრთველი %d-ზე ნაკლებ ხაზზე არ მუშაობს.
ka[1]: გვერდების გადამრთველი %d-ზე ნაკლებ ხაზზე არ მუშაობს.

en: Record separator is zero byte.
ka: ჩანაწერის გამყოფი ნული ბაიტია.

en: Record separator is <newline>.
ka: ჩანაწერის გამყოფია <newline>.

en: Record separator is "%s".
ka: ჩანაწერის გამყოფია "%s".

en: Table attributes are "%s".
ka: ცხრილის ატრიბუტებია "%s".

en: Table attributes unset.
ka: ცხრილის ატრიბუტები მოხსნილია.

en: Title is "%s".
ka: სათაურია "%s".

en: Title is unset.
ka: სათაურის დაყენება გაუქმდა.

en: Tuples only is on.
ka: მხოლოდ სტრუქტურები ჩართულია.

en: Tuples only is off.
ka: მხოლოდ სტრუქტურები გამორთულია.

en: Unicode border line style is "%s".
ka: უნიკოდის საზღვრის ხაზის სტილია "%s".

en: Unicode column line style is "%s".
ka: უნიკოდის სვეტის ხაზის სტილია "%s".

en: Unicode header line style is "%s".
ka: უნიკოდის თავსართის ხაზის სტილია "%s".

en: \!: failed
ka: \!: შეცდომა

en: \watch cannot be used with an empty query
ka: \watch ცარიელი მოთხოვნით გამოყენებული ვერ იქნება

en: could not set timer: %m
ka: დროის აღმრიცხველის დაყენების შეცდომა: %m

en: %s	%s (every %gs)
ka: %s	%s (ყოველ %g-ში)

en: %s (every %gs)
ka: %s (ყოველ %g-ში)

en: could not wait for signals: %m
ka: სიგნალებისთვის დალოდება შეუძლებელია: %m

en: /******** QUERY *********/
    %s
    /************************/
ka: ********* მოთხოვნა **********
    %s
    **************************

en: "%s.%s" is not a view
ka: "%s.%s" ხედი არაა

en: could not parse reloptions array
ka: reloptions მასივის დამუშავების შეცდომა

en: cannot escape without active connection
ka: გაქცევა აქტიური შეერთებს გარეშე შეუძლებელია

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
ka: გარსის ბრძანება ხაზის გადატანას ან კარეტის დაბრუნებას შეიცავს: "%s"

en: connection to server was lost
ka: სერვერთან კავშირი დაკარგულია

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
ka: სერვერთან კავშირი დაკარგულია. ვეცდები თავიდან დავიწყო:

en: Failed.
ka: ჩავარდა.

en: Succeeded.
ka: წარმატებულია.

en: unexpected PQresultStatus: %d
ka: მოულოდნელი PQresultStatus: %d

en: Time: %.3f ms
ka: დრო: %.3f მწმ

en: Time: %.3f ms (%02d:%06.3f)
ka: დრო: %.3f მწმ (%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)
ka: დრო: %.3f მწმ (%02d:%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)
ka: დრო: %.3f მწმ (%.0f დღე %02d:%02d:%06.3f)

en: You are currently not connected to a database.
ka: ამჟამად მონაცემთა ბაზასთან მიერთებული არ ბრძანდებით.

en: Asynchronous notification "%s" with payload "%s" received from server process with PID %d.
ka: მიღებულია ასინქრონული გაფრთხილება "%s" შემცველობით "%s" სერვერის პროცესისგან PID-ით %d.

en: Asynchronous notification "%s" received from server process with PID %d.
ka: მიღებულია ასინქრონული გაფრთხილება "%s" სერვერის პროცესისგან PID-ით %d.

en: could not print result table: %m
ka: შედეგების ცხრილის გამოტანის შეცდომა: %m

en: no rows returned for \gset
ka: \gset -სთვის მწკრივები არ დაბრუნებულა

en: more than one row returned for \gset
ka: \gset -სთვის ერთზე მეტი მწკრივი დაბრუნდა

en: attempt to \gset into specially treated variable "%s" ignored
ka: მცდელობა, \gset-ი სპეციალურ ცვლადზე ("%s") ყოფილიყო გამოყენებული, იგნორირებულია

en: /**(Single step mode: verify command)******************************************/
    %s
    /**(press return to proceed or enter x and return to cancel)*******************/
ka: ***(ერთნაბიჯიანი რეჟიმი: გადაამოწმეთ ბრძანება)*******************************************
    %s
    ***(დააწექით Enter-ს გასაგრძელებლად. გასაუქმებლად კი x-ს და შემდეგ Enter-ს )********************

en: STATEMENT:  %s
ka: ოპერატორი:   %s

en: unexpected transaction status (%d)
ka: ტრანზაქციის მოულოდნელი სტატუსი (%d)

en: Column
ka: სვეტი

en: Type
ka: ტიპი

en: The command has no result, or the result has no columns.
ka: ბრძანებას შედეგები არ აქვს, ან შედეგებში სვეტები არაა.

en: No pending results to get
ka: მისაღები შედეგები დარჩენილი არაა

en: fetching results in chunked mode failed
ka: ნაგლეჯების რეჟიმში შედეგების გამოთხოვა ჩავარდა

en: Pipeline aborted, command did not run
ka: კომუნიკაციის არხი გაუქმდა. ბრძანება არ გაშვებულა

en: COPY in a pipeline is not supported, aborting connection
ka: COPY კომუნიკაციის არხში მხარდაჭერილი არაა. კავშირი გაუქმდება

en: \copy: arguments required
ka: \copy: საჭიროა არგუმენტები

en: \copy: parse error at "%s"
ka: \copy: დამუშავების შეცდომა: "%s"

en: \copy: parse error at end of line
ka: \copy: დამუშავების შეცდომა ხაზის ბოლოსთან

en: could not stat file "%s": %m
ka: ფაილი "%s" არ არსებობს: %m

en: %s: cannot copy from/to a directory
ka: %s: საქაღალდ(იდან/ში) კოპირება შეუძლებელია

en: could not close pipe to external command: %m
ka: გარე ბრძანებამდე ფაიფის დახურვის შეცდომა: %m

en: could not write COPY data: %m
ka: შეცდომა COPY-ის მონაცემების ჩაწერისას: %m

en: COPY data transfer failed: %s
ka: COPY-ის მონაცემების გადატანის შეცდომა: %s

en: canceled by user
ka: გაუქმებულია მომხმარებლის მიერ

en: Enter data to be copied followed by a newline.
    End with a backslash and a period on a line by itself, or an EOF signal.
ka: შეიყვანეთ დასაკოპირებელიმ ხაზის გადატანით დასრულებული მონაცემები.
    დაასრულეთ უკანა ხაზით და წერტილით იგივე ხაზში ხაზით, ან EOF სიგნალით.

en: aborted because of read failure
ka: დასრულდა კითხვის შეცდომის გამო

en: trying to exit copy mode
ka: კოპირების რეჟიმიდან გამოსვლის მცდელობა

en: \crosstabview: statement did not return a result set
ka: \crosstabview: ოპერატორმა შედეგების სეტი არ დააბრუნა

en: \crosstabview: query must return at least three columns
ka: \crosstabview: მოთხოვნამ სულ ცოტა, სამი სვეტი უნდა დააბრუნოს

en: \crosstabview: vertical and horizontal headers must be different columns
ka: \crosstabview: ვერტიკალური და ჰორიზონტალური თავსართები სხვადასხვა სვეტებში უნდა იყოს

en: \crosstabview: data column must be specified when query returns more than three columns
ka: \crosstabview: როცა მოთხოვნა სამზე მეტ სვეტს აბრუნებს, ასევე საჭიროა მონაცემების სვეტის მითითება

en: \crosstabview: maximum number of columns (%d) exceeded
ka: \crosstabview: გადაჭარბებულია სვეტების მაქსიმალური რაოდენობა (%d)

en: \crosstabview: query result contains multiple data values for row "%s", column "%s"
ka: \crosstabview: მოთხოვნის შედეგი მონაცემების მრავალ მნიშვნელობას შეიცავს მწკრივისთვის "%s", სვეტი "%s"

en: \crosstabview: column number %d is out of range 1..%d
ka: \crosstabview: სვეტის რიცხვი %d დიაპაზონს 1..%d გარეთაა

en: \crosstabview: ambiguous column name: "%s"
ka: \crosstabview: სვეტის არასწორი სახელი: "%s"

en: \crosstabview: column name not found: "%s"
ka: \crosstabview: სვეტის სახელი არ არსებობს: "%s"

en: Schema
ka: სქემა

en: Name
ka: სახელი

en: Result data type
ka: შედეგის მონაცემების ტიპი

en: Argument data types
ka: არგუმენტის მონაცემების ტიპი

en: Description
ka: აღწერა

en: List of aggregate functions
ka: აგრეგატული ფუნქცების სია

en: The server (version %s) does not support access methods.
ka: სერვერს (ვერსია %s) წვდომის მეთოდების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Index
ka: ინდექსი

en: Table
ka: ცხრილი

en: Handler
ka: დამმუშავებელი

en: List of access methods
ka: წვდომის მეთოდების სია

en: Owner
ka: მფლობელი

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Size
ka: ზომა

en: List of tablespaces
ka: ცხრილის სივრცეების სია

en: \df only takes [%s] as options
ka: \df მხოლოდ [%s] -ს იღებს პარამეტრებად

en: \df does not take a "%c" option with server version %s
ka: \df - არ იღებს "%c" პარამეტრს, როცა სერვერის ვერსიაა %s

note: translator: "agg" is short for "aggregate"
en: agg
ka: აგ

en: window
ka: ფანჯარა

en: proc
ka: პროც

en: func
ka: ფუნქც

en: trigger
ka: ტრიგერი

en: immutable
ka: დაურღვეველი

en: stable
ka: სტაბილური

en: volatile
ka: ცვალებადი

en: Volatility
ka: ცვალებადობა

en: restricted
ka: შეზღუდულია

en: safe
ka: უსაფრთხო

en: Parallel
ka: პარალელური

en: definer
ka: აღმწერი

en: invoker
ka: ჩამწოდებელი

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: yes
ka: დიახ

en: no
ka: არა

en: Language
ka: ენა

en: Internal name
ka: შიდა სახელი

en: List of functions
ka: ფუნქციების სია

en: Elements
ka: ელემენტები

en: List of data types
ka: მონაცემების ტიპების სია

en: Left arg type
ka: მარცხენა არგუმენტის ტიპი

en: Right arg type
ka: მარჯვენა არგუმენტის ტიპი

en: Result type
ka: შედეგის ტიპი

en: Function
ka: ფუნქცია

en: List of operators
ka: ოპერატორების სია

en: Encoding
ka: კოდირება

en: Locale Provider
ka: ლოკალის მომწოდებელი

en: Collate
ka: დაშლა

en: Locale
ka: ლოკალი

en: ICU Rules
ka: ICU წესები

en: Tablespace
ka: ცხრილების სივრცე

en: List of databases
ka: მონაცემთა ბაზების სია

en: table
ka: ცხრილი

en: view
ka: ხედი

en: materialized view
ka: მატერიალიზებული ხედი

en: sequence
ka: მიმდევრობა

en: foreign table
ka: გარე ცხრილი

en: partitioned table
ka: დაყოფილი ცხრილი

en: Column privileges
ka: სვეტის წვდომები

en: Policies
ka: წესები

en: Access privileges
ka: წვდომები

en: function
ka: ფუნქცია

en: type
ka: ტიპი

en: large object
ka: დიდი ობიექტი

en: Default access privileges
ka: ნაგულისხმევი წვდომები

en: Object
ka: ობიექტი

en: table constraint
ka: ცხრილის შეზღუდვები

en: domain constraint
ka: დომენის შეზღუდვები

en: operator class
ka: ოპერატორის კლასი

en: operator family
ka: ოპერატორის ოჯახი

en: Object descriptions
ka: ობიექტების აღწერა

en: Did not find any relation named "%s".
ka: ურთიერთობა სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any relations.
ka: ურთიერთობები ნაპოვნი არაა.

en: Did not find any relation with OID %s.
ka: ურთიერთობები, რომლის OID=%s, არ არსებობს.

en: Start
ka: დაწყება

en: Minimum
ka: მინიმუმი

en: Maximum
ka: მაქსიმუმი

en: Increment
ka: გაზრდა

en: Cycles?
ka: ციკლები?

en: Cache
ka: კეში

en: Owned by: %s
ka: მფლობელი: %s

en: Sequence for identity column: %s
ka: იდენტიფიკაციის სვეტის მიმდევრობა: %s

en: Unlogged sequence "%s.%s"
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი მიმდევრომა "%s.%s"

en: Sequence "%s.%s"
ka: მიმდევრობა "%s.%s"

en: Unlogged table "%s.%s"
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი ცხრილი "%s.%s"

en: Table "%s.%s"
ka: ცხრილი "%s.%s"

en: View "%s.%s"
ka: ხედი "%s.%s"

en: Materialized view "%s.%s"
ka: მატერიალიზებული ხედი "%s.%s"

en: Unlogged index "%s.%s"
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი ინდექსი "%s.%s"

en: Index "%s.%s"
ka: ინდექსი "%s.%s"

en: Unlogged partitioned index "%s.%s"
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი დაყოფილი ინდექსი "%s.%s"

en: Partitioned index "%s.%s"
ka: დაყოფილი ინდექი "%s.%s"

en: TOAST table "%s.%s"
ka: TOAST ცხრილი "%s.%s"

en: Composite type "%s.%s"
ka: კომპოზიტის ტიპი "%s.%s"

en: Foreign table "%s.%s"
ka: გარე ცხრილი "%s.%s"

en: Unlogged partitioned table "%s.%s"
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი დაყოფილი ცხრილი "%s.%s"

en: Partitioned table "%s.%s"
ka: დაყოფილი ცხრილი "%s.%s"

en: Collation
ka: კოლაცია

en: Nullable
ka: განულებადი

en: Default
ka: ნაგულისხმევი

en: Key?
ka: გასაღები?

