plasma-mobile - en to ar translation catalogue (50 entries)

en: 30 sec
ar: 30 ث

en: 1 min
ar: 1 دق

en: 2 min
ar: 2 دق

en: 5 min
ar: 5 دق

en: 10 min
ar: 10 دق

en: 15 min
ar: 15 دق

en: 30 min
ar: 30 دق

en: Never
ar: البتة

en: Battery Information
ar: معلومات المدخرة

en: Usage Graph
ar: رسم الاستخدام

en: Information
ar: معلومات

en: Is Rechargeable
ar: قابلة لإعادة الشحن

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Charge State
ar: حالة الشّحن

en: Not charging
ar: لا تشحن

en: Charging
ar: تشحن

en: Discharging
ar: تُفرِّغ

en: Fully charged
ar: مشحونة بالكامل

en: Unknown
ar: مجهول

en: Current Charge
ar: الشحن الحالي

[ctx: %1 is percentage value]
en: %1 %
ar: %1 ٪

en: Health
ar: الصحة

en: Vendor
ar: البائع

en: Model
ar: الطّراز

en: Serial Number
ar: الرّقم التّسلسليّ

en: Technology
ar: التقنية

en: Lithium ion
ar: أيونات ليثيوم

en: Lithium polymer
ar: بوليمرات ليثيوم

en: Lithium iron phosphate
ar: فوسفات حديد الليثيوم

en: Lead acid
ar: حمض الرصاص

en: Nickel cadmium
ar: كادميوم نيكل

en: Nickel metal hydride
ar: هيدريد فلز النيكل

en: Unknown technology
ar: تقنية مجهولة

[ctx: %1 is a percentage value]
en: %1%
ar: %1٪

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Internal battery
ar: بطارية داخلية

en: UPS battery
ar: بطارية UPS

en: Monitor battery
ar: بطارية شاشة

en: Mouse battery
ar: بطارية فأرة

en: Keyboard battery
ar: بطارية لوحة مفاتيح

en: PDA battery
ar: بطارية PDA

en: Phone battery
ar: بطارية هاتف

en: Unknown battery
ar: بطارية مجهولة

[ctx: %1 is the charge percent, % is the percent sign]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
ar: %1 %2 (تشحن)

en: Screen
ar: الشّاشة

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
ar: أعتِم الشاشة بعد

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
ar: أطفئ الشاشة بعد

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
ar: علّق الجهاز بعد
