powerdevil - en to ar translation catalogue (80 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ar: إدارة الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ar: زِد سطوع الشاشة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ar: انقص سطوع الشاشة

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
ar: المستوى

en:  min
ar: دقائق

en: After
ar: بعد

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ar: أطفئ الشاشة

en: Switch off after
ar: أطفئ بعد

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ar: علّق

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ar: أسبت

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ar: أطفئ الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ar: اقطع الطاقة

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
ar: حتى عند توصيل شاشة خارجية

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئا

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ar: نَم

en: Hibernate
ar: أسبت

en: Hybrid sleep
ar: نوم هجين

en: Shut down
ar: أطفئ

en: Lock screen
ar: اقفل الشاشة

en: Prompt log out dialog
ar: اعرض حوار الخروج

en: Turn off screen
ar: أطفئ الشاشة

en: When laptop lid closed
ar: عند إغلاق غطاء المحمول

en: When power button pressed
ar: عند ضغط زر الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ar: زِد سطوع لوحة المفاتيح

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ar: انقص سطوع لوحة المفاتيح

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ar: بدّل الإضاءة الخلفيّة للوحة المفاتيح

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
ar: المستوى

en: Leave unchanged
ar: اتركه بدون تغيير

en: Power Save
ar: حفظ الطاقة

en: Balanced
ar: متوازن

en: Performance
ar: الأداء

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
ar: بدل إلى:

en: Script
ar: سكربت

en: On Profile Load
ar: عند تحميل تشكيلة

en: On Profile Unload
ar: عند إلغاء تحميل تشكيلة

en: Run script
ar: شغل سكربت

en: after
ar: بعد

en: Automatically
ar: آليا

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
ar: أثناء النوم ، اسبت بعد فترة من عدم النشاط

en: Turn off
ar: أغلق

en: Turn on
ar: شغّل

en: Wi-Fi
ar: واي فاي

en: Mobile broadband
ar: شبكة هاتف محمول

en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Unsupported suspend method
ar: طريقة تعليق غير مدعومة

en: KDE Power Management System
ar: أداة لإدارة الطاقة في كِيدِي

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ar: PowerDevil ، برنامج خفي لإدارة الطاقة متقدم ، معياري وخفيف الوزن

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ar: المشرف

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ar: المصين السّابق

en: Replace an existing instance
ar: استبدل نسخة موجودة

en: Activity Manager
ar: مدير الأنشطة

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ar: سياسات النشاط منعت النظام من النوم

en: This activity's policies prevent screen power management
ar: سياسات النشاط منعت إدارة طاقة الشاشة

en: Extra Battery Added
ar: أضيفت بطارية إضافية

en: The computer will no longer go to sleep.
ar: لن ينتقل الحاسوب إلى وضع السكون بعد الآن.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية الجهاز منخفضة (%1٪ متبقية)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ar: أوشكت البطارية في "%1" على النفاد ، وقد يتم إيقاف تشغيل الجهاز في أي وقت. يرجى إعادة شحن البطارية أو استبدالها.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية الفأرة منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية لوحة المفاتيح منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية جهاز بلوتوث منخفضة (%1٪ متبقية)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ar: أوشكت البطارية في جهاز بلوتوث "%1" على النفاد ، وقد يتم إيقاف تشغيل الجهاز في أي وقت. يرجى إعادة شحن البطارية أو استبدالها.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
ar: طاقة البطارية منخفضة - للاستمرار في استخدام الحاسوب، صِل الشاحن الطاقة وتأكد أنه يزود طاقة كافية.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
ar: طاقة البطارية منخفضة - للاستمرار في استخدام الحاسوب ، قم بتوصيله أو قم بإغلاقه وتغيير البطارية.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
ar: بلغت البطارية المستوى الحرج، سيطفئ الحاسوب في  60 ثانية.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ar: أطفئ الآن

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
ar: بلغت البطارية المستوى الحرج، سيُسبت الحاسوب في 60 ثانية.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ar: أسبت الآن

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
ar: بلغت البطارية المستوى الحرج، سينام الحاسوب في 60 ثانية.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ar: نَم الآن

en: Battery level critical. Please save your work.
ar: بلغت البطارية المستوى الحرج، احفظ عملك.

en: Battery Low (%1% Remaining)
ar: البطارية منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ar: البطارية في مستوى حرج (%1% متبقية)

en: AC Adapter Plugged In
ar: وصل قابس الطاقة

en: Running on AC power
ar: يعمل على قابس الطاقة

en: The power adapter has been plugged in.
ar: وُصِل محول الطاقة.

en: Running on Battery Power
ar: يعمل على طاقة البطارية

en: The power adapter has been unplugged.
ar: فُصل محول الطاقة.

en: Charging Complete
ar: اكتمل الشحن

en: Battery now fully charged.
ar: بطاريتك الآن مشحونة كليًّا.