en: Definition
ka: განმარტება

en: FDW options
ka: FDW -ის მორგება

en: Storage
ka: საცავი

en: Compression
ka: შეკუმშვა

en: Stats target
ka: სამიზნის სტატისტიკა

en: Partition of: %s %s%s
ka: დანაყოფი: %s %s%s

en: No partition constraint
ka: დანაყოფის შეზღუდვების გარეშე

en: Partition constraint: %s
ka: დანაყოფის შეზღუდვა: %s

en: Partition key: %s
ka: დანაყოფს გასაღები: %s

en: Owning table: "%s.%s"
ka: ცხრილის მფლობელი: "%s.%s"

en: primary key,
ka: ძირითადი გასაღები.

en: unique
ka: უნიკალური

en:  nulls not distinct
ka:  ნულები განსხვავებული არაა

en: for table "%s.%s"
ka: ცხრილისთვის "%s.%s"

en: , predicate (%s)
ka: , პრედიკატი (%s)

en: , clustered
ka: , დაკლასტერებული

en: , invalid
ka: , არასწორი

en: , initially deferred
ka: , თავიდან გადადებული

en: , replica identity
ka: , რეპლიკის იდენტიფიკატორი

en: Indexes:
ka: ინდექსები:

en: Check constraints:
ka: შეამოწმეთ შეზღუდვები:

en: Foreign-key constraints:
ka: გარე-გასაღების შეზღუდვები:

en: Referenced by:
ka: ბმული გარედან:

en: Policies:
ka: წესები:

en: Policies (forced row security enabled):
ka: წესები (მწკრივების გაძლიერებული დაცვა ჩართულია):

en: Policies (row security enabled): (none)
ka: წესები (მწკრივების დაცვა ჩართულია): (არცერთი)

en: Policies (forced row security enabled): (none)
ka: წესები (მწკრივების გაძლიერებული დაცვა ჩართულია: (არცერთი)

en: Policies (row security disabled):
ka: წესები (მწკრივების უსაფრთხოება გამორთულია)

en: Statistics objects:
ka: სტატისტიკის ობიექტები:

en: Rules:
ka: წესები:

en: Disabled rules:
ka: გამორთული წესები:

en: Rules firing always:
ka: ყოველთვის გაშვებადი წესები:

en: Rules firing on replica only:
ka: მხოლოდ რეპლიკაზე გაშვებადი წესები:

en: Publications:
ka: გამოცემები:

en: Not-null constraints:
ka: არანულოვანი შეზღუდვები:

en:  (local, inherited)
ka:  (ლოკალური, მემკვიდრეობით)

en:  (inherited)
ka:  (მემკვიდრეობით)

en: View definition:
ka: აღწერის ნახვა:

en: Triggers:
ka: ტრიგერები:

en: Disabled user triggers:
ka: მომხმარებლის გამორთული ტრიგერები:

en: Disabled internal triggers:
ka: გამორთული შიდა ტრიგერები:

en: Triggers firing always:
ka: ყოველთვის გაშვებადი ტრიგერები:

en: Triggers firing on replica only:
ka: მხოლოდ რეპლიკაზე გაშვებადი ტრიგერები:

en: Server: %s
ka: სერვერი: %s

en: FDW options: (%s)
ka: FDW პარამეტრები: (%s)

en: Inherits
ka: მემკვიდრეობით

en: Number of partitions: %d
ka: დანაყოფების რიცხვი: %d

en: Number of partitions: %d (Use \d+ to list them.)
ka: დანაყოფების რიცხვი: %d (სიის მისაღებად გამოიყენეთ \d+.)

en: Number of child tables: %d (Use \d+ to list them.)
ka: შვილი ცხრილების რიცხვი: %d (სიის გამოსატანად გამოიყენეთ \d+ )

en: Child tables
ka: შვილი ცხრილები

en: Partitions
ka: დანაყოფები

en: Typed table of type: %s
ka: ტიპიზირებული ცხრილის ტიპი: %s

en: Replica Identity
ka: რეპლიკის იდენტიფიკატორი

en: Has OIDs: yes
ka: აქვს OID-ები: დიახ

en: Access method: %s
ka: წვდომის მეთოდი: %s

en: Tablespace: "%s"
ka: ცხრილების სივრცე: "%s"

note: translator: before this string there's an index description like '"foo_pkey" PRIMARY KEY, btree (a)'
en: , tablespace "%s"
ka: , ცხრილების სივრცე: "%s"

en: List of roles
ka: როლების სია

en: Role name
ka: როლის სახელი

en: Attributes
ka: ატრიბუტები

en: Superuser
ka: ზემომხმარებელი

en: No inheritance
ka: მემკვიდრეობითობის გარეშე

en: Create role
ka: როლის შექმნა

en: Create DB
ka: ბაზის შექმნა

en: Cannot login
ka: შესვლა შეუძლებელია

en: Replication
ka: რეპლიკაცია

en: Bypass RLS
ka: RLS-ის გამოტოვება

en: No connections
ka: შეერთებების გარეშე

en: %d connection | %d connections
ka[0]: %d შეერთება
ka[1]: %d შეერთება

en: Password valid until
ka: პაროლს ვადა

en: Role
ka: როლი

en: Settings
ka: მორგება

en: Did not find any settings for role "%s" and database "%s".
ka: როლისთვის "%s" და ბაზისთვის "%s" პარამეტრები ნაპოვნი არაა.

en: Did not find any settings for role "%s".
ka: როლისთვის ("%s") პარამეტრები ნაპოვნი არაა.

en: Did not find any settings.
ka: პარამეტრები ნაპოვნი არაა.

en: List of settings
ka: პარამეტრების სია

en: Member of
ka: წარმოადგენს წევრს

en: Grantor
ka: მიმნიჭებელი

en: List of role grants
ka: როლების მინიჭებების სია

en: index
ka: ინდექსი

en: TOAST table
ka: TOAST ცხრილი

en: partitioned index
ka: დაყოფილი ინდექსი

en: permanent
ka: მუდმივი

en: temporary
ka: დროებითი

en: unlogged
ka: ჟურნალში არ-ჩაწერილი

en: Persistence
ka: შენახვა

en: Access method
ka: წვდომის მეთოდი

en: Did not find any relations named "%s".
ka: ურთიერთობა სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any tables named "%s".
ka: ცხრილი სახელით "%s" აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any indexes named "%s".
ka: ინდექსი სახელით "%s" აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any views named "%s".
ka: ხედი სახელით "%s" აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any materialized views named "%s".
ka: მატერიალიზებული ხედი სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any sequences named "%s".
ka: მიმდევრობა სახელით "%s" აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any foreign tables named "%s".
ka: გარე ცხრილი სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any tables.
ka: ცხრილები აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any indexes.
ka: ინდექსები აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any views.
ka: ხედები აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any materialized views.
ka: მატერიალიზებული ხედის აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any sequences.
ka: მიმდევრობები აღმოჩენილი არაა.

en: Did not find any foreign tables.
ka: გარე ცხრილები აღმოჩენილი არაა.

en: List of relations
ka: ურთიერთობების სია

en: List of tables
ka: ცხრილების სია

en: List of indexes
ka: ინდექსების სია

en: List of views
ka: ხედების სია

en: List of materialized views
ka: მატერიალიზებული ხედების სია

en: List of sequences
ka: მიმდევრობების სია

en: List of foreign tables
ka: გარე ცხრილების სია

en: The server (version %s) does not support declarative table partitioning.
ka: სერვერს (ვერსია %s) ცხრილების დეკლარატიულ დაყოფის მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: List of partitioned indexes
ka: დაყოფილი ინდექსების სია

en: List of partitioned tables
ka: დაყოფილი ცხრილების სია

en: List of partitioned relations
ka: დაყოფილი ურთიერთობების სია

en: Parent name
ka: მშობლის სახელი

en: Leaf partition size
ka: ბოლო დანაყოფის ზომა

en: Total size
ka: ჯამური ზომა

en: Trusted
ka: სანდო

en: Internal language
ka: შიდა ენა

en: Call handler
ka: გამოძახების დამმუშავებელი

en: Validator
ka: შემმოწმებელი

en: Inline handler
ka: ჩადგმული კოდის დამმუშავებელი

en: List of languages
ka: ენების სია

en: Check
ka: შემოწმება

en: List of domains
ka: დომენების სია

en: Source
ka: წყარო

en: Destination
ka: დანიშნულება

en: Default?
ka: ნაგულისხმევი?

en: List of conversions
ka: გადაყვანების სია

en: Context
ka: კონტექსტი

en: List of configuration parameters
ka: კონფიგურაციის პარამეტრების სია

en: List of non-default configuration parameters
ka: კონფიგურაციის არანაგულისხმევადი პარამეტრების სია

en: The server (version %s) does not support event triggers.
ka: სერვერს (ვერსია %s) მოვლენის ტრიგერების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Event
ka: მოვლენა

en: enabled
ka: ჩართულია

en: always
ka: ყოველთვის

en: disabled
ka: გამორთულია

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: Tags
ka: ჭდეები

en: List of event triggers
ka: მოვლენების ტრიგერების სია

en: The server (version %s) does not support extended statistics.
ka: სერვერს (ვერსია %s) გაფართოებული სტატისტიკის მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Dependencies
ka: დამოკიდებულებები

en: List of extended statistics
ka: გაფართოებული სტატისტიკის სია

en: Source type
ka: წყაროს ტიპი

en: Target type
ka: სამიზნის ტიპი

en: in assignment
ka: მინიჭებაში

en: Implicit?
ka: აშკარა?

en: List of casts
ka: კასტების სია

en: Provider
ka: სერვისის მომწოდებელი

en: Deterministic?
ka: დეტერმნისტული?

en: List of collations
ka: კოლაციების სია

en: List of schemas
ka: სქემების სია

en: List of text search parsers
ka: ტექსტური ძებნის დამმუშავებლების სია

en: Did not find any text search parser named "%s".
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებელი სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any text search parsers.
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებლები ვერ ვიპოვე.

en: Start parse
ka: დამუშავების დაწყება

en: Method
ka: მეთოდი

en: Get next token
ka: შემდეგი კოდის მიღება

en: End parse
ka: დამუშავების დასასრული

en: Get headline
ka: ამონაწერის მიღება

en: Get token types
ka: კოდის ტიპების მიღება

en: Text search parser "%s.%s"
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებელი "%s.%s"

en: Text search parser "%s"
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებელი "%s"

en: Token name
ka: კოდის სახელი

en: Token types for parser "%s.%s"
ka: კოდის ტიპები დამმუშავებლისთვის "%s.%s"

en: Token types for parser "%s"
ka: კოდის ტიპები დამმუშავებლისთვის "%s"

en: Template
ka: ნიმუში

en: Init options
ka: ინიციალიზაციის პარამეტრები

en: List of text search dictionaries
ka: ტექსტის ძებნის ლექსიკონების სია

en: Init
ka: ერთეული

en: Lexize
ka: ლექსით გამოყოფა

en: List of text search templates
ka: ტექსტის ძებნის შაბლონების სია

en: List of text search configurations
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაციების სია

en: Did not find any text search configuration named "%s".
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაცია სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any text search configurations.
ka: ტექსტის ძებნის არცერთი კონფიგურაცია ნაპოვნი არაა.

en: Token
ka: ტოკენი

en: Dictionaries
ka: ლექსიკონები

en: Text search configuration "%s.%s"
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაცია "%s.%s"

en: Text search configuration "%s"
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაცია "%s"

en: 
    Parser: "%s.%s"
ka: 
    დამმუშავებელი: "%s.%s"

en: 
    Parser: "%s"
ka: 
    დამუშავებელი: "%s"

en: List of foreign-data wrappers
ka: გარე მონაცემების გადამტანების სია

en: Foreign-data wrapper
ka: გარე-მონაცემების გადამტანი

en: Version
ka: ვერსია

en: List of foreign servers
ka: გარე სერვერების სია

en: Server
ka: სერვერი

en: User name
ka: მომხმარებლის სახელი

en: List of user mappings
ka: მომხმარებლების მიმაგრებების სია

en: Default version
ka: ნაგულისხმევი ვერსია

en: List of installed extensions
ka: დაყენებული გაფართოებების სია

en: Did not find any extension named "%s".
ka: გაფართოება სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any extensions.
ka: გაფართოებების პოვნა შეუძლებელია.

en: Object description
ka: ობიექტის აღწერა

en: Objects in extension "%s"
ka: ობიექტები გაფართებაში "%s"

en: improper qualified name (too many dotted names): %s
ka: არასწორი სრული სახელი (ძალიან ბევრი წერტილიანი სახელი): %s

en: cross-database references are not implemented: %s
ka: ბაზებს შორის ბმულები განხორციელებული არაა: %s

en: The server (version %s) does not support publications.
ka: სერვერს (ვერსია %s) გამოცემების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: All tables
ka: ყველა ცხრილი

en: Inserts
ka: ჩასმები

en: Updates
ka: განახლებები

en: Deletes
ka: წაშლები

en: Truncates
ka: შეკვეცები

en: Generated columns
ka: გენერირებული სვეტები

en: Via root
ka: Root-ის გავლით

en: List of publications
ka: გამოცემების სია

en: Did not find any publication named "%s".
ka: გამოცემა სახელით "%s" არ არსებობს.

en: Did not find any publications.
ka: გამოცემების გარეშე.

en: Publication %s
ka: პუბლიკაცია %s

en: Tables:
ka: ცხრილები:

en: Tables from schemas:
ka: ცხრილები სქემებიდან:

en: The server (version %s) does not support subscriptions.
ka: სერვერს (ვერსია %s) გამოწერების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Publication
ka: გამოცება

en: Binary
ka: ბინარული

en: Streaming
ka: გაადაცემა

en: Two-phase commit
ka: ორ-ფაზიანი გადაცემა

en: Disable on error
ka: გამორთვა შეცდომის შემთხვევაში

en: Origin
ka: საწყისი

en: Password required
ka: პაროლი აუცილებელია

en: Run as owner?
ka: გავუშვა მფლობელით?

