plasma - en to eo translation catalogue (42 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
eo: Malŝaltita

[ctx: Brightness level]
en: Low
eo: Malalta

[ctx: Brightness level]
en: Medium
eo: Meza

[ctx: Brightness level]
en: High
eo: Alta

[ctx: Backlight on or off]
en: On
eo: Ŝaltita

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
eo: Brileco

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
eo: Ekranbrileco - %1

en: Follow accent color
eo: Sekvi akcentkoloron

en: Brightness and Color
eo: Brileco kaj Koloro

en: Screen brightness at %1%
eo: Ekranbrileco ĉe %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
eo: Brileco de %1 ĉe %2%

en: Keyboard brightness at %1%
eo: Klavara brileco ĉe %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
eo: Noktolumo suspendita; mezklaku por daŭrigi

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
eo: Nokta Lumo suspendita

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
eo: Nokta Lumo je taga kolortemperaturo

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
eo: Nokta Lumo je nokta kolortemperaturo

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
eo: Nokta Lumo je matena transiro (plenumita ĝis %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
eo: Nokta Lumo je vespera transiro (plenumita ĝis %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
eo: Vespera transiro de Noktlumo planita por %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
eo: Matena transiro de Noktlumo planita por %1

en: Scroll to adjust screen brightness
eo: Rulumu por alĝustigi ekranbrilecon

en: Middle-click to suspend Night Light
eo: Mezklaku por suspend Noktolumon

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
eo: Agordi Noktlumon…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
eo: Suspendita

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
eo: Nedisponebla

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
eo: Ne ŝaltita

[ctx: Night light status]
en: Not running
eo: Ne efektiviĝanta

[ctx: Night light status]
en: On
eo: Ŝaltita

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
eo: Matena Transiĝo

[ctx: Night light phase]
en: Day
eo: Tago

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
eo: Vespera Transiĝo

[ctx: Night light phase]
en: Night
eo: Nokto

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
eo: Suspendi

en: Configure…
eo: Agordi…

en: Enable and Configure…
eo: Ŝalti kaj Agordi…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
eo: Transiĝo al tago plenumita ĝis:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
eo: Transiĝo al nokto planita por:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
eo: Transiĝo al nokto plenumita ĝis:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
eo: Transiĝo al tago planita por:

en: Keyboard Backlight
eo: Klavara Fonlumo

en: Keyboard Color
eo: Klavara Koloro

en: Night Light
eo: Nokta Lumo
