powerdevil - en to gl translation catalogue (79 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
gl: Xestión da enerxía

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
gl: Aumentar o brillo da pantalla

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
gl: Diminuír o brillo da pantalla

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
gl: Nivel

en: After
gl: Despois

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
gl: Apagar a pantalla

en: Switch off after
gl: Apagar despois de

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
gl: Suspender

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
gl: Hibernar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
gl: Apagar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
gl: Apagar

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
gl: Incluso despois de conectar un monitor externo.

en: Do nothing
gl: Non facer nada

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
gl: Durmir

en: Hibernate
gl: Hibernar

en: Hybrid sleep
gl: Durmir híbrido

en: Shut down
gl: Apagar

en: Lock screen
gl: Bloquear a pantalla

en: Prompt log out dialog
gl: Amosar o diálogo de saída

en: Turn off screen
gl: Apagar a pantalla

en: When laptop lid closed
gl: Cando peche a pantalla do portátil

en: When power button pressed
gl: Cando prema o botón de acendido

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
gl: Aumentar o brillo do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
gl: Diminuír o brillo do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
gl: Conmutar a luz do teclado

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
gl: Nivel

en: Leave unchanged
gl: Deixar sen cambiar

en: Power Save
gl: Aforro de enerxía

en: Balanced
gl: Equilibrado

en: Performance
gl: Rendemento

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
gl: Cambiar a:

en: Script
gl: Guión

en: On Profile Load
gl: Ao activar un perfil

en: On Profile Unload
gl: Ao descargar un perfil

en: Run script
gl: Executar un guión

en: after
gl: tras

en: Automatically
gl: Automaticamente

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
gl: Ao estar durmido, hibernar tras un período de inactividade

en: Turn off
gl: Apagar

en: Turn on
gl: Acender

en: Wi-Fi
gl: Sen fíos

en: Mobile broadband
gl: Banda larga móbil

en: Unsupported suspend method
gl: Método de suspensión non permitido

en: KDE Power Management System
gl: Sistema de xestión da enerxía de KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
gl: PowerDevil, un servizo de xestión da enerxía avanzado, modular e lixeiro

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
gl: © 2015-2019 Kai Uwe Broulik

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
gl: Mantemento.

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
gl: Mantemento anterior.

en: Replace an existing instance
gl: Substituír unha instancia existente

en: Activity Manager
gl: Xestor da actividade

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
gl: A política desta actividade evita que o sistema se poña a durmir

en: This activity's policies prevent screen power management
gl: A política desta actividade evita que se xestione o consumo da pantalla

en: Extra Battery Added
gl: Engadiuse unha batería adicional

en: The computer will no longer go to sleep.
gl: O computador deixará de poñerse a durmir.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
gl: Batería baixa nun dispositivo (%1% restante)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
gl: A batería de «%1» está baixa, e o dispositivo podería apagarse en calquera intre. Recargue ou substitúa a batería.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
gl: Batería baixa no rato (%1% restante)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
gl: Batería baixa no teclado (%1% restante)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
gl: Batería baixa nun dispositivo Bluetooth (%1% restante)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
gl: A batería do dispositivo Bluetooth «%1» está baixa, e o dispositivo podería apagarse en calquera intre. Recargue ou substitúa a batería.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
gl: Quédalle pouca batería. Para seguir usando o computador asegúrese de que está enchufado e de que recibe corrente dabondo.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
gl: Quédalle pouca batería. Para continuar a usar o computador enchúfeo ou apágueo e cambie a batería.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
gl: Cancelar

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
gl: O nivel da batería é crítico. O computador apagarase dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
gl: Apagar agora

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
gl: O nivel da batería é crítico. O computador entrará no modo de hibernación dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
gl: Hibernar agora

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
gl: O nivel da batería é crítico. O computador porase a durmir dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
gl: Durmir agora

en: Battery level critical. Please save your work.
gl: O nivel da batería é crítico. Garde o seu traballo.

en: Battery Low (%1% Remaining)
gl: Batería baixa (%1% restante)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
gl: Batería no nivel crítico (%1% restante)

en: AC Adapter Plugged In
gl: Enchufouse a alimentación externa

en: Running on AC power
gl: Enchufado

en: The power adapter has been plugged in.
gl: Enchufouse o transformador.

en: Running on Battery Power
gl: Estase gastando a batería

en: The power adapter has been unplugged.
gl: Desenchufouse o transformador.

en: Charging Complete
gl: Carga completa

en: Battery now fully charged.
gl: A batería ten a carga completa.
