PostgreSQL 8.4 - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: empty message text
tr: boş mesaj metni

en: <DEFAULT>
tr: <ÖNTANIMLI>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
tr: %d. satırda veri bulunamadı

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
tr: %d. satırda yetersiz bellek

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
tr: %2$d. satırda desteklenmeyen veri tipi "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
tr: %d. satırda çok fazla argüman var

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
tr: %d. satırda yetersiz argüman sayısı

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
tr: %2$d. satırda int veri tipi için geçersiz girdi sözdizimi: "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
tr: %2$d. satırda işaretsiz tamsayı tipi için geçersiz girdi sözdizimi: "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
tr: %2$d. satırda kayan noktalı veri tipi için geçersiz girdi sözdizimi: "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
tr: %2$d. satırda boolean veri tipi için geçersiz girdi sözdizimi: "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
tr: boolean değer dönüştürülemedi: boyut uyuşmazlığı, %d. satırda

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
tr: %d. satırda boş sorgu

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
tr: %d. satırda belirteç olmadan null değer var

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
tr: %d. satırda değişkenin veri tipi dizi değil

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
tr: %d. satırda sunucudan okunan veri bir dizi değil

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
tr: %d. satırda değişkenlerden oluşan dizinin eklenmesi (insert) desteklenmiyor

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
tr: %2$d numaralı satırda "%1$s" bağlantısı yok

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
tr: %2$d. satırda"%1$s" bağlantısına bağlanılmıyor

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
tr: %2$d. satırda geçersiz ifade adı "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
tr: %2$d. satırda  tanımlayıcı "%1$s"  bulunamadı

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
tr: %d. satırdaki açıklayıcı indeks sınırların dışında

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
tr: %2$d. satırda bilinmeyen tanımlayıcı öğe "%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
tr: %d. satırdaki değişken sayısal tipte değil

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
tr: %d. satırdaki değişkenin karakter tipi yok

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
tr: %d. satırda tranaction'ı işlerken hata oluştu

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
tr: %2$d. satırda "%1$s" veritabanına bağlanılamadı

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: The cursor is invalid on line %d
tr: %d. satırda geçersiz imleç (cursor)

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
tr: %2$d. satırda  SQL hatası %1$d

en: the connection to the server was lost
tr: sunucuya bağlantı kesildi

en: SQL error: %s
tr: SQL hatası: %s

en: <empty>
tr: <boş>
