powerdevil - en to es translation catalogue (78 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
es: Gestión de energía

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
es: Aumentar el brillo de la pantalla

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
es: Disminuir el brillo de la pantalla

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
es: Nivel

en: After
es: Después de

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
es: Apagar la pantalla

en: Switch off after
es: Apagar después de

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
es: Suspender

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
es: Hibernar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
es: Apagar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
es: Apagado completo

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
es: Incluso cuando esté conectado un monitor externo

en: Do nothing
es: No hacer nada

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
es: Reposo

en: Hibernate
es: Hibernar

en: Hybrid sleep
es: Reposo híbrido

en: Shut down
es: Apagar

en: Lock screen
es: Bloquear la pantalla

en: Prompt log out dialog
es: Mostrar diálogo para salir de la sesión

en: Turn off screen
es: Apagar la pantalla

en: When laptop lid closed
es: Cuando se cierre la tapa del equipo portátil

en: When power button pressed
es: Cuando se pulse el botón de encendido

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
es: Aumentar el brillo del teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
es: Disminuir el brillo del teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
es: Conmutar la luz trasera del teclado

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
es: Nivel

en: Leave unchanged
es: Dejar sin cambios

en: Power Save
es: Ahorro de energía

en: Balanced
es: Equilibrado

en: Performance
es: Rendimiento

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
es: Cambiar a:

en: Script
es: Guion

en: On Profile Load
es: Al cargar un perfil

en: On Profile Unload
es: Al descargar un perfil

en: Run script
es: Ejecutar guion

en: after
es: después de

en: Automatically
es: Automáticamente

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
es: Cuando no esté en reposo, hibernar tras un periodo de inactividad

en: Turn off
es: Apagar

en: Turn on
es: Encender

en: Mobile broadband
es: Banda ancha móvil

en: Unsupported suspend method
es: Método de suspensión no permitido

en: KDE Power Management System
es: Sistema de gestión de energía de KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
es: PowerDevil, un demonio de gestión de energía ligero, modular y avanzado

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
es: © 2015-2019 Kai Uwe Broulik

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
es: Encargado

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
es: Encargado anterior

en: Replace an existing instance
es: Sustituir una instancia existente

en: Activity Manager
es: Gestor de actividades

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
es: Las políticas de esta actividad impiden que el sistema entre en reposo

en: This activity's policies prevent screen power management
es: Las políticas de esta actividad impiden la gestión de energía de la pantalla

en: Extra Battery Added
es: Batería adicional añadida

en: The computer will no longer go to sleep.
es: El equipo ya no entrará en reposo.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
es: Batería del dispositivo baja (queda el %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
es: La batería «%1» se está agotando y el dispositivo se puede apagar en cualquier momento. Por favor, recargue o sustituya la batería.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
es: Batería del ratón baja (queda el %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
es: Batería del teclado baja (queda el %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
es: Batería de dispositivo Bluetooth baja (queda el %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
es: La batería del dispositivo Bluetooth «%1» se está agotando y el dispositivo se puede apagar en cualquier momento. Por favor, recargue o sustituya la batería.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
es: La batería se está agotando. Para continuar usando el equipo, asegúrese de que está conectado a la red eléctrica y de que proporciona suficiente energía.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
es: La batería se está agotando. Para continuar usando el equipo, conéctelo a la red eléctrica o apáguelo y cargue la batería.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
es: El nivel de batería es crítico. El equipo se apagará en 60 segundos.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
es: Apagar ahora

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
es: El nivel de batería es crítico. El equipo entrará en modo de hibernación en 60 segundos.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
es: Hibernar ahora

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
es: El nivel de batería es crítico. El equipo entrará en reposo en 60 segundos.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
es: Entrar en reposo ahora

en: Battery level critical. Please save your work.
es: El nivel de batería es crítico. Por favor, guarde su trabajo.

en: Battery Low (%1% Remaining)
es: Batería baja (queda el %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
es: Batería en estado crítico (queda el %1%)

en: AC Adapter Plugged In
es: Adaptador AC conectado

en: Running on AC power
es: Funcionando con energía AC

en: The power adapter has been plugged in.
es: Se ha conectado el adaptador de alimentación de energía.

en: Running on Battery Power
es: Funcionando con batería

en: The power adapter has been unplugged.
es: Se ha desconectado el adaptador de alimentación de energía.

en: Charging Complete
es: Carga completa

en: Battery now fully charged.
es: La batería está completamente cargada.