en: Failover
ka: გადართვა

en: Synchronous commit
ka: სინქრონული გადაგზავნა

en: Conninfo
ka: შეერთ. ინფო

en: Skip LSN
ka: LSN-ის გამოტოვება

en: List of subscriptions
ka: გამოწერების სია

en: (none)
ka: (არცერთი)

en: Input type
ka: შეყვანის ტიპი

en: Storage type
ka: საცავის ტიპი

en: Operator class
ka: ოპერატორის კლასი

en: Operator family
ka: ოპერატორის ოჯახი

en: List of operator classes
ka: ოპერატორის კლასების სია

en: Applicable types
ka: განკუთვნილი ტიპები

en: List of operator families
ka: ოპერატორის ოჯახების სია

en: Operator
ka: ოპერატორი

en: Strategy
ka: სტრატეგია

en: ordering
ka: დალაგება

en: search
ka: ძებნა

en: Purpose
ka: მიზანი

en: Sort opfamily
ka: ოპერატორის ოჯახის დალაგება

en: List of operators of operator families
ka: ოპერატორის ოჯახების ოპერატორების სია

en: Registered left type
ka: რეგისტრირებული მარცხენა ტიპი

en: Registered right type
ka: რეგისტრირებული მარჯვენა ტიპი

en: Number
ka: რიცხვი

en: List of support functions of operator families
ka: ოპერატორის ოჯახების ფუნქციების სია

en: Large objects
ka: დიდი ობიექტები

en: psql is the PostgreSQL interactive terminal.
ka: psql PostgreSQL-ის ინტერაქტიური ტერმინალია.

en: Usage:
ka: გამოყენება:

en:   psql [OPTION]... [DBNAME [USERNAME]]
ka:   psql [პარამეტრი]... [ბაზისსახელი [მომხმსახელი]]

en: General options:
ka: ზოგადი პარამეტრები:

en:   -c, --command=COMMAND    run only single command (SQL or internal) and exit
ka:   -c, --command=ბრძანება    მხოლოდ ერთი (SQL ან შიდა) ბრძანების გაშვება და გასვლა

en:   -d, --dbname=DBNAME      database name to connect to
ka:   -d, --dbname=DBNAME    მისაერთებელი ბაზის სახელი

en:   -f, --file=FILENAME      execute commands from file, then exit
ka:   -f, --file=ფალისსახელი      ბრძანებების ფაილიდან შესრულება და გასვლა

en:   -l, --list               list available databases, then exit
ka:   -l, --list               ხელმისაწვდომი ბაზების სიის გამოტანა და გასვლა

en:   -v, --set=, --variable=NAME=VALUE
                               set psql variable NAME to VALUE
                               (e.g., -v ON_ERROR_STOP=1)
ka:   -v, --set=, --variable=სახელი=მნიშვნელობა
                               psql -ის მითითებული სახელის მქონე ცვლადისთვის მითითებული მნიშვნელობის მინიჭება
                               (მაგ:, -v ON_ERROR_STOP=1)

en:   -V, --version            output version information, then exit
ka:   -V, --version            ვერსიის ინფორმაციის გამოტანა და გასვლა

en:   -X, --no-psqlrc          do not read startup file (~/.psqlrc)
ka:   -X, --no-psqlrc          გაშვებისას წასაკითხი ფაილის (~/.psqlrc) წაკითხვის შეცდომა

en:   -1 ("one"), --single-transaction
                               execute as a single transaction (if non-interactive)
ka:   -1 ("one"), --single-transaction
                               როგორც ერთი ტრანზაქციის, ისე გაშვება (თუ არაინტერაქტიურია)

en:   -?, --help[=options]     show this help, then exit
ka:   -?, --help[=პარამეტრები]     ამ დახმარების ჩვენება და გასვლა

en:       --help=commands      list backslash commands, then exit
ka:       --help=commands      "\"-ით დაწყებული ბრძანებების ჩვენება და გასვლა

en:       --help=variables     list special variables, then exit
ka:       --help=variables     განსაკუთრებული ცვლადების სიის გამოტანა და გასვლა

en: 
    Input and output options:
ka: 
    შეტანისა და გამოტანის პარამეტრები:

en:   -a, --echo-all           echo all input from script
ka:   -a, --echo-all           სკრიპტიდან წაკითხულის ეკრანზე ჩვენება

en:   -b, --echo-errors        echo failed commands
ka:   -b, --echo-errors        შეცდომის გამომტანი ბრძანებების ჩვენება

en:   -e, --echo-queries       echo commands sent to server
ka:   -e, --echo-queries       სერვერზე გაგზავნილი ბრძანებების გამოტანა

en:   -E, --echo-hidden        display queries that internal commands generate
ka:   -E, --echo-hidden        შიდა ბრძანებების მიერ გენერირებული მოთხოვნების გამოტანა

en:   -L, --log-file=FILENAME  send session log to file
ka:   -L, --log-file=FILENAME  სესიის ჟურნალის ფაილში ჩაწერა

en:   -n, --no-readline        disable enhanced command line editing (readline)
ka:   -n, --no-readline        ბრძანების სტრიქონის დამატებითი კონტროლის (readline) გამორთვა

en:   -o, --output=FILENAME    send query results to file (or |pipe)
ka:   -o, --output=FILENAME    მოთხოვნის შედეგების ფაილში ჩაწერა (ან |ფაიფში)

en:   -q, --quiet              run quietly (no messages, only query output)
ka:   -q, --quiet              ჩუმად გაშვება (შეტყობინებების გარეშე, მხოლოდ მოთხოვნის შედეგები)

en:   -s, --single-step        single-step mode (confirm each query)
ka:   -s, --single-step        ერთნაბიჯიანი რეჟიმი (თითოეული მოთხოვნის დადასტურება)

en:   -S, --single-line        single-line mode (end of line terminates SQL command)
ka:   -S, --single-line        ერთხაზიანი რეჟიმი (ხაზის დასრულება SQL-ის ბრძანებასაც ასრულებს)

en: 
    Output format options:
ka: 
    გამოტანის ფორმატის მორგება:

en:   -A, --no-align           unaligned table output mode
ka:   -A, --no-align           ცხრილის დაულაგებლად გამოტანის რეჟიმი

en:       --csv                CSV (Comma-Separated Values) table output mode
ka:       --csv                CSV (მძიმით გამოყოფილი მნიშვნელობები) ცხრილის გამოტანის რეჟიმი

en:   -F, --field-separator=STRING
                               field separator for unaligned output (default: "%s")
ka:   -F, --field-separator=სტრიქონი
                               ველების გამყოფ სიმბოლო დაულაგებელი გამოტანისთვის (ნაგულისხმევი: "%s")

en:   -H, --html               HTML table output mode
ka:   -H, --html               HTML ცხრილის გამოტანის რეჟიმი

en:   -P, --pset=VAR[=ARG]     set printing option VAR to ARG (see \pset command)
ka:   -P, --pset=ცვლ[=არგ]     ცვლ გამოტანის პარამეტრის არგ-ზე დაყენება (იხ, \pset ბრძანება)

en:   -R, --record-separator=STRING
                               record separator for unaligned output (default: newline)
ka:   -R, --record-separator=სტრიქონი
                               ჩანაწერების გამყოფი დაულაგებელი გამოტანისთვის (ნაგულისხმევი: ახალი ხაზი)

en:   -t, --tuples-only        print rows only
ka:   -t, --tuples-only        მხოლოდ მწკრივების გამოტანა

en:   -T, --table-attr=TEXT    set HTML table tag attributes (e.g., width, border)
ka:   -T, --table-attr=ტექსტი    HTML ცხრილის ჭდის ატრიბუტების დაყენება (მაგ: სიგრძე, საზღვარი)

en:   -x, --expanded           turn on expanded table output
ka:   -x, --expanded           ცხრილის გაფართოებული გამოტანის ჩართვა

en:   -z, --field-separator-zero
                               set field separator for unaligned output to zero byte
ka:   -z, --field-separator-zero
                               დაულაგებელი გამოტანის ველების გამყოფად ნულოვანი ბაიტის დაყენება

en:   -0, --record-separator-zero
                               set record separator for unaligned output to zero byte
ka:   -0, --record-separator-zero
                               დაულაგებელი გამოტანის ჩანაწერების გამყოფის ნულოვან ბაიტზე დაყენება

en: 
    Connection options:
ka: 
    შეერთების პარამეტრები:

en:   -h, --host=HOSTNAME      database server host or socket directory
ka:   -h, --host=HOSTNAME      მონაცემთა ბაზის სერვერის ჰოსტის ან სოკეტის საქაღალდე

en:   -p, --port=PORT          database server port
ka:   -p, --port=PORT          მონაცემთა ბაზის სერვერის პორტი

en:   -U, --username=USERNAME  database user name
ka:   -U, --username=სახელი     ბაზის ზემომხმარებლის სახელი

en:   -w, --no-password        never prompt for password
ka:   -w, --no-password        არასოდეს მკითხო პაროლი

en:   -W, --password           force password prompt (should happen automatically)
ka:   -W, --password           პაროლის ყოველთვის კითხვა (ავტომატურად უნდა ხდებოდეს)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help" (for SQL
    commands) from within psql, or consult the psql section in the PostgreSQL
    documentation.
ka: 
    psql-ის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად 
    აკრიფეთ "\?" (შიდა ბრძანებებისთვის) ან "\help" (SQL ბრძანებებისთვის), 
    ან გაეცანით "psql" განყოფილებას PostgreSQL-ის დოკუმენტაციაში.

en: Report bugs to <%s>.
ka: შეცდომების შესახებ მიწერეთ: <%s>

en: %s home page: <%s>
ka: %s-ის საწყისი გვერდია: <%s>

en: General
ka: ზოგადი

en:   \copyright             show PostgreSQL usage and distribution terms
ka:   \copyright             აჩვენებს PostgreSQL-ის გამოყენებისა და დისტრიბუციის პირობებს

en:   \crosstabview [COLUMNS] execute query and display result in crosstab
ka:   \crosstabview [სვეტები] შეასრულებს მოთხოვნას და შედეგს crosstab-ში აჩვენებს

en:   \errverbose            show most recent error message at maximum verbosity
ka:   \errverbose            ბოლო შეცდომის დეტალების მაქსიმალურად ჩვენება

en:   \g [(OPTIONS)] [FILE]  execute query (and send result to file or |pipe);
                             \g with no arguments is equivalent to a semicolon
ka:   \g [(პარამეტრი)] [ფაილი]  მოთხოვნის შესრულება (და შედეგის ფაილში ან |ფაიფში გაგზავნა;
                             \g არგუმენტების გარეშე იგივეა, რაც წერტილმძიმე

en:   \gdesc                 describe result of query, without executing it
ka:   \gdesc                 მოთხოვნის შედეგის აღწერა მისი შესრულების გარეშე

en:   \gexec                 execute query, then execute each value in its result
ka:   \gexec                 ჯერ მოთხოვნის, მერე კი მისი თითოეული შედეგის შესრულება

en:   \gset [PREFIX]         execute query and store result in psql variables
ka:   \gset [პრეფიქსი]         მოთხოვნის შესრულება და შედეგის psql-ის ცვლადებში შენახვა

en:   \gx [(OPTIONS)] [FILE] as \g, but forces expanded output mode
ka:   \gx [(პარამეტრები)] [ფაილი] როგორც \g, მაგრამ გამოტანის რეჟიმი უფრო ფართო იქნება

en:   \q                     quit psql
ka:   \q                     psql-დან გასვლა

en:   \restrict RESTRICT_KEY
                             enter restricted mode with provided key
ka:   \restrict RESTRICT_KEY
                             შეზღუდულ რეჟიმზე გადართვა მოწოდებული გასაღებით

en:   \unrestrict RESTRICT_KEY
                             exit restricted mode if key matches
ka:   \unrestrict RESTRICT_KEY
                             შეზღუდული რეჟიმიდან გახსნა, თუ გასაღები ემთხვევა

en:   \watch [[i=]SEC] [c=N] [m=MIN]
                             execute query every SEC seconds, up to N times,
                             stop if less than MIN rows are returned
ka:   \watch [[i=]SEC] [c=N] [m=MIN]
                             მოთხოვნის შესრულება ყოველ SEC წამში ერთხელ, მაქს N-ჯერ
                             გაჩერება, თუ MIN მწკრივზე ნაკლები დაბრუნდება

en: Help
ka: დახმარება

en:   \? [commands]          show help on backslash commands
ka:   \? [commands]          დახმარება "\"-ით დაწყებული ბრძანებების შესახებ

en:   \? options             show help on psql command-line options
ka:   \? options             დახმარება psql-ის ბრძანების სტრიქონის შესახებ

en:   \? variables           show help on special variables
ka:   \? variables           დახმარების ჩვენება განსაკუთრებული ცვლადების შესახებ

en:   \h [NAME]              help on syntax of SQL commands, * for all commands
ka:   \h [სახელი]              SQL ბრძანებების დახმარება, * ყველა ბრძანებისთვის

en: Query Buffer
ka: მოთხოვნების ბაფერი

en:   \e [FILE] [LINE]       edit the query buffer (or file) with external editor
ka:   \e [ფაილი] [ხაზი]       მოთხოვნების ბაფერის (ან ფაილის) გარე რედაქტორში გახსნა

en:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  edit function definition with external editor
ka:   \ef [ფუნქცსახელი [ხაზი]]  ფუნქციის აღწერის გარე რედაქტორში ჩასწორება

en:   \ev [VIEWNAME [LINE]]  edit view definition with external editor
ka:   \ev [ხედისსახელი [ხაზი]]  ხედის აღწერის გარე რედაქტორით ჩასწორება

en:   \p                     show the contents of the query buffer
ka:   \p                     მოთხოვნების ბაფერის შემცველობის ჩვენება

en:   \r                     reset (clear) the query buffer
ka:   \r                     მოთხოვნების ბაფერის გასუფთავება

en:   \s [FILE]              display history or save it to file
ka:   \s [ფაილი]              ისტორიის ჩვენება ან ფაილში შენახვა

en:   \w FILE                write query buffer to file
ka:   \w FILE                მოთხოვნების ბაფერის ფაილში ჩაწერა

en: Input/Output
ka: შეტანა/გამოტანა

en:   \copy ...              perform SQL COPY with data stream to the client host
ka:   \copy ...              SQL COPY -ის შესრულება მონაცემების ნაკადით კლიენტის ჰოსტამდე

