powerdevil - en to ar translation catalogue (54 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ar: إدارة الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ar: أطفئ الشاشة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ar: علّق

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ar: أسبت

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ar: أطفئ الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ar: اقطع الطاقة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ar: زِد سطوع لوحة المفاتيح

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ar: انقص سطوع لوحة المفاتيح

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ar: بدّل الإضاءة الخلفيّة للوحة المفاتيح

en: Switch Power Profile
ar: بدل تشكيلة الطاقة

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
ar: الشاشة المُدْمَجة

en: KDE Power Management System
ar: أداة لإدارة الطاقة في كِيدِي

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ar: PowerDevil، برنامج خفي لإدارة الطاقة متقدم، معياري وخفيف الحجم

[ctx: @info:credit]
en: © 2015–2019 Kai Uwe Broulik
ar: © 2015–2019 كاي أووي بروتيك

[ctx: @info:credit]
en: Kai Uwe Broulik
ar: وأوف فروليك

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ar: الصائن

[ctx: @info:credit]
en: Dario Freddi
ar: داريو فريدي

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ar: الصائن السّابق

en: Replace an existing instance
ar: استبدل نسخة موجودة

en: Activity Manager
ar: مدير الأنشطة

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ar: سياسات النشاط منعت النظام من وضع التعليق

en: This activity's policies prevent screen power management
ar: سياسات النشاط منعت إدارة طاقة الشاشة

en: Extra Battery Added
ar: أضيفت بطارية إضافية

en: The system will no longer go to sleep.
ar: لن ينتقل النظام إلى وضع التعليق بعد الآن.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية الجهاز منخفضة (%1٪ متبقية)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ar: أوشكت البطارية في "%1" على النفاد، وقد يُطفى الجهاز في أي وقت. يرجى إعادة شحن البطارية أو استبدالها.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية الفأرة منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية لوحة المفاتيح منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ar: بطارية جهاز بلوتوث منخفضة (%1٪ متبقية)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ar: أوشكت البطارية في جهاز بلوتوث "%1" على النفاد، وقد يُطفى الجهاز في أي وقت. يرجى إعادة شحن البطارية أو استبدالها.

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
ar: تأكد من وصل سلك الطاقة وتأكد أنه يزود طاقة كافية.

en: Plug in the power cord.
ar: صل الشاحن

en: The system will shut down in 60 seconds.
ar: سيطفئ النظام في  60 ثانية.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ar: أطفئ الآن

en: The system will hibernate in 60 seconds.
ar: سيسبت النظام في  60 ثانية.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ar: أسبت الآن

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
ar: النظام سيدخل إلى وضع التعليق في 60 ثانية.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ar: علّق الآن

en: Please save your work.
ar: رجاء احفظ عملك.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Battery Low (%1% Remaining)
ar: البطارية منخفضة (%1٪ متبقية)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ar: البطارية في مستوى حرج (%1% متبقية)

en: Power Cord Plugged In
ar: وصل سلك الطاقة

en: The computer will no longer go to sleep.
ar: لن ينتقل الحاسوب إلى وضع التعليق بعد الآن.

en: Running on AC Power
ar: يعمل على قابس الطاقة

en: The power cord has been plugged in.
ar: وُصِل سلك الطاقة.

en: Running on Battery Power
ar: يعمل على طاقة البطارية

en: The power cord has been unplugged.
ar: فُصل سلك الطاقة.

en: Charging Complete
ar: اكتمل الشحن

en: Battery now fully charged.
ar: بطاريتك الآن مشحونة كليًّا.

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ar: زِد سطوع الشاشة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
ar: زِد سطوع الشاشة بـ1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ar: انقص سطوع الشاشة

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
ar: انقص سطوع الشاشة بـ1%
