plasma - en to eo translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
eo: potenco

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
eo: halteti

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
eo: al ram

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
eo: dormi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
eo: pasivumigi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
eo: al disko

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
eo: hibrida dormo

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
eo: hibrida

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
eo: malbriligi ekranon

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
eo: Listigas sistemsuspendajn (ekz. dormajn, pasivumajn) opciojn kaj permesas ilian aktiviĝon

en: Suspends the system to RAM
eo: Suspendas la sistemon al RAM

en: Suspends the system to disk
eo: Suspendas la sistemon al disko

en: Sleeps now and falls back to hibernate
eo: Dormas nun kaj refalas al pasivumo

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
eo: ekranbrileco <elcenta valoro>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
eo: Listigas opciojn de ekranheleco aŭ metas ĝin al la ekranheleco difinita per la serĉtermino; ekz. ekranheleco 50 malheligus la ekranon je 50% de maksimuma heleco

en: Set Brightness to %1%
eo: Ŝanĝi Brilecon al %1%

en: Dim screen totally
eo: Malbriligi ekranon tute

en: Dim screen by half
eo: Malbriligi ekranon per duono

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
eo: Halteti

en: Suspend to RAM
eo: Halteti al RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
eo: Pasivumigi

en: Suspend to disk
eo: Halteti al disko

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
eo: Hibrida dormo

en: Sleep now and fall back to hibernate
eo: Dormi nun kaj refali al pasivumo

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
eo: ekranbrileco

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
eo: malbriligi ekranon