en:   \echo [-n] [STRING]    write string to standard output (-n for no newline)
ka:   \echo [-n] [სტრიქონი]    სტრიქონის სტანდარტულ გამოტანაზე გაშვება(ხაზის გადატანის გარეშე -n )

en:   \i FILE                execute commands from file
ka:   \i                 ბრძანებების ფაილიდან შესრულება

en:   \ir FILE               as \i, but relative to location of current script
ka:   \ir ფაილი               იგივე, რაც \i, მაგრამ სკრიპტის მიმდინარე ადგილიდან დამოკიდებულებით

en:   \o [FILE]              send all query results to file or |pipe
ka:   \o [ფაილი]              მოთხოვნის ყველა შედეგის ფაილში ან |ფაიფში გაგზავნა

en:   \qecho [-n] [STRING]   write string to \o output stream (-n for no newline)
ka:   \qecho [-n] [striqoni]   სტრიქონის \o გამოტანის ნაკადში ჩაწერა (-n ახალი ხაზების გარეშე)

en:   \warn [-n] [STRING]    write string to standard error (-n for no newline)
ka:   \warn [-n] [სტრიქონი]    სტრიქონის სტანდარტულ შეცდომაზე გადამოტანა (-n გადატანის გარეშე)

en: Conditional
ka: პირობითი

en:   \if EXPR               begin conditional block
ka:   \if EXPR               პირობის შემცველი ბლოკის დასაწყისი

en:   \elif EXPR             alternative within current conditional block
ka:   \elif EXPR             ალტერნატიული პირობა მიმდინარე პირობით ბლოკში

en:   \else                  final alternative within current conditional block
ka:   \else                  პირობის მიმდინარე ბლოკის ალტერნატიული გზა

en:   \endif                 end conditional block
ka:   \endif                 პირობის შემცველი ბლოკის დასასრული

en: Informational
ka: საინფორმაციო

en:   (options: S = show system objects, x = expanded mode, + = additional detail)
ka:   (პარამეტრები: S = სისტემური ობიექტების ჩვენება, x = გაფართოებული რეჟიმი, + = დამატებითი დეტალები)

en:   \d[Sx+]                list tables, views, and sequences
ka:   \d[Sx+]                 ცხრილების, ხედებისა და მიმდევრობების სია

en:   \d[S+]   NAME          describe table, view, sequence, or index
ka:   \d[S+]  NAME           ცხრილის, ხედის, მიმდევრობის ან ინდექსის აღწერა

en:   \da[Sx]  [PATTERN]     list aggregates
ka:   \da[Sx]  [PATTERN]      აგრეგატების სია

en:   \dA[x+]  [PATTERN]     list access methods
ka:   \dA[x+]  [PATTERN]     წვდომის მეთოდების სია

en:   \dAc[x+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator classes
ka:   \dAc[x+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  ოპერატორის კლასების სია

en:   \dAf[x+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator families
ka:   \dAf[x+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  ოპერატორის ოჯახების სია

en:   \dAo[x+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list operators of operator families
ka:   \dAo[x+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   ოპერატორის ოჯახების ოპერატორების სია

en:   \dAp[x+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list support functions of operator families
ka:   \dAp[x+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   ოპერატორის ოჯახების მხარდაჭერის ფუნქციების სია

en:   \db[x+]  [PATTERN]     list tablespaces
ka:   \db[x+]  [PATTERN]      ცხრილის სივრცეების სია

en:   \dc[Sx+] [PATTERN]     list conversions
ka:   \dc[Sx+] [PATTERN]      გადაყვანების სია

en:   \dconfig[x+] [PATTERN] list configuration parameters
ka:   \dconfig[x+] [PATTERN]  კონფიგურაციის პარამეტრების სია

en:   \dC[x+]  [PATTERN]     list casts
ka:   \dC[x+]  [PATTERN]      კასტების სია

en:   \dd[Sx]  [PATTERN]     show object descriptions not displayed elsewhere
ka:   \dd[Sx]  [შაბლონი]      ობიექტის აღწერის ჩვენება, რომელიც სხვაგან არსადაა ნაჩვენები

en:   \dD[Sx+] [PATTERN]     list domains
ka:   \dD[Sx+] [PATTERN]      დომენების სია

en:   \ddp[x]  [PATTERN]     list default privileges
ka:   \ddp[x]    [შაბლონი]      ნაგულისხმევი პრივილეგიების სია

en:   \dE[Sx+] [PATTERN]     list foreign tables
ka:   \dE[Sx+] [შაბლონი]      გარე ცხრილების სია

en:   \des[x+] [PATTERN]     list foreign servers
ka:   \des[x+] [შაბლონი]      გარე სერვერების სია

en:   \det[x+] [PATTERN]     list foreign tables
ka:   \det[x+] [შაბლონი]      გარე ცხრილების სია

en:   \deu[x+] [PATTERN]     list user mappings
ka:   \deu[x+] [PATTERN]      მომხმარებლების მომხმარებლის სია

en:   \dew[x+] [PATTERN]     list foreign-data wrappers
ka:   \dew[x+] [შაბლონი]      გარე მონაცემების გადამტანების სია

en:   \df[anptw][Sx+] [FUNCPTRN [TYPEPTRN ...]]
                             list [only agg/normal/procedure/trigger/window] functions
ka:   \df[anptw][Sx+] [FUNCPTRN [TYPEPTRN ...]]
                             ფუნქციების [მხოლოდ agg/normal/procedure/trigger/window] სია

en:   \dF[x+]  [PATTERN]     list text search configurations
ka:   \dF[x+]  [შაბლონი]      ტექსტის ძებნის კონფიგურაციების სია

en:   \dFd[x+] [PATTERN]     list text search dictionaries
ka:   \dFd[x+] [შაბლონი]      ტექსტის ძებნის ლექსიკონების სია

en:   \dFp[x+] [PATTERN]     list text search parsers
ka:   \dFp[x+] [PATTERN]      ტექსტის ძებნის დამმუშავებლების სია

en:   \dFt[x+] [PATTERN]     list text search templates
ka:   \dFt[x+] [შაბლონი]      ტექსტის ძებნის შაბლონების სია

en:   \dg[Sx+] [PATTERN]     list roles
ka:   \dg[Sx+] [შაბლონი]      როლების სია

en:   \di[Sx+] [PATTERN]     list indexes
ka:   \di[Sx+] [შაბლონი]      ინდექსების სია

en:   \dl[x+]                list large objects, same as \lo_list
ka:   \dl[x+]                 დიდი ობიექტების სია. იგივე, რაც \lo_list

en:   \dL[Sx+] [PATTERN]     list procedural languages
ka:   \dL[Sx+] [შაბლონი]      პროცედურული ენების სია

en:   \dm[Sx+] [PATTERN]     list materialized views
ka:   \dm[Sx+] [შაბლონი]      მატერიალიზებული ხედების სია

en:   \dn[Sx+] [PATTERN]     list schemas
ka:   \dn[Sx+] [შაბლონი]      სქემების სია

en:   \do[Sx+] [OPPTRN [TYPEPTRN [TYPEPTRN]]]
                             list operators
ka:   \do[Sx+] [OPPTRN [TYPEPTRN [TYPEPTRN]]]
                             ოპერატორების სია

en:   \dO[Sx+] [PATTERN]     list collations
ka:   \dO[Sx+] [შაბლონი]      კოლაციების სია

en:   \dp[Sx]  [PATTERN]     list table, view, and sequence access privileges
ka:   \dp[Sx]     [შაბლონი]      ცხრილის, ხედის და მიმდევრობის წვდომის უფლებების სია

en:   \dP[itnx+] [PATTERN]   list [only index/table] partitioned relations [n=nested]
ka:   \dP[itn+] [შაბლონი]    [მხოლოდ ინდექსი/ცხრილი] დაყოფილი ურთიერთობების სია [n=ჩადგმული]

en:   \drds[x] [ROLEPTRN [DBPTRN]]
                             list per-database role settings
ka:   \drds[x] [ROLEPTRN [DBPTRN]]
                             თითოეული ბაზის როლის პარამეტრების სია

en:   \drg[Sx] [PATTERN]     list role grants
ka:   \dg[Sx] [შაბლონი]      როლის მინიჭებების სია

en:   \dRp[x+] [PATTERN]     list replication publications
ka:   \dRp[x+] [შაბლონი]      რეპლიკაციის გამოცემების სია

en:   \dRs[x+] [PATTERN]     list replication subscriptions
ka:   \dRs[x+] [შაბლონი]      რეპლიკაციის გამოწერების სია

en:   \ds[Sx+] [PATTERN]     list sequences
ka:   \ds[Sx+] [შაბლონი]      მიმდევრობების სია

en:   \dt[Sx+] [PATTERN]     list tables
ka:   \dt[Sx+] [შაბლონი]      ცხრილების სია

en:   \dT[Sx+] [PATTERN]     list data types
ka:   \dT[Sx+] [შაბლონი]      მონაცემის ტიპების სია

en:   \du[Sx+] [PATTERN]     list roles
ka:   \du[Sx+] [შაბლონი]      როლების სია

en:   \dv[Sx+] [PATTERN]     list views
ka:   \dv[Sx+] [შაბლონი]      ხედების სია

en:   \dx[x+]  [PATTERN]     list extensions
ka:   \dx[x+]  [შაბლონი]      გაფართოებების სია

en:   \dX[x]   [PATTERN]     list extended statistics
ka:   \dX[x]   [შაბლონი]      გაფართოებული სტატისტიკის სია

en:   \dy[x+]  [PATTERN]     list event triggers
ka:   \dy[x+]  [შაბლონი]      მოვლენის ტრიგერების სია

en:   \l[x+]   [PATTERN]     list databases
ka:   \l[x+]   [შაბლონი]      მონაცემთა ბაზების სია

en:   \sf[+]   FUNCNAME      show a function's definition
ka:   \sf[+]  FUNCNAME       ფუნქციის აღწერის ჩვენება

en:   \sv[+]   VIEWNAME      show a view's definition
ka:   \sv[+]  ხედისსახელი       ხედის აღწერის ჩვენება

en:   \z[Sx]   [PATTERN]     same as \dp
ka:   \z[Sx]      [შაბლონი]      იგივე, რაც \dp

en: Large Objects
ka: დიდი ობიექტები

en:   \lo_export LOBOID FILE write large object to file
ka:   \lo_export LOBOID FILE დიდი ობიექტის ფაილში ჩაწერა

en:   \lo_import FILE [COMMENT]
                             read large object from file
ka:   \lo_import ფაილი [კომენტარი]
                             დიდი ობიექტის ფაილიდან წაკითხვა

en:   \lo_list[x+]           list large objects
ka:   \lo_list[x+]            დიდი ობიექტების სია

en:   \lo_unlink LOBOID      delete a large object
ka:   \lo_unlink LOBOID      დიდი ობიექტის წაშლა

en: Formatting
ka: ფორმატირება

en:   \a                     toggle between unaligned and aligned output mode
ka:   \a                     სწორებულ და გაუსწორებელ რეჟიმებს შორის გადართვა

en:   \C [STRING]            set table title, or unset if none
ka:   \C [სტრიქონი]            ცხრილის სათაურის დაყენება. ან წაშლა, თუ მითითებული არაა

en:   \f [STRING]            show or set field separator for unaligned query output
ka:   \f [სტრიქონი]            მოთხოვნის შედეგის დაულაგებელი გამოტანის ველების გამყოფის დაყენება ან ჩვენება

en:   \H                     toggle HTML output mode (currently %s)
ka:   \H                     HTML გამოტანის რეჟიმის გადართვა (მიმდინარე %s)

en:   \pset [NAME [VALUE]]   set table output option
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle|xheader_width)
ka:   \pset [სახელი [მნიშვნელობა]]   ცხრილის გამოტანის პარამეტრის დაყენება
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle|xheader_width)

en:   \t [on|off]            show only rows (currently %s)
ka:   \t [on|off]            მხოლოდ მწკრივების ჩვენება(ამჟამად %s)

en:   \T [STRING]            set HTML <table> tag attributes, or unset if none
ka:   \T [STRING]            HTML-ის <table> ჭდის ატრიბუტების დაყენება. ან გასუფთავება, თუ მითითებული არაფერია

en:   \x [on|off|auto]       toggle expanded output (currently %s)
ka:   \x [on|off|auto]       გაფართოებული გამოტანის გადართვა (ამჟამად %s)

en: auto
ka: ავტომატური

en: Connection
ka: შეერთება

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently "%s")
ka:   \c[onnect] {[ბაზისსახელი|- მომხმარებელი|- ჰოსტი|- პორტ|-] | conninfo}
                             ახალ ბაზასთან მიერთება (მიმდინარე "%s")

