powerdevil - en_US to cs translation catalogue (77 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en_US: Power Management
cs: Správa napájení

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Increase Screen Brightness
cs: Zvýšit jas obrazovky

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Decrease Screen Brightness
cs: Snížit jas obrazovky

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en_US: Level
cs: Úroveň

en_US: After
cs: Po

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Turn Off Screen
cs: Vypnout obrazovku

en_US: Switch off after
cs: Spustit po

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Suspend
cs: Uspat

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Hibernate
cs: Hibernovat

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Power Off
cs: Vypnout

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en_US: Power Down
cs: Vypnout

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en_US: Even when an external monitor is connected
cs: I když je připojen externí monitor

en_US: Do nothing
cs: Nedělat nic

[ctx: Suspend to RAM]
en_US: Sleep
cs: Uspat

en_US: Hibernate
cs: Hibernovat

en_US: Hybrid sleep
cs: Hybridní uspání

en_US: Shut down
cs: Vypnout

en_US: Lock screen
cs: Zamknout obrazovku

en_US: Prompt log out dialog
cs: Vyvolat odhlašovací dialog

en_US: Turn off screen
cs: Vypnout monitor

en_US: When laptop lid closed
cs: Když je laptop zavřen

en_US: When power button pressed
cs: Pokud je stisknut spínač

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Increase Keyboard Brightness
cs: Zvýšit jas klávesnice

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Decrease Keyboard Brightness
cs: Snížit jas klávesnice

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en_US: Toggle Keyboard Backlight
cs: Přepnout podsvícení klávesnice

[ctx: @label:slider Brightness level]
en_US: Level
cs: Úroveň

en_US: Leave unchanged
cs: Ponechat nezměněné

en_US: Power Save
cs: Úspora energie

en_US: Balanced
cs: Vyvážený

en_US: Performance
cs: Výkon

[ctx: Switch to power management profile]
en_US: Switch to:
cs: Přepnout na:

en_US: Script
cs: Skript

en_US: On Profile Load
cs: Při načtení profilu

en_US: On Profile Unload
cs: Při ukončení profilu

en_US: Run script
cs: Spustit skript

en_US: after
cs: po

en_US: Automatically
cs: Automaticky

en_US: While asleep, hibernate after a period of inactivity
cs: Během uspání hibernovat po čase neaktivity

en_US: Turn off
cs: Vypnout

en_US: Turn on
cs: Zapnout

en_US: Mobile broadband
cs: Mobilní Broadband

en_US: Unsupported suspend method
cs: Nepodporovaná metoda uspání

en_US: KDE Power Management System
cs: Systém správy napájení KDE

[ctx: @title]
en_US: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
cs: PowerDevil je pokročilý, modulární a nenáročný démon správy napájení

[ctx: @info:credit]
en_US: Maintainer
cs: Správce

[ctx: @info:credit]
en_US: Previous maintainer
cs: Předchozí správce

en_US: Replace an existing instance
cs: Nahradit existující instanci

en_US: Activity Manager
cs: Správce aktivit

en_US: This activity's policies prevent the system from going to sleep
cs: Tyto zásady aktivit brání uspání systému.

en_US: This activity's policies prevent screen power management
cs: Tyto zásady aktivit brání vypnutí obrazovky

en_US: Extra Battery Added
cs: Přidána extra baterie

en_US: The computer will no longer go to sleep.
cs: Počítač už nebude uspán.

[ctx: The battery in an external device]
en_US: Device Battery Low (%1% Remaining)
cs: Baterie zařízení je téměř vybitá (zbývá %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en_US: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
cs: Baterie v "%1" je téměř vybitá a zařízení se může kdykoliv vypnout. Prosím nabijte nebo vyměňte baterii.

en_US: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
cs: Baterie myši je téměř vybitá (zbývá %1%)

en_US: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
cs: Baterie klávesnice je téměř vybitá (zbývá %1%)

en_US: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
cs: Baterie zařízení velmi nízko (zbývá %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en_US: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
cs: Baterie v zařízení Bluetooth "%1" je téměř vybitá a zařízení se může kdykoliv vypnout. Prosím nabijte nebo vyměňte baterii.

en_US: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
cs: Baterie je téměř vybitá. Pokud potřebujete pokračovat v používání počítače, ujistěte se, že je kabel zapojen v zásuvce a poskytuje dostatek energie.

en_US: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
cs: Baterie je téměř vybitá. Pokud potřebujete pokračovat v používání počítače, zapojte jej do zásuvky nebo ho vypněte a nabijte baterii.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en_US: Cancel
cs: Zrušit

en_US: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
cs: Vaše baterie dosáhla kritické úrovně. Počítač bude vypnut za 60 sekund.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en_US: Shut Down Now
cs: Vypnout nyní

en_US: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
cs: Vaše baterie dosáhla kritické úrovně. Počítač bude hibernován za 60 sekund.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en_US: Hibernate Now
cs: Hibernovat nyní

en_US: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
cs: Vaše baterie dosáhla kritické úrovně. Počítač bude uspán za 60 sekund.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en_US: Sleep Now
cs: Uspat nyní

en_US: Battery level critical. Please save your work.
cs: Baterie dosáhla kritické úrovně. Uložte okamžitě svou práci

en_US: Battery Low (%1% Remaining)
cs: Baterie je téměř vybitá (zbývá %1%)

en_US: Battery Critical (%1% Remaining)
cs: Baterie je v kritickém stavu (zbývá %1%)

en_US: AC Adapter Plugged In
cs: Síťový adaptér je zapojen

en_US: Running on AC power
cs: Napájeno ze sítě

en_US: The power adapter has been plugged in.
cs: Zdroj napájení byl připojen.

en_US: Running on Battery Power
cs: Napájeno z baterie

en_US: The power adapter has been unplugged.
cs: Zdroj napájení byl odpojen.

en_US: Charging Complete
cs: Nabití bylo dokončeno

en_US: Battery now fully charged.
cs: Vaše baterie je nyní plně nabitá.
