powerdevil - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
fr: Veille

en: Hibernate
fr: Veille prolongée

en: Shut down
fr: Éteindre

en: The Power Management Service appears not to be running.
fr: Le service de gestion de l'énergie ne semble pas être lancé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryLevelsLabel)
en: <b>Battery Levels                     </b>
fr: <b>Niveaux de la batterie</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowLabel)
en: &Low level:
fr: Niveau &faible :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Low battery level
fr: Niveau de batterie faible

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Battery will be considered low when it reaches this level
fr: La batterie sera considérée faible lorsqu'elle aura atteint ce niveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, criticalLabel)
en: &Critical level:
fr: Niveau &critique :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Critical battery level
fr: Niveau de batterie critique

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Battery will be considered critical when it reaches this level
fr: Le niveau de la batterie sera considéré comme critique lorsqu'elle aura atteint ce niveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BatteryCriticalLabel)
en: A&t critical level:
fr: &Au niveau critique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowPeripheralLabel)
en: Low level for peripheral devices:
fr: Niveau bas pour les périphériques :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdLabel)
en: Charge Limit
fr: Limite de charge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdExplanation)
en: <html><head/><body><p>Keeping the battery charged 100% over a prolonged period of time may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge you can help extend the battery lifespan.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le maintien d'une charge de batterie à 100 % sur une période prolongée de temps peut accélérer la dégradation de son état. La limitation de la charge maximum de la batterie peut vous aider à augmenter sa durée de vie.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, chargeStopThresholdMessage)
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
fr: Vous devriez déconnecter et reconnecter l'alimentation électrique pour démarrer de nouveau le chargement de la batterie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStartThresholdLabel)
en: Start charging only once below:
fr: Démarrage du chargement qu'une fois en dessous de :

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, chargeStartThresholdSpin)
en: Always charge when plugged in
fr: Toujours charger quand connecter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pausePlayersLabel)
en: Pause media players when suspending:
fr: Mettre en pause les lecteurs multimédia lors de la mise en veille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pausePlayersCheckBox)
en: Enabled
fr: Activé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, notificationsButton)
en: Configure Notifications…
fr: Configurer les notifications...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Other Settings
fr: Autres paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStopThresholdLabel)
en: Stop charging at:
fr: Arrêter le chargement à :