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently no connection)
ka:   \c[onnect] {[ბაზისსახელი|- მომხმარებელი|- ჰოსტი|- პორტ|-] | conninfo}
                             ახალ ბაზასთან მიერთება (მიმდინარე შეერთება არ არსებობს)

en:   \conninfo              display information about current connection
ka:   \conninfo              მიმდინარე შეერთების შესახებ ინფორმაციის გამოტანა

en:   \encoding [ENCODING]   show or set client encoding
ka:   \encoding [კოდირება]   კლიენტის კოდირების ჩვენება ან დაყენება

en:   \password [USERNAME]   securely change the password for a user
ka:   \password [მომხმარებელი]   მომხმარებლის პაროლის უსაფრთხოდ შეცვლა

en: Operating System
ka: ოპერაციული სისტემა

en:   \cd [DIR]              change the current working directory
ka:   \cd [საქ]              მიმდინარე საქაღალდის შეცვლა

en:   \getenv PSQLVAR ENVVAR fetch environment variable
ka:   \getenv PSQLVAR ENVVAR გარემოს ცვლადის გამოთხოვა

en:   \setenv NAME [VALUE]   set or unset environment variable
ka:   \setenv სახელი [მნიშვნელობა]   გარემოს ცვლადის დაყენება ან მოხსნა

en:   \timing [on|off]       toggle timing of commands (currently %s)
ka:   \timing [on|off]       ბრძანებების ტაიმერის გადართვა (ამჟამად %s)

en:   \! [COMMAND]           execute command in shell or start interactive shell
ka:   \! [ბრძანება]           გარსის ბრძანების შესრულება ან ინტერაქტიური გარსის გაშვება

en: Variables
ka: ცვლადები

en:   \prompt [TEXT] NAME    prompt user to set internal variable
ka:   \prompt [ტექსტი] სახელი    მომხმარებლისთვის შიდა ცვლადის დაყენების შეთავაზება

en:   \set [NAME [VALUE]]    set internal variable, or list all if no parameters
ka:   \set [სახელი [მნიშვნელობა]]    დააყენებს შიდა ცვლადს, ან, თუ პარამეტრები მითითებული არაა, მათ სიას გამოიტანს

en:   \unset NAME            unset (delete) internal variable
ka:   \unset სახელი            შიდა ცვლადის მოხსნა (წაშლა)

en: Extended Query Protocol
ka: გაფართოებული მოთხოვნის პროტოკოლი

en:   \bind [PARAM]...       set query parameters
ka:   \bind [PARAM]...       მოთხოვნის პარამეტრების დაყენება

en:   \bind_named STMT_NAME [PARAM]...
                             set query parameters for an existing prepared statement
ka:   \bind_named STMT_NAME [PARAM]...
                             მოთხოვნის პარამეტრების დაყენება არსებული მომზადებული ოპერატორისთვის

en:   \close_prepared STMT_NAME
                             close an existing prepared statement
ka:   \close_prepared STMT_NAME
                 არსებული მომზადებული ოპერატორის დახურვა

en:   \endpipeline           exit pipeline mode
ka:   \endpipeline           კომუნიკაციის არხის რეჟიმიდან გასვლა

en:   \flush                 flush output data to the server
ka:   \flush                 გაუგზავნელი მონაცემების გადაგზავნა სერვერზე

en:   \flushrequest          send request to the server to flush its output buffer
ka:   \flushrequest          სერვერისთვის მისი გამოტანის ბუფერის გაგზავნის მოთხოვნის გაგზავნა

en:   \getresults [NUM_RES]  read NUM_RES pending results, or all if no argument
ka:   \getresults [NUM_RES]   NUM_RES დარჩენილი შედეგის წაკითხვა. ან ყველასი, თუ არგუმენტი მითითებული არაა

en:   \parse STMT_NAME       create a prepared statement
ka:   \parse STMT_NAME       მომზადებული ოპერატორის შექმნა

en:   \sendpipeline          send an extended query to an ongoing pipeline
ka:   \sendpipeline          გაფართოებული მოთხოვნის გაგზავნა მიმდინარე საკომუნიკაციო არხისთვის

en:   \startpipeline         enter pipeline mode
ka:   \startpipeline         კომუნიკაციის არხის რეჟიმზე გადასვლა

en:   \syncpipeline          add a synchronisation point to an ongoing pipeline
ka:   \syncpipeline          სინქრონიზაციის წერტილის დამატება გამავალი კომუნიკაციის არხისთვის

en: List of specially treated variables
ka: განსაკუთრებულად მოსაპყრობი ცვლადების სია

en: psql variables:
ka: psql-ის ცვლადები:

en:   psql --set=NAME=VALUE
      or \set NAME VALUE inside psql
ka:   psql --set=სახელი=მნიშვნელობა
      ან \set სახელი მნიშვნელობა psql-ის შიგნით

en:   AUTOCOMMIT
        if set, successful SQL commands are automatically committed
ka:   AUTOCOMMIT
        iთუ დაყენებულია, წარმატებული SQL ბრძანებები ავტომატურად იქნება გადაცემული

en:   COMP_KEYWORD_CASE
        determines the case used to complete SQL key words
        [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]
ka:   COMP_KEYWORD_CASE
        განსაზღვრავს სიმბოლოების ზომას SQL-ის საკვანძო სიტყვების დასრულებისას
        [პატარა (lower), upper (დიდი), პატარის_შენარჩუნება (preserve-lower), დიდის_შენარჩუნება (preserve-upper)]

en:   DBNAME
        the currently connected database name
ka:   DBNAME
        ბაზის სახელი, რომელთანაც ამჟამად მიერთებული ბრძანდებით

en:   ECHO
        controls what input is written to standard output
        [all, errors, none, queries]
ka:   ECHO
        აკონტროლებს, შეყვანილიდან რა გამოჩნდება სტანდარტულ გამოტანაზე
        [all(ყველაფერი), errors(შეცდომები), none(არაფერი), queries(მოთხოვნები)]

en:   ECHO_HIDDEN
        if set, display internal queries executed by backslash commands;
        if set to "noexec", just show them without execution
ka:   ECHO_HIDDEN
        თუ დაყენებულია, \-ით დაწყებული შიდა მოთხოვნები ნაჩვენები იქნება;
        თუ მნიშვნელობაა 'noexe', შიდა ბრძანებები ნაჩვენები იქნება, მაგრამ შესრულებული არა

en:   ENCODING
        current client character set encoding
ka:   ENCODING
        მიმდინარე კლიენტის სიმბოლოების კოდირება

en:   ERROR
        "true" if last query failed, else "false"
ka:   ERROR
        "true" თუ ბოლო მოთხოვნა ავარიული იყო. არადა "false"

en:   FETCH_COUNT
        the number of result rows to fetch and display at a time (0 = unlimited)
ka:   FETCH_COUNT
        შედეგის გამოსათხოვი მწკრივების რაოდენობა ერთი ჩვენებისთვის (0=უსასრულო)

en:   HIDE_TABLEAM
        if set, table access methods are not displayed
ka:   HIDE_TABLEAM
        თუ დაყენებულა, ცხრილის წვდომის მეთოდები ნაჩვენები არ იქნება

en:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        if set, compression methods are not displayed
ka:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        თუ ჩართულია, შეკუმშვის მეთოდები ნაჩვენები არ იქნება

en:   HISTCONTROL
        controls command history [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]
ka:   HISTCONTROL
        ბრძანებების ისტორიის კონროლი[ignorespace, ignoredups, ignoreboth]

en:   HISTFILE
        file name used to store the command history
ka:   HISTFILE
        ბრძანებების ისტორიის შესანახი ფაილის სახელი

en:   HISTSIZE
        maximum number of commands to store in the command history
ka:   HISTSIZE
        ისტორიაში შენახული ბრძანებების მაქსიმალური რაოდენობა

en:   HOST
        the currently connected database server host
ka:   HOST
        ამჟამად მიერთებული მონაცემთა ბაზის სერვერის ჰოსტი

en:   IGNOREEOF
        number of EOFs needed to terminate an interactive session
ka:   IGNOREEOF
        ინტერაქტიური სესიის დასამთავრებლად საჭირო EOF-ების რაოდენობა

en:   LASTOID
        value of the last affected OID
ka:   LASTOID
        უკანასკნელად შეცვლილი OID-ის მნიშვნელობა

en:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        message and SQLSTATE of last error, or empty string and "00000" if none
ka:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        უკანასკნელი შეცდომის შეტყობინება და SQLSTATE. თუ შეცდომა არ არსებობს, დაბრუნდება ცარიელი სტრიქონი და "00000"

en:   ON_ERROR_ROLLBACK
        if set, an error doesn't stop a transaction (uses implicit savepoints)
ka:   ON_ERROR_ROLLBACK
        თუ დაყენებულია, შეცდომა ტრანზაქციას არ გააჩერებს (გამოიყენება არაპირდაპირი შესანახი წერტილები)

en:   ON_ERROR_STOP
        stop batch execution after error
ka:   ON_ERROR_STOP
        ბრძანებების პაკეტის შესრულების შეწყვეტა პირველივე შეცდომის შემდეგ

en:   PORT
        server port of the current connection
ka:   პორტი
        სერვერის პორტი მიმდინარე შეერთებისთვის

en:   PROMPT1
        specifies the standard psql prompt
ka:   PROMPT1
        psql-ის ბრძანების სტრიქონის აღწერა

en:   PROMPT2
        specifies the prompt used when a statement continues from a previous line
ka:   PROMPT2
        ბრძანების სტრიქონის მითითება, როცა ბრძანება წინა ხაზიდან გრძელდება

en:   QUIET
        run quietly (same as -q option)
ka:   QUIET
        ჩუმი ოპერაციები(იგივე, რაც პარამეტრი -q)

en:   ROW_COUNT
        number of rows returned or affected by last query, or 0
ka:   ROW_COUNT
        ბოლო მოთხოვნის მიერ დაბრუნებული ან შეცვლილი მწკრივები. ან 0

en:   SERVER_VERSION_NAME
      SERVER_VERSION_NUM
        server's version (in short string or numeric format)
ka:   SERVER_VERSION_NAME
      SERVER_VERSION_NUM
        სერვერის ვერსია(მოკლე სტრიქონის ან რიცხვით ფორმატში)

en:   SHELL_ERROR
        "true" if the last shell command failed, "false" if it succeeded
ka:   SHELL_ERROR
        "true", თუ ბოლო მოთხოვნა ავარიული იყო. არადა "false"

en:   SHELL_EXIT_CODE
        exit status of the last shell command
ka:   SHELL_EXIT_CODE
        გარსის ბოლო ბრძანების გამოსვლის სტატუსი

en:   SHOW_ALL_RESULTS
        show all results of a combined query (\;) instead of only the last
ka:   SHOW_ALL_RESULTS
        მხოლოდ ბოლოს მაგიერ კომბინირებული მოთხოვნის ყველა შედეგის ჩვენება (\;)

en:   SHOW_CONTEXT
        controls display of message context fields [never, errors, always]
ka:   SHOW_CONTEXT
        შეტყობინების კონტექსტის ველების ჩვენების კონტროლი[never, errors, always]

en:   SINGLELINE
        if set, end of line terminates SQL commands (same as -S option)
ka:   SINGLELINE
        iთუ დაყენებულია, ხაზის დაბოლოება SQL-ის ბრძანებასაც დაასრულებს (იგივე, რაც -S პარამეტრი)

en:   SINGLESTEP
        single-step mode (same as -s option)
ka:   SINGLESTEP
        ერთნაბიჯიანი რეჟიმი. (იგივე, რაც -s პარამეტრი)

en:   SQLSTATE
        SQLSTATE of last query, or "00000" if no error
ka:   SQLSTATE
        უკანასკნელი მოთხოვნის SQLSTATE. "00000", თუ შეცდომა არ მომხდარა

en:   USER
        the currently connected database user
ka:   USER
        ბაზასთან მიერთებული მომხმარებლის სახელი

en:   VERBOSITY
        controls verbosity of error reports [default, verbose, terse, sqlstate]
ka:   VERBOSITY
        შეცდომის ანგარშების დეტალურობის კონტროლი [default, verbose, terse, sqlstate]

en:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        psql's version (in verbose string, short string, or numeric format)
ka:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        psql-ის ვერსია (სრული ვერსია, მოკლე ვერსია თუ რიცხვითი ფორმატი)

en:   WATCH_INTERVAL
        number of seconds \watch waits between executions (default %s)
ka:   WATCH_INTERVAL
        წამების რაოდენობა, რომელსაც ბრძანება \watch იცდის გაშვებებს შორის (ნაგულისხმევი %s)

en: 
    Display settings:
ka: 
    ჩვენების პარამეტრები:

en:   psql --pset=NAME[=VALUE]
      or \pset NAME [VALUE] inside psql
ka:   psql --pset=სახ[=მნიშვნ]
      ან \pset სახ [მიშნვნ] psql-ში

en:   border
        border style (number)
ka:   border
        საზღვრის სტილი (რიცხვი)

en:   columns
        target width for the wrapped format
ka:   columns
        სამიზნის სიგანე გადატანილი ფორმატისთვის

en:   expanded (or x)
        expanded output [on, off, auto]
ka:   expanded (or x)
        გაფართოებული გამოტანა [on, off, auto]

en:   fieldsep
        field separator for unaligned output (default "%s")
ka:   fieldsep
        ველების გამყოფი დაულაგების გამოტანისათვის (ნაგულისხმევი "%s")

en:   fieldsep_zero
        set field separator for unaligned output to a zero byte
ka:   fieldsep_zero
        დაულაგებელი გამოტანის ველების გამყოფის ნულოვან ბაიტზე დაყენება

en:   footer
        enable or disable display of the table footer [on, off]
ka:   footer
        ცხრილის მინაწერების ჩვენების ჩაართ/გამორთ[on, off]

en:   format
        set output format [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]
ka:   format
        გამოტანის ფორმატის დაყენება [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]

en:   linestyle
        set the border line drawing style [ascii, old-ascii, unicode]
ka:   linestyle
        საზღვრის ხაზის ხატვის სტილი [ascii, old-ascii, unicode]

en:   null
        set the string to be printed in place of a null value
ka:   null
        ნულოვანი ბაიტის მიერ ნაჩვენები სიმბოლო

en:   numericlocale
        enable display of a locale-specific character to separate groups of digits
ka:   numericlocale
        ციფრის ჯგუფების გასაყოფად ენის სპეციფიკური სიმბოლოს გამოყენება

en:   pager
        control when an external pager is used [yes, no, always]
ka:   pager
        გვერდების გარე გადამრთველის გამოყენება[yes, no, always]

en:   recordsep
        record (line) separator for unaligned output
ka:   recordsep
        დაულაგებელი გამოტანის ჩანაწერების(ხაზების) გამყოფი

en:   recordsep_zero
        set record separator for unaligned output to a zero byte
ka:   recordsep_zero
        დაულაგებელი გამოტანის ველების გამყოფის ნულოვან ბაიტზე დაყენება

en:   tableattr (or T)
        specify attributes for table tag in html format, or proportional
        column widths for left-aligned data types in latex-longtable format
ka:   tableattr (or T)
        მიუთითებს HTML ფორმატის table ჭდის ატრიბუტებს ან სვეტების პოპორციულ სიგანეს
         მარცხნივ სწორებული მონაცემების ტიპებისთვის latex-longtable ფორმატში

en:   title
        set the table title for subsequently printed tables
ka:   title
        ცხრილის სათაურის დაყენება შემდგომ დაბეჭდილი ცხრილებისთვის

