plasma-workspace - en to fr translation catalogue (45 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
fr: Désactivé

[ctx: Brightness level]
en: Low
fr: Bas

[ctx: Brightness level]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: Brightness level]
en: High
fr: Élevé

[ctx: Backlight on or off]
en: On
fr: Activé

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
fr: Luminosité

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
fr: Afficher la luminosité - %1

en: Follow accent color
fr: Suivre les couleurs accentuées

en: Brightness and Color
fr: Luminosité et couleur

en: Screen brightness at %1%
fr: Luminosité de l'écran à %1 %

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
fr: Luminosité de %1 à %2 %

en: Keyboard brightness at %1%
fr: Luminosité du clavier à %1 %

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
fr: Couleur de nuit suspendue. Effectuez un clic central pour reprendre.

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
fr: Couleur de nuit suspendue

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
fr: Lumière de nuit à température de la couleur du jour

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
fr: Lumière de nuit à température de la couleur de nuit

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
fr: Lumière de nuit durant la transition matinale (Terminée à %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
fr: Lumière de nuit durant la transition nocturne (Terminée à %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
fr: Transition nocturne vers la lumière de nuit prévue à %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
fr: Transition matinale de la lumière de nuit prévue pour %1

en: Scroll to adjust screen brightness
fr: Faites défiler pour ajuster la luminosité de l'écran

en: Middle-click to suspend Night Light
fr: Effectuer un clic central pour suspendre la couleur de nuit

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
fr: Configurer en mode « Nuit »…

en: &Configure Power Management…
fr: &Configurer la gestion de l'énergie…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
fr: Suspendu

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
fr: Indisponible

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
fr: Non activé

[ctx: Night light status]
en: Not running
fr: Non lancé

[ctx: Night light status]
en: On
fr: Activé

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
fr: Transition du matin

[ctx: Night light phase]
en: Day
fr: Jour

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
fr: Transition du soir

[ctx: Night light phase]
en: Night
fr: Nuit

[ctx: Placeholder is screen color temperature]
en: %1K
fr: %1 K

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
fr: Suspendre

en: Configure…
fr: Configurer…

en: Enable and Configure…
fr: Activer et configurer…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
fr: Transition jusqu'au jour complet à :

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
fr: Transition vers la nuit prévue à :

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
fr: Transition vers la nuit complète à :

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
fr: Transition vers le jour prévue à :

en: Keyboard Backlight
fr: Rétroéclairage du clavier

en: Keyboard Color
fr: Couleur du clavier

en: Night Light
fr: Lumière de nuit
