plasma_applet_battery - en to da translation catalogue (73 entries)

en: Charging
da: Lader op

en: Discharging
da: Aflader

en: Fully Charged
da: Fuldt opladet

en: Not Charging
da: Lader ikke op

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
da: Ikke til stede

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
da: Dette batteris sundhed er kun %1% og bør udskiftes. Kontakt hardware-producenten.

en: Time To Full:
da: Tid indtil fuld:

en: Remaining Time:
da: Tid tilbage:

[ctx: @info]
en: Estimating…
da: Estimerer…

en: Battery Health:
da: Batteriets sundhedstilstand:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
da: Batteriet er indstillet til at lade op til omkring %1%.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
da: Slumring og skærmlåsning efter inaktivitet

en: Power Management
da: Strømstyring

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
da: Blokeret

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
da: Din bærbare er konfigureret til ikke at slumre når låget lukkes, mens en ekstern skærm er tilsluttet.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
da[0]: %1 program blokerer i øjeblikket slumring og skærmlåsning:
da[1]: %1 programmer blokerer i øjeblikket slumring og skærmlåsning:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
da: %1 blokere i øjeblikket slumring og skærmlåsning (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
da: %1 blokerer i øjeblikket slumring og låsning af skærm (ukendt årsag)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
da: Et program blokerer i øjeblikket slumring og skærmlåsning: (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
da: Et program forhindrer i øjeblikket slumring og låsning af skærm (ukendt årsag)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
da: %1: ukendt årsag

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
da: Ukendt program: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
da: Ukendt program: ukendt årsag

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
da: Fjern blokering

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
da: Kun denne gang

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
da: Hver gang for dette pogram og grund

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
da: Fjern blokering

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
da: Kunne ikke fjerne blokering af automatisk slumring og skærmlåsning

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
da: Kunne ikke automatisk blokere slumring og skærmlåsning

en: %1 application has been prevented from blocking sleep and screen locking: | %1 applications have been prevented from blocking sleep and screen locking:
da[0]: %1 program er blevet forhindret i at blokere slumring og låsning af skærm:
da[1]: %1 programmer er blevet forhindret i at blokere slumring og skærmlåsning:

[ctx: Application name; reason]
en: %1 has been prevented from blocking sleep and screen locking for %2
da: %1 er blevet forhindret i at blokere slumring og låsning af skærm for (%2)

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
da: Blokér igen

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block
da: Blokér manuelt

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
da: Batteriappletten har gjort det muligt at undertrykke slumring og skærmlåsning

en: Power and Battery
da: Strøm og batteri

en: Battery is not present in the bay
da: Batteri er ikke til stede i sin plads

en: Battery at %1%, not Charging
da: Batteriet er på %1%, lader ikke op

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
da: Batteriet er på %1%, tilsluttet men aflader stadig

en: Battery at %1%, Charging
da: Batteriet er på %1%, lader op

en: Battery at %1%
da: Batteriet er på %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
da: Strømforsyningen er ikke kraftig nok til at oplade batteriet

en: No Batteries Available
da: Ingen batterier tilgængelige

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
da: %1 til fuldt opladet

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
da: %1 tilbage

en: Not charging
da: Lader ikke op

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
da: Automatisk slumring og låsning af skærm er deaktiveret: midterklik for at genaktivere

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
da: Midterklik for at deaktivere automatisk slumring og skærmlåsning

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
da[0]: Et program har anmodet om aktivering af ydelsestilstand
da[1]: %1 programmer har anmodet om aktivering af ydelsestilstand

en: System is in Performance mode; scroll to change
da: System er i ydelsestilstand; rul for at ændre

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
da[0]: Et program har anmodet om aktivering af strømbesparelsestilstand
da[1]: %1 programmer har anmodet om aktivering af strømbesparelsestilstand

en: System is in Power Save mode; scroll to change
da: System er i strømbesparelsestilstand; rul for at ændre

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
da: System er i balanceret strømtilstand; rul for at ændre

en: &Show Energy Information…
da: Vi&s information om strøm...

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
da: Vis batteriprocent på ikon når batteriet ikke er fuldt opladet

en: &Configure Power Management…
da: &Indstil strømstyrelse…

en: Power Save
da: Strømbesparelse

en: Balanced
da: Balanceret

en: Performance
da: Ydelse

en: Power Profile
da: Strømprofil

[ctx: Power profile]
en: Automatic
da: Automatiks

[ctx: Power profile]
en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Failed to activate %1 mode
da: Kunne ikke aktivere %1-tilstand

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
da: Ydelsestilstand er blevet deaktiveret for at reducere varmeudledning, da computeren har detekteret at den muligvis sidder i dit skød.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
da: Ydelsestilstand er ikke tilgængelig fordi computeren er ved at overophede.

en: Performance mode is unavailable.
da: Ydelsestilstand er ikke tilgængelig.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
da: Ydelsen kan blive sænket for at reducere varmeudledningen fordi computeren har detekteret at den muligvis sidder i dit skød.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
da: Ydelsen kan blive sænket fordi computeren er ved at overophede.

en: Performance may be reduced.
da: Ydelsen kan blive sænket.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
da[0]: Et program har anmodet om aktivering af %2:
da[1]: %1 programmer har anmodet om aktivering af %2:

en: The TLP service automatically controls power profiles
da: TLP-tjenesten kontrollerer automatisk strømprofiler

en: Power profiles are not supported on your device.
da: Strømprofiler er ikke understøttet på din enhed.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
da: Strømprofiler er måske understøttet på din enhed.<nl/>Prøv at installere <command>power-profiles-daemon</command>-pakken ved at bruge din distributions pakkehåndtør og genstart systemet.