en:   tuples_only
        if set, only actual table data is shown
ka:   tuples_only
        თუ დაყენებულია, ნაჩვენები იქნება მხოლოდ მიმდინარე მონაცემები

en:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        set the style of Unicode line drawing [single, double]
ka:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        უნიკოდის ხაზის დახატვის სტილი [single, double]

en:   xheader_width
        set the maximum width of the header for expanded output
        [full, column, page, integer value]
ka:   xheader_width
        აყენებს თავსართის მაქსიმალურ სიგანეს გაფართოებული გამოტანისთვის
        [სრული, სვეტი, გვერდი, მთელი_რიცხვი]

en: 
    Environment variables:
ka: 
    გარემოს ცვლადები:

en:   NAME=VALUE [NAME=VALUE] psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
ka:   სახელი=მნიშვნელობა [სახელი=მნიშვნელობა ] psql ...
      ან \setenv სახელი[მნიშვნელობა ] psql-ის სიგნით

en:   set NAME=VALUE
      psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
ka:   set სახელი=მნიშვნელობა
      psql ...
      ან \setenv სახელი [მნიშვნელობა] psql-ში

en:   COLUMNS
        number of columns for wrapped format
ka:   COLUMNS
        გადასატანი ფორმატის სვეტების რაოდენობა

en:   PGAPPNAME
        same as the application_name connection parameter
ka:   PGAPPNAME
        იგივე, რაც შეერთების პარამეტრი აპლიკაციის_სახელი

en:   PGDATABASE
        same as the dbname connection parameter
ka:   PGDATABASE
        იგივე, რაც შეერთების dbname პარამეტრი

en:   PGHOST
        same as the host connection parameter
ka:   PGHOST
        იგივე, რაც ჰოსტი შეერთების პარამეტრებში

en:   PGPASSFILE
        password file name
ka:   PGPASSFILE
        პაროლების ფაილის სახელი

en:   PGPASSWORD
        connection password (not recommended)
ka:   PGPASSWORD
        შეერთების პაროლი (რეკომენდებული არაა)

en:   PGPORT
        same as the port connection parameter
ka:   PGPORT
        იგივე, რაც პორტი შეერთების პარამეტრებში

en:   PGUSER
        same as the user connection parameter
ka:   PGUSER
        იგივე, რაც მომხმარებლის სახელი შეერთების პარამეტრებში

en:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        editor used by the \e, \ef, and \ev commands
ka:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        \e, \ef, და \ev ბრძანების მიერ გამოყენებული რედაქტორი

en:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        how to specify a line number when invoking the editor
ka:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        რედაქტორის გამოძახებისას ხაზის ნომრის მითითების ხერხი

en:   PSQL_HISTORY
        alternative location for the command history file
ka:   PSQL_HISTORY
        ბრძანებების ისტორიის ფაილის ალტერნატიული მდებარეობა

en:   PSQL_PAGER, PAGER
        name of external pager program
ka:   PSQL_PAGER, PAGER
        გვერდების გადამრთველი გარე პროგრამის სახელი

en:   PSQL_WATCH_PAGER
        name of external pager program used for \watch
ka:   PSQL_WATCH_PAGER
        \watch-ისთვის გამოყენებული გვერდების გადამრთველი გარე პროგრამა

en:   PSQLRC
        alternative location for the user's .psqlrc file
ka:   PSQLRC
        მომხმარებლის .psqlrc ფაილის ალტერნატიული მდებარეობა

en:   SHELL
        shell used by the \! command
ka:   SHELL
        \! ბრძანების მიერ გამოყენებული გარსი

en:   TMPDIR
        directory for temporary files
ka:   TMPDIR
        დროებითი ფაილების საქაღალდე

en: Available help:
ka: ხელმისაწვდომი დახმარება:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
    
    URL: %s
ka: ბრძანება:     %s
    აღწერა: %s
    სინტაქსი:
    %s
    
    URL: %s

en: No help available for "%s".
    Try \h with no arguments to see available help.
ka: "%s"-ისთვის დახმარება მიუწვდომელია.
    ხელმისაწვდომი დახმარების სანახავად სცადეთ \h .

en: could not read from input file: %m
ka: შემოსატანი ფაილის წაკითხვის შეცდომა: %m

en: could not save history to file "%s": %m
ka: ისტორიის ფაილის ("%s") შენახვის შეცდომა: %m

en: history is not supported by this installation
ka: ამ აგებას ისტორიის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: %s: not connected to a database
ka: %s: ბაზასთან მიერთებული არ ბრძანდებით

en: %s: current transaction is aborted
ka: %s: მიმდინარე ტრანზაქცია ავარიულად დასრულდა

en: %s: unknown transaction status
ka: %s: ტრანზაქციის უცნობი სტატუსი

en: \if: escaped
ka: \if: -დან გამოსვლა

en: Use "\q" to leave %s.
ka: %s-დან გასასვლელად გამოიყენეთ "\q".

en: The input is a PostgreSQL custom-format dump.
    Use the pg_restore command-line client to restore this dump to a database.
ka: შეყვანილია PostgreSQL-ის საკუთარი ფორმატის გამოტვირთვა
    გამოტვირთული ბაზის აღსადგენად CLI-ის ბრძანება pg_restore გამოიყენეთ .

en: Use \? for help or press control-C to clear the input buffer.
ka: დახმარებისთვის გამოიყენეთ \? ან დააწექით Control-C-ს შეყვანის ბაფერის გასასუფთავებლად.

en: Use \? for help.
ka: დახმარებისთვის გამოიყენეთ \?.

en: You are using psql, the command-line interface to PostgreSQL.
ka: იყენებთ psql-ს, PostgreSQL-ის ბრძანების სტრიქონის ინტერფეისს.

en: Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help with psql commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
ka: აკრიფეთ:  \copyright გავრცელების წესებისთვის
           \h SQL-ის ბრძანებების შესახებ დახმარებისთვის
           \? psql-ის ბრძანებების შესახებ დახმარებისთვის
           \g ან დაასრულეთ წერტილმძიმით, მოთხოვნის შესასრულებლად
           \q გასვლა

en: Use \q to quit.
ka: გასასვლელად გამოიყენეთ \q.

en: Use control-D to quit.
ka: გასასვლელა გამოიყენეთ Control-D.

en: Use control-C to quit.
ka: გასასვლელა გამოიყენეთ Control-C.

en: query ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
ka: მოთხოვნა იგნორირებულია; მიმდინარე \if ბლოკიდან გამოსასვლელად გამოიყენეთ \endif ან Ctrl-C

en: reached EOF without finding closing \endif(s)
ka: მიღწეულია EOF დამხურავი \endif-ების პოვნის გარეშე

en: unterminated quoted string
ka: ბრჭყალებში ჩასმული ციტატის დაუსრულებელი სტრიქონი

en: %s: out of memory
ka: %s: არასაკმარისი მეხსიერება

en: aggregate_signature
ka: აგრეგატის სახელმოწერა

en: new_name
ka: ახალი_სახელი

en: new_owner
ka: ახალი_მფლობელი

en: new_schema
ka: ახალი_სქემა

en: where aggregate_signature is:
ka: სადაც aggregate_signature არის:

en: argmode
ka: არგრეჟიმი

en: argname
ka: არგსახელი

en: argtype
ka: არგტიპი

en: option
ka: მორგება

en: where option can be:
ka: სადაც option შეიძლება იყოს:

en: allowconn
ka: შეერთ_ნებართვ

en: connlimit
ka: შეერთ_ლიმიტი

en: istemplate
ka: შაბლონია

en: new_tablespace
ka: ცხრილების_ახალი_სივრცე

en: configuration_parameter
ka: კონფიგურაციის_პარამეტრი

en: value
ka: მნიშვნელობა

en: target_role
ka: სამიზნე_როლი

en: abbreviated_grant_or_revoke
ka: შეთავაზება_GRANT_ან_REVOKE

en: where abbreviated_grant_or_revoke is one of:
ka: სადაც abbreviated_grant_or_revoke ერთ-ერთია სიიდან:

en: expression
ka: გამსახულება

en: domain_constraint
ka: დომენის_შეზღუდვა

en: constraint_name
ka: შეზღუდვის_სახელი

en: new_constraint_name
ka: ახალი_შეზღუდვის_სახელი

en: where domain_constraint is:
ka: სადაც domain_constraint არის:

en: new_version
ka: ახალი_მნიშვნელობა

en: where member_object is:
ka: სადაც member_object არის:

en: object_name
ka: ობიექტის_სახელი

en: aggregate_name
ka: აგრეგატის სახელი

en: source_type
ka: წყაროს_ტიპი

en: target_type
ka: სამიზნის_ტიპი

en: function_name
ka: ფუნქციის_სახელი

en: operator_name
ka: ოპერატორის_სახელი

en: left_type
ka: მარჯვენა ტიპი

en: index_method
ka: ინდექსის_მეთოდი

en: procedure_name
ka: პროცედურის სახელი

en: routine_name
ka: ქვეპროგრამის სახელი

en: type_name
ka: ტიპის სახელი

en: lang_name
ka: ენის_სახელი

en: and aggregate_signature is:
ka: და აგრეგატული_ხელმოწერა არის:

en: handler_function
ka: დამმუშავებელი_ფუნქცია

en: validator_function
ka: შემმოწმებელი_ფუნქცია

en: action
ka: ქმედება

en: new_column_name
ka: ახალი_სვეტის_სახელი

en: where action is one of:
ka: და როცა ქმედება არის ერთერთი სიიდან:

en: data_type
ka: მონაცემების_ტიპი

en: collation
ka: კოლაცია

en: integer
ka: მთელი რიცხვი

en: attribute_option
ka: ატრიბუტის პარამეტრი

en: table_constraint
ka: ცხრილის_შეზღუდვები

en: trigger_name
ka: ტრიგერის_სახელი

en: parent_table
ka: მშობელი_ცხრილი

en: extension_name
ka: გაფართოების სახელი

en: execution_cost
ka: გაშვების_ფასი

en: result_rows
ka: მწკრივები_შედეგში

en: support_function
ka: დამხმარე_ფუნქცია

en: user_name
ka: მომხმარებლის_სახელი

en: where role_specification can be:
ka: სადაც role_specification შეიძლება იყოს:

en: group_name
ka: ჯგუფის_სახელი

en: tablespace_name
ka: ცხრილების_სივრცის_სახელი

en: index_name
ka: ინდექსის_სახელი

en: storage_parameter
ka: საცავის_პარამეტრი

en: large_object_oid
ka: დიდი_ობიექტის_oid

en: compression_method
ka: შეკუმშვის_მეთოდი

en: new_access_method
ka: წვდომის_ახალი_მეთოდი

en: res_proc
ka: შეზღუდვის_პროცედურა

en: join_proc
ka: შეერთების_პროცედურა

en: com_op
ka: კომუტ_ოპერ

en: neg_op
ka: უარყ_ოპერატ

en: op_type
ka: ოპ_ტიპი

en: sort_family_name
ka: დალაგების_ოჯახის_სახელი

en: support_number
ka: დამხმარე_რიცხვი

en: argument_type
ka: არგუმენტის_ტიპი

en: table_name
ka: ცხრილის_სახელი

en: using_expression
ka: გამოყენების_გამოხატულება

en: check_expression
ka: გამოსახულების_შემოწმება

en: publication_object
ka: გამოცემის_ობიექტი

en: publication_parameter
ka: გამოცემის_პარამეტრი

en: where publication_object is one of:
ka: სადაც publication_object ერთ-ერთია სიიდან:

en: password
ka: პაროლი

en: timestamp
ka: დროის შტამპი

en: database_name
ka: ბაზის_სახელი

en: increment
ka: გაზრდა

en: minvalue
ka: მინ_მნიშვნელობა

en: maxvalue
ka: მაქს_მნიშვნელობა

en: start
ka: დაწყება

en: restart
ka: გადატვრთვა

en: cache
ka: კეში

en: new_target
ka: ახალი_სამიზნე

en: conninfo
ka: შეერთ_ინფო

en: publication_name
ka: გამოცემის_სახელი

en: publication_option
ka: გამოცემის_მორგება

en: refresh_option
ka: განახლების_პარამეტრები

en: subscription_parameter
ka: გამოწერის_პარამეტრი

en: skip_option
ka: პარამეტრის_გამოტოვება

en: partition_name
ka: დანაყოფის_სახელი

en: partition_bound_spec
ka: დანაყოფის_საზღვრის_მითითება

en: sequence_options
ka: მიმდევრობის_პარამეტრები

en: sequence_option
ka: მიმდევრობის_პარამეტრი

en: table_constraint_using_index
ka: ცხრილის_შეზღუდვა_ინდექსით

en: rewrite_rule_name
ka: გადაწერის_წესის_სახელი

en: and partition_bound_spec is:
ka: და დანაყოფის_საზღვარის_სპეციფიკაცია არის:

en: partition_bound_expr
ka: დანაყოფის_საზღვრის_გამოსახულება

en: and column_constraint is:
ka: და სვეტის_შეზღუდვა არის:

en: default_expr
ka: ნაგულისხმევი_გამოსახულება

en: generation_expr
ka: გენერირებული_გამოსახულება

en: index_parameters
ka: ინდექსის_პარამეტრები

en: reftable
ka: მიბმების_ცხრილი

en: refcolumn
ka: მიბმული_სვეტი

en: referential_action
ka: მიბმის_ქმედებები

en: and table_constraint is:
ka: და table_constraint არის:

en: exclude_element
ka: ელემენტის_ამოღება

en: operator
ka: ოპერატორი

en: predicate
ka: პრედიკატი

en: and table_constraint_using_index is:
ka: და table_constraint_using_index არის:

en: index_parameters in UNIQUE, PRIMARY KEY, and EXCLUDE constraints are:
ka: ინდექსის_პარამეტრები UNIQUE, PRIMARY KEY და EXCLUDE შეზღუდვებში:

en: exclude_element in an EXCLUDE constraint is:
ka: ელემენტის_ამოღება EXCLUDE შეზღუდვაში წარმოადგენს:

en: opclass
ka: ოპერატ_კლასი

en: opclass_parameter
ka: ოპერატ_კლასის_პარამეტრი

en: referential_action in a FOREIGN KEY/REFERENCES constraint is:
ka: მიბმის ქმედება FOREIGN KEY/REFERENCES შეზღუდვაში წარმოადგენს:

