powerdevil - en to fr translation catalogue (76 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
fr: Gestion de l'énergie

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
fr: Augmenter la luminosité de l'écran

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
fr: Diminuer la luminosité de l'écran

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
fr: Niveau

en: After
fr: Après

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
fr: Éteindre l'écran

en: Switch off after
fr: Éteindre après

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
fr: Suspendre

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
fr: Hiberner

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
fr: Éteindre

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
fr: Forcer l'extinction

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
fr: Même lorsqu'un écran externe est connecté

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
fr: Veille

en: Hibernate
fr: En hibernation

en: Hybrid sleep
fr: Mise en veille hybride

en: Shut down
fr: Éteindre

en: Lock screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Prompt log out dialog
fr: Afficher la fenêtre de déconnexion

en: Turn off screen
fr: Éteindre l'écran

en: When laptop lid closed
fr: Lorsque l'écran du portable est rabattu

en: When power button pressed
fr: Lorsque le bouton de mise en marche est enfoncé

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
fr: Augmenter la luminosité du clavier

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
fr: Diminuer la luminosité du clavier

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
fr: Changer le rétro-éclairage du clavier

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
fr: Niveau

en: Leave unchanged
fr: Laisser inchangé

en: Power Save
fr: Économie d'énergie

en: Balanced
fr: Équilibré

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
fr: Basculer vers :

en: On Profile Load
fr: Au chargement du profil

en: On Profile Unload
fr: Au déchargement du profil

en: Run script
fr: Exécuter le script

en: after
fr: après

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
fr: En veille, hiberner après une certaine période d'inactivité

en: Turn off
fr: Éteindre

en: Turn on
fr: Allumer

en: Wi-Fi
fr: Wifi

en: Mobile broadband
fr: Téléphonie large bande

en: Unsupported suspend method
fr: Méthode de mise en veille non prise en charge

en: KDE Power Management System
fr: Système de gestion de l'énergie pour KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
fr: PowerDevil est un démon de gestion de l'énergie avancé, modulaire et léger.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fr: Mainteneur

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
fr: Mainteneur précédent

en: Replace an existing instance
fr: Remplacer une instance existante

en: Activity Manager
fr: Gestionnaire d'activités

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
fr: Ces règles d'activités empêchent le système d'être mis en veille

en: This activity's policies prevent screen power management
fr: Ces règles d'activité empêchent la gestion de l'énergie de l'écran

en: Extra Battery Added
fr: Batterie supplémentaire ajoutée

en: The computer will no longer go to sleep.
fr: L'ordinateur ne sera plus mis en veille.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
fr: Batterie du périphérique faible (%1 % restant)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
fr: La batterie dans « %1 ») est faible et le périphérique risque de s'éteindre à tout moment. Veuillez recharger ou remplacer la batterie.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
fr: Batterie de la souris faible (%1 % restant)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
fr: Batterie du clavier faible (%1 % restant)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
fr: Batterie du périphérique Bluetooth faible (%1 % restant)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
fr: La batterie de l'appareil Bluetooth « %1 » est faible et le périphérique risque de s'éteindre à tout moment. Veuillez remplacer ou charger la batterie.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
fr: La batterie est presque vide. Pour continuer à utiliser votre ordinateur, veuillez vous assurer que l'adaptateur secteur est branché et qu'il fournit assez de puissance.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
fr: Batterie faible. Pour continuer à utiliser votre ordinateur, branchez-le sur le secteur ou arrêtez-le et changez de batterie.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
fr: Batterie critique. Votre ordinateur s'éteindra dans 60 secondes.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
fr: Éteindre maintenant

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
fr: Batterie critique. Votre ordinateur passera en hibernation dans 60 secondes.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
fr: Mettre en hibernation maintenant

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
fr: Batterie critique. Votre ordinateur sera mis en veille dans 60 secondes.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
fr: Mettre en veille maintenant

en: Battery level critical. Please save your work.
fr: Batterie critique. Veuillez enregistrer vos travaux.

en: Battery Low (%1% Remaining)
fr: Batterie faible (%1 % restant)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
fr: Niveau de la batterie critique (%1 % restant)

en: AC Adapter Plugged In
fr: Prise d'alimentation branchée

en: Running on AC power
fr: Fonctionnement sur secteur

en: The power adapter has been plugged in.
fr: La prise d'alimentation a été branchée.

en: Running on Battery Power
fr: Fonctionnement sur batterie

en: The power adapter has been unplugged.
fr: La prise d'alimentation a été débranchée.

en: Charging Complete
fr: Charge complète

en: Battery now fully charged.
fr: La batterie est maintenant complètement chargée.
