powerdevil - en to cs translation catalogue (113 entries)

en: Do nothing
cs: Nedělat nic

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
cs: Uspat

en: Hibernate
cs: Hibernovat

[ctx: Power down the computer]
en: Shut down
cs: Vypnout

en: Lock screen
cs: Zamknout obrazovku

en: Show logout screen
cs: Zobrazit obrazovku pro odhlášení

en: Turn off screen
cs: Vypnout monitor

en: Toggle screen on/off
cs: Zapnout/vypnout obrazovku

en: The Power Management Service appears not to be running.
cs: Služba pro správu napájení, zdá se, neběží.

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Power Save
cs: Úspora energie

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Balanced
cs: Vyvážený

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Performance
cs: Výkon

en: Leave unchanged
cs: Ponechat nezměněné

[ctx: Suspend to RAM]
en: Standby
cs: Uspat

[ctx: Subtitle description for 'Standby' sleep option]
en: Save session to memory
cs: Uložit sezení do paměti

en: Hybrid sleep
cs: Hybridní uspání

[ctx: Subtitle description for 'Hybrid sleep' sleep option]
en: Save session to both memory and disk
cs: Uložit sezení do paměti i na disk

en: Standby, then hibernate
cs: Uspat a pak hibernovat

[ctx: Subtitle description for 'Standby, then hibernate' sleep option]
en: Switch to hibernation after a period of inactivity
cs: Po době nečinnosti přepnout na hibernaci

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
cs[0]: milisekunda
cs[1]: milisekundy
cs[2]: milisekund

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
cs[0]: sekunda
cs[1]: sekundy
cs[2]: sekund

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
cs[0]: minuta
cs[1]: minuty
cs[2]: minut

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
cs[0]: hodina
cs[1]: hodiny
cs[2]: hodin

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
cs[0]: týden
cs[1]: týdny
cs[2]: týdnů

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
cs[0]: měsíc
cs[1]: měsíce
cs[2]: měsíců

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
cs[0]: rok
cs[1]: roky
cs[2]: let

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
cs: milisekund

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
cs: sekund

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
cs: minut

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
cs: hodin

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
cs: dnů

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
cs: týdnů

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
cs: měsíců

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
cs: let

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
cs: Pokročilé nastavení napájení

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
cs: Úrovně baterie

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
cs: &Nízká úroveň:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
cs: Nízká úroveň nabití baterie

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
cs: Stav nabití baterie bude považován za nízký pokud dosáhne této úrovně. Budou použita nastavení pro nízký stav baterie namísto standardních nastavení.

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
cs: Kr&itická úroveň:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
cs: Kriticky nízká úroveň nabití baterie

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
cs: Stav nabití baterie bude považován za kritický pokud dosáhne této úrovně. Po krátkém varování bude systém automaticky uspán nebo hibernován podle nastavení činností pro kritickou úroveň nabytí baterie.

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
cs: Na kri&tické úrovni:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
cs: Činnosti provedené při kriticky nízkém nabití baterie

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
cs: Nízká úroveň pro periferní zaříz&ení:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
cs: Nízká úroveň nabití baterie pro periferní zařízení

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
cs: Stav nabití baterie bude považován za nízký pokud dosáhne této úrovně.

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
cs: Limit nabití

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
cs: Ochrana &baterie:

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
cs: Omezit na maximální nabytí baterie

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
cs: Za&stavit nabíjení na:

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
cs: Začít na&bíjet na:

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
cs: Pro zahájení nabíjení možná musíte zařízení odpojit a znovu připojit ke zdroji napájení.

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
cs: Pravidelné nabíjení baterie na 100%, nebo její úplné vybití může zrychlit její degradaci. Omezením maximální úrovně nabytí můžete prodloužit životnost baterie.

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
cs: Další nastavení

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
cs: Přehrání &média:

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
cs: Při uspání pozastavit multimediální přehrávače

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
cs: Příbuzné stránky:

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
cs: Oznámení: Správa napájení

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
cs: Otevřít nastavení "Upozornění", "Správa napájení"

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
cs: Sezení plochy

en: Open "Desktop Session" settings page
cs: Nastavení sezení pracovního prostředí

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
cs: Aktivity

en: Open "Activities" settings page
cs: Otevřít nastavení "Aktivity"

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
cs: Nastavení správy napájení nelze načíst

en: On AC Power
cs: Na napájení ze sítě

en: On Battery
cs: Na baterii

en: On Low Battery
cs: Při nízké úrovní baterie

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
cs: Pozastavit sezení

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the system is idle]
en: When &inactive:
cs: Pokud neakt&ivní

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
cs[0]: Po %1 sekundě
cs[1]: Po %1 sekundách
cs[2]: Po %1 sekundách

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
cs[0]: Po %1 minutě
cs[1]: Po %1 minutách
cs[2]: Po %1 minutách

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
cs: Vlastní…

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
cs: Pokud je stisknut &spínač:

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
cs: Když je &laptop zavřen:

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
cs: I když je připojen externí monitor

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
cs: Obrazovka a jas

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
cs: Změnit jas obrazov&ky:

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
cs: Auto&maticky ztmavit:

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
cs: Auto&maticky ztmavit po:

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
cs: Jas obrazovky bude ztlumen protože je nastaven aby byl dříve vypnut.

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
cs: Vypnou&t monitor:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
cs: Vypnout monitor po:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
cs: Vlastní…

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
cs: Pokud uzamčeno, vypni obrazovku po:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
cs[0]: Pokud zamčeno: %1 sekundu
cs[1]: Pokud zamčeno: %1 sekundy
cs[2]: Pokud zamčeno: %1 sekund

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
cs: Pokud zamčeno a odemčeno

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
cs: Pokud zamčeno: Okamžitě

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
cs: Z&měnit jas klávesnice:

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
cs: Další nastavení

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
cs: Přepnout na pro&fil napájení:

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
cs: Přepnout na profil napájení

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
cs: Spustit příkaz nebo skript:

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
cs: Zvolte podmínky spuštění

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
cs: Při přechodu do stavu "%1"

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
cs: Při opuštění stavu "%1"

[ctx: @text:action:menu Command or script to run]
en: When inactive
cs: Pokud neaktivní

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&ntering "%1" state:
cs: Při přec&hodu do stavu "%1":

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&xiting "%1" state:
cs: Při op&uštění stavu "%1"

[ctx: @label:textfield Command or script to run]
en: When i&nactive:
cs: Pokud neakt&ivní:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Run command or script after:
cs: Spustit příkaz nebo skript po:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Enter command or choose script file
cs: Zadejte příkaz nebo vyberte soubor skriptu

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
cs: Vybrat…

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
cs: Vyberte soubor skriptu

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
cs: Vyberte soubor skriptu

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
cs: Vlastní doba