en: tablespace_option
ka: ცხრილების_სივრცის_პარამეტრი

en: token_type
ka: კოდის_ტიპი

en: dictionary_name
ka: ლექსიკონის_სახელი

en: old_dictionary
ka: ძველი_ლექსიკონი

en: new_dictionary
ka: ახალი_ლექსიკონი

en: attribute_name
ka: ატრიბუტის_სახელი

en: new_attribute_name
ka: ახალი_ატრიბუტის_სახელი

en: new_enum_value
ka: ათვლის_ახალი_მნიშვნელობა

en: neighbor_enum_value
ka: მეზობლად_ათვლის_მნიშვნელობა

en: existing_enum_value
ka: აღრიცხვის_არსებული_მნიშვნელობა

en: property
ka: თვისება

en: view_option_name
ka: ხედის_პარამეტრის_სახელი

en: view_option_value
ka: ხედის_პარამეტრის_მნიშვნელობა

en: table_and_columns
ka: ცხრილი_და სვეტები

en: where option can be one of:
ka: სადაც option შეიძლება იყოს ერთ-ერთი სიიდან:

en: boolean
ka: ლოგიკური

en: size
ka: ზომა

en: and table_and_columns is:
ka: და table_and_columns არის:

en: transaction_mode
ka: ტრანზაქციის_რეჟიმი

en: where transaction_mode is one of:
ka: სადაც transaction_mode შეიძლება იყოს ერთ-ერთი სიიდან:

en: argument
ka: არგიმენტი

en: relation_name
ka: ურთიერთობის_სახელი

en: domain_name
ka: დომენის_სახელი

en: transaction_id
ka: ტრანზაქციის_id

en: filename
ka: ფაილის სახელი

en: command
ka: ბრძანება

en: condition
ka: მდგომარეობა

en: query
ka: მოთხოვნა

en: format_name
ka: ფორმატის_სახელი

en: delimiter_character
ka: გამყოფი_სიმბოლო

en: null_string
ka: ნულოვანი_სტრიქონი

en: quote_character
ka: ციტატის_სიმბოლო

en: maxerror
ka: მაქსშეცდომა

en: encoding_name
ka: კოდირების-სახელი

en: verbosity
ka: დეტალურობა

en: access_method_type
ka: წვდომის_მეთოდის_ტიპი

en: arg_data_type
ka: არგ_მონაც_ტიპი

en: sfunc
ka: მდგომარეობის_ფუნქცია

en: state_data_type
ka: მდგომარეობის_მონაცემების_ტიპი

en: state_data_size
ka: მდგომარეობის_მონაცემების_ზომა

en: ffunc
ka: დასრულების ფუნქცია

en: combinefunc
ka: კომბინ_ფუნქც

en: serialfunc
ka: დესერიალიზაციის_ფუნქცია

en: deserialfunc
ka: დესერიალიზაციის_ფუნქც

en: initial_condition
ka: საწყისი_მდგომარეობა

en: msfunc
ka: გადაადგ_მდგომ_ფუნქცია

en: minvfunc
ka: გადაადგ_მინ_მნიშვნ_ფუნქცია

en: mstate_data_type
ka: გადაადგ_მონაც_ტიპი

en: mstate_data_size
ka: გადაადგ_მონაც_ზომ

en: mffunc
ka: გადადგ_დასრულ_ფუნქცია

en: minitial_condition
ka: გადაადგ­_დასაწყ_ფუნქცია

en: sort_operator
ka: დალაგების_ოპერატორი

en: or the old syntax
ka: ან ძველი სინტაქსი

en: locale
ka: ლოკალი

en: provider
ka: მომწოდებელი

en: version
ka: ვერსია

en: existing_collation
ka: არსებული_კოლაცია

en: source_encoding
ka: წყაროს_კოდირება

en: dest_encoding
ka: სამიზნე_კოდირება

en: template
ka: შაბლონი

en: encoding
ka: კოდირება

en: strategy
ka: სტრატეგია

en: icu_locale
ka: icu_ენა

en: collation_version
ka: კოლაციის ვერსია

en: event
ka: მოვლენა

en: filter_variable
ka: ფილტრის_ცვლადი

en: filter_value
ka: ფილტრის_მნიშვნელობა

en: source_table
ka: წყაროს_ცხრილი

en: like_option
ka: მსგავსების_პარამეტრი

en: where column_constraint is:
ka: სადაც column_constraint არის:

en: and like_option is:
ka: და like_option არის:

en: rettype
ka: დაბრუნების_ტიპი

en: definition
ka: აღწერა

en: obj_file
ka: ობიექტის_ფაილი

en: sql_body
ka: sql_ის_სხეული

en: method
ka: მეთოდი

en: call_handler
ka: გამოძახების_დამმუშავებელი

en: inline_handler
ka: ჩადგმული_კოდის_დამმუშავებელი

en: valfunction
ka: მნიშვნფუნქცია

en: family_name
ka: ოჯახის_სახელი

en: storage_type
ka: საცავის_ტიპი

en: where event can be one of:
ka: სადაც event შეიძლება იყოს ერთ-ერთი:

en: subscription_name
ka: გამოწერის_სახელი

en: directory
ka: საქაღალდე

en: parser_name
ka: დამმუშავებლის_სახელი

en: source_config
ka: წყაროს_კონფიგურაცია

en: start_function
ka: გაშვების_ფუნქცია

en: gettoken_function
ka: კოდის_მიღების_ფუნქცია

en: end_function
ka: დასრულების ფუნქცია

en: lextypes_function
ka: ლექს_ტიპების_ფუნქცია

en: init_function
ka: ინიციალიზაციის_ფუნქცია

en: lexize_function
ka: ლექსით_გამოყოფის_ფუნქცია

en: from_sql_function_name
ka: sql_ფუნქციის_სახელიდან

en: to_sql_function_name
ka: ფუნქციის_სახელი_sql_ში

en: referenced_table_name
ka: მიბმული_ცხრილის_სახელი

en: transition_relation_name
ka: გარდამავალი_ურთიერთობის_სახელი

en: arguments
ka: არგუმენტები

en: label
ka: ჭდე

en: subtype
ka: ქვეტიპი

en: subtype_operator_class
ka: ქვეტიპის_ოპერატორის_კლასი

en: canonical_function
ka: კანონიკური_ფუნქცია

en: subtype_diff_function
ka: ქვეტიპის_სხვაობის_ფუნქცია

en: multirange_type_name
ka: მრავალდიაპაზონიანი_ტიპის_სახელი

en: input_function
ka: შეყვანის_ფუნქცია

en: output_function
ka: გამოტანის_ფუნქცია

en: receive_function
ka: მიღების_ფუნქცია

en: send_function
ka: საწყისი_მნიშვნელობის_ფუნქცია

en: type_modifier_input_function
ka: ტიპის_მოდიფიკატორის_შემყვანის_ფუნქცია

en: type_modifier_output_function
ka: ტიპის_მოტიფიკატორის_გამოტანის_ფუნქცია

en: analyze_function
ka: ფუნქციის_ანალიზი

en: subscript_function
ka: ინდექსით_მიმართვის_ფუნქცია

en: internallength
ka: შიდასიგრძე

en: alignment
ka: სწორება

en: storage
ka: საცავი

en: like_type
ka: მსგავსების_ტიპი

en: category
ka: კატეგორია

en: preferred
ka: რჩეული

en: default
ka: ნაგულისხმევი

en: element
ka: ელემენტი

en: delimiter
ka: გამყოფი

en: collatable
ka: დალაგებადი

en: with_query
ka: მოთხოვნით

en: alias
ka: მეტსახელი

en: from_item
ka: ჩანაწერიდან

en: cursor_name
ka: კურსორის_სახელი

en: output_alias
ka: გამოტანის_ფსევდონიმი

en: output_expression
ka: გამოტანის_გამოსახულება

en: output_name
ka: გამოტანის_სახელი

en: code
ka: კოდი

en: parameter
ka: Პარამეტრი

en: statement
ka: ოპერატორი

en: direction
ka: მიმართულება

en: where direction can be one of:
ka: სადაც direction შეიძლება იყოს ერთ-ერთი:

en: count
ka: რაოდენობა

en: sequence_name
ka: მიმდევრობის _სახელი

en: arg_name
ka: არგ_სახელი

en: arg_type
ka: არგ_ტიპი

en: remote_schema
ka: დაშორებული_სქემა

en: local_schema
ka: ლოკალური_სქემა

en: conflict_target
ka: კონფლიქტის_ობიექტი

en: conflict_action
ka: ქმედება_კონფლიქტის_დროს

en: where conflict_target can be one of:
ka: სადაც conflict_target შეიძლება იყოს სიიდან:

en: index_column_name
ka: ინდექსის_სვეტის_სახელი

en: index_expression
ka: გამოსახულების_ინდექსი

en: index_predicate
ka: ინდექსის_პრედიკატი

en: and conflict_action is one of:
ka: და conflict_action შეიძლება იყოს სიიდან:

en: sub-SELECT
ka: ქვე-SELECT

en: channel
ka: არხი

en: lockmode
ka: ბლოკის_რეჟიმი

en: where lockmode is one of:
ka: სადაც lockmode ერთერთია სიიდან:

en: target_table_name
ka: სამიზნე ცხრილის სახელი

en: target_alias
ka: სამიზნე_მეტსახელი

en: data_source
ka: მონაცემების_წყარო

en: join_condition
ka: შეერთების პირობა

en: when_clause
ka: პირობა_როდის

en: where data_source is:
ka: სადაც data_source არის:

en: source_table_name
ka: წყაროს_ცხრილის_სახელი

en: source_query
ka: წყაროს_მოთხოვნა

en: source_alias
ka: წყაროს_მეტსახელი

en: and when_clause is:
ka: და when_clause არის:

en: merge_update
ka: განახლების_შერწყმა

en: merge_insert
ka: ჩასმის_შერწყმა

en: and merge_insert is:
ka: და merge_insert არის:

en: and merge_update is:
ka: და merge_update არის:

en: and merge_delete is:
ka: და merge_delete არის:

en: payload
ka: შემცველობა

en: old_role
ka: ძველი_როლი

en: new_role
ka: ახალი_როლი

en: savepoint_name
ka: შენახვის_წერტილის_სახელი

en: grouping_element
ka: დაჯგუფების_ელემენტი

en: window_name
ka: ფანჯრის_სახელი

en: window_definition
ka: ფანჯრის_აღწერა

en: select
ka: არჩევა

en: where from_item can be one of:
ka: სადაც from_item შეიძლება იყოს სიიდან ერთი:

en: seed
ka: საწყისი მნიშვნელობა

en: with_query_name
ka: მოთხოვნის_სახელით

en: join_type
ka: შეერთების_ტიპი

en: join_using_alias
ka: მეტსახელით_შეერთბა

en: and grouping_element can be one of:
ka: და grouping_element შეძლება იყოს სიიდან ერთი:

en: and with_query is:
ka: და with_query არის:

en: values
ka: მნიშვნელობები

en: insert
ka: ჩასმა

en: update
ka: განახლება

en: merge
ka: შერწყმა

en: search_seq_col_name
ka: ბოლო_ძებნის_სვეტის_სახელი

en: cycle_mark_col_name
ka: ციკლის_ნიშნიანი_სვეტის_სახელი

en: cycle_mark_value
ka: ციკლის ნიშნის მნიშვნელობა

en: cycle_mark_default
ka: ციკლის_ნაგულისხმევი_ნიშანი

en: cycle_path_col_name
ka: ციკლის_ბილიკის_სვეტის_სახელი

en: new_table
ka: ახალი_ცხრილის

en: sort_expression
ka: დალაგების_გამოსახულება

en: abort the current transaction
ka: მიმდინარე ტრანზაქციის გაუქმება

en: change the definition of an aggregate function
ka: აგრეგატული ფუნქციის აღწერის შექმნა

en: change the definition of a collation
ka: კოლაციის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a conversion
ka: გადაყვანის აღწერის შეცვლა

en: change a database
ka: მონაცემთა ბაზის შეცვლა

en: define default access privileges
ka: წვდომის ნაგულისხმევი უფლებების აღწერა

en: change the definition of a domain
ka: დომენის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an event trigger
ka: დომენის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an extension
ka: გაფართოების აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a foreign-data wrapper
ka: გარე-მონაცემების გადამტანის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a foreign table
ka: გარე ცხრილის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a function
ka: ფუნქციის აღწერის შეცვლა

en: change role name or membership
ka: როლის სახელის ან წევრობის შეცვლა

en: change the definition of an index
ka: ინდექსის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a procedural language
ka: პროცედურული ენის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a large object
ka: დიდი ობიექტის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a materialized view
ka: მატერიალიზებული ხედის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an operator
ka: ოპერატორის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an operator class
ka: ოპერატორის კლასის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an operator family
ka: ოპერატორის ოჯახის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a row-level security policy
ka: მწკრივის-დონის-უსაფრთხოების წესების აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a procedure
ka: პროცედურის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a publication
ka: გამოცემის აღწერის შეცვლა

en: change a database role
ka: მონაცემთა ბაზის როლის შეცვლა

en: change the definition of a routine
ka: ქვეპროგრამის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a rule
ka: წესის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a schema
ka: სქემის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a sequence generator
ka: მიმდევრობის გენერატორის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a foreign server
ka: გარე სერვერის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of an extended statistics object
ka: სტატისტიკის გაფართოებული ობიექტის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a subscription
ka: გამოწერის აღწერის შეცვლა

en: change a server configuration parameter
ka: სერვერის კონფიგურაციის პარამეტრის შეცვლა

en: change the definition of a table
ka: ცხრილის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a tablespace
ka: ცხრილების სივრცის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a text search configuration
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაციის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a text search dictionary
ka: ტექსტის ძებნის ლექსიკონის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a text search parser
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებლის აღწერს შეცვლა

en: change the definition of a text search template
ka: ტექსტის ძებნის შაბლონის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a trigger
ka: ტრიგერის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a type
ka: ტიპის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a user mapping
ka: მომხარებლის მიბმის აღწერის შეცვლა

