plasma-workspace - en to ar translation catalogue (45 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
ar: معطلة

[ctx: Brightness level]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: Brightness level]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Brightness level]
en: High
ar: عالي

[ctx: Backlight on or off]
en: On
ar: يعمل

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
ar: السطوع

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
ar: سطوع العرض - %1

en: Follow accent color
ar: اتبع لون التمييز

en: Brightness and Color
ar: السطوع والألوان

en: Screen brightness at %1%
ar: سطوع الشاشة %1٪

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
ar: سطوع الشاشة %1 عند %2٪

en: Keyboard brightness at %1%
ar: سطوع لوحة المفاتيح %1٪

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
ar: عُلقت الإضاءة الليلية: انقر بالزر الأوسط لاستأنفها

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
ar: عُلقت الإضاءة الليلية

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
ar: ضوء الليل عند حرارة لون النهار

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
ar: ضوء الليل عند حرارة لون الليل

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
ar: الضوء الليلي في الفترة الانتقالية الصباحية (اكتمل بنسبة %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
ar: الضوء الليلي في الفترة الانتقالية المسائية (اكتمل بنسبة %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
ar: جدولة الانتقال المسائي للضوء الليلي عند %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
ar: جدولة الانتقال الصباحي للضوء الليلي عند %1

en: Scroll to adjust screen brightness
ar: مرر لتضبط سطوع الشاشة

en: Middle-click to suspend Night Light
ar: انقر بالزر الأوسط لتعليق وضع الإضاءة الليلية

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
ar: اضبط إضاءة الليل…

en: &Configure Power Management…
ar: ا&ضبط إدارة الطّاقة…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
ar: مُعلَّق

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
ar: غير متوفّر

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
ar: غير ممكنة

[ctx: Night light status]
en: Not running
ar: لا تعمل

[ctx: Night light status]
en: On
ar: يعمل

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
ar: انتقال الصباح

[ctx: Night light phase]
en: Day
ar: النهار

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
ar: انتقال المساء

[ctx: Night light phase]
en: Night
ar: الليل

[ctx: Placeholder is screen color temperature]
en: %1K
ar: %1ك

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
ar: علّق

en: Configure…
ar: اضبط…

en: Enable and Configure…
ar: التمكين والضبط…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
ar: يكتمل الانتقال إلى النهار في:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
ar: الانتقال إلى الليل مجدول عند:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
ar: يكتمل الانتقال إلى الليل في:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
ar: الانتقال إلى النهار مجدول عند:

en: Keyboard Backlight
ar: الإضاءة الخلفيّة للوحة المفاتيح

en: Keyboard Color
ar: لون لوحة المفاتيح

en: Night Light
ar: الإضاءة الليلية
