powerdevil - en to da translation catalogue (72 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
da: Strømstyring

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
da: Forøg skærmens lysstyrke

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
da: Formindsk skærmens lysstyrke

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
da: Niveau

en:  min
da:  min.

en: After
da: Efter

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
da: Sluk for skærmen

en: Switch off after
da: Sluk efter

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
da: Suspendér

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
da: Dvale

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
da: Strøm fra

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
da: Luk ned

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
da: Selv når en ekstern skærm er tilsluttet

en: Do nothing
da: Foretag intet

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
da: Slumre

en: Hibernate
da: Dvale

en: Hybrid sleep
da: Hybrid-slumre

en: Shut down
da: Luk ned

en: Lock screen
da: Lås skærmen

en: Prompt log out dialog
da: Anmod om log ud-dialog

en: Turn off screen
da: Sluk for skærmen

en: When laptop lid closed
da: Når den bærbare lukkes

en: When power button pressed
da: Når der trykkes på tænd-/sluk-knappen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
da: Forøg tastaturets lysstyrke

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
da: Formindsk tastaturets lysstyrke

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
da: Slå tastaturets baggrundslys til/fra

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
da: Niveau

en: Leave unchanged
da: Efterlad uændret

en: Power Save
da: Strømbesparelse

en: Balanced
da: Balanceret

en: Performance
da: Ydelse

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
da: Skift til:

en: On Profile Load
da: Ved indlæsning af profil

en: On Profile Unload
da: Når profilen forlades

en: Run script
da: Kør script

en: after
da: efter

en: Automatically
da: Automatisk

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
da: Under slumring, gå i dvale efter en periode uden aktivitet

en: Turn off
da: Sluk

en: Turn on
da: Tænd

en: Mobile broadband
da: Mobilt bredbånd

en: Unsupported suspend method
da: Ikke-understøttet suspend-metode

en: KDE Power Management System
da: KDE's strømstyringssystem

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
da: PowerDevil, en avanceret, modulopbygget og letvægtsstrømstyringsdæmon

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
da: Vedligeholder

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Replace an existing instance
da: Erstat en eksisterende instans

en: Activity Manager
da: Aktivitetshåndtering

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
da: Denne aktivitets politikker forhindrer systemet i at slumre

en: This activity's policies prevent screen power management
da: Denne aktivitets politikker forhindrer strømstyring for skærm

en: Extra Battery Added
da: Ekstra batteri tilføjet

en: The computer will no longer go to sleep.
da: Computeren vil ikke længere gå i slumretilstand.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
da: Enhedsbatteri lavt (%1% tilbage)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
da: Musbatteri lavt (%1% tilbage)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
da: Tastaturbatteri lavt (%1% tilbage)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
da: Bluetooth-enhedsbatteri lavt (%1% tilbage)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
da: Batteriet i din Bluetooth-enhed ("%1") er lavt, og enheden kan slukke når som helst. Oplad eller udskift batteriet.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
da: Dit batteriniveau er ved at være lavt. Hvis du vil fortsætte med at bruge din computer, så sæt den i stikkontakten eller luk ned og udskift batteriet.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
da: Annullér

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
da: Batteriniveauet er kritisk. Computeren vil lukke ned om 60 sekunder.

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
da: Batteriniveauet er kritisk. Computeren vil gå i dvaletilstand om 60 sekunder.

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
da: Batteriniveauet er kritisk. Computeren vil gå i slumretilstand om 60 sekunder.

en: Battery level critical. Please save your work.
da: Batteriniveauet er kritisk. Gem dit arbejde så hurtigt som muligt.

en: Battery Low (%1% Remaining)
da: Batteri lavt (%1% tilbage)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
da: Batteri kritisk (%1% tilbage)

en: AC Adapter Plugged In
da: Strømforsyning tilsluttet

en: Running on AC power
da: Kører på strømforsyning

en: The power adapter has been plugged in.
da: Strømforsyningen er blevet tilsluttet.

en: Running on Battery Power
da: Kører på batteri

en: The power adapter has been unplugged.
da: Strømforsyningen er blevet frakoblet.

en: Charging Complete
da: Opladning fuldført

en: Battery now fully charged.
da: Batteriet er nu fuldt opladet.