en: change the definition of a view
ka: ხედის აღწერის შეცვლა

en: collect statistics about a database
ka: მონაცემების სტატისტიკის მოგროვება

en: start a transaction block
ka: ტრანზაქციის ბლოკის დაწყება

en: invoke a procedure
ka: პროცედურის ჩაწოდება

en: force a write-ahead log checkpoint
ka: წინასწარ-ჩაწერად ჟურნალში საკონტროლო წერტილის დასმა

en: close a cursor
ka: კურსორის დახურვა

en: cluster a table according to an index
ka: ცხრილის გადაჯგუფება ინდექსის მიხედვით

en: define or change the comment of an object
ka: ობიექტის კომენტარის აღწერა ან შეცვლა

en: commit the current transaction
ka: მიმდინარე ტრანზაქციის გადაცემა

en: commit a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
ka: წინასწარ ორ ფაზაში გადასაცემად მომზადებული ტრანზაქციის გადაცემა

en: copy data between a file and a table
ka: მონაცემების კოპირება ფაილსა და ცხრილს შორის

en: define a new access method
ka: წვდომის ახალი მეთოდის აღწერა

en: define a new aggregate function
ka: ახალი აგრეგატული ფუნქციის აღწერა

en: define a new cast
ka: ახალი კასტის აღწერა

en: define a new collation
ka: ახალი კოლაციის აღწერა

en: define a new encoding conversion
ka: კოდირების ახალი გადაყვანის აღწერა

en: create a new database
ka: ახალი მონაცემთა ბაზის შექმნა

en: define a new domain
ka: ახალი დომენის შექმნა

en: define a new event trigger
ka: მოვლენის ახალი ტრიგერის აღწერა

en: install an extension
ka: გაფართოების დაყენება

en: define a new foreign-data wrapper
ka: გარე მონაცემების ახალი გადამტანის აღწერა

en: define a new foreign table
ka: მონაცემების გარე ცხრილის აღწერა

en: define a new function
ka: ახალი ფუნქციის აღწერა

en: define a new database role
ka: მონაცემთა ბაზის ახალი როლის აღწერა

en: define a new index
ka: ახალი ინდექსის აღწერა

en: define a new procedural language
ka: ახალი პროცედურული ენის აღწერა

en: define a new materialized view
ka: ახალი მატერიალიზებული ხედის აღწერა

en: define a new operator
ka: ახალი ოპერატორის აღწერა

en: define a new operator class
ka: ოპერატორის ახალი კლასის აღწერა

en: define a new operator family
ka: ოპერატორის ახალი ოჯახის აღწერა

en: define a new row-level security policy for a table
ka: ცხრილისთვის ახალი მწკრივის-დონის-უსაფრთხოების წესის აღწერა

en: define a new procedure
ka: ახალი პროცედურის აღწერა

en: define a new publication
ka: ახალი გამოცემის აღწერა

en: define a new rewrite rule
ka: ახალი გადაწერის წესის აღწერა

en: define a new schema
ka: ახალი სქემის აღწერა

en: define a new sequence generator
ka: მიმდევრობის ახალი გენერატორის აღწერა

en: define a new foreign server
ka: ახალი გარე სერვერის აღწერა

en: define extended statistics
ka: გაფართოებული სტატისტიკის აღწერა

en: define a new subscription
ka: ახალი გამოწერის აღწერა

en: define a new table
ka: ახალი ცხრილის აღწერა

en: define a new table from the results of a query
ka: მოთხოვნის შედეგებიდან ახალი ცხრილის აღწერა

en: define a new tablespace
ka: ცხრილების ახალი სივრცის აღწერა

en: define a new text search configuration
ka: ტექსტის ძებნის ახალი კონფიგურაციის აღწერა

en: define a new text search dictionary
ka: ტექსტის ძებნის ახალ ლექსიკონის აღწერა

en: define a new text search parser
ka: ტექსტის ძებნის ახალი დამმუშავებლის აღწერა

en: define a new text search template
ka: ტექსტის ძებნის ახალი შაბლონის აღწერა

en: define a new transform
ka: ახალი გარდაქმნის აღწერა

en: define a new trigger
ka: ახალი ტრიგერის აღწერა

en: define a new data type
ka: მონაცემების ახალი ტიპის აღწერა

en: define a new mapping of a user to a foreign server
ka: მომხმარებლის გარე სერვერთან ახალი ბმის აღწერა

en: define a new view
ka: ახალი ხედის აღწერა

en: deallocate a prepared statement
ka: მომზადებული ოპერატორის გათავისუფლება

en: define a cursor
ka: კურსორის აღწერა

en: delete rows of a table
ka: ცხრილში მწკრივების წაშლა

en: discard session state
ka: სესიის მდგომარეობის მოშორება

en: execute an anonymous code block
ka: კოდის ანონიმური ბლოკის შესრულება

en: remove an access method
ka: წვდომის მეთოდის წაშლა

en: remove an aggregate function
ka: აგრეგატული ფუნქციის წაშლა

en: remove a cast
ka: კასტის წაშლა

en: remove a collation
ka: კოლაციის წაშლა

en: remove a conversion
ka: გადაყვანის წაშლა

en: remove a database
ka: მონაცემთა ბაზის წაშლა

en: remove a domain
ka: დომენის წაშლა

en: remove an event trigger
ka: მოვლენის ტრიგერის წაშლა

en: remove an extension
ka: გაფართოების წაშლა

en: remove a foreign-data wrapper
ka: გარე-მონაცემების გადამტანის წაშლა

en: remove a foreign table
ka: გარე ცხრილის წაშლა

en: remove a function
ka: ფუნქციის წაშლა

en: remove a database role
ka: მონაცემთა ბაზის როლის წაშლა

en: remove an index
ka: ინდექსის წაშლა

en: remove a procedural language
ka: პროცედურული ენის წაშლა

en: remove a materialized view
ka: მატერიალიზებული ხედის წაშლა

en: remove an operator
ka: ოპერატორის წაშლა

en: remove an operator class
ka: ოპერატორის კლასის წაშლა

en: remove an operator family
ka: ოპერატორის ოჯახის წაშლა

en: remove database objects owned by a database role
ka: მონაცემთა ბაზის როლის მფლობელობაში მყოფი ბაზის ობიექტების წაშლა

en: remove a row-level security policy from a table
ka: ცხრილიდან მწკრივის-დონის უსაფრთხოების წესის წაშლა

en: remove a procedure
ka: პროცედურის წაშლა

en: remove a publication
ka: გამოცემის წაშლა

en: remove a routine
ka: წესრიგის წაშლა

en: remove a rewrite rule
ka: გადაწერის წესის წაშლა

en: remove a schema
ka: სქემის წაშლა

en: remove a sequence
ka: მიმდევრობის წაშლა

en: remove a foreign server descriptor
ka: გარე სერვერის დესკრიპტორის წაშლა

en: remove extended statistics
ka: გაფართოებული სტატისტიკის წაშლა

en: remove a subscription
ka: გამოწერის წაშლა

en: remove a table
ka: ცხრილის წაშლა

en: remove a tablespace
ka: ცხრილების სივრცის წაშლა

en: remove a text search configuration
ka: ტექსტის ძებნის კონფიგურაციის წაშლა

en: remove a text search dictionary
ka: ტექსტის ძებნის ლექსიკონის წაშლა

en: remove a text search parser
ka: ტექსტის ძებნის დამმუშავებლის წაშლა

en: remove a text search template
ka: ტექსტის ძებნის შაბლონის წაშლა

en: remove a transform
ka: გარდაქმნის წაშლა

en: remove a trigger
ka: ტრიგერის წაშლა

en: remove a data type
ka: მონაცემების ტიპის წაშლა

en: remove a user mapping for a foreign server
ka: მომხმარებლის გარე სერვერისთვის მიბმის წაშლა

en: remove a view
ka: ხედის წაშლა

en: execute a prepared statement
ka: მზა ოპერატორის შესრულება

en: show the execution plan of a statement
ka: ოპერატორის შესრულების გეგმის ჩვენება

en: retrieve rows from a query using a cursor
ka: კურსორის გამოყენებით მოთხოვნიდან მწკრივების მიღება

en: define access privileges
ka: წვდომის უფლებების აღწერა

en: import table definitions from a foreign server
ka: ცხრილის აღწერების უცხო სერვერიდან შემოტანა

en: create new rows in a table
ka: ცხრილში ახალი მწკრივების შექმნა

en: listen for a notification
ka: შეტყობინების მოლოდინი

en: load a shared library file
ka: გაზიარებული ბიბლიოთეკის ფაილის ჩატვირთვა

en: lock a table
ka: ცხრილის დაბლოკვა

en: conditionally insert, update, or delete rows of a table
ka: ცხრილის მწკრივების ჩასმა, განახლება ან წაშლა პირობის მიხედვით

en: position a cursor
ka: კურსორის მოთავსება

en: generate a notification
ka: შეტყობინების გენერაცია

en: prepare a statement for execution
ka: ოპერატორის გასაშვებად მომზადება

en: prepare the current transaction for two-phase commit
ka: ტრანზაქციის მომზადება ორ ფაზაში გადასაცემად

en: change the ownership of database objects owned by a database role
ka: ბაზის როლის მფლობელობაში მყოფი ბაზის ობიექტების მფლობელის შეცვლა

en: replace the contents of a materialized view
ka: მატერიალიზებული ხედის შემცველობის ჩანაცვლება

en: rebuild indexes
ka: ინდექსების თავიდან აგება

en: release a previously defined savepoint
ka: ადრე აღწერილი შენახვის წერტილის მოხსნა

en: restore the value of a run-time parameter to the default value
ka: გაშვების პარამეტრის მნიშვნელობის საწყის მნიშვნელობაზე აღდგენა

en: remove access privileges
ka: წვდომის უფლებების წაშლა

en: cancel a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
ka: წინასწარ ორ ფაზაში გადასაცემად მომზადებული ტრანზაქციის გაუქმება

en: roll back to a savepoint
ka: შენახვის წერტილზე დაბრუნება

en: define a new savepoint within the current transaction
ka: ახალი შესანახი წერტილის აღწერა მიმდინარე ტრანზაქციაში

en: define or change a security label applied to an object
ka: ობიექტზე გადატარებული უსაფრთხოების ჭდის აღწერა ან შეცვლა

en: retrieve rows from a table or view
ka: მწკრივის მიღება ცხრილიდან ან ხედიდან

en: change a run-time parameter
ka: გაშვების პარამეტრის შეცვლა

en: set constraint check timing for the current transaction
ka: მიმდინარე ტრანზაქციის შეზღუდვის შემოწმების დროის დაყენება

en: set the current user identifier of the current session
ka: მიმდინარე სესიის მიმდინარე მომხმარებლის იდენტიფიკატორის დაყენება

en: set the session user identifier and the current user identifier of the current session
ka: სესიის მომხმარებლის იდენტიფიკატორისა და მიმდინარე სესიის მიმდინარე მომხმარებლის იდენტიფიკატორის დაყენება

en: set the characteristics of the current transaction
ka: მიმდინარე ტრანზაქციის თვისებების დაყენება

en: show the value of a run-time parameter
ka: გაშვების პარამეტრის მნიშვნელობის ჩვენება

en: empty a table or set of tables
ka: ცხრილის ან ცხრილების სეტის დაცარიელება

en: stop listening for a notification
ka: გაფრთხილებების მოსმენის შეწყვეტა

en: update rows of a table
ka: ცხრილის მწკრივების განახლება

en: garbage-collect and optionally analyze a database
ka: ნაგვის-მოგროვება და ბაზის არასავალდებულო ანალიზი

en: compute a set of rows
ka: მწკრივების სეტის გამოთვლა

en: -1 can only be used in non-interactive mode
ka: -1 მხოლოდ არაინტერაქტიურ რეჟიმში შეიძლება იყოს გამოყენებული

en: could not open log file "%s": %m
ka: ჟურნალის ფაილის გახსნის შეცდომა "%s": %m

en: Type "help" for help.
ka: დახმარებისთვის აკრიფეთ "help".

en: could not set printing parameter "%s"
ka: გამოტანის პარამეტრის დაყენების შეცდომა: "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
ka: მეტი ინფორმაციისთვის სცადეთ '%s --help'.

en: extra command-line argument "%s" ignored
ka: ბრძანების სტრიქონის დამატებითი არგუმენტი "%s" იგნორირებულია

en: could not find own program executable
ka: საკუთარი პროგრამის გამშვები ფაილის პოვნა შეუძლებელია

en: tab completion query failed: %s
    Query was:
    %s
ka: ჩანართის დაბრუნების მოთხოვნის შეცდომა: %s
    მოთხოვნის ტექსტი:
    %s

en: unrecognized value "%s" for "%s": Boolean expected
ka: მნიშვნელობა "%s" "%s"-სთვის მიუღებელია: ველოდებოდი ლოგიკურ მნიშვნელობას

en: invalid value "%s" for "%s": integer expected
ka: არასწორი მნიშვნელობა "%s" "%s"-სთვის (უნდა იყოს მთელი რიცხვი)

en: invalid input syntax for variable "%s"
ka: არასწორი შეყვანის სინტაქსი ცვლადისთვის "%s"

en: invalid value "%s" for variable "%s": must be greater than %.2f
ka: არასწორი მნიშვნელობა "%s" ცვლადისთვის "%s"-სთვის: უნდა იყოს %.2f-ზე მეტი

en: invalid value "%s" for variable "%s": must be less than %.2f
ka: არასწორი მნიშვნელობა "%s" ცვლადისთვის "%s"-სთვის: უნდა იყოს %.2f-ზე ნაკლები

en: value "%s" is out of range for variable "%s"
ka: მნიშვნელობა "%s" დიაპაზონს გარეთაა ცვლადისთვის "%s"

en: invalid value "%s" for variable "%s"
ka: არასწორი მნიშვნელობა "%s" ცვლადისთვის "%s"

en: invalid variable name: "%s"
ka: ცვლადის არასწორი სახელი: "%s"

en: unrecognized value "%s" for "%s"
    Available values are: %s.
ka: "%s" არასწორი მნიშვნელობაა "%s"-სთვის
    შესაძლო მნიშვნელობებია: %s.
